Gölge Öpücük Vampire Academy Serisi 3

8,7/10  (47 Oy) · 
202 okunma  · 
32 beğeni  · 
1.074 gösterim
St. Vladimir Akademisi'nde bahar dönemiydi. Rose Hattaway'in mezuniyeti yaklaşmıştı. Ancak Mason'ın ölümünden beri toparlanamamıştı Rose. Geçmiş hesaplar yakasını bırakmıyor ve bu durum derslerine konsantre olmasını engelliyordu. Dahası, en yakın arkadaşı Lissa'yla ilgili korkunç ve önlenemez düşler görüyordu.

Fakat hepsinden önemli bir şey vardı. Rose aşıktı! Hem de hocası Dimitri'ye... Bu seferki gelip geçici bir şey de değil, düpedüz aşktı.

Peşindeki Strigoiler'in saldırısıyla ortalık karışacaktı. Rose, hayatını değiştirecek bir yol ayrımındaydı. Ya en yakın arkadaşını koruyacak ya da aşkın peşinden gidecekti. Vampir Akademisi'nde hiç olmadığı kadar korkunç ve karmaşık bir ders yılına hazır olun!
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Ocak 2012
 • Sayfa Sayısı:
  428
 • ISBN:
  9786054377008
 • Orijinal Adı:
  Shadow Kiss
 • Çeviri:
  Yeliz Üslü
 • Yayınevi:
  Artemis Yayınları
 • Kitabın Türü:
Seher 
10 Nis 15:06 · Kitabı okudu · 4 günde · Beğendi · Puan vermedi

Bildiğiniz gibi Rose, Buz Öpücük kitabının sonunda çok sevdiği dostu Mason'ı kaybetti. Ama ilk dövmelerini de kazandı. Ama birkaç hafta geçmesine rağmen(doğal olarak yani) arkadaşının kaybını üzerinden atamadı. Hala suçluluk duyuyor.

Rose vicdan azabı çeksin, son sınıflar da mezuniyetlerini sağlayacak çok önemli bir uygulama dersine başlasın. Altı hafta sürecek olan bu uygulamalı eğitim, aynı zamanda son sınavlara girmek için de bir geçiş sınavı görevini üstlenmektedir. Belirlenen süre boyunca tüm dersler askıya alınacak ve gece gündüz atandıkları Moroiları korumakla sorumlu olacaklardır. Gardiyan öğretmenleri de Strigoi kılığına girip, ansızın saldıracaklardır. Uygulamalı tatbikat diyelim bu derse.... Atanma vakti gelince, Rose, hali ile kendisinin Lissa'ya atanmasını beklemektedir. Oysa gardiyanlar öyle düşünmemektedir. Christian'ın gardiyanı Rose olurken, Lissa'nın gardiyanı, Rose'un yakın arkadaşlarından, Eddie olur. Eddie, aynı zamanda Mason'ın en yakın dostudur ve öldüğü saldırıda o da vardır. Rose bu durumdan hoşlanmasa da Christiyan ile zaman geçirmeye başlar. Zaten sürekli Lissa ile birlikte olduğu için Rose da onunla birlikte olmaya devam edecektir. Geçen zamanlarda Rose, Christian'ın sandığı kadar sinir bozucu olmadığını düşünmeye başlayacak zira işin özünde ikisi de karakter olarak birbirine benzemektedir.

Elbette, sorunlar sona ermeyecek. İlla bir sorun çıkması lazım ki bize de okuyacak bir şey olsun. Gardiyanlar Strigoi kılığında saldırıya geçtiğinde, en sevdiği hocası(! :D ) Stan'e karşı hamle yapmak ister ama bir anda donar kalır. Zira karşısında çok tanıdık bir yüz vardır; Mason. Rose korku ve şaşkınlıktan donunca gardiyan saldırısında da çuvallamıştır. Ama Gardiyan Stan, önceden tepki verdiği için, Rose'un bunu kasıtlı yapıp, Moroisini tehlikeye attığını düşünür ve gardiyan toplantısı yapılır. Rose suçlu bulunursa cezalandırılacaktır ama her zamanki gibi Dimitri araya girer ve işi kurtararak Rose'un hafif bir ceza ile kurtulmasını sağlar. Dimitri hala Rose'dan uzak durmayı tercih etmektedir.

Bu sırada yakışıklı Adrian'da Lissa ile ruh çalışmaları yapmayı sürdürür ve kızımız Rose'a asılmaya, rüyalarına girip durmaya devam eder ama Rose pek yüz vermez çünkü malum, Dimitri'ye aşıktır. Ama bu sıralar Mason'u görmeye de devam etmektedir. Mason konuşmak ister ama konuşamaz. Rose sonunda bu ruh işi yüzünden çıldırmaya başladığını düşünerek korkmaktadır. Çünkü Lissa'nın karanlığını emmekte bu da aynı etkinin kendisinin başına gelmesine neden olmaktadır. Ama sonunda öğrenir ki hayaletler gerçektir. Rose'da onları görebilmektedir çünkü gölge öpücüpü almıştır. Bunu da Kraliyet Sarayına gidip gelirken öğrenecektir ki bizim Mia, babasının yeni işi yüzünden artık orada yaşayıp, ders görmektedir. Sempatikleşen kızımız düzgün biri haline geldi yani, evet. :)

Kraliçe Tatiana bir teklifte bulunur; Lissa mezuniyet sonrası burada yaşayacak ve karşılığında da buradaki üniversiteye gidecektir. Lissa kabul eder çünkü nispteden diğer Moroi üniversitelerinden daha büyük ve saygındır. Koruma sorunu yüzünden Moroi her okula gidememektedir ve onlar da küçük okullardır. Ama Tatiana aynı zamanda Rose'a da açık bir uyarı da bulunur; yeğeni Adrian'dan uzak duracak! Çünkü niyeti, onun Lissa ile evlenip, soyları birleştirmesidir.

Okula döndükten kısa bir süre sonra Rose, ruh yüzünden hakimiyetini kaybeder ve bir sebepten ötürü Jesse ve arkadaşlarına saldırır. Dimitri onu sakinleştirmek için ormanın içindeki kulübeye götürür. Sakinleşirde ama sonunda ikisi arasında çekim en üst seviyeye çıkacaktır. Dimitri daha fazla aşkına engel olamaz...

Kulübeden dönerken Rose, Mason'ı yeniden görür ve sonunda zoraki de olsa Mason konuşur; "Geliyorlar!" Bir şekilde okulun sınırlarını koruyan büyü zarar görmüş ve bozulmuştur. Bunu fark eden Strigoiler saldırıya geçerler. Rose Christian ile bir çok Strigoi öldürür. Saldırı geri püskürtüldüğünde ise kayıplar ve kaçırılanlar vardır. Kaçırılan Moroi ve Dampirleri kurtarma operasyonu güdülecektir ki Rose'un annesi Jannien'de onlara katılır. Rose için ise bu daha ayrı bir önem taşır çünkü kaçırılanlar arasında Eddie'e vardır. Rose, Mason ile konuşarak Strigoilerin yerini tespit eder ve operasyon düzenlenir. Onlara ateş kullanıcısı Moroi'ler de katılacaktır. Savaşın ardından iki kayıp vardır. Ve bunlar Strigoiye dönüştürülmüştür. Maalesef Rose için büyük bir acı ve kayıptır. Her şey onun için altüst olmuştur.

Sinem 
12 Ağu 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 7/10 puan

İlk iki kitapta bu kadar iyi bir konudan nasıl iyi bir malzeme çıkaramaz diye kızıp duruyordum yazara. Ama o da nihayet konusunun farkına varmış ve olabilecek en iyi şekilde geliştirmeye adamış kendisini.

Rose eğitimini tamamlamak üzere ama aklını derslerden ayıran biri var. Mason! Daha doğrusu Mason'ın hayaleti. Olur olmadık zamanlarda karşısına çıkan ve Rose'a bir şeyler anlatmaya çalışan Mason. Victor'ın yaklaşan mahkemesi ve Dimitri-Rose hakkında sadece onun bildiği gerçekler.

Adrian'ın Rose'a aşık olması ve Dimitri-Rose ilişkisinin iyice kızışması, strigoilerin okula saldırması ve büyü ve kazık ile geçen amansız savaş.

Kitapta tansiyon hiç düşmedi ve bu defa yazar beni hayal kırıklığına uğratmadı. Kitabın sonunda bize kocaman bir sürpriz var ve bu da dördüncü kitabın bir an önce neden okunması gerektiğini açıklıyor. Umarım sizde en az benimki kadar keyif alırsınız.

Meryem Özalp 
29 Tem 2016 · Kitabı okudu · 9/10 puan

Ahhhh sonunda ya kitap kendine geldi şükür.. baslarda sklmaya basladm ama ortalar ve sona dogru kitap guzellesmeye basladi :) bu seriyi okurken aklima hep melek sozlesmeleri geliyr arada benzerlk gercktn var ama hangisi once yazilms bilmiyrm tabi :) gelelim gölge öpucuk'e .. ne bicim biseymis ya Rose gercektn cok zor seylerle ugrasti bu kitapta. Öluler le ozellikle arkadasi Mason ile. Bi yandn Lissa ile olan bagindn ona gecen karanlik seyler. Yani tam delirmenn raddesine geldi. En guzel sey Dimitrinin duygularini kabul etmesydi ama yazarimz son dakka golu atmayi unutmamis yani oyle mi biter kitap hain kadin! :) gelsin 4.kitap :)

Rumeysa Demirel 
20 Kas 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 7/10 puan

Lise yıllarımda okuduğum için çok net hatırlamasam da güzeldi. O zamanların verdiği ergenlikle hemencecik okuyup bitirmiştim tüm seriyi :)

Kitaptan 10 Alıntı

Serap 
09 May 2015 · Kitabı okudu · 9/10 puan

''Etrafında bulutlar olabilir ama sen hep benim güneş ışığım olacaksın.''

Gölge Öpücük, Richelle MeadGölge Öpücük, Richelle Mead
Serap 
14 May 2015 · Kitabı okudu · 9/10 puan

''En çok değer verdiğini kaybedeceksin,o yüzden,elindeyken değerini bil.''

Gölge Öpücük, Richelle MeadGölge Öpücük, Richelle Mead
Serap 
13 May 2015 · Kitabı okudu · 9/10 puan

''Önümüzde daha iyi seçenekler varken neden geçmişe takılıp kalıyoruz?''

Gölge Öpücük, Richelle MeadGölge Öpücük, Richelle Mead
Serap 
13 May 2015 · Kitabı okudu · 9/10 puan

''Çünkü çoğu zaman düşündüklerimizin ya da hissettiklerimizin ne olduğunu bilemeyiz.''

Gölge Öpücük, Richelle MeadGölge Öpücük, Richelle Mead
Sinem 
12 Ağu 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 7/10 puan

Dönüp önümde uzanan uzun yola bakarak iç çektim. Bu yolculuk hayli uzun sürecekti.
Öyleyse yürümeye başla bakalım Rose, dedim kendi kendime.
Ve sevdiğim adamı öldürmek üzere yola koyuldum.

Gölge Öpücük, Richelle MeadGölge Öpücük, Richelle Mead
Meryem Özalp 
14 Ağu 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · 9/10 puan

"Kalbim durdu. Dünyam durdu.
En çok değer verdiğin şeyi kaybedeceksin...
Rhonda'nın bahsettiği ben değildim. Dimitri'nin hayatı bile değildi.
En çok değer verdiğin şeyi.
Kaybettiği ruhu olmuştu.."

Gölge Öpücük, Richelle MeadGölge Öpücük, Richelle Mead
Meryem Özalp 
29 Tem 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · 9/10 puan

"Adrian: Ne oldu peki ? Ayağını gördügün her su birikintisine sertçe vuruyorsun ve gördügün ilk kisiyi dövecek gibi duruyorsun.
Rose: O zaman neden etrafımda dolanıyorsun? Dayak yemekten korkmuyor musun?
Adrian: Sen asla bana kıyamazsın. Yüzüm fazla güzel.
Rose: Yüzüme gelen bu iğrenç, kanserojen dumanı görmezden gelebileceğim kadar güzel degil."

Gölge Öpücük, Richelle MeadGölge Öpücük, Richelle Mead