Vampir Akademisi Vampire Academy Serisi 1

8,1/10  (100 Oy) · 
324 okunma  · 
73 beğeni  · 
1.837 gösterim
Lissa Dragomir, bir Moroi prensesi:
Sihir dünyasıyla arasında kopmaz bir bağ olan ölümlü bir vampir. Vampirlerin en vahşisi ve en tehlikelisi, ölümsüz Strigoi'lerden her daim korunması gerek.

Lissa'nın en yakın arkadaşı Rose Hathaway'in damarlarında akan insan ve vampir kanının güçlü karışımı onu bir Dhampir yapıyor. Ve Rose kendini, arkadaşı Lissa'yı -genç kızı içlerinden biri yapmayı kafaya koymuş Strigoi'lerden- koruduğu
tehlikeli bir hayata adamış.

Rose ve Lissa, iki yıl süren kaçak özgürlüklerinin ardından yakalanıyor ve Montana ormanlarının derinliklerine gizlenmiş Aziz Vladimir Akademi'sine sürükleniyor. Rose, Dhampir eğitimine devam edecek. Lissa da zaten elit Moroi toplumunun Kraliçe'si... Ve iki kız, Akademi'de yine birçok kalp kıracak.
Lissa ve Rose'un Aziz Vladimir'den kaçmasına sebep olan korkuydu. Evet, çünkü Akademi'nin demir kapıları ardındaki hayat, akıl almayacak kadar tehlikeli. Moroi'ler iğrenç ayinler düzenliyor ve onların bu gizli kapaklı doğası ve gece aşkı, sosyal karmaşalarla dolu enigmatik bir dünya yaratıyor.
Rose ve Lissa, bu tehlikeli ortamda kendi yönlerini bulmak, yasak aşkın cazibesine karşı koymak ve Strigoi'lerin Lissa'yı sonsuza dek kendilerinden birine dönüştürmesine fırsat vermemek için sürekli savunmada kalmak zorunda!
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Haziran 2013
 • Sayfa Sayısı:
  376
 • ISBN:
  9786054228034
 • Orijinal Adı:
  Vampire Academy
 • Çeviri:
  Yelis Üslü
 • Yayınevi:
  Artemis Yayınları
 • Kitabın Türü:
Seher 
03 Nis 08:06 · Kitabı okudu · 5 günde · Beğendi · 10/10 puan

Evet herkesin merak ettiği ve okuduğu, hatta çok sevdiği kitap benimde ellerimden geçti :D

Çok öncesinden aldığımız kitabı merak ediyordum, sonunda fırsat bulup okuyabildim. Seri dendiği kadar varmış, şahsen ben çok beğendim. Serinin devamı kesin gelmeli! Yazarın  ilk defa bir kitabını okudum, diğer kitaplarına da bi el atmak lazım

Kitabı sevdim, zaten vampirler ve fantastik tam benlik birde diğer vampirli kitaplardan değişik olunca okumayıp ne yapalım canlar?


Konusundan bahsedecek olursam;

İnsan ve vampir kanına sahip olan Rose bir dampirdir (değişiiik :D) Moroi prensesi Lissa hem yakın arkadaşıdır hemde koruması gereken ölümlü bir vampirdir. Bir gün bazı tehlikeler için Lissa ve Rose ile beraber kaçarlar. Bir kaç sene kaçak hayatı yaşayan iki kız sonunda yakalanırlar. Yakalanıp Vladimir Akademisine götürülür. 

Başta kaç sene geçtiği için zorluk çekeceklerini ve Prensesi gitmesine yardım ettiği için okul hayatına son verileceğini sanan Rose korktuğu başına gelmez ve okula devam eder ama hem konulara yetişmek için hemde prensese laik olmak için başına yıllarca eğitim alan bir koruyucu verirler bu kişide Dimitri'dir.

Akademi'de kalan sürede pek çok şeyle karşılaşırlar. Tehlikeler, kıskançlıklar, ihanetler ve aşklar.

Rose Lissa için elinden geleni yapmak zorundadır ve onu korumalıdır yoksa her ikisininde hayatı tehlikededir.

Konu böyle devam eder ama sanki kitabımız bir kitaba benziyor hatta benim daha bir kaç ay önce okuduğum bir kitap Zaten anlamışsınızdır evet Melez kitabına benziyor.

Yazılma tarihlerine bakılınca Melez sonradan yazılmış Çok benzerlik tarafı yok sadece bazı yerleri benziyor. Kitabın devamı, olayların gidişatı hiç benzemiyor. Yine de iki kitabın da yerleri benim için apayrı...

Ben bir de bu kitabın önce filmini izlemiştim. Hatta üst üste 4 defa... Ve gerçekten çok bayıldım. Kitabı filmi gibi çok etkileyici. Herkese gönül rahatlığıyla önerebilirim.
Keyifli Okumalar:))

Yeliznd 
25 Nis 14:11 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Kitabı çok beğendim. Yazarın ilk kez kitabını okudum. Oldukça heyecanlı ve kanlı geçti maceraliydi. Rose ve lissa arasındaki pasifik bağ Lissa' nın yaptıklarını ve ne hissetiklerini algılayabiliyordu. Vampir kitaplarını sevenlere öneririm.

Librarian 
08 Eki 2014 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Richelle Mead'in vampir akademisi ve kan bağı serileri Stephenie Meyer'in Alacakaranlık serisinin ardından okuduğum en keyifli fantastik romanlardı. Kurguda herhangi bir çarpıklık/kopukluk olmadığı gibi kısa sürede sizi kahramanların dünyasına çekiveren bir üslupla yazılmışlar. Tabi bu alanda o kadar çok kişi vampir konulu roman yazdı ki haliyle biraz fark yaratabilmek adına türlerin de çeşitlenmesi icap eder hale geldi (kurt adamları alan dışında tutuyoruz haliyle). Ama yazar bu konuda da kendini sık boğaza düşürmeden hemen önümüze vampir ve insanların dışında Dhampir ve Strigoi adlı iki tür daha çıkararak olayları hem daha da çetrefilleştirmiş hem de heyecan dozajını arttırmış. Aa çok özür Simyacılarımızı unuttuk. İnsanlarla bu yukarıda saydığım türler arasında güya (!) dengeyi sağlamak üzere zaman içinde oluşmuş seçmece bir güruhumuz da var. Haliyle olaylar örgüsünde simyacıların da oldukça büyük bir etkisi var. Hatta serinin devamında başrolde de simaycı bir kızımızı görüyoruz. Böyle anlattım diye dalga geçtiğim düşünülmesin sakın. O kadar çok doğaüstü canlının baş rolde olduğu roman okuyup yorum yazdım ki biraz ti'ye almam anormal gelmesin. Aşk, heyecan, macera, ısırıklar, tür değişimleri, geri dönüşümler, türler arası savaş ve aşklar... Kısaca ne ararsanız Mead'in bu iki serisi içinde mevcut. Sıkılmama garantili roman serileri. Ciddiyim;)

Hatice SARI 
 13 Oca 14:32 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Vampir Akademisi bir zamanlar okuldan kaçan Rose ve Lissa'nın, Dimitri tarafından tekrar okula getirilmesi anlatıyor. Rose, Lissa'yı korumaya çalışırken Dimitri'de Rose'a dersler verir. Bu kitabı çok beğendim. ( Zaten beğenmesem bu yazıyı yazmam değil mi?).

Selay Keskin 
29 Haz 21:49 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Vampir kitaplarına oldukça önyargılı olup da en sevdiği kitap serisine ''Vampir Akademisi!''diyen tek kişi olarak öncelikle kitaba evet, önyargıyla başladım ancak Dimirti Belikov sayesinde serinin 6 kitabını da okudum :) Daha sonra baktım ki hikaye gerçekten beklemesem de etkisi altına almış beni, ben de daha fazla dayanamayıp VA'nin devam serisi olan Kan Bağı serisine başladım ve şu an serinin son kitabındayım! Yani R.Mead hayal gücü ve Dimitri Belikov karizmasının nelere kadir olduğunu böylelikle anladım!

arzu amaç 
11 Nis 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Farklı bir vampir topluluğu sunan ve tam gençlere göre bir serinin ilk kitabı Vampir Akademisi. "Kötü" vampirlerden korunması gereken asil vampirlerin fedailerinin ve korudukları vampirlerin eğitim gördükleri bir akademide geçen hikayede ana karakterler asil bir vampir ve fedaisi. Topluluk kurallarına karşı gelen ve sıradan ergenlerden çok farklı olmayan gençlerin yaşadıkları heyecan verici olaylar anlatılıyor.

Müge Buket Akar 
06 Ağu 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Vampir Akademisi çılgınlığına çok karşı biri olarak, kitap çıktıktan seneler sonra "bir bakayım bu .ok övdükleri seri nasılmış" dedim ve elime aldım. alış o alış. seriyi 2 haftada bitirip Richelle Mead'in diğer serisinin çıkan kitaplarının hepisini de almış bulundum.
Geç kalmadan okuyun derim.
Diğer vampir kitaplarından daha etkileyici olduğu konusunda bahse girerim :)

Meryem Özalp 
26 Tem 2016 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Filmini izledigim zamanlarda kitabinn oldugunu bilmiyordum.. Dimitri ile neler olacagini merak etmistim. Simdi baslama sebebim bile o guzel guluslu gardiyan :)
Filmi begenmistim biraz kopukluk olsa da.. kitapta fena degildi bir seri oldugu icin sonuna kadar gidicem baklm wampirleri severim umarim iyi bir seridir..

Andromeda Watson 
26 Tem 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 7/10 puan

İyi bir kitaptı filmini de baya uzun zaman beklemiş ve izlemiştim ama beni derinden etkileyen çoğu sahnesi yoktu. Sevdiğim ve özel bulduğum tek sahne Rose Hathaway'in cümleleri oldu. ''Beni sevmeme nedenin bile seni daha çok sevmemi sağlıyor.'' Umutsuzluk kokan bu şeytani cümleye yenilmek...

esra 
24 Nis 2015 · Kitabı okumadı · Puan vermedi

6 seriden oluşan bu kitap fantastik kitaplar arasında beğeniyle okunacaklar arasında yer alıyor .filmini izlemeden önce kitaplarını okumanızı tavsiye ederim

2 /

Kitaptan 6 Alıntı

Sinem 
12 Ağu 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 5/10 puan

"Eğer sana aşık olursam, saldırı anında kendimi Lissa'nın önüne değil, senin önüne atarım."
Dimitri Belikov

Vampir Akademisi, Richelle MeadVampir Akademisi, Richelle Mead
Hande Kckkrc 
23 Eki 2014 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

"Tam o sırada göz ucumla karanlık bir figür gördüm.yanımdan geçti ve bir ağacın altında durdu. Durup baktım. İri ve vahşi görünümlüydü...Bir dakika sonra öylesine bir kuzgun olmadığını fark ettim. O kuzgundu. Lissa'nın iyileştirdiği kuzgundu. Başka hiçbir kuş bir dampire bu kadar yaklaşamazdı. Hala buralarda olduğuna inanıyordum. Omuriliğimde bir ürperti hissettim ve geri çekildim. Gerçek tokat gibi çarptı."

Vampir Akademisi, Richelle MeadVampir Akademisi, Richelle Mead
Meryem Özalp 
14 Ağu 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · 8/10 puan

Rose : "O elbiseyi gördün mü?"
Dimitri : "Evet gördüm."
Rose : "Beğendin mi?"
Dimitri cevap vermedi.
Rose : "Eğer dansta onu giyersem ünümü tehlikeye atar mıyım?"
Dimitri : "Okulu tehlikeye atarsın."

Vampir Akademisi, Richelle MeadVampir Akademisi, Richelle Mead
Andromeda Watson 
26 Tem 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 7/10 puan

Beni sevmeme nedenin bile seni daha çok sevmemi sağlıyor.

Vampir Akademisi, Richelle Mead (Artemis yayın evi.)Vampir Akademisi, Richelle Mead (Artemis yayın evi.)
Meryem Özalp 
26 Tem 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · 8/10 puan

"Avamların arasından, okulun pek çok dini ihtiyacı için hizmet veren küçük Rus Ortodox kilisesine doğru yavaşça ilerlemeye başladı. Lissa, ayinlere düzenli olarak katılırdı. Bense pek düzenli bir katılımcı değildim doğrusu. Tanrı ile aramda makul bir anlaşma yapmıştım. Pazar günleri uyumama izin verdiği sürece ben de ona inanmaya devam edecektim."

Vampir Akademisi, Richelle Mead (Sayfa 64)Vampir Akademisi, Richelle Mead (Sayfa 64)