Kan Sözü Vampire Academy Serisi 4

8,5/10  (42 Oy) · 
191 okunma  · 
31 beğeni  · 
951 gösterim
Rose Hathaway'in hayatı bir daha asla eskisi gibi olmayacaktı.
Kısa süre önce St. Vladimir Akademisi'ne düzenlenen saldırı, Moroi dünyasını sarsmıştı. Vampirlerin birçoğu ölmüştü. Fakat Strigoi'lar tarafından götürülen birkaç kurbanın yazgısı daha karanlıktı.

Rose içinse bir kurban çok önemliydi. Dimitri Belikov. Dimitri!
Şimdi Rose, yüzlerce Strigoi öldürdüğünü gösteren bir dövme taşıyordu ensesinde. Hem de çok nadir bulunan bir dövme.
Rose seçim yapmak zorundaydı. En iyi arkadaşı ve hayatta kalan son Dragomir prensesi Lissa'yı korumak için ettiği yemini tutacak ya da Akademi'den ayrılarak sevdiği adamın peşine düşecekti. Aşkla ve tek başına! Dimitri'ye verdiği sözü tutmak için dünyanın öbür ucuna bile gidebilirdi. Ancak cevabı kan kokan bir soru Rose'un peşini bırakmıyordu. Dimitri kurtarılmayı isteyecek miydi?

Eyvah! İşler karıştı. Rose bu yükün altından kalkabilecek mi? Dimitri'yi öldürmeyi başarabilecek mi?

Yoksa kapısına kadar gelen sonsuz aşka mı kapılacak?
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Mart 2012
 • Sayfa Sayısı:
  520
 • ISBN:
  9786054377350
 • Orijinal Adı:
  Blood Promise
 • Çeviri:
  Selim Yeniçeri
 • Yayınevi:
  Artemis Yayınları
 • Kitabın Türü:
Seher 
18 Nis 10:50 · Kitabı okudu · 5 günde · Beğendi · 10/10 puan

Selamlar, herkese! Serimizin 4.kitabı ile karşınızdayız. Rose'u en son nerede bırakmıştık? Üçüncü kitabın sonunda Rose, Adrian'dan para yardımı alarak Sibirya'ya gidip, Dimitriyi bulmak için okuldan ayrılıyordu. Kitabımızda Sibiryada başlıyor.

Rose, haftalardır Sibiryada gezmekte ama bir türlü Dimitri'nin izini bulamamaktadır. Zaten buralarıda bilmediği için nereden başlayabilirki? En iyi seçenek Moroi ve Dampirlerin gittiği bir gece kulübü. Rose bol paralı olunca(Adrian sağolsun) böyle lüks yerlere girmektede zorluk çekmiyor hali ile.

Dampir kızımız ne yapıp edip bir şekilde Dimitri'nin evinin olduğu yeri öğreniyor ve amacı artık oraya gitmek. Lakin ona bu yolculukta biri eşlik edecek; Sdyney isminde bir Simyacı kız, arzu etmese de, onu Dampir köyüne götürmeyi kabul eder. Simyacılar insandır ama büyü ile kimyayı birleştiren, Vampir ve İnsan dünyasındaki sınırları koruyan özel insanlardır. Çeşitli büyüleri ve kimyasal(kendi icatları) maddeleri vardır; örneğin bir kimya sayesinde Strigoi cesetlerini eriterek yok etmeyi başarır. Zaten kızımız Rose kendini aşmış durumda. Dimitriyi arayım derken arkasında Strigoi cesetleri bırakıyor.

Rose sonunda Baia'ya varır ama Strigoileri hissetmesini sağlayan garip mide bulantıları sayesinde kendisine pusu kuranları fark eder. Bu sırada Rose, hayaletlerin yardımı ile bu Strigoilerin dikkatini dağıtıp yok eder ama yaralanırda. Gözünü açtığında bir evdedir. Şansa bakın ya! Hem de Dimitri'nin evi! :) Rose uyandığında Belikov ailesinin evinde olduğunu görür ve çok şaşırır. Aynı zamanda mutlu olur. Dimitri'nin doğup büyüdüğü evi görmek, annesini, ninesini ve kız kardeşlerini görmek, tanımak ona iyi gelir ama bir yandan da elbette üzgündür. Onlara durumu anlatır ve Dimitri ailesi için ölü kabul edilerek cenaze töreni düzenlenir. Aile onu bağrına basar, sever hatta yanında kalmasını teklif eder ama Rose, verdiği söz yüzünden Dimitri'yi bulmalı ve öldürmelidir. Ama yine de sıcak bir aile fikri içten içe onu çeker. Gel gör ki Sdyney'in tanıdığı ve çok korktuğu Moroi bir adam Rose'un peşindedir. Biri onu bulması için kiralamış ve bir an önce Sibiryayı terk ederek okula dönmesi konusunda baskı yapmaya başlamıştır.

Rose inatçı bir kızdır ve böyle zorlamalardan hoşlanmaz. Biraz bu adamla dikleşmek biraz da Belikov ailesi ile bir gelecek olasılığı Rose'u düşünmeye teşfik eder ama Abe Mazur ismindeki bu çok tehlikeli Moroi, onun gitmesi için kararlıdır. Abe, Zmey yani yılan lakaplı çok tehlikeli bir yılandır. Gerek simyacıların denetlenmesi ve büyülü dövmelerinin yapılmasında bulunmak, gerekse bir çok Moroi ile ilişki içinde olmak onun işinin getirileridir. Abe Mazur'da Sdyney'i Rose'a yardım etmesi için emir veren kişidir. Ama Rose, Dimitrinin kız kardeşi Victoria'yı bulunduğu kötü durumdan kurtulması için Abe'den yardım alınca, Baia'yı terk edeceğine söz verir ve terk ederde ama eve de dönmez. Kendi gibi "vaat edilmemiş" olarak ortalıklta gezi avlanan Dampir gençlerle birlikte başka bir şehre gider ve orada aradığını bulur; Dimitriyi. Dimitriyi görür görmez şaşırıp donunca Dimitri de onu bayıltır ve bilinmeyen bir malikaneye getirir. Dimitri ona "ondan uzak durmak" için buraya geri döndüğünü ama artık ondan uzak durmayacağını söyler. Onu da 'uyandırmak' istiyordur. Lakin bunun kendi rızası ile olması için ona süre verir. Bu süre zarfında ondan beslenerek uyuşrurur. Bu şekilde, muhtemelen, karar vermesini kolaylaştırmayı amaçlamıştır. Bir süre işe yararda ama Rose, sonunda kendine gelmeyi başarır ve uzun uğraşlar sonunda kaçar.

Dimitri ile dövüşmek zorunda kalır. Sonunda da gümüş bir kazığı ona saplar. Dimitri köprüden aşağıya düşer ve suların içinde kaybolur. Rose da yaralıdır, gözlerini açınca kendini tanıdık yüzlerle bir arada bulur. Rose, Baiada iken ruh gücü kullanan bir Moroi kadın ile ona bağlı olan kocası Dampir olan bir çift ile tanışmıştır. Abe'de oradadır. Onu bulup buraya getirmiş ve tedavi olması için uğraşmaştır. Rose iyileşmeye başlamıştır ama Dimitri için acısı hala tazedir. Onu o şekilde görmek, hissetmek ve sevdiği adamın tamamen gittiğini görmek ona acı vermektedir. Ama o sırada aklına bir detay gelir. O detay sayesinde önemli bir şey öğrenir; bir Strogoiyi eski haline çevirmek mümkündür! Böyle bir söylenti vardır. Bunu ise Robert Duru isimli bir ruh kullanıcısından duymuşlardır. O ise maalesef şu an hapiste olan Victor'un üvey kardeşidir.

Abe, Rose'u Amerikaya gönderir ve bu sefer gittiğinden emin olur. Okula döünce Lissa onu özlemle karşılar. Alberta, ona okula geri dönebileceğini ve her türlü yardımı yapacağını söyler. Ayrıca okula yüklü miktarda bağış yapan bir hamisi vardır. Eğer Rose geri alınmaz ise bağışlar geri çekilecektir. Rose'un annesi de kızının döndüğünü duyunca gelir. Jannine, kızının boğazında sarılı olan kaşkolu görünce şaşırır. "Bu İbrahim'e ait. Aile yadigarıdır." der. Rose o zaman öğrenir ki Abe Mazur, aslında İbrahim Mazur yani Rose'un babasıdır.

Elbette tüm bu zaman zarfında Rose, sık sık Lissa'nın zihnine girer, Adrian'da onu rüyasında ziyaret eder. Avery isminde başka bir ruh kullanıcısının yaşattığı tehlikeye karşı ta Rusya da arkadaşını koruyup, kurtarmayı başarmıştır. Ama daha hiçbir şey bitmedi sevgili okuyucular.

Sinem 
12 Ağu 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Seri de en çok beğendiğim kitap bu oldu. Tansiyon hiç düşmedi ve yazar önceki işk üç kitabını beşe katladı bu kitapta.

Bu defa karşımıza Sydney adında bir simyacı çıktı ve Rose'un babası Türk asıllı olan İbrahim Mazur ile tanıştık. Tipik türk özellikleri sergilemese de yine de kitapta bir Tür karakter görmek beni sevindirdi.

Rose'un Dimitri'nin peşine düşme macerasında ilk durağı Dimitri'nin ailesinin evi oldu ve bizi burada hiç beklemediğimiz sürprizler ve Dimi'nin meşhur büyük annesi Yeva faktörü bulundu.

Serinin kırılma noktası ise Dimitri'nin Rose'u kaçırması ve onu kendinden biri gibi Strigoi e dönüştürme çabaları oldu. Aralarında geçen enfes diyaloglar ve korkutucu bir Strigoi Dimitri! Beklentilerinizi ona katlayacak serinin en güzel kitabı. İlk üç kitapta bıraktıysanız okumayı şiddetle tavsiye edilir.

Meryem Özalp 
30 Tem 2016 · Kitabı okudu · 9/10 puan

Vaayy bea gercekten bu seri sonlara dogru iyice guzellesti.. iyi ki devam etmisim diyorum su an :) Rose Dimitri'ye verdigi sözu tutmak icin akademiden ayrilir arkasinda Lisa'yi birakarak. Bu onun icin yikici olsa da yapmak zorundadr cunku sewdigi adami huzura kavustrmasi gerktgine inanmaktdr. Ah Dimitri ah oyle bi gardiyani strigoi yapmaktaki amaci neydi yazarin anlamadm keske oyle bisi olmasydi. En uzuldgm nokta tam kavusmusken en kotu seyin baslarina gelmesi. Rose gercktn guclu bi karakter sirf dimitryi bulmak icin yollara dusuyor tek basina yalniz ne adrian ne lisa en onemlisi dimtri de yok. Kitap gercktn bi 200lerde fln uctu yani baya canlandi. Dimitrinn ailesi cok hostu. Babasi Turk ama adamn Turkler ile hic alakasi yok hic olmamis o yazarcm :) ay neyse yine uzadi. Kitabin sonuna dogru yine cok farkli seyler ogrendi Rose bakalim bu sefer neler beklicek onu. Gercktn yine ilginc bi yerde bitti. Adami catlatr bu yazarlar meraktn :) bu saat olmus hala okuyrm dusunun :)

Rumeysa Demirel 
20 Kas 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 7/10 puan

Lise yıllarımda okuduğum için çok net hatırlamasam da güzeldi. O zamanların verdiği ergenlikle hemencecik okuyup bitirmiştim tüm seriyi :)

Kitaptan 4 Alıntı

Sinem 
12 Ağu 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

Dimitri "İlk dersimizi unutmuşsun Roza. Tereddüt etme."

Rose "Yanılıyorsun. İlk dersimiz bu değildi. İlk dersimiz koşmaktı."

Kan Sözü, Richelle MeadKan Sözü, Richelle Mead

Rose, "Seni daima seveceğim." (...) Dimitri "Bunu önce benim söylemem gerekiyordu." diye inledi. Son sözleri de bunlar oldu...

Kan Sözü, Richelle MeadKan Sözü, Richelle Mead
Sinem 
12 Ağu 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

"Gözlerin açık değilse uykuyla uyanıklık arasındaki farkı bilemezsin."

Kan Sözü, Richelle Mead (Sayfa 9)Kan Sözü, Richelle Mead (Sayfa 9)
Meryem Özalp 
29 Tem 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · 9/10 puan

Ben de kendi konularıma odaklandım..
"Strigoi'lar. Görev. Dimitri. Daima Dimitri."

Kan Sözü, Richelle Mead (Sayfa 73)Kan Sözü, Richelle Mead (Sayfa 73)