Beni Seç (The Selection Serisi 1)

·
Okunma
·
Beğeni
·
7,5bin
Gösterim
Adı:
Beni Seç
Alt başlık:
The Selection Serisi 1
Baskı tarihi:
Şubat 2013
Sayfa sayısı:
299
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786050912852
Kitabın türü:
Orijinal adı:
The Selection
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Dex Yayınevi
Baskılar:
Beni Seç
The Selection
The Selection
Bir prens nasıl tavlanır? 

İllea ülkesinde tüm genç kızlar doğdukları günden beri sınıf atlamanın peşinde. Paha biçilmez mücevherlere, göz alıcı elbiselere ancak bu şekilde sahip olabilecekler. Bunun için tek bir şansları var: Seçim. Kıyasıya bir mücadeleyle geçen seçimi kazanmanın tek yolu Prens Maxon'ı kendine aşık etmek. 

Amerika içinse seçim, bir kabustan farksız. Bu yarışa girmeyi kabul ederse, kendisinden aşağı sınıftan olduğu için herkesten gizlediği aşkı Aspeni arkasında bırakmak zorunda kalacak. Öte yandan bu, ailesinin tek kurtuluş şansı. 

Amerika saraya adım atar atmaz, kendini esrarengiz bir dünyanın içinde bulacak. Saray hiç de dışarıdan göründüğü gibi olmayacak. 

''Açlık Oyunları ile The Bachelor arasında bir yerde duran bu roman öyle eğlenceli ki. Yazar, Amerika'nın gizli, ilk aşkının külleri sönerken Amerika ve Prens Maxon arasında gelişen kimyayı öyle ustaca kurmuş ki, okumaya doyamıyorsunuz.''
-Publishers Weekly-

''Kiera Cass'in ilk romanı Beni Seç, reality şov ve distopik bir peri masalının mükemmel sentezi.''
-Kiersten White, Paranormal-
(Arka Kapak)
299 syf.
·11 günde·8/10 puan
Beni seç distopya tarzında bir kitaptı. İçinde romantizm boldu ve oluşturulan dünyayı sevdim. Yani beklentilerimin üstünde bir kitaptı. Sadece her zaman ki gibi baş karakter olan America'nın kararsızlıkları beni çıldırttı.
299 syf.
Bu türü hiç sevmem diyordum ama aldı götürdü beni bu kitap, büyük bir merak ve heyecan ile bir solukta okutturdu kendini, fazla bir şey çıkmaz diyordum bu romandan ama beklentilerimin çok çok üstündeydi. Genelde romanlarda aşk üçgenleri, ana kahramanın oğlanlar arasındaki kararsızlıkları beni çileden çıkarırdı ama bu kitap öyle değil ya ...

Çok ama çok severek okudum, klişe falan demeyin aşk üçgenleri beni açmaz demeyin okuyun derim, özelliklede 16-22 yaş arası kız okuyucuların hoşuna gideceğine kesinlikle eminim .
 • Elit
  7.2/10 (202 Oy)121 beğeni616 okunma27 alıntı3.741 gösterim
 • Sonsuza Dek
  7.7/10 (164 Oy)112 beğeni526 okunma62 alıntı6,6bin gösterim
 • Melez
  8.6/10 (257 Oy)194 beğeni709 okunma39 alıntı5,1bin gösterim
 • Köken
  8.6/10 (292 Oy)216 beğeni910 okunma129 alıntı3.287 gösterim
 • Opal
  8.4/10 (326 Oy)228 beğeni1.048 okunma75 alıntı3.454 gösterim
 • Oniks
  8.2/10 (377 Oy)255 beğeni1.208 okunma86 alıntı3.871 gösterim
 • Ayaklı Bela
  7.7/10 (206 Oy)149 beğeni734 okunma37 alıntı4.788 gösterim
 • Direniş
  8.7/10 (250 Oy)200 beğeni763 okunma102 alıntı3.965 gösterim
 • Gölge Öpücük
  8.6/10 (194 Oy)157 beğeni767 okunma44 alıntı2.502 gösterim
 • Tatlı Bela
  7.4/10 (333 Oy)219 beğeni1.061 okunma60 alıntı8bin gösterim
299 syf.
·Beğendi·10/10 puan
Beni Seç, distopya bir seri. Bir tanesi ara kitap olmak üzere dört kitaptan oluşuyor. Halktan 35 kız -America da bunların içinde- seçiliyor ve kızları saraya getiriyorlar. Prens de bu kızlardan birini kendine eş olarak seçecek. Baş karakterimiz America'yı mı seçecek, sarayda kızlar, kral, kraliçe, prens arasında neler geçecek?
Bu seriyi çok seviyorum. Kasım'da bir kitap daha çıkacak. Merakla beklemekteyim. Eğer distopya seviyorsanız bu seriyi okuyun derim.
Serinin sıralaması: Beni Seç - Elit - Saraydan Hikayeler - Sonsuza Dek
299 syf.
·1 günde·8/10 puan
Merhabalarrrr. Yine güzel bir seriyle karşınızdayımmm. Beni Seç serisini nasıl bu kadar geç okumuşum neden kendime bunu yapmışım! İlk kitabı yeni bitirdim ve gerçekten bayıldım! Gerçi ben kitabı daha çok entrikalı bekliyordum ama o kadar entrika yoktu en azından ilk kitapta yok. Ayrıca kitaplar ortalama 300 sf olduğu için bir kaç gün içinde tüm seriyi bitireceğimi düşünüyorum..
Kısaca kitabın konusundan bahsedecek olursam Illea ülkesi kast sistemine sahip bir ülke yani insanlar arasında sınıf farkı var. Ana kahramanımız America ise beşinci sınıfa mensup, yani sanatkarların olduğu ortalamanın bir tık altı diyebileceğim bir sınıfta bulunuyor. Ve herkes sınıf atlamanın bir yolunu arıyor. Sınıf atlamanın yollarından birisi de SEÇİM! Yani tüm ülkede seçime katılmak isteyen 16-20 yaş arasında ki kızlardan elemeyle sadece 35 kişinin alındığı, kazananın hem tacı hemde Prens Maxon'ı aldığı bir yarışma! Kızımız America ise kesinlikle seçime gitmek istemiyor çünkü o zaten birine aşık! Ancak yaşanan koşullar ailesinin ısrarı derken en azından seçim için başvuru yapmayı kabul ediyor. Bu noktadan sonra 35 kızdan birisi olarak seçilen America'nın yaşadığı olayları alt sınıftan olan aşkı Aspen'i mi yoksa Prens Maxon'ı mı seçeceğini merakla okuyoruz.
Öncelikle kitaba başlarken kızımızın kimi seçeceğini biliyordum ama hala arada nasıl olayların yaşanacağını çok merak ediyorum! İlk kitabın sonunu düşünecek olursam kıyasıya bir rekabet ve muhteşem bir aşk üçgeni bizi bekliyor yani en sevdiğim şey! Eğer aşk üçgeni sevmiyorsanız maalesef bu kitap size göre değil demektir. Ama benim gibi krallar, kraliçeler, entrika, ihanet ve bolca aşk seviyorsanız bu seriyi kesinlikle tavsiye ederim.
Kitaba puanım 8 /10
Sevgiyle kalın..
299 syf.
·Beğendi·10/10 puan
Hayallerimdeki hikaye, hayallerimdeki prens ve belkide hayallerimdeki aşk üçgeni diyebilirim. :) Kitabı okudugum sure boyunca kızdıgım tek bir konu vardı o da: "Ben bu zamana kadar bu kitabı neden hep erteledim? Neden başlamayıp bir köşede bıraktım? Neden kendimi bu eğlencede mahrum ettim?"
Kitap o kadar tatlı yazılmış ki. kahkahalarla güldüm. tebessümü yüzümden eksik etmedim. Rekabete kendimi kaptırdım. Hiç sıkılmadım. Aldıgı güzel yorumları kesinlikle hak ediyor. Sanırım en güzel seri kitaplarım arasında unutulmayanlarda yerini alacak gibi, Bakalım :)
299 syf.
·70 günde·Beğendi·10/10 puan
Gazap ve Şafak vari fakat Maxon çok daha güçlü bi karakter.. ben aşık oldum ona.. değişik bi ütopya sınıflar, dereceler, seçimler... seri çok eski yeni okumaya başladim ne olacağını kitap isimlerinden az çok biliyorum ama okumak istiyorum...
Tekrar söylüyorum Maxorim beni seç
299 syf.
·1 günde·5/10 puan
Başta kitabı okurken çok sevdim. Akıcı bir dili var ve her çiçekten bir almış gibi görünse de ortaya çıkan karışım hoşuma gitti. Biraz bana dokunma, biraz eski yönetimler, biraz kast sistemi, biraz açlık oyunları, envai çeşit dizi ve filmden benzerlikler olmakla birlikte yazar hep en güzel yanlarını almış gibi. Göze batıyor ama bu detayı yok saydığınızda seviyorsunuz. Yani ben sevdim.

Karakterler için çok özgün demek isterdim ama değil. Aslında kızımız America tüm dengesizliğine rağmen hoşuma gitmişti çünkü kendine karşı yalancı ve aptal olsa da dışarıya karşı dürüst ve iyi bir insan olmak için uğraşıyordu. Ta ki bu özelliği de kaybedip beni delirtene kadar. Bilmiyorum diğer kitaplarda durum ne olacak ama ilk kez bir kız karakterin sürüm sürüm süründüğünü okumak istiyorum. Ben finale rağmen Tris'e, donuk ruhuna rağmen Katniss'e kızmayan biriyim, düşünün nasıl kızdığımı.

Aspen hakkında konuşmak istemiyorum. Yalancı ve iki yüzlü olduğuna inanıyorum, kanıtım yok ama sevmiyorum.

Ve Maxon Schreave. Bence bu serinin en özgün yanı bu adam. Tam bir prens, hakikaten. Bazı yerlerde Arthur asaleti canlanıyor insanın aklında. Ve ne kaba ne kötü ne dertli ne şımarık ne de tüm klişe erkek karakterlerden. O kadar sevimli ki okurken mest oldum. Seriye sırf onun mutluluğunu görebilmek için devam etmeyi planlıyorum. Belki bu serinin diğer distopyalardan en belirgin farkı çocuğun karakteridir bile diyebilirim.

Şimdilik kitabı tavsiye etmiyorum. Devamına göre fikrimi belirteceğim ama siz bilirsiniz tabii.
299 syf.
·6/10 puan
Bu kitabı/ seriyi ilk olarak yaklaşık 6 yıl önce, 12-13 yaşlarındayken okumuş ve sevmiştim. Instagram'a genç-yetişkin önerileri gönderisi hazırlamayı planladığımdan tekrar okudum ve kesinlikle 6 yıl önce aldığım tadı alamadığımı söyleyerek başlayabilirim. İlgi çekici bir konusu var, bu türde okuduğum diğer kitaplardan farklı en azından. Daha önce okuduğumda nasıl beni rahatsız etmemiş bilmiyorum ama karakterler... Ana karakterimiz olan America ile başlayalım. Dengesiz, ne istediğini bilmeyen ve gerçekten çok itici. Aspen desek o da ayrı bir olay. Kitapta katlanabildiğim tek karakter Maxon sanırım. O da biraz zorlama, dışarıdan-mükemmel-görünen-ama-aslında-yaraları-olan bir karakter tiplemesi (size bir şey ifade etti mi pek emin değilim ama...)
Serinin en iyi kitabı, en azından olay örgüsü daha sağlam. Kitap sade bir dille anlatılmış ve çok akıcı. Bütün bir seriyi bir gün içerisinde bitirdiğimi düşünecek olursak (sınav haftamın ortasında... notlarım pek mutlu olmadı) oldukça sürükleyici olduğunu söyleyebilirim.
Bu kitabı okuyunca son 6 yılda okuma zevkimin değiştiğini fark ettim. Beni Seç'i okuduğum zaman deli gbi kitap okuduğum bir dönemin başıydı (hepsi genç yetişkin olarak yılda 175 tane falan), yani henüz bütün olay örgülerini ve karakter tiplemelerini ezberlememiş ve okuduğum her şey bana yeni geliyordu.
Özetle, siz de böyle bir dönemin başındaysanız okuyup sevebileceğiniz bir kitap. Gerçekten kendi türü içerisinde kötü değil sadece... beklentilerim değişmiş.
Herkese bol okumalı günler diliyorum:)
299 syf.
·3 günde·Beğendi·7/10 puan
Seçim, uzun bir süredir okumak istediğim ama bir türlü kitabın baskısını bulamadığım için başlayamadığım bir seriydi. Neyse artık ilk kitabı olan Beni Seç'i okuyabildiğime göre yorumuma geçebilirim. Hem büyük umutlar beslediğim hem de kendi kendime bu kadar büyük beklentiye giremem gerektiğini serinin hem eski hem klişe olacağını ve sadece aşk üzerinde durulacağını hatırlatıp duruyordum. Kitap bence ne büyük beklentilerle başlamanız gerektirecek kadar muhteşemdi ne de aman bu kitaptan bir şey olmaz denilecek kadar kötü. Aslına bakarsanız gayet iyiydi ama çok saçma ve mantıksızdı da, yani çok düşünmeden okursanız daha çok zevk alırsınız çünkü okuması keyifli ve basit bir kitaptı. Sanırım serinin devam kitaplarında daha fazla olayların distopya ve aksiyon kısımlarını okuyacağız, bu kitap daha çok giriş olmuş. Distopya kısmını, karakterleri ve ortamı tanıdık. Distopyaydı hoşuma gitti, yani aslında gayet bilinen ve artık klasikleşmiş seviyelerin olduğu bir kast sistemi ama yine de yazar gayet iyi anlatmış. Karakterleri iyiydi, bazı karakterleri özellikle çok sevdim (büyük ihtimal okuyan herkesle aynı karakterleri), bazı karakterler hala biraz gizemli ve diğer kitaplarda neler olacak, merak ediyorum. Bunlar dışında bilmiyorum beklentimi olabildiğince düşürmeye çalışmıştım ve sanırım işe yaradı ve bunda yazarın dili de etkili. Bunaltıcı bir dili yoktu, basitti -ki bunu her zaman sevmem ama bir şekilde bu kitaba gitmiş. Sonunu heyecanlı bitirememiş bence yazar yalnız, yani serinin devam kitapları çıkmamış olsa deliler gibi beklemezdim okumak için. Zaten hem bu kitabın sonu hem de serinin sonu (tabi bilmiyorum tam olarak ama) beklenen şekilde bitiyor sanırım. Yine de örneğin bu kitapta daha çok aşk ön planda olmasına rağmen yazar aralara bir iki aksiyonumsu -ancak böyle diyebilirim--sahne sıkıştırmış. Ama devam kitaplarında isyanları olacağı belli ve sanırım bu sefer nadir görülen şekilde isyan edilen taraftan olayları okuyacağız. Genel olarak sevdiğim bir kitap oldu. Distopyada yeniyseniz, ya da aşk meşki bol olsun diyorsanız, anlatımı gayet akıcı kendini okutan ve sevdiren bir kitap ile karşı karşıyasınız...
299 syf.
·Puan vermedi
Bu seri önce o muhteşem kapaklarıyla ilgimi çekmişti. Romantik türde bir seri olmasıyla da mutlaka okumalıyım dedirtti ama hem kitaplarının pahalı olması ve doğru dürüst indirime girmemesi hem de aldığı eleştirilerin bazılarının olumsuz olmasıyla şimdiye kadar okumayı ertelemiştim. Neyse ki yılbaşında bir arkadaşım bana ilk kitabı alıp hediye etti. Kitabı sevdim ama hemen devamını alıp okumalıyım duygusu yaşamadım. Kalan kitapları biri hediye ederse ya da birinden ödünç bulursam okumak isterim ama :-) Satın alıp okuyacağımı sanmıyorum. Romantizm türünde okunacak daha güzel kitaplar var.

https://suleuzundere.blogspot.com/...-okudum-neler-3.html
299 syf.
·4/10 puan
Benim bu seriden beklentim çok yüksekti. Belki bu yüzden belki de başka bir sebepten bu kitap bana çok basit geldi. America'nın kararsızlığı, prensin davranışları, Aspen'in hala America'nın peşinde olması çok sinir bozucuydu. Kitabın başlarını çok sevmiştim ama bir yerden sonra istediğimi alamadım ve kitap çok basitleşti. Umarım serinin diğer kitaplarında bu sorun çözülür. Zaten kitapların ismi bile spoiler veriyor. İyi okumalar.
299 syf.
·1 günde·5/10 puan
Aşk üçgeni okumayı sevmeyenler kitabın yanına yaklaşmasın.
Yazarın dili gerçekten iyi, bir sonraki olayı merak ediyorsunuz ve gerçekten tam anlamıyla çerezlik bir kitap. Size hiçbir şey katmıyor. Onun dışında eğlenceli bir kitaptı. Distopya olmasına rağmen o hissiyatı vermiyor. Normal bir aşk romanı okuyormuş gibi. Ayrıca aşk üçgeni konusuna gelirsek, America bir sayfada diğer karakterden arka sayfada diğer karakterden bahsediyor. Baya sinirimi bozmuştu bu benim.
"Ve tabii ki America'yı sevecek! O kadar güzel ki." Annem kendinden geçti.
"Lütfen anne. Güzel falan değilim ben, olsam olsam sadece ortalama biri olabilirim."
May, "Hiç de değil!" dedi. "Çünkü ben birebir sana benziyorum ve ben güzelim!"
...
"Gerad, ne düşünüyorsun? Sence ben güzel miyim?" diye sordum. Tüm gözler ailemizin en genç üyesine kitlendi. "Hayır! Kızlar iğrenç!
.
Umarım onsuz yaşayamayacağın birini bulursun, gerçekten istiyorum. Ve umarım onlarsız yaşamanın nasıl bir şey olduğunu asla bilmek zorunda kalmazsınız.


.
“Peki, oda dolusu ağlayan kadınla nasıl baş ediyorsun?"
“Dünyada hiçbir şey bu kadar kafa karıştırıcı olamaz!"
Öyle basit şeyler istiyorsun ki geri çeviremiyorum. Fakat benim hatırım için sadece Pazar günleri giy, lütfen. Bana eşlik ettiğin için teşekkür ederim.
Arkadaşın,
Maxon
“umarım onsuz yaşayamayacağın birini bulursun. Gerçekten umuyorum. Ve umarım ki asla onsuz yaşamanın ne olduğunu görmen gerekmez."
“Yani onu bana tercih ediyorsun?” diye ümitsizce sordu.
“Hayır. Onu ya da seni tercih etmiyorum. Kendimi tercih ediyorum.”
Kiera Cass
Sayfa 198 - America
Seçim, artık başıma gelen bir şey değildi, ben onun içinde etken bir rol oynuyordum. Ben artık Elit'tim. Yatak örtülerimi geriye çekip sabaha adım attım.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Beni Seç
Alt başlık:
The Selection Serisi 1
Baskı tarihi:
Şubat 2013
Sayfa sayısı:
299
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786050912852
Kitabın türü:
Orijinal adı:
The Selection
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Dex Yayınevi
Baskılar:
Beni Seç
The Selection
The Selection
Bir prens nasıl tavlanır? 

İllea ülkesinde tüm genç kızlar doğdukları günden beri sınıf atlamanın peşinde. Paha biçilmez mücevherlere, göz alıcı elbiselere ancak bu şekilde sahip olabilecekler. Bunun için tek bir şansları var: Seçim. Kıyasıya bir mücadeleyle geçen seçimi kazanmanın tek yolu Prens Maxon'ı kendine aşık etmek. 

Amerika içinse seçim, bir kabustan farksız. Bu yarışa girmeyi kabul ederse, kendisinden aşağı sınıftan olduğu için herkesten gizlediği aşkı Aspeni arkasında bırakmak zorunda kalacak. Öte yandan bu, ailesinin tek kurtuluş şansı. 

Amerika saraya adım atar atmaz, kendini esrarengiz bir dünyanın içinde bulacak. Saray hiç de dışarıdan göründüğü gibi olmayacak. 

''Açlık Oyunları ile The Bachelor arasında bir yerde duran bu roman öyle eğlenceli ki. Yazar, Amerika'nın gizli, ilk aşkının külleri sönerken Amerika ve Prens Maxon arasında gelişen kimyayı öyle ustaca kurmuş ki, okumaya doyamıyorsunuz.''
-Publishers Weekly-

''Kiera Cass'in ilk romanı Beni Seç, reality şov ve distopik bir peri masalının mükemmel sentezi.''
-Kiersten White, Paranormal-
(Arka Kapak)

Kitabı okuyanlar 796 okur

 • Kayra
 • ece gizem ikiz
 • riddleslibrary
 • gece
 • Alsu Köksal
 • kardelen köse
 • kunefehassasiyeti
 • Feyza zorlu
 • İpek Kaman
 • şevval ışık

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-12 Yaş
%4.9
13-17 Yaş
%20.4
18-24 Yaş
%43
25-34 Yaş
%21.1
35-44 Yaş
%5.6
45-54 Yaş
%3.5
55-64 Yaş
%0.7
65+ Yaş
%0.7

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%98.1
Erkek
%1.9

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%21.2 (62)
9
%13.4 (39)
8
%20.9 (61)
7
%18.8 (55)
6
%13.4 (39)
5
%3.1 (9)
4
%3.4 (10)
3
%1 (3)
2
%1.7 (5)
1
%1.4 (4)