Robin Cook

Robin Cook

7.7/10
128 Kişi
·
280
Okunma
·
19
Beğeni
·
2.232
Gösterim
Adı:
Robin Cook
Unvan:
Amerikalı Doktor ve Yazar
Doğum:
New York, 4 Mayıs 1940
Amerikalı doktor ve yazar olan Cook, Mayıs 1940'ta New York'ta doğdu. Üniversiteye Wesleyan'da Kimya bölümünde başladı, daha sonra Columbia Tıp fakültesi'ne devam etti. Harvard Üniversitesi'nde tamamladığı doktorasının ardından Harvard Kennedy School of Government'a katılmış, aynı zamanda Harvard Tıp Fakültesinde dersler vermiştir. Yıllardır liste başında olan kitaplara imza atan yazarın eserleri birçok filme de temel oluşturulmuştur. Yazar, şu anda Florida'da yaşamaktadır.
Eğer avukatlar doktor olsalardı, kağıt işlemlerini tamamlayıncaya kadar hastaları çoktan ölürdü.
Çok azimlidir. Hayatımda tanıdığım en azimli insan olduğunu söyleyebilirim. Eğer bir şey bulduysa asla vazgeçmeyecektir.Cehennem buz tutana kadar bulduğu ipucunu takip eder.
Robin Cook
Sayfa 359
Sen sadece geleceği görüyormuşsun: Yılar geçtikçe iki saha giderek birbirine yaklaşıyor.Bugün aradaki en bariz fark,hemşirelerin daha fazla çalışması,doktorların daha fazla kazanması.
Robin Cook
Sayfa 290
Hiç sanmıyorum,
birilerinin eksikliğimi hissedeceğini,
çünkü eksikliğimi hissetmesini istediğim,
zaten varlığımın farkında değil.
Gıda terörünün korkunç yüzünü, perde arkasını gösteren, vahim sonuçları üzerine kurgulanmış bir Robin Cook romanıdır. Okuduktan sonra muhtemelen bi süre dışarıda yemek yiyemeyeceksiniz.
Sayfa sayısından da belli olacağı üzere okurken fazla kafa yormanın gerekmediği, çerez niyetine rahat bir kafa ile okunabilecek ama sadece 287 sayfa ile okurken heyecanlanacağınız Usta'nın bir başka güzel romanı.
1984 tarihli Koğuş, maalesef bildiğimiz gibi. Ben gibi daha önce birkaç Robin Cook romanı okuduysanız, kolaylıkla olay örgüsünü ve sonunu tahmin edebiliyorsunuz. Çoğu kitabında olduğu gibi yine bir hastane, hasta yataklarında yaşanan ani ölümler, kısıtlı tıbbi ve maddi kaynakları daha verimli kullanmak adına uygulanan prosedürler, kokuşmuş Amerikan sağlık sistemi, işinde son derece başarılı ama aynı oranda kendini beğenmiş, bencil, sinir bozucu, ego manyağı erkek doktor karakterimiz, onun yanında bu doktora delice bir sevgiyle bağlı, akıllı, alçak gönüllü, sağduyulu, ezik ama tüm bu ezikliği, pasifliğine rağmen olayı çözecek kadın karakter… Kısaca doktorun kitaplarında onlarca kere tekrarlanan standart şablonunun üzerine oturtulmuş sıradan bir kitap. http://www.umutcalisan.com/...ogus-robin-cook.html
Kitap bize Genetik Mühendisliğinin getir-ebil-eceği tehlikeleri kan donduran bir şekilde anlatıyor. Kesinlikle o tarihlerde yazılıp böyle bir kurguya sahip olması çok etkileyiciydi.
DNAsı değiştirilmiş bir şekilde anne karnından doğan bebekler ve onların yapabildikleri... Şimdiye kadar siz de hiç Cook okumadıysanız bir an önce okuyun,
Okuduğum en ilginç gerilim kitaplarından birisi. Müthiş bir kurgusu var, okudukça yazarın hayal gücüne hayran kalmamak mümkün değil. Yapay zeka ve genler üzerine kaydedilen gelişmeler oldukça ilginç. Kesinlikle tavsiye ederim bu romanı...
Robin Cook, en bastırılmış korkularımızı bile şaşırtıcı bir yetenekle gün ışığına çıkarıp bizi kendimizle yüzleştiren bir yazar.
En kışkırtıcı yapıtı olan bu kitabı büyük bir heyecanla okuyacaksınız...
Robin Cook ile yolculuğa hazır mısınız?!
Dikkat spoiler içerir.
Sean Murphy, moleküler biyoloji ile ilgilenen, Janet Reardon adında güzel bir sevgilisi olan ve Boston Memorial hastanesinde çalışan bir doktor adayıdır. Hayalini kurduğu iş olan kanserli tümör tedavisi için 2 ay Forbes Kanser Merkezinde çalışma isteği kabul edilir. Ancak Sean'ı seven Janet de o hastanede çalışmanın bir yolunu bulur. Pek çok zengin isim birden beyin içerisinde çoklu tümör vakasına sahip olmuştur ve Forbes'in başarı oranı yüzde yüzdür. Ancak Japon ortakları vardır ve çözümün patenti henüz alınmamıştır. Boston'dan hastası olan Helen Cabot Forbes'a getirilir ancak ölür. Dr. Mason ve Dr. Deborah Levy hastanedeki genel sorunlulardır ve Sean bu kanser merkezinde bir işler çevrildiğini düşünür. Gizlice araştırma yapmaya başlar ancak bir yere gizlice girdiği için polis tarafından aranmaktadır. Sorun, Forbes şirketinin zengin hastalara gizlice tedavi edebilecekleri kanser hücrelerini enjekte etmesidir. İşin içinde çok ciddi bir para söz konusudur ve Sean ile Janet bu işe gırtlağına kadar batmıştır. Ayrıca deli bir hademe olan Tom Widdicomb da Janet'i casus sandığı için öldürmek üzere peşine düşmüştür. Acaba Sean ve Janet bu işten sağ salim kurtulabilecek midir? Forbes şirketinin iç yüzünü açığa çıkarabilecek midir? Sean'ın avukat ağabeyi Brian onlara yardım edecek midir? Sean ile Janet arasındaki ilişki nasıl gelişecektir? Keyifle bir solukta okunan bir roman.
Bir Robin Cook klasiği daha. 6. Kromozom... Organ nakli için maymunlardan faydalanan bilim adamları ve onların mafya bağlantıları. Ve hepsinin ortasında adamımız Jack Stapleton ve Laura Montgomery... 1998 basımı bu kitap gerçekten harika. Tam anlamıyla Parliament Pazar Gecesi Sineması tadında insanı detaylara ve tasvirlere boğmayan, aksiyonun bir paragraf bile eksik olmadığı bir kitap. Sadece çevirisi Altın Kitaplar'dan beklenmeyecek kadar kötü. Bilmiyorum belki de ben yanlış biliyorumdur ama "arkasındaki beyaz gömleği çıkararak..., arkamıza giyecek hiç bir şeyimiz yok, yüzünde iki günlük traş vardı. uzamaya başlayan traşının üzerinde elini gezdirerek..." gibi cümleler her ne kadar kitabın akışını bozmasa da insanın sinirlerini bozuyor.http://www.umutcalisan.com/2014/03/6-kromozom.html
Robin Cook'un ülkemizde yayınlanan son romanı Denek...

Kitap, Cook'un standart şablonlarından biri kullanılarak yazılmış. Ana karakter bir önceki kitap EX'den tanıdığımız Pia Grazdani. EX'de başına gelenlerden sonra kendine yeni bir hayat kurmaya çalışan Pia, tıpta nanoteknolojiyi kullanmak için çalışmalar yapan Nano isimli firmada işe başlar. Kısa bir süre sonra Nano'da başka işler döndüğünü farkeden Pia olayın gerçek yüzünü araştırmaya karar verir ve olaylar gelişir.

Dediğim gibi tıbbi anlatımlar dışında başka kitaplara olan benzer sahneleri nedeni ile sıkıcı bir kitap. Okurken sıkıldım. Ekstra bir heyecanı yok. Her zaman gibi tıbbi bir kurum çalışanı, şirkette gizli işler döndüğünü farkeder. Her nedense bunu ortaya çıkarmayı kendine görev edinir. Ana karakterin yanında muhakkak "yapma" diyen ezik bir yancısı olur falan. Benim için tek farklı yanı finali oldu. Bugüne kadar okuduğum 19 Robin Cook kitabının hepsinden farklı bir şekilde bitiyor.

Robin Cook kitapları son dört kitaptır Sayfa 6 yayınlarından çıkıyor. İlk kapakta dikkatimi çeken kapak tasarımları Ex ve bu kitapla birlikte zirve yapmış durumda. Kapakta kullanılan ana temanın küçük boyutlusunun sırtta da kullanılmasına bayılıyorum. Ancak aynı kaliteyi çeviri için söylemem imkansız. İnkılap'tan çıkan "Nöbet" ile birlikte en kötü çevrilmiş Robin Cook kitabı. Bloğumda çevirilere ayrıntılı olarak örnek vereceğim. Kimbilir belki doktor, belki de ben yaşlanıyorum. (Doktor artık 75 yaşında) Sonuç itibari ile beğenmedim. Ama yine söylüyorum kapak harika. http://ucalisan.blogspot.com.tr
30 - 40 Yıl öncesinden bugüne kadar ülkemizde veya yurt dışında çekilen filmlerde oluşan amansız hastalıklarda hastaların tedavisi için genelde Amerika'nın tıp sektörüne ihtiyaç duyulmaktadır ve sanırız ki Amerika'nın tıbbi imkanlarında her şeyin eksiksiz olup tamamen tüm imkanların hastanın sağlığına kavuşması için kullanıldığını görüp izleriz. Robin Cook gibi Amerikan tıp dünyasının içinden gelen hem doktora alanında başarılı hem de yazarlık alanında başarılı olan ve kendi oluşan tecrübelerinden olacak ki bilinenin aksine Amerikan tıp dünyasının hiç de filmlerdeki gibi olmadığını öğreniyoruz. Ticari kazanç uğruna hastaların iyileşmesi gereken hasta değil de, para kazandırması beklenen müşteri olduğu olgusu maalesef ülkemiz dahil daha bir çok ülkede görülmektedir.
Virüs; Cook'un bir önceki romanının ana karakteri olan Laurie Montgomery'nin bu kitapta 2. rolde olduğu ama 1. rolde de bize ne Harry Bosch'u nede John Corey'i aratmaycak kalite de olan Adli Tıp Doktorumuz Jack Stapleton ile tanışıyoruz. Yerinde olan olmayan tüm esprileri ile olayları çözmek uğruna başına açmadık bela bırakmayan halleri ile Stapleton en az saydığım diğer iki karakter kadar harika bir karakter. İyiki de sadece Lauire üstüne yazmamış Üstat iyiki de Jack Stapleton ile tanıştırmış bizi. Roman baştan sona otopsi bölümleri ve sonuçları öğrenme üstüne kurulan sohbetlerde oluşan gerilimlerle dolu ve heyecanlı. Siyahi çetelerin bulunduğu bölümlerle de gerilimine gerilim katmış bana göre harika bir roman.

Yazarın biyografisi

Adı:
Robin Cook
Unvan:
Amerikalı Doktor ve Yazar
Doğum:
New York, 4 Mayıs 1940
Amerikalı doktor ve yazar olan Cook, Mayıs 1940'ta New York'ta doğdu. Üniversiteye Wesleyan'da Kimya bölümünde başladı, daha sonra Columbia Tıp fakültesi'ne devam etti. Harvard Üniversitesi'nde tamamladığı doktorasının ardından Harvard Kennedy School of Government'a katılmış, aynı zamanda Harvard Tıp Fakültesinde dersler vermiştir. Yıllardır liste başında olan kitaplara imza atan yazarın eserleri birçok filme de temel oluşturulmuştur. Yazar, şu anda Florida'da yaşamaktadır.

Yazar istatistikleri

  • 19 okur beğendi.
  • 280 okur okudu.
  • 2 okur okuyor.
  • 223 okur okuyacak.
  • 1 okur yarım bıraktı.

Yazarın sıralamaları