1000Kitap Logosu
Resim
Serge Rezvani

Serge Rezvani

Yazar
BEĞEN
TAKİP ET
8.5
27 Kişi
46
Okunma
1
Beğeni
651
Gösterim
Unvan
İranlı yazar, ressam
Doğum
Tahran, İran, 23 Mart 1928
106 syf.
·
1 günde
·
7/10 puan
Kitap 1970'lerde yazılıp 2000'leri şaşırtıcı bir şekilde tahmin etse de yine de benim için tatmin edici bir okuma olmadı. Fazlasıyla durağan bir kitaptı. Kitabın arkasında yer alan "eğlenceli dili, şaşırtıcı sonuyla övgüyü hak ediyor." kısmına ise katılamıyorum. Okurken eğlendiğimi söyleyemem. Belki de bir politik hiciv olmasından kaynaklanıyor, bilemiyorum. Dili konusunda en ufak sıkıntı yok. Gayet akıcı bir dili var. Keyifli okumalar dilerim...
Okuyacaklarıma Ekle
106 syf.
·
1/10 puan
Beklentimin çok çok altında kaldı. İlkokul müsameresi tadında bir kurguya sahip, fazlası değil. Sıkıcı, durağan hatta gerçekten anlamsız. Neyse ki 2 saatte bitti... Bu arada Ömer Türkeş kitabın önsözünde "iki yoksul ve yaşlı insanın hikayesini anlatan eski bir romanın yeniden basımı yeniyi, ille de en yeniyi talep eden, yakışıklı erkeklerle güzel kadınların maceralarını seven günümüz okuyucusuna ne kadar çekici gelecek bilmiyorum" demiş. Herhalde "nasılsa kitap beğenilmeyecek, bari suçu okucuya atalım da kabahati kendilerinde arasınlar" diye düşündü. Bence bir önsözde böyle bir cümle kurularak okuyucunun zekasının aşağılanması çok yakışıksız bir durum, nahoş bir üslup. Bu kitabın beğenilmemesi okuyucusunun "en yeniyi talep ettiği" veya "yakışıklı erkek/güzel kadın aşkından" hoşlandığı anlamına gelmez sevgili Ömer Türkeş... Bunu da eklemeden geçemedim.
Okuyacaklarıma Ekle
106 syf.
·
5/10 puan
Biraz kasvetli bir teması olan, iki Amerikanomanyak ihtiyarın çöplerden topladıklarıyla sürdürdükleri yaşamlarında, kendilerince belledikleri amaçları uğruna yaşadıkları işkenceleri anlatan bir kitap. Tam olarak Amerika karşıtlığı olarak tanımlayamadığımız ama benzer bir terim Amerikanomanyaklık. Amerika ideolojilerini sevimsiz bulan iki yaşlı karakter her zaman neşeli ama net tavırlarıyla bir kara ütopyanın içindeler. Çeviri Adalet Ağaoğlu'na ait, nefis bir çeviriydi kitap akıp gitti. Bir yerlerde rastlarsanız açıp okuyun bir iki saatte bitecek bir kitap.
Okuyacaklarıma Ekle
50 öğeden 1 ile 10 arasındakiler gösteriliyor.