1000Kitap Logosu
Sibel K. Türker
Sibel K. Türker
Sibel K. Türker

Sibel K. Türker

Yazar
BEĞEN
TAKİP ET
7.0
129 Kişi
349
Okunma
21
Beğeni
2.056
Gösterim
Tam adı
Sibel Kayalı Türker
Unvan
Hukukçu, Türk Yazar
Doğum
Ankara, Türkiye, 1968
Yaşamı
Sibel K. Türker, 1968'de Ankara'da doğdu. Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi'ni bitirdi. Uğur Mumcu Araştırma Gazetecilik Vakfı seminerlerine katıldıktan sonra öykü yazmaya başladı. Şiirleri Sombahar dergisinde; denemeleri Radikal İki ve Milliyet Sanat'ta; öyküleri ise Hayalet Gemi ve Adam Öykü'de çıktı. Kalp Yazan ve Öykü Sersemi adlı ilk iki öykü kitabı Doğan Kitapçılık tarafından yayımlandı.
Tuğba Karakaya
Şair Öldü'ü inceledi.
264 syf.
·
3 günde
·
Beğendi
·
7/10 puan
Yıllar önce bir alıntısını burada çok beğenmiş ve listeme almıştım. Geçen ay yine önüme geldi ve tekrar çok sevdim. Okuma zamanının geldiğine karar verdim. Bilinç akışı tekniği ile yazılmış kitap oldukça akıcı ve şiirsel. Kitabın sonu beni tatmin etmedi ve de kitap içinde olan konular çok havada kaldı. Ben birkaç sayfa daha okumak isterdim. Kitap, ana karakter olan Ersin'in dilinden anlatılmış. Aslen Ersin'in muhafazakar bir ailede yetişmiş bir kız arkadaş edinmesi ile aralarında geçen Islami sohbetleri içeriyor. Ersin eski dansöz annesi ve zengin koca peşindeki ablası ile arkadaşı Elif arasındaki derin uçurumu gözler önüne seriyor. Peki sonuç? Sonuç yok sanırım bize bırakmış. Kitabın konusuna bakınca basit bir hikaye sanmayın sakın, anlatımı çok güzel bir hikaye. Ersinin ruhsal derinliklerini çok güzel anlatmış.
Şair Öldü
8.0/10
· 33 okunma
OKUYACAKLARIMA EKLE
7
Okuma günlüğüm
Şair Öldü'ü inceledi.
264 syf.
·
5 günde
·
Beğendi
·
7/10 puan
Kitabı 3.okuyuşum. İlk okuduğumda lisedeydim ki o zamanlar pek kitap okumuyordum elime geçmişti ve çok sevdiğimi hatırlıyorum. Tekrar elime alıp okumak istedim ve yine aynı duyguları yaşadım. Kitabın baş karakteri Ersin; oldukça farklı biri. Sürekli kendiyle ve etrafındakilerle bir savaş içerisinde. Kendini ve etrafındaki insanları sürekli sorguluyor. Ailesine karşı kendini hep bir fazlalıkmış gibi hissediyor. Kendiyle olan konuşmalarını ben çok sevdim. Duygularını kendine ifade ederken yaptığı betimlemeler de hoşuma gitti. Hiç duyulmamış bir kitap ama benim için yeri ayrıdır. Okunmasını tavsiye ederim.
Şair Öldü
8.0/10
· 33 okunma
OKUYACAKLARIMA EKLE
6
Özlem
Hayatı Sevme Hastalığı'nı inceledi.
240 syf.
·
3 günde
Hayatı sevme hastalığına yakalananları iyileştirmeyin eyyy doktorlar!
2012 Duygu Asena Roman Ödülü'nü ve 2013 Yunus Nadi Roman Ödülü'nü almış bir kitap ile tanıştığıma memnun oldum. Henüz bebekken ailesi tarafından devlet yurduna bırakılarak terk edilen bir kadının, sevdiği adam tarafından terk edilmesini kabullenebilmesi çok daha zordur elbette. Neden? Babasını suçlayamaz bir noktada çünkü babası kızını hiç tanımamıştır ki ona bağlansın. Annesi kızını terk etmiştir çünkü mecbur kalmış bir kadındır, açtır, kimsesizdir. Ya sevgilisi Gurur? Onu gerçekten tanıyan, kendisini açtığı adam bile onu terkettiğine göre demek ki sorun kızımızdadır. Öyle sanır... Gurur, gururunu kırmıştır ama kimin umrunda! Gurur! Yönetmenlik kaprisleri İle gerçek dünyayı küçük gören, kendisini dağlara sığınarak, onların hikayesini inceleyip yurt dışına yönelik filmler çekerek kendini kanıtlayabileceğini düşünen, kaybolduktan sonra dönüşünde medyanın ilgi odağı olmanın keyfini çıkaran, sevdiği kadını hayatındaki monotonluğun sebebi gören bir şımarık adam! Belki de tek sevdiği tarafı sesiydi kızımıza dair. Filmlerdeki seslendirmeleri... Hayali ve metinsel! Gurur... Şuur... Onur... Neşe... Şükran... Ayda...Yazarın karakter isimlerini seçerken dikkat ettiği nüanslar harika! Hepsi karakterlerle ve ana karakterin hayatındaki anlam İle öyle bir bütünleşmiş ve öyle güzel tamamlamış ki olay örgüsünü hayran bırakıcı! Edebiyata, entelektüelizme, hayatın zorluklarıyla başa çıkabilmeye, kadın dayanışmasına, patronluk şımarıklığına, sesin büyüsüne, varoluş sorgulamasına, maviye, insanın kendisiyle yüzleşip hayattan öte kendisini sevmeyi de öğrenmesi gerektiğine "siyaseten" dokunan bir eser. İçinizden bir sesin, keşke devam etseydi de okumaya devam edebilseydim diye iç geçirdiği bir kitap. Melankolik ama üstüne düşünülesi sözlerden keyif alınası, okuması keyif verici.
Hayatı Sevme Hastalığı
OKUYACAKLARIMA EKLE
7