Sibel Öz

Sibel ÖzKirpiğin Düşmesin Yere yazarı
Yazar
Editör
7.8/10
69 Kişi
138
Okunma
7
Beğeni
3.488
Görüntülenme

Hakkında

Öykü yazarı. Öykü yazmaya siyasi suçlu olarak 10 yıl kaldığı hapishanede başlamış, hala da devam ediyor. "Hapishane'den Öyküler" kitabının yazarıdır. Cezaevinde yazdığı öyküler pek çok ödüle layık görülmüştür.
Unvan:
Yazar

Okurlar

7 okur beğendi.
138 okur okudu.
5 okur okuyor.
73 okur okuyacak.
1 okur yarım bıraktı.
Reklam

Editörlük Yaptığı Kitaplar

Tümünü Gör

Sözler ve Alıntılar

Tümünü Gör
Eski şarkılar, sahi ne güzeldiler. Günümüz insanlarının tanımadığı bir huzur vardı o seslerde.
Sayfa 56 - NotaBene YayınlarıKitabı okudu
Reklam
“Yani öyle birini seç ki en önce arkadaşın olabilmeyi başarsın kızım. Karı koca birbirine eş oluyor da, arkadaş olamadı mı hiçbir anlamı yok.”
Bir şiir saklarsınız koynunuzda, usunuzda, çocuk aklınızla bile o şiirin kaderiniz olduğunu anlarsınız.
Sayfa 46 - NotaBene YayınlarıKitabı okudu
... yalan hoşumuza gittiği ölçüde gerçektir.
Sayfa 36 - NotaBene YayınlarıKitabı okudu
Seyirci bilir ki, afişinde Adile Naşit'in isminin bulunduğu bir film mutlaka naiftir, mutlaka güldürür, güldürürken düşündürür, mutlaka bizdendir, küçük insanın hem komik hem de dramatik hikayesini anlatır.
Sayfa 139Kitabı okudu
Hayatın bana ne getireceğini bilmiyorum ama, Benden götürdüklerini geri verirse bende ona çay ısmarlayacağım..
Sibel Öz
Sibel Öz
Reklam
Hayatına karışan insanları umursama! Hayatının başrolünde sen varsın Figüranlık iki dakikadır Senin önüne geçemezler Araya giren ucuz reklamlar vardır Bir tuşla silerler Sen yine romanının kahramanı olmaya devam edersin Unutma! Sen özelsin Sen teksin Adı üstünde onlar başkaları..! ~
Sibel Öz
Sibel Öz

Yorumlar ve İncelemeler

Tümünü Gör
152 syf.
·
Puan vermedi
·
Beğendi
·
6 günde okudu
Çok değerli bulduğum bir çalışma.İstanbul Sözleşmesi'nin kaldırılmasıyla beraber hız kesmeden devam eden kadın cinayetlerine dikkat çekmek ve mağdur kadınlarla dayanışmak için İzmir'deki Zorba Kitabevi öncülüğünde hayata geçen bu proje 19 kadın yazardan 19 öykünün derlenmesini kapsıyor. Çok sevdiğim yazarlardan tadı damağımda kalan öyküler okudum,yeni yazarlarla tanıştım.İçlerinde çok sevdiğim kalemler,icimi yakan öyküler oldu.Kadın edebiyatı okumak isteyen,dayanışmak isteyen herkese tavsiye ederim.Keyifle okudum.Ayrıca bu kitaptan elde edilecek tüm gelir Mor Çatı Kadın Sığınağı Vakfı'na bağışlanıyor.Emek veren herkese, katkı sunan tüm yazarlarımıza ve bu çalışmaya imza atan Notabene Yayınevi'ne teşekkürler.
Kirpiğin Düşmesin Yere
Kirpiğin Düşmesin YereSibel Öz · NotaBene Yayınları · 202144 okunma
152 syf.
8/10 puan verdi
·
Beğendi
·
5 günde okudu
Sevda Karadağ Çırak'ın yayına hazırladığı, bir çok yazarın öykülerinden oluşan ve gelirlerinin mor çatıya gittiği "Kirpiğin düşmesin yere" kitabını okuma fırsatı buldum. Duyarlılığımızı arttırmak ve mor çatıya destek olmak için tavsiye ederim. Kollektif bir çalışmanın ürünü olan kitabımızda 19 öykü mevcut. Karakterler ve mekanlar değişse de yaşanmışlıklar ortak bir paydada buluşuyor çoğu zaman, kadın olmanın geri kalmış toplumlarda ne kadar zor bir durum olduğu gerçeği. Yazarlar kalemleriyle ataerkil toplumumuza ayna tutmuşlar. Her öyküde karanlık içerisinde üzerime bir kapı daha kapanmış hissine kapıldım. Tıpkı kapalı kapılar ardına mahkum edilmiş yaşamlar gibi. Dinsel tabuların ve erkek yüceltilmesinin en yüksek seviyede olduğu bir toplumda hakkı, adaleti, eşitliği bağıran bu sesler "deli gömleği içinde deli olmadağını haykıran birinin umutsuzluğunu" yaşıyor çoğu zaman. Eşitliği haykıran bu sesler zorla susturuluyor ve zorla tehlikeli fikirler girdabına itiliyorlar. Evet, ataerkil düzenin kaymağını yiyen bu az gelişmiş homosapiensler için iktidar gücünü kaybetmek adına çok tehlikelidir kadın ve erkek eşittir demek. Günlük sohbetlerin konusu olacak kadar basit bir hale geldi kadın cinayetleri, baskıları, dışlanmaları. Unutmamalı ki umudun bittiği yerde yaşam biter. Öykülerde yaşama dört elle sarılan kadınlar var. Duvarları yıkan, kapıları yakan kadınlar. Bu kayıp ruhların dünyasında insan olmayı başaran ruhlara denk gelmeniz dileğiyle.
Kirpiğin Düşmesin Yere
Kirpiğin Düşmesin YereSibel Öz · NotaBene Yayınları · 202144 okunma
152 syf.
·
Puan vermedi
·
Beğendi
·
24 saatte okudu
Istanbul Sözleşmesi yaşatır.
Kadınlar mi öykü gibidir,yoksa öyküler mi kadın gibi? Kadın gibi ,kadın dilli,kadın anlatımlı, kadın duygusallığında ve aklında öyküler.  Kadinlar yazarak iyileşirken, ozgurlesirler ayni zamanda .Tıpkı paylasmak gibi.Paylaşmak yaraları sağaltır . Cunku aynısını o da yaşamıştır. Yaşamaya çalışırken,direnirken,varolmaya cabalarken yaralarının merhemi yine  kızkardesleridir. Işte bu öykü kitabı da birbirine destek olan kadınların kollektif bir emeği. 20 kadın yazarin bir araya gelerek olusturdugu bir kitap. Kitaptan elde edilen gelir Mor Çatı  Kadın Sığınağı Vakfı 'na bağışlanacak ve kadınlar birbirinin yurdu  olmaya devam edecek. Her şeye rağmen.....
Kirpiğin Düşmesin Yere
Kirpiğin Düşmesin YereSibel Öz · NotaBene Yayınları · 202144 okunma