Sinan Akyüz

Sinan Akyüz

Yazar
8.3/10
3.140 Kişi
·
10.893
Okunma
·
511
Beğeni
·
10.932
Gösterim
Adı:
Sinan Akyüz
Unvan:
Türk Gazeteci ve Yazar
Doğum:
Iğdır, 1972
Nisan 1972de Iğdır’da doğdu. Orta ve lise öğrenimini çeşitli okullarda tamamladı. İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü’nden mezun oldu. Yirmi üç yaşında gazeteciliğe başladı. Gazeteciliğin hemen hemen her kademesinde çalıştı. Daha sonra gazeteciliğe ara verip Almanya’ya gitti. Bir süre sonra tekrar İstanbul’a döndü. 1996da Sabah Gazetesi’nin dergi grubunda çalışmaya başladı. O dönem fotoğrafla tanıştı. Birçok yayın organına moda ve portre fotoğrafları çekti. 1999da Sabah Gazetesi’nin hafta sonu eklerinde çalışmaya başladı. 2001de fotoğrafçılık mesleğine ara verip ağırlıklı olarak kitap yazdı. 2006 yılında ise Takvim Gazetesi’nde köşe yazarlığına başladı. Şu anda Takvim Gazetesi’nde köşe yazılarına devam ediyor. Ayşen Akyüz ile evli olan yazar, ikiz erkek çocuk babası.
Sırplar yüreğimi ateşe tuttular
Ben hiç yanmadım.
Geceleri soyunup koynuma girdiler
Ben hiç sevişmedim.
Atalarıma küfürler savurdular
Ben hiç duymadım.
En sonunda beni hamile bıraktılar
Ben hiç doğurmadım...
...beklenen yağmur en sonunda yağar ama Savaş'tan geriye kalan her şeyi yağan Yağmurun temizlemesi mümkün müdür acaba?
Çok uzun zamandan beri ben de hayatı ve ölümü düşünüyordum. Daha çok ölümü düşünüyordum da denebilirdi. Kendimi nedense ölüme daha yakın hissediyordum. Aslında hepimiz öldürülmüştük. Sadece bedenlerimiz henüz toprağa gömülü değildi. Artık kalbimde aşık olduğum adama bile yer yoktu. O anda, "Aşk nedir?" diye düşündüm. Aşk bir zamanlar Tarık' tı. Tarık bir zamanlar kısa süre yaşadığım mutluluktu. Mutluluk bir zamanlar çok sevdiğim ailemdi...
"Aşk böyle bir şey işte,"
Hayatında ilk kez gördüğün birine ömrü­nü adarsın; içine düştüğün bu komik durumu yıllar geçse bile anarsın.
Kadınların birçoğu erkeklerin kusurlarını ve eksikliklerini bilmelerine rağmen onları yine de sevebiliyorlar.
Sinan Akyüz
Sayfa 78 - undefined
Hâlbuki o anda denizin yüzeyinden yansıyıp göz kamaştıran dolunayın o çırılçıplak aydınlığında ona ne çok şey anlatmak isterdim.
328 syf.
·2 günde·9/10
Kitap Suada adli bir musluman kizin ve ailesinin savas sirasinda basindan gecen acikli bir o kadarda igrenc olaylari anlatiyor. Baslangicta sıkıldım diyebilirim cunku cevremdekilerden oyle bir ovgu ve takdir duymustumki kitap hakkinda, baslayinca hayal kirikligina ugradim.Klasik ask romani gibi geldi ilk sayfalar.Ama ilerledikce muthis sekilde heyecanla gelismeye basladi. Gozyaslariyla bir soluktada bitti. Harika bir kitap kesinlikle okunulmasi gerek derim :)
328 syf.
·7/10
10 bin bina parçalandı.
Yaklaşık 18 bin kişi kayıp.
Her gün ortalama 330 bomba atıldı.
2 milyon kişi zorunlu göç etti.
56 bin kişi yaralandı.
Yaklaşık 350 bin kişi öldü.
8300 silahsız Boşnak erkeği katledildi.
28 bin Boşnak, 14 bin Sırp, 6 bin Hırvat askeri öldü.
35 bin çocuk yaralandı, 10 bin çocuk öldü, 1800 çocuk ömür boyu engelli kaldı.
44 bin Boşnak kadınına tecavüz edildi.

44 bin kadından biri Suada. Sadece Boşnak ve Müslüman olduğu için savaşta tecavüze uğradı, defalarca, onlarca farklı kişi tarafından. Kendinden utandı, ölmek istedi, kimsenin yüzüne bakamadı. Sevdiği herkesi elinden aldı savaş; sevdiği erkeği, babasını, annesini, teyzesini, ablalarını.. Tek bir şey kaldı geriye her şeye rağmen yaşamak.

Evet yaşadılar. Herşeye rağmen yaşayan bu kadınlar 2003'te bir dernek kurdular: Tecavüze Uğramış Savaş Mağduru Kadınlar Derneği. Tecavüzcülerini ihbar ettiler ve ceza almalarını bile sağladılar. Bu derneğin kurucusu Bakira Haseçiç şöyle diyor:
- Tecavüze uğradıkları için daha önce toplum içine çıkmaktan utanan, travma yaşayan binlerce kadın vardı. Ancak bu kadınlar derneğimiz sayesinde artık suçluları adalete teslim etmek için çaba gösteriyor. Çünkü utanması gereken bizler değil hâlâ hiçbir şey olmamış gibi rahat bir şekilde gezme cesareti gösteren tecavüzcülerimizdir.

Not: Bu savaşta henüz 7 yaşında bir çocuk olan Emine Seçeroviç Kaşlı yaşadıklarını anlatmış 'Kurşunların Da Rengi Var' isimli kitapta. Ben gözümü diktim bu kitaba belki siz de okumak istersiniz.
340 syf.
·13 günde·Beğendi·10/10
İncir Kuşları yakın dönemde yaşanmış gerçek olaylara dayanıyor. İnsanlığın alnındaki kara bir leke olan gerçeklere... 1992'de yaşanan Hristiyan Sırpların, Müslüman Boşnaklara yaptıkları Srebnenitsa (Boşnak) Katliamı'nı anlatıyor.
Bu katliamı yapanlar insan sıfatını hakediyor mu? Kötü, cani, acımasız, merhametsiz, vicdansız, ahlaksız... Bu kelimeler öyle hafif kalıyor ki yaşananların yanında... Peki bu yaşananlara göz yumanlara ne demeli ki şimdi?
Kitap okurken genelde kendimi kahramanın yerine koyar onunla güler, onunla üzülürüm. Ancak bu kitabı o şekilde okumaya cesaret edemedim. Empati yapmaya bile korktuğum olayları yaşayan binlerce insanın olması ne korkunç, ne acı.. Okunulması gereken kitaplardan olduğunu düşünüyorum.
328 syf.
·3 günde·Puan vermedi
Eser Miktarda Spoiler İçerir!

Merhaba 1k Ailesi,

İncir Kuşları; birçoğumuzun bilmediği Boşnak (Srebrenitsa) Katliamı gerçeğini gün yüzüne çıkaran, ilk basımı 2012 yılında yapılan Sinan Akyüz romanı.

1992-1995 yılları arasında yapılan bir soykırımı ele alan kitapta, ön planda işlenen aşkın fonunda Boşnak Katliamı ele alınıyor. Kitabı okuduktan sonra, eğer bilinçli bir okur iseniz, konu ile ilgili araştırma yapma ihtiyacı duyacak, araştırmalarınız sonucunda da kitapta anlatılan birçok olayın gerçeği olduğu gibi yansıttığını görecek ve şaşıracaksınız.

Şimdiden bir konuda uyarmak istiyorum; kitabı okurken sık sık yaşayacağınız bir duygu, utanç duygusu. Yeri gelecek kendinizden, yeri gelecek ülkenizden, yeri gelecek insanlığınızdan utanacaksınız.

Yazarın dili yalın, anlatımı akıcı, kitabın konusu ise utanç verici olduğu kadar sürükleyici de.

Konu ile ilgili "...Bu öyle bir kin ki 150 bin masum insanın canına kıyabiliyor. Hatta 40 bin kadar kadına tecavüz edip, hamile bırakıp nefret çocukları dünyaya getirebiliyor. O yüzden bu kitap, Müslümanların kendisiyle yüzleşme kitabı. Çünkü Boşnaklar Avrupa'nın ve Birleşmiş Milletler'in göz yumduğu Bosna'daki katliamın içinde Müslüman oldukları için bu savaşın mağduru oldu…" diyen Sinan Akyüz’ün İncir Kuşları adlı romanının, özellikle Boşnak Katliamı’nı bilmeyenler tarafından okunması gerektiğini düşünüyorum.

Aynı İncir Kuşları'nda olduğu gibi, Bosna halkının çektiği acıları anlatan Mavi Kelebekler adlı bir de dizi var. Dizi konusunda özel bir yorumda bulunamam fakat, İncir Kuşları romanı okunmaya değer bir kitap. Bu kitap, düşünmeden tavsiye edebileceğim bir kitap. Okuyun, pişman olmayacaksınız.

Keyifli okumalar dileyemiyorum, çünkü kitabı okurken keyif almayacaksınız. Fakat buna rağmen kitabı elinizden bırakmak istemeyeceksiniz. Bırakamayacaksınız.

Güzel bir gün geçirmeniz dileğiyle.. İyi okumalar.
328 syf.
·Puan vermedi
Merhabalar bu eserde Mavi Kelebekler'in hikayesini anlatılmaktadır.İnsanlık tarihinin kara bir lekesi yine.Unutturulmaya çalışılan fakat kelebeklerin unutulmasına izin vermediği bir katliam bu.Sinan Akyüz ile tanışmama vesile olan eser İncir Kuşları gerçek hayattan alınmıştır.Dili sade ve akıcı.Konu olarak 1990 yıllarındaki Bosna Hersek’te yaşayan Suada’nın başından geçenler anlatılmaktadır.Suada yetenekli bir genç bir bayandır.Konservatuvar kazanmasıyla hayatı değişir üniversite okumak için Saraybosna’ya teyzesinin yanına gider.Okulda Tarık ve Vukadin isminde gençlerle tanışır ve Suada’ya aşık olurlar.Suada Tarık’ı sever ancak Vukadin bu durumdan hoşnut olmaz ve o günden sonra Suada’nın hayatını cehenneme çevirir.1992 yılında savaşın çıkmasıyla Sırplar Boşnakları katleder.Boşnakların hayatı cehenneme döner ve Suada’da esir düşer.Gerçek hayattan kalbe dokunan en iyi eserlerden biri kesinlikle okunması gereken bir eser.
328 syf.
·6 günde·Beğendi·Puan vermedi
Leyla 'dan sonra okuduğum ikinci aynı konulu kitap. Şimdi savaşı, savaş mağdurlarını, acını, ölümü, umudu, umutsuzluğu Suada' nın dilinden okuyorsunuz.

Leyla kitabını okuduğumda ne kadar sersemlediğimi hatırlıyorum. Toplama kampına getirildikleri günden sonra kitabı bir tarafa fırlatmıştım. Çünkü içinde en az vicdan olan insan dayanamazdı o satırlara.

İncir Kuşları, Suada'nın çektiği acıları baz alarak 1992 yıl Boşnak savaşlarını seriyor gözümüzün önüne. Umutları sönen, gelecekleri kelepçelenen, yarınları kararan savaş kazazadelerinin dramı var bu kitapda.

Genel olarak ;
*kitabın dili çok sadeydi. Yazar kendinden bir şey katamamış olaya. Yaşanan olayların gerçek olduğunu bildiğim için sarsıldım ama kitapta geçen herhangi bir cümle yüzünden duraklamadım.
Yazarın yaptığı en dişe dokunur şey araştırmalarıydı. Zaten her yazar araştırıp yazdığı için bu da dişe dokunmuyor. Dün de yorum olarak yazdığım gibi :" Kalemini hiç sevmediğim Canan Tan bile bu konuyu kullansaydı kitap okunurdu."

Yine de kitap okunmaya değer niteliktedir. En azından farklı kahramanın dilinden onun yaşadıklarını da öğreniyorsunuz.
Bazı yerlerde kanınızın donacağı muhakkak.

Savaş korkunç bir rezalet değil midir zaten?

Not: puanlamadım çünkü ;
*yazarın diline kaç puan vereceğimi bilmiyorum,
*yaşanmış bir olayı puanlamak bana etik gelmiyor.
453 syf.
·Beğendi·10/10
Birkaç yıl önce okumuştum. Sinan Akyüz'den yine muhteşem bir kitap. Konusuna gelince; Babasının görevi nedeniyle Şam'da bulunan Piruze hayatına dair farklı planlar yaparken, ummadığı bir anda Şam'lı bir gence aşık olur ve evlenirler. Üç oğlu olur. Evliliğinin ilk aylarında her şey güzel giderken, zamanla hayatı kabusa döner. Çok severek okudum, tavsiye ederim.
328 syf.
İncir Kuşları, Bosna katliamında genç bir Boşnak kızın yaşadıklarını anlatıyor. Maalesef hepsi gerçek olaylar.

Bu kitabı bitirdikten sonra kendilerine ‘Çetnik’ diyen bu Sırp grubun insanlıktan fersah fersah uzak, şerefsiz bir güruh olduğunu daha iyi anlayabiliyorsunuz. Emin olun, insan değiller. Zaten buna inanıyordum, şu kitapla iyice depreşti. Kitap bitince o kadar moralim bozuldu ki, günler geçse de etkisinde kaldım.

Anlatılan şeyler ve onların gerçek olduğunu bilmek çok etkiliyor insanı. Bu kadar da olamaz diyoruz ama biliyorum ki o kadardan da fazlaydı Boşnak kadınların yaşadıkları. Herkesin kaldırabileceği bir kitap değil, duyguları altüst ediyor.
Suada, Saraybosna’da müzik eğitimi alan bir üniversite öğrencisidir. Kendisi gibi Boşnak olan Tarık’la bir gönül ilişkisi yaşamaktadırlar. Ancak aynı sınıfta olan Vukadin adlı bir Sırp da Suada’ya aşkını ilan eder ve olumsuz cevap alır. Akabinde 1992 yılında Sırpların Boşnaklara saldırıları başlar. Suada bu saldırılar sırasında bayram için ailesinin yanındadır. Bir gece kapıları kırılır ve içeriye Çetnik milisler girer. Sonrasında ise Bosna katliamlarının o iğrenç yılları başlar. Öyle ki ölmek bile kurtuluş sayılabilir o vahşetin ortasında.

Kitap çok etkileyici, dediğim gibi günlerce etkisinde kalabilir, moral bozukluğunu üstünüzden atamayabilirsiniz. Ancak kitabın bu kadar etkileyici olmasında bence yazarın pek bir payı yok. Konu ve yaşananlar zaten insanı yaralayan cinsten.
328 syf.
·2 günde·Beğendi·10/10
Avrupa'nın gözü önünde 1992-95 yılları arasında Bosna'da ki katliamı tüm çıplaklığıyla önümüze seren bir eser niteliğinde kitap.Kaldı ki kitapta anlatılanların yanında anlatılamayan kelimelerin kifayetsiz kaldığı onca acının yaşandığı da muhakkak.Savaşın acı yüzünü tokat gibi yüzümüze çarpmış yazar.Aslında iyi de yapmış.İnsanların sessizliğini bir nebze olsun çığlığa dönüştürebilir belki.Hiç bir şey olmasa da belki öğretir savaşın acı yanını yüreğimize.Belki yüreğimizle duyabiliriz sessiz çığlıkları..Kitabı okurken ağlayarak ve hatta yer yer küfürler savurarak okuduğumu itiraf etmeliyim.Birleşmiş Milletlerin barış gücü altında gittikleri her yere zulüm götürmekten başka bir işe yaramadığını ve bana göre Bir Leşmiş Milletler olarak gördüğümü de itiraf etmeliyim.Bütün bunları insanım diyen ama insanlıktan zerrece nasiplenmemiş (hayvan bile diyemem onlara hakaret olur) insan müsveddelerinin nasıl yapabildiğini aklım almamakta direnip dururken bütün bu acıların maalesef gerçekte yaşandığını kabullenmek zorunda kalmak da çok acı...
Kitabın son kısımlarında ki şu cümlelerle özetleyebiliriz belki :
Beklenen yağmur sonunda yağar ama savaştan geriye kalan her şeyi yağan yağmurun temizlemesi mümkünmü dür acaba? Savaşlarda onca yaşananlar insanoğlunun en karanlık ve en vahşi taraflarına ait öykülerse, makineli tüfekler ve top mermileri art arda patlayıp etrafa ölüm saçıyorsa, tecavüz mağduru zavallı kadınlar 'nefret çocuklarını' dünyaya getiriyorsa... Ne yazık ki savaştan geriye kalan bu pislikleri temizlemeye göğü yararak bardaktan boşalırcasına yağan yağmurun dahi gücü yetmez...
Okumak lazım derim bu kitabı,yüreği yeten okusun derim.Üç maymunu oynamak istemeyen okusun ..
453 syf.
·1 günde·8/10
Nasıl bir kitaptı öyle malesef biz kadınlar Hele ki çalışmayan erkeğin eline bakan kadınlar çaresizlik içinde erkeğin eline bakıyorlar . Yazar bu kitapta o kadar güzel yaralara parmak basmış ki çaresizlik ,zulüm, aldatılma ,dayak ,asagilanma Piruze genç guzel bir kadın Sam li bir erkeğe aşık olur ve evlenir.. 3 erkek çocuk dünyaya getirir.. olaylar böyle başlar Sam şeriatla yönetilir bizim kanunlarimizin orada hiç bir hükmü yoktur..Kocası Wassim Sam da 4 kadınla evlenebilir hakkı vardır . Malesef yine kadinlarimizin tek istediği şey sevilme ilgi ama hayat bazen çok acımasızdır... Bu bir gerçek hikaye okumanızı tavsiye ederim...

Yazarın biyografisi

Adı:
Sinan Akyüz
Unvan:
Türk Gazeteci ve Yazar
Doğum:
Iğdır, 1972
Nisan 1972de Iğdır’da doğdu. Orta ve lise öğrenimini çeşitli okullarda tamamladı. İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü’nden mezun oldu. Yirmi üç yaşında gazeteciliğe başladı. Gazeteciliğin hemen hemen her kademesinde çalıştı. Daha sonra gazeteciliğe ara verip Almanya’ya gitti. Bir süre sonra tekrar İstanbul’a döndü. 1996da Sabah Gazetesi’nin dergi grubunda çalışmaya başladı. O dönem fotoğrafla tanıştı. Birçok yayın organına moda ve portre fotoğrafları çekti. 1999da Sabah Gazetesi’nin hafta sonu eklerinde çalışmaya başladı. 2001de fotoğrafçılık mesleğine ara verip ağırlıklı olarak kitap yazdı. 2006 yılında ise Takvim Gazetesi’nde köşe yazarlığına başladı. Şu anda Takvim Gazetesi’nde köşe yazılarına devam ediyor. Ayşen Akyüz ile evli olan yazar, ikiz erkek çocuk babası.

Yazar istatistikleri

  • 511 okur beğendi.
  • 10.893 okur okudu.
  • 148 okur okuyor.
  • 2.531 okur okuyacak.
  • 80 okur yarım bıraktı.

Yazarın sıralamaları