1000Kitap Logosu
Süleyman Çobanoğlu
Süleyman Çobanoğlu
Süleyman Çobanoğlu

Süleyman Çobanoğlu

Yazar
BEĞEN
TAKİP ET
8.7
210 Kişi
711
Okunma
225
Beğeni
9,4bin
Gösterim
Unvan
Tür Şair, Senaryo Yazarı
Doğum
Afyon, 1967
Yaşamı
1967 yılında Afyon' da doğdu. İlkokulu burada, ortaöğrenimini ise Devlet Parasız Yatılı öğrencisi olarak Ankara Atatürk ve Afyon liselerinde tamamladı. İzmir 9 Eylül Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi'ni bitirdi. İstanbul'a 1991'de geldi. Çeşitli işlerde çalıştı. İlk şiirlerini 1990'da yayımladı. Çoğu Dergâh' ta yayımlanan şiirler, 1995'te bir kitapta toplandı. Kanal 7 televizyonunda kültür ağırlıklı çeşitli programların yapım ve sunumunu üstlendi. Millî Gazete' de günlük yazılar yazdı. atv'de yayınlanan Kılıç Günü dizisinin senaristliğini yaptı.Halen yayın yönetmenliğini İbrahim Tenekeci' nin yaptığı İtibar Dergisi'nde şiirlerini yayımlamakta ve TRT'de yayınlanan Sakarya Fırat adlı dizinin senaristliğini yaptı. 2014'te TRT1'de yayınlanan "Kızıl Elma" dizisinin senaristidir.
Enes
Yobazlığa Övgü'ü inceledi.
93 syf.
·
Beğendi
·
10/10 puan
Yıllar yıllar önce kitapçıda kitapları karıştırırken tesadüfen keşfettiğim bir kitap. Kitaplığımda olduğu için mutlu olduğum, kalan kitapları da toplayıp değer verdiğim insanlara armağan ettiğim bu kitap, üzerine düşünülmesi gereken çok şey söylüyor. İsmet Özel'in bir yazısında "Benden sonra bir şair geldi, o da Süleyman Çobanoğlu" diyerek taltif ettiği şairin bakış açısından bir Türkiye panoraması izliyoruz. Kesinlikle çok farklı.
Yobazlığa Övgü
OKUYACAKLARIMA EKLE
6
Oldi
Tamgalar'ı inceledi.
118 syf.
·
1 günde
·
Beğendi
·
10/10 puan
Süleyman beyin okuduğum ilk kitabı.. Türkiye'yi dert edinmiş, atları unutmamış ve din-i İslâm'ı atlamamış bir kitap. Epik bir söyleyiş var tabi didaktiklik de. Okurken bir çuvaldız geziniyorsa teninizde, ne mutlu. Sade, açık deyişler. Son 2 bölümde kalburüstü şiirler oldukça mevcut. Aklıma Ebubekir Kurban beyin şu sözü geldi okurken, "Türkiye sevgisi imandandır." Türkiye'yi sevmeyende var mı iman!
Tamgalar
8.7/10
· 279 okunma
OKUYACAKLARIMA EKLE
2
43
Andromeda
Tamgalar'ı inceledi.
118 syf.
... Bana şiir gelirken yakıcı gerçek gelir Kılıcı yalanların kanınıniçermiş çeri Kralları tanımaz kimseyi selamlamaz Saçında çiçek gibi yoksulluk dilekleri Bana şiir gelirken serçeler dile gelir Temmuza yağmur gelir koyuna koç katımı Yeşil ekinler bitmiş göğsümü yatmaktadır Atların çatlamadan önceki son adımı ... Bana şiir gelirken armağanlar getirmez Tek söz bile konuşmaz sedirde otururken Nerden tanırım dersin: onu andırır biraz Erkekler bıçaklanır, kadınlar doğururken
Tamgalar
8.7/10
· 279 okunma
OKUYACAKLARIMA EKLE
19
Fâtih
Tamgalar'ı inceledi.
118 syf.
·
1 günde
·
8/10 puan
Yunus Emre'nin İzinde Bir Şâir
Çobanoğlu'ndan okuduğum üçüncü ve son şiir kitabı. Kendisi hece ölçüsüyle şiir yazma uğraşında, Yunus Emre hazretlerinin izinde bir şair. Kitaplarında aşk temasıyla yazılmış şiirler olduğu gibi siyâsî tavırların da hayli baskın olduğu şiirler var. Türkiye'nin ağır yük olduğunun şuurunda, kemiği çatırdacağının ilânıyla örüyor şiirlerini. Mesela çözüm sürecinde (neyi çözdü bu süreç bilen var mı?) Amasyalı Uzman Çavuş'un bi teröriste attığı bakış üzerine yazdığı bir şiir var. Özellikle kitabın "çürük çağ" bölümünde daha çok bu minvalde, uslanmaz bir Müslüman Türk edasıyla yazılmış şiirlerle karşılaşıyoruz. İsmet Özel Çobanoğlu'nun ilk şiir kitabı çıkınca -ki bu 20 yıldan fazla önce oluyor- Çobanoğlu'nu methetmiş idi. Sonra eğer Çobanoğlu şiirle uğraşmayı bırakmasaydı bu topraklarda şiir böyle yazılır diyeceğimiz şiirler onun kaleminden çıkacaktı minvalinde şeyler söylemişti. Zira Çobanoğlu bir dönem senaristliğe falan soyunmuştu. Sakarya Fırat dizisinin senaristi kendisiydi deyu aklımda kalmış. Bu çıkan son şiir kitabı "ben şiir yazmağı bırakmadım"ın ilânı Çobanoğlu tarafından. Umuyorum şiire bundan sonraki ömründe daha fazka vakit ayırır ve daha fazla şiirini okuruz. Hece şiiriyle yazmak ve ayakta kalmak kolay iş değildir ve Türkiye'nin şâiri Çobanoğlu bu işin peşindedir. Hayırlı okumalar dilerim.
Tamgalar
8.7/10
· 279 okunma
OKUYACAKLARIMA EKLE
18