William Blake

William Blake

Yazar
7.8/10
83 Kişi
·
310
Okunma
·
81
Beğeni
·
6.677
Gösterim
Adı:
William Blake
Unvan:
İngiliz Şair, Ressam ve Mistik Vizyoner
Doğum:
Londra, İngiltere, 28 Kasım 1757
Ölüm:
Londra, İngiltere, 12 Ağustos 1827
(28 Kasım 1757, Londra - 12 Agustos 1827, Londra) İngiliz şair, ressam, oymabaskı ustası ve mistik.

Orta halli bir esnaf ailesinin beş çocuğunun ikincisiydi. Babası çorapçıydı ve okula gitmedi. Öğretmeni annesiydi ve o da okuma yazma bilmeyen karısı Catherine'in eğitimi -cenneti canlandırmak için bahçede çıplak bir biçimde Paradise Lost' u - ki tarafımızdan çoğaltılacaktır - okutabilecek kadar -üstlenecekti. On yaşında çizim okuluna gönderildi ve on dördünde James Basire adlı bir oymabaskı ustasının yanına çırak verildi.1779'da Kraliyet Akademisi'ne girdi ama ortamdan hoşlanmadı. Dinsel görüşlerinde kiliseye bağlı olmayan bazı aydınlarla birlikte Swedenborg tarikatına girdi. 1780'de Newgate Hapisanesi'ni yakarak otoriteye karşı nefreti gösteren asilerin arasındaydı. Kiliseye olduğu kadar devlete de karşıydı. 1784'de babasının ölümü üzerine çocukluğunu geçirdiği evin bitişiğindeki eve taşındı ve bir basımevi açtı. Kardeşi Robert'ı da yanına aldı.1787' de ölen Robert'ı sık sık düşlerinde görecekti.

Aklının görsel yanı hep ağır basmıştı ve tasarladıklarını canlandırabilme yeteneğine sahipti. Blake, imgeleri, sanki kafasının içinde değil, gözünün önündeymişçesine çok canlı bir biçimde aktarırdı. Şiirleri, elle tutulabilecek kadar canlı imgelerle doludur. Şiirlerini, yaptığı süslemelerle birlikte kendi bulduğu bir teknikle küçük bakır levhalar üzerine kazıyarak bastı ve elle boyadı. 20. Yüzyıl edebiyatı üzerine muhteşem bir etkisi olan Songs of Innocence ve Songs of Experience, dönemi için çok önemli yapıtlar olmasına rağmen hiçbir yankı uyandırmadı. Ölümünden 50 yıl sonraya değin bu iki kitabı hiç bilinmiyordu. Keskin gözlemleri olan, dürüst, dil ve çizim alanındaki büyük yeteneğini doğallıkla kabullenen olağanüstü bir kişiydi. Safra taşları yüzünden sağlığı kötüleşti. 70 yaşında Strand yakınlarında bir odada öldüğünde hala kitaplarını renklendiriyordu ve isimsiz bir mezara gömüldü.
Doğumuma eşlik eden melek, dedi ki: "Neşe ve sevinçten yaratılan küçük varlık, Dünya'daki hiçbir şeyin yardımı olmadan sevgiye git."
Tatlı gülüşler siz geceleyin,
Süzülün mutluluğum üstünde benim...
William Blake
Sayfa 28 - Türkiye İş Bankası Yayınları
80 syf.
·1 günde·Puan vermedi
Eğer bir kitabı hiç incelemeden alip okuyacaksam en genel anlamda aradığım kıstas 6.45 yayınlarından basılmış olmasi olabilir.

Kitabın ilk sayfasında kitapla ilgisi olmamasiyla beraber 6.45 in klasik notu var. " Eger kitabı hatıri sayılır ölçüde basip çoğaltacak iseniz (korsan) bu ilk basta ahlak kurallarina göre ayıp, sonra ise yasalara aykırıdır. Lakin eğer kitabi bir fanzin için kopyaliyorsaniz(dikkat ! dergi degil fanzin) istediğinizi yapıp kopyalayip dağıtabilirsiniz. Yayınevi gibi yayınevi.

Bu kitap 18. yy in sonundan, londra yaşamış bir "delinin" can sıkıntısından ibaret. Sanki bir gün yatağına uzanmış uykuya dalmış ve bir anda kör bir rüyanın içinde bulmuş kendini. Kısa kisa aforizmalarla iyi kötü, din akil, id ego superego, doğru yanlış, zengin fakir gibi konulara öpücük atıp yoluna devam ediyor. Bir an kendinizi cehennemde yüksek bir kürsüye çıkıp elinizi havaya kaldırıp nutuk atarken buluyor, bir an sırat köprüsünden cennete düşerken buluyorsunuz.

William Blake; Nietzsche gibi, Sade gibi, Reich gibi "deli" ilan edilmiş bir şair ressam yazar..
Yaşadığı dönemin kalıplarına sığmamiş, 19. 20 yy taşmış biri. Egitimini düzenin eğitim kurumlarında değil kendi başına almış, gittiği her yerde sorun olmuş fazlalık biri. Blake iblisle, isayla, yehovayla, cennetle, cehennemle bir ömür geçirmiş, resim çizmiş, şiir yazmış ve düşünmüş biri.

"Bir düşünce ummanı doldurur."

İyi okumalar.
120 syf.
·1 günde·Puan vermedi
William Blake
Ressam, şair, gravürcü. 10 yaşında yeteneğinin keşfedilmesiyle resim okuluna giden Blake, 11-12 yaşlarında ilk dizelerini yazmış. Hayatını kütüphane duvarlarına, Kraliyet Akademisine suluboya resimler ve gravürler yaparak kazanmış. Sanatçının son çalışması da ölüm döşeğindeyken çizdiği karısı Catherine'in resmiymiş.
Kitap içeriğine gelelim kısaca. Kitap adı üstünde seçkilerden oluşmakta. Blake'in yazdığı kitaplardan 6 bölüm şeklinde oluşturulmuş. Bölümler şöyle: Şiir Taslakları, Masumiyet Şarkıları, Deneyim Şarkıları, Cennetin Kapıları, Defterlerden ve Dörtlükler.
Genel olarak Şiir Taslakları, Masumiyet Şarkıları, Deneyim Şarkıları ve Defterlerden bölümlerinde yer alan şiirlerde tabiat, yaşama ve Tanrı sevinci temaları ön planda.
Cennetin Kapıları bölümünde şiir yok. Bu bölümde sanatçının çizmiş olduğu gravürler bulunmakta. İçlerinde ilginç ve ürkütücü gravürlerde var. Bunda da sanırım kendisi gibi gravürcü olan kardeşi Robert'in kollarında ölmesinin payı var. Kardeşinin ölümü sanatçıyı bir hayli etkilemiş olmalı.
Dörtlükler bölümünde ise her sayfada bir adet dört dizeden oluşan şarkılar bulunmaktadır.
Okumak isteyenlere keyifli okumalar dilerim.

Masumiyet bölümündeki "Giriş" başlıklı hoşuma giden güzel şiir

Kimsesiz vadilerde kavalımla
Ezgiler çalıyorum neşeli
Birden bir çocuk gördüm bir bulutta
Gülerek bana o şöyle dedi:

"Bir şarkı çal bana kuzuyu anlatsın"
Çaldım sevinçle ona bir şarkı
"Kavalcı, bunu baştan alır mısın?"
Çaldım, gözümden yaşlar boşandı.

"Şimdi o güzel kavalını bırak
Neşeli şarkılarını sen söyle,"
Aynı şarkıyı okudum yeniden
O, mutluluktan ağlıyordu yine.

"Kavalcı otur ve tüm insanların
Anlayacağı bir kitap yaz şimdi,"
Dedi ve gözden yitiverdi o an
Ben de bir kamışa attım elimi.

Yonttum, bir kalem yaptım o kamıştan
Batırdım ucunu duru sulara
Şarkılar yazdım mutlulukla dolu
Çocuklar sevinsin diye duyunca.
120 syf.
·Puan vermedi
Yaşarken değeri anlaşılmamış hatta aklını yitirmiş ya da bir başka deyişle deli olduğu düşünülen 18.yy İngiliz şair, ressam ve gravürcü olan Blake, yaşamı birçok insandan farklı olarak algılamış ve bunu da yaptığı eserlere cesurca yansıtmış.
Kutsal kitapları İncil’den oldukça etkilenmiş olduğunu ama Kiliseleri de eleştirdiğini görmek mümkün.
“Eyleme dönüşmeyen arzu, ruh bozukluğuna yol açar”
“Dünyayı bir kum taneciğinde görebilmek.”
“Kendi düzenlerimi yaratmalıyım; aksi takdirde diğer insanların yarattığı düzenlerin kölesi olurum.”
“Deneyim dediğimiz yitirdiğimiz masumiyetimizdir.”
“Aydınlığı, içinde taşımaya bak. İşte, o zaman karanlıkta bile yolunu bulabilirsin.”
“Kimileri sonsuz geceye doğar... “
sevmiş olduğum sözleri(hepsi bu kitabından değil)
Bu arada, Şiir incelemesi ne haddime
KitaplaKalın
80 syf.
·Beğendi·10/10
William BLAKE – Cennet ve Cehennemin Evliliği

İzmir’den Fethiye’ye 5 saatlik yolculuk sırasında hayattan kopup okuduğum kitap, Cennet ve Cehennemin Evliliği…

İlk sayfaları şöyle bir karıştırıp, okuyayım derken kitap bitti. Ciddi bir yolculuk idi. Dante’nin İlahi Komedya’sına hazırlanırken iyi geldi bu eser.

Kitap hakkında düşüncelerimi yazmadan evvel sizlere William Blake’den bahsetmek istiyorum.

Blake kimilerine göre dahi kimilerine göre tam bir kaçık. Sahicilik ve aykırılığa bağlı bir insan eserlerinde. İlk yazdığı dönemlerde oldukça küçümsenmiş fakat sonrasında ise tam bir dahi olduğu kabul edilmiş ve saygı duyulmuştur. Bütün bunlar elbette harika bilgiler fakat benim dikkatimi çeken şu oldu, eşi Catherine okuma-yazma bilmeyen biri imiş ve Blake okuma-yazmayı, aldığı oymacılık-resim eğitimini de başarı ile öğretmiştir Catherine’ya. Ve birlikte 1790-93 yıllarında tamamladığı, ‘’Cennet ve Cehennemin Evliliği’’ eseri için levhalar oyarak basılan şiirleri ve resimleri boyamışlardır.

Bu oymacılık ve boyamaları kitapta göreceksiniz. Toplamda yirmi yedi levha ve eşsiz güzellikteler. Dikkatli bakmanızı tavsiye ederim. Çünkü detaylar harika.

Kitaba gelecek olursak, Blake kitabında Cennet’e gitmez ve Cehennem’e ziyareti ile sınırlar kendisini. Fakat bildiğiniz daha doğrusu düşündüğünüz Cehennem algısını unutun. Buradaki Cehennem azap yeri değil, hakikatin sorgulandığı eşsiz bir mekandır. Tam benim düşündüğüm gibi…

‘’Karşıtlık gerçek Dostluktur.’’

Blake, Dante’nin İlahi Komedya’sına desenler yaparken hayata veda etmiştir. İlahi Komedya çalışmasından bugüne sadece 7 gravür kalmıştır ve söylendiğine göre son parasını da çizim kalemi almak için harcamıştır.

Önsöz kısmında Burhan Sönmez der ki; ‘’Blake’in mezar yeri uzun süre ihmal edildi. Yakın dönemlerde gerçek mezarının yirmi metre yakınına bir mezar taşı dikildi ve üzerine -adeta onun şiirinin her yerde olabileceğini ima edercesine- şöyle yazıldı; ‘’Şair-ressam William Blake (1757-1827) ile eşi Catherine Sophia (1762-1831) bu civarlarda yatmaktadır.’’ ‘’

Bu harika kitabın eşsiz çevirisi için de Burhan Sönmez’e sonsuz saygılarımı sunuyorum.

Herkese keyifli okumalar dilerim edebiyat sever güzel insanlar.
120 syf.
·Puan vermedi
Protest bir kişilik, muazzam bir hayal ve imgeleme gücü; doğal olarak! toplumla uyuşamama ve anlaşılamama... Çizgiyi geçenlerin; doğru veya yanlış ancak özgür düşüncenin, karanlık bir gürüh tarafından basķılanmaya çalışılması.
80 syf.
·1 günde·Beğendi·9/10
Cennet ile Cehennemin Evliliği, imgelemi ön planda tutan bir şairin gözünden farklı bir dünyaya aralanan kapı, bayatlamış ve kalıplaşmış inançlara bir başkaldırı. Birçok şairin aksine şeytanı Tanrı'dan ayırmayan, insan bedenini ve ruhunu da Tanrıyla bütünleştiren, kutsal buyruklara eleştirel bir bakış açısı sunan İngiliz ressam ve şair Blake, panteist duygularını şiir ve çizimlerine yediriyor, kişileştirilmiş Tanrı kavramına karşı çıkarak bütünselliği sembollerle vurguluyor bu eserinde. Özdeyişlerindeyse mizahi bir dil kullanıyor.

Aynı zamanda radi­kal görüşleriyle de bilinen İngiliz Romantik Okulu’nun hazırlayıcılarından ol­an Blake, sembolizmi kullanarak toplum eleştirisiyle beraber Avrupa'daki devrimi kucaklamadan geçmiyor. Gelenekselcilik ve kısıtlayıcılığın karşısında durarak hayalgücüyle bir evren yaratıyor kendine. Bu evrende düşünce kalıplarına yer yok. Bunu da en açık şekilde şöyle ifade ediyor:

"Zincirler, enerjiye direnme gücüne sahip olan zayıf ve ehlileşmiş zihinlerin kurnazlığıdır."

Meleğin şeytandan, insanın Tanrı'dan, Tanrı'nın doğadan ayırılmadığı şiirsel bir evrende eşitlik sağlayan şair, yarattığı mitolojide karşıtlığın gerçek dostluğunu vurgulayarak ilan etti kutsal birliği.

Ve böylece sonsuza dek birlikte ve mutlu yaşadı, aklı temsil eden melek ve hayalgücünü temsil eden şeytan.

Devrimi var, prangaları yok etti sanatçı.

Hakikatin şairlerden geldiğine beni bir kez daha inandırdı.


*Blake'in çizimleriyle beraber sunularak resim ve şiirin iç içe geçtiği bu kitabın ruhuna yakışan, okurken şiddetle tavsiye ettiğim bir duyumsal doyum: https://youtu.be/_ioc6sdgugo
80 syf.
·Beğendi·8/10
"Algı kapıları temizlenirse her şey insana olduğu gibi sonsuz görünecektir.
Çünkü insan her şeyi ancak mağarasının dar yarıklarından görecek kadar kapamıştır kendini."

18.ve 19.yy İngiltere'sinde yetişen şair Blake Cennet ve cehennem kavramlarına farklı bir açıdan bakmış.
Çok beğendim.
Manifesto niteliğinde bir eser.
Çeviri için Mesut Küçükoğlu'nu tebrik ederim.
@dedaluskitap
168 syf.
·1 günde
Bütün hayatım ev,okul,kütüphane,dershane ve hastaneden ibaret olduğu için farklı farklı ayrık ayık kitaplar okuyorum. Evde bir roman, kütüphanede şiir kitabı,dershane çantamda ayrı bir kitap, okuldaki sınıfımda ayrı bir kitap.. Hastanede ise telefondan okuyorum.. İşte bu kitaplardan birisi de bu. =) kitap hakkında ne diyebileceğimi bilmiyorum. İlk başlarda çok sıkıcı gelse de sonrala doğru şiirleri beni sardı. =) okuyup okuyup güzel güzel yorum yapabiliriz =D keyifli okumalar.. İyi bakın kendinize =)
80 syf.
cennet ve cehhenemi evlendiren bir William blake geçti bu dünyadan.. Anarşist peygamber şair romantik bilge çılgın ressam ve dahası.. insan olmanın getirdikleri.. sanrıları başkalaştırır. ikircikleri hüzünlendirir. tanrıya ve şeytana, iyiye ve kötüye, estetiğe ve topluma farklı bir bakış için..
64 syf.
·1 günde·Puan vermedi
Yazarı tanımak için kötü bir tercih.. Daha doğrusu yayın evinin bu baskısı çok kötü. Kelime hataları, imla hataları, yazım hataları, aynı sözlerin tekrar edilmesi vs. kısacak bir kitapta nasıl bu kadar çok hata yapabilmişler hayret..
Yazarın diğer kitapları için başka bir yayın evini tercih etmek lazım.

Yazarın biyografisi

Adı:
William Blake
Unvan:
İngiliz Şair, Ressam ve Mistik Vizyoner
Doğum:
Londra, İngiltere, 28 Kasım 1757
Ölüm:
Londra, İngiltere, 12 Ağustos 1827
(28 Kasım 1757, Londra - 12 Agustos 1827, Londra) İngiliz şair, ressam, oymabaskı ustası ve mistik.

Orta halli bir esnaf ailesinin beş çocuğunun ikincisiydi. Babası çorapçıydı ve okula gitmedi. Öğretmeni annesiydi ve o da okuma yazma bilmeyen karısı Catherine'in eğitimi -cenneti canlandırmak için bahçede çıplak bir biçimde Paradise Lost' u - ki tarafımızdan çoğaltılacaktır - okutabilecek kadar -üstlenecekti. On yaşında çizim okuluna gönderildi ve on dördünde James Basire adlı bir oymabaskı ustasının yanına çırak verildi.1779'da Kraliyet Akademisi'ne girdi ama ortamdan hoşlanmadı. Dinsel görüşlerinde kiliseye bağlı olmayan bazı aydınlarla birlikte Swedenborg tarikatına girdi. 1780'de Newgate Hapisanesi'ni yakarak otoriteye karşı nefreti gösteren asilerin arasındaydı. Kiliseye olduğu kadar devlete de karşıydı. 1784'de babasının ölümü üzerine çocukluğunu geçirdiği evin bitişiğindeki eve taşındı ve bir basımevi açtı. Kardeşi Robert'ı da yanına aldı.1787' de ölen Robert'ı sık sık düşlerinde görecekti.

Aklının görsel yanı hep ağır basmıştı ve tasarladıklarını canlandırabilme yeteneğine sahipti. Blake, imgeleri, sanki kafasının içinde değil, gözünün önündeymişçesine çok canlı bir biçimde aktarırdı. Şiirleri, elle tutulabilecek kadar canlı imgelerle doludur. Şiirlerini, yaptığı süslemelerle birlikte kendi bulduğu bir teknikle küçük bakır levhalar üzerine kazıyarak bastı ve elle boyadı. 20. Yüzyıl edebiyatı üzerine muhteşem bir etkisi olan Songs of Innocence ve Songs of Experience, dönemi için çok önemli yapıtlar olmasına rağmen hiçbir yankı uyandırmadı. Ölümünden 50 yıl sonraya değin bu iki kitabı hiç bilinmiyordu. Keskin gözlemleri olan, dürüst, dil ve çizim alanındaki büyük yeteneğini doğallıkla kabullenen olağanüstü bir kişiydi. Safra taşları yüzünden sağlığı kötüleşti. 70 yaşında Strand yakınlarında bir odada öldüğünde hala kitaplarını renklendiriyordu ve isimsiz bir mezara gömüldü.

Yazar istatistikleri

  • 81 okur beğendi.
  • 310 okur okudu.
  • 2 okur okuyor.
  • 220 okur okuyacak.
  • 3 okur yarım bıraktı.

Yazarın sıralamaları