Yaşar İliksiz

Yaşar İliksiz

Yazar
7.9/10
8 Kişi
·
19
Okunma
·
1
Beğeni
·
481
Gösterim
Adı:
Yaşar İliksiz
Unvan:
Gazeteci,Yazar,Şair
Yazara henüz alıntı eklenmedi.
Sürükleyici bir tarihi roman.Fatih sultan Mehmet doneminde gizli kalmış bazı olayları kitabın kurgusu içinde aktarmaya çalışmış. O donemin siyasi olaylarına farklı bir bakış açısı getirdiğini söyleyebilirim. Kurgu kısmı biraz daha iyi olabilirdi kitabın sonu beklediğim gibi olmadı. Ayrica Ermeni asıllı Janet ile milliyetçi Tunç arasındaki aşk dikkat çekici bir anekdot.ister Ermeni olsun ister yahudi olsun bu ülke için çaba harcayanlara saygı duymamiz gerektiğini anafikir olarak kitaptan anlayabilirsiniz.
Yaşar İliksiz'in okuduğum ilk romanıydı bu. Ama kesinlikle son olmayacak.
Kitap, Konstantin'in İstanbul'un sınırlarını belirlerken başlıyor ve Fatih Sultan Mehmet'le devam ediyor. Sonra günümüze geliyor.
Janet, Ermeni asıllı İstanbul'da yaşayan başarılı bir basketbolcu. Bir gün bir kazaya şahit oluyor ve sonrasında hayatı tamamen değişiyor. Kaza (aslında cinayet) esnasında yanına bir muska yuvarlanıyor. Bu muskada tuhaf bir resim var. Deri üstüne kazınmış üzerinde cin motifleri , elinde asa tutan Hz İsa'ya benzeyen biri ve Arapça yazılar var. Derinin üzerindeki çizimleri gören ve metafizik konulara ilgi duyan Janet'in sevgilisi Tunç, bu resimin Mehmet Siyah Kalem'e ait olabileceğini düşünüyor ve muska üzerinden çok heyecanlı bir macera başlıyor.
Kitapta sadece Fatih Sultan Mehmet'in Bizans'a girdiğinde , Osmanlı askerlerinden birinin çektiği şehadet beni rahatsız etti. Bunun sadece basım hatası olmasını ümit ediyorum. Bu ufak rahatsızlık dışında her şey çok iyiydi.
Macera gerilim türünde roman sevenlerin bir solukta okuyabilecekleri eserlerden. Anlatılan olayları okurken yaşadığınızı hissedeceksiniz tahliller o denli kuvvetli.Okuyan pişman olmaz.
Şairin psikolojisi biraz bozuktu.Bunun dışında çok fazla da sövdü,her şeye sövdü ama birkaç tane iyi şiir vardı.Kısa olmasa çok dayanamazdım kitaba.

Yazarın biyografisi

Adı:
Yaşar İliksiz
Unvan:
Gazeteci,Yazar,Şair

Yazar istatistikleri

  • 1 okur beğendi.
  • 19 okur okudu.
  • 13 okur okuyacak.
  • 1 okur yarım bıraktı.