Zeki Kayahan Coşkun

Zeki Kayahan Coşkun

Yazar
7.5/10
287 Kişi
·
1.237
Okunma
·
73
Beğeni
·
5,9bin
Gösterim
Adı:
Zeki Kayahan Coşkun
Unvan:
Radyo programcısı - Program yapımcısı - Yazar - Televizyon sunucusu
Doğum:
İstanbul, 9 Haziran 1978
Radyo programcısı olma isteği henüz 13-14 yaşlarında başlamış, 1999 yılında stajyer olarak Alem FM'e girdiğinde bu hayalini gerçekleştirmiştir. 18 Şubat 2002'den beri Matrax adlı radyo programını sunmaktadır.(2001/30 Eylül 2013 Alem FM - 21 Ekim Show Radyo)zekirdek.com adlı bir web sitesi vardır. Bu siteyi radyo programında 'çekirdek değil tatlım zekirdek' diyerek tanıtmaktadır.Radyo programı olan Matrax'ın televizyon versiyonunu SKY Türk ve Star TV'de de sunmuştur. 30 Eylül 2013 tarihinde Alem FM'de son programını yapmıştır. 21 Ekim 2013 tarihinde bu kez Show Radyo'da Matrax'ı sunmaya kaldığı yerden devam etmiştir.(22.00/01.00)(hafta içi her gün)22 Ekim tarihinden itibaren adını resmi sitesinden esinlendiği Zekirdek 'i sunmaya başlamıştır.(16.00/18.00)(hafta içi her gün)Yıl içerisinde tek kişilik gösterisi olan Kafanız Hayrolsun ile Türkiye'nin çeşitli yerlerine gitmektedir. Ayrıca 9 tane kitabı vardır.
"Sebepleri sonuçlara, sonuçları sebeplere ; ortaya çıkan yeni sebepleri yeni sonuçlara, yeni sonuçları yeni sebeplere bağlayıp telaşa kapılırlar...
Ve bu işi çok iyi yaparlar..."
- Sen bu aralar geç kalkıyorsun Faruk?
+Dersler yoğun, geç saatlere kadar çalışıyorum anne.
- Bak canın bir şeye sıkılıyorsa söyle.
+Yok öyle bir şey!
- Var var.. Daldın bak... Anlat hadi, annenim ben senin.
+Anne yok.
- Gözlerin de çökmüş iyice...
+Uykusuzum.
- Kolundaki o morluk ne peki??
+Anneeeee... Damar geçiyor oradan damar!..
- Hah.. Bak, çabuk da sinirleniyorsun. Uyuşturucu kullanıyorsan söyle, tedavi ettirelim..
+Yaa anneeeeeeeee...
Bırakma beni korkuyorum sensizlikten.
Yine sıkıca sar atkıyı camların buz tuttuğu bir kış günü.
Her nefesimde boğulayım düşlerimle okul yolunda.
Söz veriyorum tüyleri ağzıma girse de çözmeyeceğim atkıyı.
Zaten ne zaman çözsem, hiçbir zaman bağlayamadım senin gibi.
Anne.
Cep telefonunuz kapalıysa başınız katiyen beladadır... Defalarca aranmanıza karşın açmıyorsanız, açamıyorsanız telefonu, başınız daha büyük bir beladadır...
160 syf.
·1 günde·7/10
Yaşınız 30larda veya 30a yakınsa, 90lı yılları özlüyor ve o günlerle ilgili konuşmaktan, hatıraları anmaktan zevk alıyorsanız tam size göre bir kitap: Kime Çektim Ben Bilmem Ki...

Türk halkının genel özelliklerini, orta sınıf vatandaşı çok iyi çözümleyen ve mizah unsurlarıyla birlikte bize tekrar sunan, çoğumuzun radyo programları sayesinde tanıdığı Zeki Kayahan Coşkun; bu kez ağırlıkla çocukluk anılarından bahsediyor biz okurlarına. Önceki kitaplarında annelerimizin özlü sözlerini, geleneksel adetlerimizin komik tarafını, tipik Türk halkını anlatmıştı bize. Bu kez bizi geçmişe, özellikle 90lı yıllara götürüyor "Zekirdek".

Kitabın hoşuma gitmeyen 1. yanı; anı ve hikayelerin büyük bölümü çocukluk anısıyken, araya radyoculuk anıları da serpiştirilmiş. Bu da kitabın konu bütünlüğünü veya formatını bozmuş bence. Keşke tüm öyküler çocukluk anılarından oluşsaymış...

Bu kitabın, ve Zeki Kayahan Coşkun'un diğer kitaplarında da genelde olan, beğenmediğim 2. yanı ise hikaye bitişlerinde oldukça fazla sayfa boşluğunun olması. Kitap 150 sayfa ise okuduğunuz sayfa en fazla 100 oluyor. Kitabın sayfa sayısı arttırılmak için mi, ticari amaçlı mı yapılmış bilmiyorum. "Ticari amaçlı mı acaba" sorusunu da bir kitaba veya filme yönelttiğimde ister istemez o eserden soğumaya başlıyorum. Kitap 60 sayfa olsun, bizim olsun, samimî olsun yeter ki. Yazarın samimiyeti bu kitapta da var halbuki. Bu samimiyet teknik açıdan da süslenirse daha hoş olacak, diye düşünüyorum.

Kitabın samimiyeti kendimizden anılar, hikayeler bulmamızdan ve Zeki'nin mizahi uslubundan kaynaklanıyor tabi ki. Kitapta geçen bayram kutlama hikayesi, bire bir kendi yaşadığım bir anı olduğu için ister istemez hoşuma gitti ve gülümsetti. O anımı ben de sizlere aktarayım. 80'lerin sonu, 90'ların başı... Sabahın körü geçtikten sonra yani saat10 gibi tanımadığım komşularla bayramlaşmaya çıkmıştım. Bayram sabahı saat 10'da hiçkimsenin uyumaması lazımdı benim çocuk aklıma göre. O yüzden uzun uzun bastım zile; ama ne açan var ne duyan. Kimse yok diye aşağı inerken atletli, biyıklı ve sinirli bir amca açtı kapıyı. "Ne var lan" diye bağırdı haliyle, haklı adam. "Bayramınız kutlu olsun" diyebildim en kısık sesimden. Buraya kadar hikayemiz neredeyse aynı ZKC ile. Benim amca biraz insaflı çıktı, "heee iyi o zaman" dedi ve pijamasının cebinden mi, fortmantodan mı, vestiyerden mi, komidinden mi hatırlayamadığım bir yerden çıkardığı 3 tane 10 kuruşu verdi bana. Bu on kuruş günümüzdekiyle aynı değerde olacakmış ki bir sakız bile alamayacağımı keskin matematiğimle hemen hesapladım. Sinirli amca kapıyı kapattıktan sonra kapının eşiğine geri bıraktım paraları. Buradan o amcaya selam olsun, kesin okuyordur şu an çünkü. Aha da rezil ettim seni amca, daha da yapmazsın artık böyle şeyler, bak önümüz yine bayram:)

Sonuç olarak kitap eminim ki size de birçok anınızı hatırlatacaktır. Kafa dağıtmayı sağlayan, yer yer gülümseten, kısa sürede okuyacağınız eseri tavsiye ediyor, eğlenceli okumalar diliyorum...
160 syf.
·Beğendi·8/10
Tek oturuşta bitirebileceğiniz bir kitap. Suratınızdan gülümseme hiç eksilmeyecek . Çünkü kendi çocukluğunuz canlanacak gözünüzde . Geçmişinize dönüp göz kırpacaksınız . . Ve hele birde ''zeki kayahan" ın radyo programını (matrax) dinliyorsanız , bir kaç sayfa çevirdikten sonra zekinin sesi devreye girecektir :) size kendi sesiyle bu kitabı okuyormuşçasına his verecektir . Ve bu hazzınıza haz katacaktır :) .
105 syf.
·1 günde·8/10
Lise döneminde radyo programını dinlediğim zamanlardan tanıdığım yazarın okuduğum ikinci kitabı. Kitapta anne-çocuk arasında geçen tatlı-sert kavgalardan örnekler, annelerin davranışları altında yatan sebepler anlatılıyor. Kitap on farklı başlık altında toplanmış, bölümler sonunda annelerin haklılığını ispatlayan notlar konulmuş. Kitabın sonunda bu notlar "Anneleri Anlama Kılavuzu" başlığı altında birleştirilmiş. Bazen annelerin düşünme biçimleri yönergeler çizerek anlatmış yazar. Benim favorim "Habere Dayalı Anne Evham Yörüngesi" oldu :)
Kitabın dili akıcı, mizah türünde olduğu için edebi kaygı gütmeden yazılmış. Eğlenceli vakit geçirmek için okunabilir :)
Sonuç olarak: "Anneler daima haklıdır!" ve "Annelerin evrensel bir dili vardır." :)
Anneleri sevin hem de çok çok sevin :)
105 syf.
·1 günde·8/10
Bir ara geceleri uyumaz, radyo programı dinlerdik. Bir ara dediğim 2005'ler falan. Bir kanalda Ömer Köroğlu aşk hikayeleri okurdu, öteki kanalda Zeki Kayahan Coşkun, milleti sokakta bağırttırır, bol bol eğlendirirdi bizi. Sonra sabah okula gidip, gece kuşları olarak kim neyi dinlediyse anlatırdı. O ara kitap yazdı Zeki, gerçi 3. kitabıymış ama benim onu dinlediğim ve yaşımın yettiği 3. ye yetişebilmişti. İnternet falan da hak getire. Şimdiki gibi "yazalım da suratını bir görelim bu adamın" yok tabi. Heyecanla gidip almışım kitabı, kahkaha ata ata okumuşum. İzmir Kitap Fuarı'na geleceğini duymuşum sonra, bu fırsat kaçar mı?

Çocukluk/ilk gençlik zamanları sanat yoluyla size ulaşan her kimse/şey için hazinedir. Asla unutmaz ve mutlaka bir şekilde karşılaşırsınız.

"Meğer Annem Haklıymış" da sizi bol bol küçüklüğünüze/gençliğinize götürecek bir kitap. Demin bir arkadaşın paylaşımıyla rastladım yine keyfim yerine geldi. "Anneeeee aynı sen, ay resmen bir tek benim annem yapmıyormuş, a aa aynısı yaa" nidalarıyla okuyacağınız, çok eğlenceli bir kitap. Rastlarsanız önce kitaba, sonra da koşup annenize acilen sarılın :)

Sevgiler.
Ekrem Özkara
Ekrem Özkara Fareli Köyün Kavalcısı ve Saz Arkadaşları'ı inceledi.
160 syf.
·Beğendi·8/10
Dünya Masal Dünyasının kahramanlarını Yazar Zeki Kayahan Coşkun,bu kitabında deyim yerindeyse Mahalledeki insanlarla buluşturuyor.Gülmek garanti ve bu kadarına da pes doğrusu diyeceğiniz -türkiş- hikayeler...İşte size bazı başlıklar:
Gepetto ve Pinokyo; Gepetto kardeşi Tayyar ve kaynı Çetin..
Gepetto'nun karısı Kiraz..
William Tell ve Hırslı Oğlu Faruk; William Tell'in ailesi ve İsviçreli bilim adamlanyla William Tell ilişkisi..
Dudu Yüzlü, Mor Fistanlı, Sırma Saçlı Rapunzel; Neslihan ve Ayvaz çiftinin bebek beklediği bir dönem. ve Belediye başkanının Rapunzel ile ilişkisi..
Ali Baba ve Kırk Haramiler; Ali Baba, karısı Işılay ve oğlu Tankut sefil hayattan kurtulma hikayesi,Borsa ve İnterpol maceraları...
Tavsiye eder, iyi okumalar dilerim.
105 syf.
·3 günde·9/10
İsmi ilgimi çektiği için okuduğum bir kitaptı. Mizahi yönünü ve yazarın bölümlerin sonundaki çıkarımlarını çok beğendim. Anneme karşı olan tutumumu değiştirdi. Önceden misafir geldiğinde kitaplığımda bulunan oyuncakları misafir çocuklarına verdiğinde kızardım içten içe. Ama artık umurumda bile olmuyor.
"Misafir çocukları amma haşarıymış. Kristal vazoyu, LCD televizyonu, kumanda aletlerini korumak için birkaç oyuncak gözden çıkarılmalıymış."

Meğer annem haklıymış.
256 syf.
·12 günde·9/10
Okulun kütüphanesini düzenlerken denk gelmişti ve bayılmıştım. Bayağı bizi anlatan ve eğlendiren bir kitap. Eğlenmek ve kafa dinlemek için okunabilecek bir kitap
105 syf.
·2 günde·8/10
Yazarın; Faruk ve annesi ile birlikte yaşadığı diyalogları ve gözlemleri anlatan bir kitap.Belki de herkesin hayatında mutlaka duyduğu bir anne klişe sözü ile karşılaştığınız bir kitap olmuş.Evet aynen benim annem,ben bu lafı kaç defa duydum dediğiniz ve yaşadığınız anlardan oluşan eğlencelik bir serüven.
ClauzeroN
ClauzeroN Meğer Annem Haklıymış'ı inceledi.
@kitapkurdu_26·19 Haz 2016·Kitabı okumadı
Radyocu, sunucu ZKC'nin böyle bir kitabı olduğunu bilmeyenlerdendim ben de. Arşivimde görünce bir bakayım dedim. Sosyal hayatta annelerin çocuklarıyla ve ev içindeki davranışlarını espritüel bir dilde anlatmış. Çoğunlukla gülerek okudum, fakat yeri geldiğinde (her bölümün son kısmında ''Meğer Annem Haklıymış'' tan önceki birkaç maddelerde) düşündürdüğünü, farklı bir duyguya kapıldığımı belirtebilirim. Bilhassa annelerimiz hayattayken değerini daha iyi bilebilmek için okunabilir.
105 syf.
·27 günde·Puan vermedi
Genel anlamıyla "anneler daima haklıdır." cümlesi hakimdir. Herkesin mutlaka kendi annesinden bir şeyler bulabileceği bir kitap olduğunu düşünüyorum. Anneleri anlamamızı sağlamaya çalışan bir kitap.Lakin gençler hep bildiğini yapar. Ama bence her gencin okuması gereken bir kitap olduğunu düşünüyorum ben. Gayet açık şekilde yazılmış akıcı bir kitap bu cidden. Okurken sıkılacağınızı düşünmüyorum.

Yazarın biyografisi

Adı:
Zeki Kayahan Coşkun
Unvan:
Radyo programcısı - Program yapımcısı - Yazar - Televizyon sunucusu
Doğum:
İstanbul, 9 Haziran 1978
Radyo programcısı olma isteği henüz 13-14 yaşlarında başlamış, 1999 yılında stajyer olarak Alem FM'e girdiğinde bu hayalini gerçekleştirmiştir. 18 Şubat 2002'den beri Matrax adlı radyo programını sunmaktadır.(2001/30 Eylül 2013 Alem FM - 21 Ekim Show Radyo)zekirdek.com adlı bir web sitesi vardır. Bu siteyi radyo programında 'çekirdek değil tatlım zekirdek' diyerek tanıtmaktadır.Radyo programı olan Matrax'ın televizyon versiyonunu SKY Türk ve Star TV'de de sunmuştur. 30 Eylül 2013 tarihinde Alem FM'de son programını yapmıştır. 21 Ekim 2013 tarihinde bu kez Show Radyo'da Matrax'ı sunmaya kaldığı yerden devam etmiştir.(22.00/01.00)(hafta içi her gün)22 Ekim tarihinden itibaren adını resmi sitesinden esinlendiği Zekirdek 'i sunmaya başlamıştır.(16.00/18.00)(hafta içi her gün)Yıl içerisinde tek kişilik gösterisi olan Kafanız Hayrolsun ile Türkiye'nin çeşitli yerlerine gitmektedir. Ayrıca 9 tane kitabı vardır.

Yazar istatistikleri

  • 73 okur beğendi.
  • 1.237 okur okudu.
  • 6 okur okuyor.
  • 287 okur okuyacak.
  • 6 okur yarım bıraktı.

Yazarın sıralamaları