Abdurrahim Karakoç

Abdurrahim Karakoç

Yazar
BEĞEN
TAKİP ET
koseli-arti
coklupaylas
ucnokta_yatay-1
yildiz
8.9
1.055 Kişi
okuyor-dolu
4.305
Okunma
v3_begen_dolu
2.435
Beğeni
goz
96bin
Gösterim
Kitaplarını Satın Al
bilgi
Sponsorlu
Unvan
Türk şair, gazeteci
Doğum
Elbistan, Kahramanmaraş, Türkiye, 1932
Ölüm
Ankara, Türkiye, 7 Haziran 2012
Yaşamı
1932 yılının Nisan ayında Kahramanmaraş'ın, Ekinözü ilçesinde dünyaya geldi. Dedesi, babası ve kardeşleri de şair olduğu için küçük yaşlarda şiire merak sardı. İlk yazdığı şiirleri iki kitap olacak hacimdeyken beğenmeyip yaktı ve 1958 yılından itibaren yazdıklarını 'Hasan'a Mektuplar' ismi altında 1964 yılında yayımlandı. 1958 yılında bulunduğu kasabada belediye mesul muhasibi olarak memuriyete girdi. 1981 yılının mart ayında emekli oldu. Mücadeleci şiirlerinin çokluğu şartlardan kaynaklanmaktadır. 27 Mayıs Darbesi, zinde güçler, demokrasi maskaralığı ve haksızlıklar hiciv şiirlerini besledi. Yaklaşık otuz defa mahkemeye verildi, bütün suçlamalardan beraat etti. Avukat tutmadı, hep kendi kendini savundu. Hiçbir iktidarla barışık olmadı. 1985 yılında gazetecilik yapmaya başladı. Büyük Birlik Partisi'nin kuruluşunda yer aldı ve siyasete girdi. Sonra siyasetten ayrıldı. İlk şiiri ilkokul sıralarında Elbistan'da çıkan Engizek gazetelerinde yayınlandı. Hece vezniyle aşk, gurbet ve sosyal temalı şiirler yazdı. Taşlamalarıyla ünlendi. Şiirlerini Âşık Mahzuni, Musa Eroğlu gibi sanatçılar bestelemişlerdir. Mihriban türküsü Abdurrahim Karakoç'undur. Karakoç, şiirleri yanında, ironik yazılarıyla da tanınmıştır. Yazıları Akit, Yeni Düşünce, Yeni Hafta ve Gündüz gazetelerinde yayınlandı. Karakoç, 7 Haziran 2012 tarihinde, Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi hastanesinde yoğun bakımdayken vefat etti. Ankara Keçiören'deki Bağlum semt kabristanına defnedildi Şiirleri: Hasan'a Mektuplar (1964), Haberler Bülteni (1967), Hasan'a Mektuplar ve Haberler Bülteni (1969), El Kulakta (1969), Bütün Şiirleri (1973), Vur Emri (1972), Kan Yazısı (1977), Şiirler (1981), Suları Islatamadım (1980), Kar Sesi (1983), Dosta Doğru (1984), Beşinci Mevsim (1986), Gökçekimi (1991), Akıl Karaya Vurdu (1994). Yazıları: Düşünce Yazıları (1990), Çobandan Mektuplar (1996).
Banksy
ucnokta_yatay-1
144 syf.
·
2 günde
·
10/10 puan
Dünyayı sessize alın çünkü Karakoç konuşuyor :)
NOT : Bu adam parti kursun, sadece şiirleriyle bile diğer ülkelerden teklif alır, gel yönet bizi diye :) Gelirlerle kimseye destek olamadığım bir YouTube kanalım yok ama gelir sağlamadan herkesi zengin etmek isteyen bir düşüncem var. 3 harfle PDF. Reklam yapmıyorum herkes bu kitabı bulabilir, bulmalı da :) Okumuş olduğum esere, dile getirebileceğim güzel bir cümle bulmam mümkün değil. Paylaşamadığım daha birçok alıntı mevcut. Ancak beni yine hayal kırıklığına uğratmayan Abdurrahim Karakoç'a teşekkür etmek istiyorum. Teşekkürler Sayın Karakoç... Günümüzde böyle bir eseri basmak cesaret ister, yazmak ise çılgınlık. Maazallah Başkomutanımız kızabilir. (!) Fakat bahsettiği şiirler ne kadar da benziyor şuanki durumumuza... Karakoç' un ahenkli şiirleri vermek istediği mesajları çok güzel süslüyor. Okurken hem hak veriyorsunuz hem zevk alıyorsunuz. Çok fazla ağdalı bir üslubu da yok. Gayet açık ve net. Sizi yoran şey şiirleri değil anlamları olabilir. Çünkü çok fazla düşünmenize sebep oluyor ve acı gerçekleri sunuyor. Hazmetmesi zor gerçekler. Çok beğendim herkes okumalı en azından geçmişte olsa günümüzle çok benzerliği var. Tavsiye edildi gerisi sizde 1k :)
Gökçekimi
Gökçekimi
yildiz
8.6/10 · 309 okunma
alinti_ekle-2
Okuyacaklarıma Ekle
Reklam
Hîm
ucnokta_yatay-1
144 syf.
"Hak'ka bağlılık haksızlığa isyanı doğurur."
Geniş bir zamanda olsam bu harika esere uzun bir inceleme yazardım. Hakkını veremezdim yine de elbet ama bana hissettirdiklerini ucundan göstermiş olacaktım.. Abdurrahim Karakoç bilenler bilir sancısı ülkesine dair; vatanına, toprağına, aslından uzağa düşmüş isyankar-asi insanına dair. Aynanın karşısına alıp nefsini eleştirirken insana; karşısına bakıp yanlışları ayırd etmesini, batının ipinin indirdiği kuyunun karanlığını, sabrın ve korkunun arasında ki ince çizgiyi.. anlatıyor, gösteriyor görmek isteyen gönüllere. Oyuna gelmeyelim, kukla olmayalım; düşünelim, okuyalım, görelim, dikkat edelim ve en önemlisi Hakka kul olalım.. diyor. "Her gün birtaşı düşen, hergün sıvası dökülen ve her yıl bir duvarı yıkılan gönül evi... Hatıralar viranesinde bekleyen çaresiz bir garip..." evet o biziz.. İlk defa düz yazılarından oluşan bir eserini okudum. Ve ne söylesem eksik kalır 'sevdim' diyorum bu yüzden sadece. Edebi yazılar ve ardından yazdıklarına dair sıralanan şiirler.. Allah rahmet eylesin sancını hissettirdin; hissettiklerini karşıya geçirdin. Haklı bir isyan, yerinde bir kükreme. "Düşünürsün yanarsın. Yaşamak budur işte." .. Not: PDF okuduğuma inanamıyorum. Alıp tekrar okunmalı.
Beşinci Mevsim
Beşinci Mevsim
yildiz
8.9/10 · 488 okunma
alinti_ekle-2
Okuyacaklarıma Ekle
124 syf.
Kıble Yürekli, Hilal Bakışlı,Gül gönüllü güzel insan Abdurrahim Karakoç
Yaşadığı dönemin siyasi sorunlarını, yapılan zalimlikleri, edilen zulümleri kendinden emin ve korkusuzca ifade edip; mazlumların,garibanların yanında olduğunu Nev-i şahsına münhasır ifadelerle hissettiren Şiirler yer alıyor. Bu anlamda yaşadığı döneme ışık tutuyor, dönemin sorunlarını koca bir yürekle, harf harf dile getiriyor. O dönemde yaşayanların milli duygularını kabartacak bir çok şiir mevcut. Kitap zaten adını aldığı ‘Kan Yazısı’ şiiriyle başlıyor. Kitapta daha evvel duymadığım ,okumadığım birçok Karakoç şiirleri mevcut. Ben en çok Sunuş adı altında yer alan hassas ifadelere hayran kaldım diyebilirim. Zira Yazılıp, ifade edilenler Abdurrahim Karakoç’un kişiliğinin özeti mahiyetinde. *Kitapla alakalı nacizane eleştirim ise keşke bu üsluptaki yahut konulardaki şiirlerin tamamına bir kitapta yer verilmese idi. Zira bir yerden sonra sıkıcı-ağır gelmeye başlayabiliyor sırf ardarda okunduğu için.
Kan Yazısı
Kan Yazısı
yildiz
8.6/10 · 365 okunma
alinti_ekle-2
Okuyacaklarıma Ekle
Reklam
50 öğeden 1 ile 10 arasındakiler gösteriliyor.