Adam Sharr

Adam Sharr

Yazar
7.2/10
6 Kişi
·
16
Okunma
·
0
Beğeni
·
152
Gösterim
Adı:
Adam Sharr
Unvan:
Yazar
Filozofa göre, inşa insanların kendilerine dünyada yer biçme çabasını zamanla fiziksel bir yapıya kavuşturur. (…) Kişilere kendilerini keşfe çıkacakları yerler sunabilir. Heidegger mimarlığın geçmişte bu minvalde anlaşıldığını, ancak teknolojinin dur durak bilmez yükselişinin bu anlayışın üstünü örttüğünü fark etmiştir.
"Şehirliler çoğu zaman, dağların arasındaki köylülerin uzun, tekdüze yalnız olma durumuna hayret ederler. Oysa bu yalnız ( Alm. Alleinsein, İng. Loneliness) olma değil, [uzlet]tir.*

Gerçi insan büyük şehirlerde de neredeyse başka hiçbir yerde olamayacak kadar kolaylıkla yalnızlığa düşebilir. Ancak insan orada asla [uzlet içinde] olamaz. Çünkü [uzlet] bizi tecrit eden değil, aksine bütün varoluşumuzun, bütün şeylerin özünün geniş yakınlığının içine doğru açılmasını
sağlayan kendine özgü güçtür.“
Adam Sharr
Heidegger'in 1934'te yayınladığı yazısından.
Bu kitap bir insan ve yer arasındaki kuvvetli bir ilişki hakkındadır. 1922 yazında, Martin Heidegger (1889-1976) Güney Almanya’nın  Kara Orman dağlarının yükseklerinde onun için inşa edilmiş olan ufak bir barakaya [cabin] yerleşir. Heidegger, yaklaşık olarak altı metreye yedi metre olan bu yapıya, “die Hütte’ ’(kulübe) der. O, birçok ünlü yazısına, öğrencileri büyüleyen, Sein und Zeit (Varlık ve Zaman) kitabını şekillendirmeye başlayan erken dönem derslerinden tutun da son ve en esrarengiz metinlerine kadar burada çalışmıştır. Heidegger; yapı, çevresi ve mevsimleri ile duygusal ve düşünsel bir yakınlık iddiası ile bu kulübede çoğunlukla tek başına elli seneden fazla süre düşünmüş ve yazmıştır.
Bunların arasında, tavanın hemen hemen ortasında bir tek lamba asılı durur -asıl olarak gaz lambasıdır- ama filozofun kulübeye yerleşmesinden sonraki senelerde elektrik ampulü ile değiştirilmiştir. Kulübenin hayat kısmının yan duvarında, masanın üzerinde şair ve yazar Johann Peter Hebel’in bir portresi asılıdır.
Heidegger kır manzarasının kendisi için bir gözlem nesnesine -estetik bir olay olarak manzaraya- indirgenmiş olmadığını belirtir. Neredeyse bir otobiyografi kisvesi altında “doğrusunu söylemek gerekirse ben kır manzarasını asla seyretmem. Onun sürekli değişimini, gündüz ve geceyi, mevsimlerin muazzam geliş ve gidişlerini deneyimlerim” der.
Heidegger'e göre, doğru düşünme varlık olgusu ve onun izleriyle son derece uyumludur. Bu izler (kendi gölgemiz, tepelerin uzaktan görünüşü, kuş cıvıltıları veya ırmağın şırıltısı gibi) bize mucizevi varlığımızı anımsatır. Dünyanın kimi zaman göründüğü gibi ne kadar harika bir yer olduğunu hatırlatır. Heidegger'e göre, bu izlerin farkına vardığımızda -kendi varlığımızın farkına varmayı hatırladığımızda- bir nevi soluklanma anı yaşarız. Böylesi anlar, insanların kendilerini daha büyük bir resmin içine, bir ömürden çok daha uzun bir zaman dilimi içine yerleştirmelerini ve cüzi meselelere karşı gereken mesafeyi almalarını sağlar.
"Soğuk kış akşamında sert bir kar fırtınası, vuruşlarıyla kulübenin etrafında kıyameti kopardığında ve her şey karla kaplandığında ve örtüldüğünde, o zaman felsefenin yüksek zamanıdır. İşte o zaman, felsefenin soruları sade ve önemli olmak zorundadır."
Adam Sharr
Sayfa 68 - Heidegger'in "Neden Taşrada Kalıyorum" yazısından alıntı
Bununla birlikte, 1946’da üniversite Heidegger’in, akademik ününü Nazi Partisi’nin hizmetine sunmuş olduğuna, kritik bir zamanda onu [Nazi Partisi’ni] onayladığı sonucuna vardı ve öğretmesinin, modern koşullar için aşırı derecede “taraflı” olduğuna karar verdi. Emekliliğe zorlandı, emekli aylığına bağlandı ve bir sonraki karara kadar akademide ders vermesi yasaklandı.
Yazara henüz inceleme eklenmedi.

Yazarın biyografisi

Adı:
Adam Sharr
Unvan:
Yazar

Yazar istatistikleri

  • 16 okur okudu.
  • 2 okur okuyor.
  • 22 okur okuyacak.
  • 1 okur yarım bıraktı.