Afşin Kum

Afşin Kum

Yazar
7.8/10
46 Kişi
·
86
Okunma
·
11
Beğeni
·
508
Gösterim
Adı:
Afşin Kum
Unvan:
Yazar
Doğum:
İzmir, Türkiye, 5 Kasım 1972
1972 İzmir doğumlu. Boğaziçi Üniversitesi’nde bilgisayar mühendisliği, Bilgi Üniversitesi’nde sinema-televizyon öğrenimi gördü. 1997’den bu yana çeşitli kurumlarda yazılımcı ve proje yöneticisi olarak çalıştı. Doksanlı yıllardan itibaren müzik ve senaryo çalışmalarında bulundu. 2010 yılında Afili Filintalar sitesinin kurucuları arasında yer aldı. Burada ve Ot dergisinde deneme ve öyküleri yayınlandı. 2016 yılı Kasım ayında ilk romanı Sıcak Kafa okurla buluştu.
Ama söylenen yalana inanmak vicdanlara daha kolay geliyor. Birilerinin konuya hâkim ve olayla ilgileniyor olduğuna inanmak istiyoruz çünkü bizim kendimizden başka bir şeyle ilgilenmeye mecalimiz yok.
Hayatta atacağımız bir sonraki adıma karar verirken, öncelikle hafızamızda kalan tecrübelerden yola çıkıyorsak eğer; en çok, yaşadığımız travmalara, yediğimiz darbelere göre karar veriyoruz demektir. Bu kadar korkak olmamızın nedeni bu olmalı.
Afşin Kum
Sayfa 179 - April
Her şeyden şüphe ederek hiç bir yere varamazsın. Bir şey düşünebilmek için bile en az bir söze güvenmek zorundasın.
Bir karım vardı bir zamanlar, Derya. Yoksa karım değil miydi? Evlenmeye karar vermiştik ama evlenmiş miydik, şimdi hatırlamıyorum. Ne kadar tuhaf! Sanki benim hayatım değil de gece yarısı televizyonda izlerken uyuyakaldığım bir film.
Afşin Kum
Sayfa 11 - April
"İnsanlığın geleceği için kendini feda etmeli midir insan? İnsanlığın varlığı, tek bir insanın varlığından daha değerli midir? Doğrusu arada basit bir incelik farkından başka bir fark göremiyorum. İnsan türünün devamını sağlamak gibi bir sorumluluğumuz yok. Bazı türler, zamanı geldiğinde ortadan kalkar. Ayrıca, tarafsız bir gözle, türümüzün varlığının bu gezegeni daha güzel hale getirdiğini söylemek de pek mümkün değil."
Afşin Kum
Sayfa 88 - April Yayıncılık
Eğrilerle aramız bu kadar kötü olmasıydı, hayat boyu hiç birbirimize çarpmadan yaşayabilirdik.
"Bütün bu arayış, hayatın soğuk ve renksiz asıl anlamını kabullenmekte zorluk çekmemizden kaynaklanıyor. Hayat dediğimiz şey, karbon atomunun olağanüstü bileşik kurma becerisi sayesinde haddinden fazla şişmiş sarmal şeklinde bir molekülün, hasbelkader kendini kopyalamaya başlamasından ibarettir. Hasbelkader... Tesadüfen bile değil, çünkü tesadüf diyebilmek için ortada birbirine tesadüf eden birden fazla şey olması lazım. Oysa sadece hayat var ve sadece var olduğu için var. O yüzden hayatın kendisinden daha anlamlı bir şey yok."
Afşin Kum
Sayfa 88 - April yayıncılık
... aslında hastalığın çaresinin bulunduğu ama devletin bunu gizlediği. Çünkü salgın devam ettiği sürece herkesi daha kolay kontrol altında tutabiliyorlar. Normal şartlarda kontrol edilemez bir kapıcıyla ele avuca sığmaz bir manavdan öğreniyorsunuz bunları. İnansam mı?
192 syf.
·Beğendi·9/10
Başlangıçta kitabı karşı biraz önyargılıydım ama okudukça bırakamadım elimden. Sonunun daha vurucu olacağını düşünüyordum o açıdan biraz hayal kırıklığına uğradım
188 syf.
·2 günde·Beğendi·10/10
Sıcak kafa, büyük bir zevk alarak okuduğum kitaplar arasına girdi kesinlikle. Kitaba bilim kurgu da diyebiliriz distopya da diyebiliriz, iki esası birden barındırıyor bence. Aslına bakarsanız bu kadar sürükleyici olmasını bekliyordum desem yalan olur ama yanılmışım, fakat güzel bir yanılma oldu bu.
Gayet akıllıca kurgulanmış ve yazılmış. İnsan elinden bırakamıyor. Merak uyandıran, heyecanlandıran bir roman. Akıl sağlığı bozulmuş fakat bunun farkında olmayıp kendini normal zannedenler, birbiri ile konuşmaktan korkan insanlar, uygarlığın geldiği durum, düşünce biçimleri, toplumların çaresizliği, tüm dünyaya yayılmış bir hastalık, deneyler, salgın vs konuları ile bayağı ilgi çekici bir kurgu sıcak kafa. Kurguda tüm dünyaya yayılmış bir durumdan bahsedilse de, anlatılan esas olayların İstanbul'da geçiyor olması da ayrı bir hava katmış kitaba. Bilinen bir yer olduğunda gerçekliğe daha yakın hissettirmesinden sanırım. Okura (en azından bana) bir köşede oturup olan biteni canlı olarak izliyormuş hissi veriyor sanki.
Kitabın sonunda daha farklı bir şeyler bekledim aslında daha etkileyici bir son mesela ama yine de çok sevdim kitabı.
Yaratıcı bir kurgu, akıcı bir anlatım, bazı yerlerinde güldüren ve okurken insanı sıkmayan aksine hemen bitmese keşke dedirten bir roman. Bilim kurgu seviyorsanız mutlaka okuyun derim.
Afşin Kum'un yüreğine, kalemine sağlık..
192 syf.
Türünün yabancı örneklerini aratmayan bir kitap olmuş. Yazarın distopya dünyasında sistemin ve insanlığın özeleştirisi çok ince ve yerinde göndermelerle yapılmış.
Bu ilk kitabıyla takip edilmesi gereken yazarlardan bence.
192 syf.
·5 günde·9/10
Kurgusu harika bir roman. Mekan olarak İstanbul'un seçilmiş olması ister istemez bi gerçeklik hissettiriyor. Gerçek olabilirliğini düşünmek bile beni ürküttü. Deliliğe farklı bir yorum getirilmiş.
Başarılı bir yazar, umarım yazmaya devam eder.
192 syf.
·Beğendi·7/10
Dünyayı pençesine almış bir delilik salgını..
Konuşma yoluyla, zihinden zihne bulaşarak yayılan bir hastalık..
Yıkılmanın eşiğine gelmiş uygarlık..
.
.
.Şimdi ben bu kitapla ilgili ne yorum yapayım bilemiyorum..Öncelikle şunu söylemeliyim ki Türk bir yazar tarafından bu alanda yazılan ilk roman denilebilir..Bilimkurgu olarak adlandırabilirim türünü (sanki birazcık distopya da olabilir) Çok farklı bir konusu vardı, ilginçmiydi.? Çok! Kafam sık sık karıştı sanırım okuduğum tarzların çok dışında olduğu için..Okumaktan kesinlikle pişman olmadım..Önerir misin derseniz bu çok göreceli olacak o yüzden birşey diyemem ama bu alanda bir ilk olduğu için destek vermeli derim ben...Dikkat!Kitap bittikten sonra kısa süreli bir abuklama yaşanabilir
192 syf.
·3 günde·7/10
Dil üzerine bilim kurgu/distopya romanı yazmak için en verimli kaynak belki de. Sıcak Kafa'da da kurulu dünya bunun üzerine. Konu dil olunca işlenen hikayenin felsefi temeli de oluyor ister istemez. Olay örgüsü dışında düşünecek şeyler vermesi kitapta beğendiğim bir yön.
Mekanların ve insanların bizden olmasının sağladığı bir yakınlık kesinlikle var, kitabın gerçekliğini ve doğal olarak okuyan üzerindeki etkisini oldukça artırıyor. Mizahi unsurlar ise çok daha tatlı olmuş bu sayede.
Öte yandan bazı karakterleri içi boş ve olmasa da olur kıvamında buldum, bazı olayları da. Belki kısa bir kitap olduğundan üzerlerinde durmaya yeterince fırsat yoktu belki de gerçekten olmasalar daha güzel olurdu.
Özet olarak bu tarz bir kitabı tanıdık mekanlar, isimler ve diyaloglarla okumak kesinlikle farklı ve tadılması gereken bir deneyimdi. Sunulan deneyimin yanında anlatılanlar da dinlemeye değer.
192 syf.
·Beğendi·9/10
Geçen yıl okumuştum bir hocamın tavsiyesiyle. Son derece marjinal bir kitaptı. Keyif aldım okurken. Son kısmı biraz yarım kalmış gibi. Bence devamı gelebilecek bir kitap.
192 syf.
Hem gülümseten, hem tedirgin eden bir kurgu. Bambaşka, famfarklı ve gerçekten kafası sımsıcak.

Dikkat abukça yazılmıştır! Bulaşabilir.

Kitaptaki fiyortlar tortellini kadar lezzetli. Hele ki tespitler artiyal fibrilasyon hortlaması yaratıyor. Delirip de beliriniz. Abuk abuk abucukla kalınız.
192 syf.
·3 günde·Beğendi·Puan vermedi
Öncelikle tesadüfen elime geçti ve yazarla tanıştım ve beni şaşırttı açıkçası kurgusu olarak türkiye de bir ilk distopik olarak yazılmış ama olayların geçtiği yer İstanbul ikilem de yaratılmış sonu biraz Yeşilçam filmleri gibi olmuş sonu basit gibi geldi ama işleniş ve kurgu olarak yazarın ilk kitabı olması nedeniyle ben begendim tavsiye edebilirim
188 syf.
·3 günde·Beğendi·7/10
Dünyaya hükmeden bir delilik salgını... ama öyle bir delilik ki ara ara özenilecek kadar akıllıca. Daha insancıl olan delilerin yaptıkları mı yoksa kendine akıllı diyenlerin mi yaptıkları...

Yazarın biyografisi

Adı:
Afşin Kum
Unvan:
Yazar
Doğum:
İzmir, Türkiye, 5 Kasım 1972
1972 İzmir doğumlu. Boğaziçi Üniversitesi’nde bilgisayar mühendisliği, Bilgi Üniversitesi’nde sinema-televizyon öğrenimi gördü. 1997’den bu yana çeşitli kurumlarda yazılımcı ve proje yöneticisi olarak çalıştı. Doksanlı yıllardan itibaren müzik ve senaryo çalışmalarında bulundu. 2010 yılında Afili Filintalar sitesinin kurucuları arasında yer aldı. Burada ve Ot dergisinde deneme ve öyküleri yayınlandı. 2016 yılı Kasım ayında ilk romanı Sıcak Kafa okurla buluştu.

Yazar istatistikleri

  • 11 okur beğendi.
  • 86 okur okudu.
  • 2 okur okuyor.
  • 39 okur okuyacak.
  • 2 okur yarım bıraktı.