Ahmet Aslan

Ahmet Aslan

Yazar
7.0/10
8 Kişi
·
17
Okunma
·
4
Beğeni
·
1.510
Gösterim
Adı:
Ahmet Aslan
Unvan:
Yazar
Doğum:
Urfa, 1969
1969 yılında Urfa'da dünyaya getirilmişim;doğumumla da annem ölmüş,bu yüzden gördüğüm her kadına,içimden sarılıp geçtim...

1975'de Hatay'ın Reyhanlı ilçesine pamuk işçiliği için göç etmiş ve orada yerleşmiş bir babanın tek oğluyum..ilkokulu aynı ilçede okudum ve otuz yaşıma dek inşaatlarda amele olarak çalıştım. 

(Ahmet Aslanla yapılan bir röportajdan alınmıştır)
Evim yok seni konuk etmek için
olmayacak
olmasın
yüzümde iki göz bir konak
yeter ki çalsın kapıyı gözlerin
yetmezse alnımın çatısı var
yetmezse başımın üstünde yerin
yetmezse kalbim
ne kapı ne anahtar...
Yine tam akım gökyüzü
Giyinmiş mavisini tepeden tırnağa
Bir güneşle göz kırpıyor
Bir ayla
Karşılık alınca da toprak anadan
Milyonlarca yıldızla patlatıyor gözlerini
Derler ki yıldızdır o kayanlar
Bence
Gökyüzü taş atıyordur
Sevgilisinin penceresine
İnsanlar, ya inadına inançlarını yaşayıp işsiz kalacaklar ve belki de hapis yatacaklar ya da vicdanen rahatsız oldukları halde inanmadıkları değerleri benimseyecekler.
Defterimin satırlarını raylara
ve kelimeleri
Umut yüklü vagonlara benzetiyorum
vagonlar hem ağır
hem hafif
Ki şiirdir ancak
bu yükü çekecek
en güçlü lokomotif
208 syf.
·5 günde·Beğendi·8/10
"Diyelim ki bu ülke bölündü ve bugün itibariyle hayatta olan Türk ve Kürtlerin arasına yeni bir sınır çekildi. Peki, ondan sonra eşsiz Türkçesiyle destanlaşmış şiirlere imza atan Diyarbakırlı Ahmed Arif, hangimizin şairi olacak? Filmleriyle Kürt yörelerinin kültürünü hepimize benimseten Şener Şen, hangi ülkenin aktörü olacak? Laz Temel'in fıkraları,hangi halkı güldürecek? Biliyor musunuz, bu topraklarda yaşayan kaç Türk annenin Kürt gelini, kaç Kürt babanın Türk damadı var? Hangi Türk Diyarbakır'dan, hangi Kürt İstanbul'dan vazgeçecek? Türkiye'nin bölünmesi,her iki halk için de 'bir yanını başka ülkede bırakıp eksik yaşamak' demek..."

Bundan bir iki sene evvel koca bir umut yeşermişti. Akan kanı durduran, gözyaşlarını dindiren koca bir umut...
Şuan ise tam bir kaos hakim yaşamımıza, anaların ağlamadığı, kanın akmadığı bir gün geçmiyor. Herkesin içindeki kin ve nefret gittikçe büyüyor. Dedelerimi, ninelerimizi bitiren bu savaş,bu kısır döngü bugün bizi bitiriyor ve artık bir dur demezsek çocuklarımız hatta torunlarımız bu kardeş kavgasına kurban gidecek.
Biliyorum önyargılarımız çok kuvvetli, kendimize yediremediğimiz, kabullenmek istemediğimiz çok şey var ama inanın bunların hiçbiri yitip giden canlardan daha önemli değil bunu elbette anlayacağız.
Bunun geç olmaması için, önyargılardan bir nebze de olsa kurtulmak için,bazı şeyleri artık farketmek için bu kitabı, devletin savcısı ( hepimizden daha çok bu işin içinde olan biri) tarafından yazılan bu eseri mutlaka okuyun ve okutun kardeşlerim.
Haydi barışalım artık!
Sunay Akın tv programında ilk kitabını ve şairi tanıtmıştı, çoban şair... Sonra ikinci kitabını çıkardığında tv programına davet etmişti... Köyden kasabaya inince, çantasını kitapla doldurduğundan söz ediyordu. Daha çok okuyabilmek için sonradan çobanlığı tercih ettiğini söylediğini anımsıyorum. Bu fikir bana da ilginç gelmişti, bizim kapıcı gördükçe, ben de kapıcı olsam ne kadar çok kitap okumaya vaktim olurdu demişimdir... Dikkat edin bizim kapıcı dedim, kapıcı mesleğini genellemedim. Çünkü bizim apartmanda kapıcı bir şey yapmıyor... Çoban şair artık köydeki taşları, hayvanları, bitkileri vs.. imgeleştirmeye başlamış...aşmıştı adam...

evinizin penceresini
açıp kapatıver her sabah
aç kapa, aç kapa
mutluluktan sımsıcak oluyor evimiz.

aşık bu evler birbirine biliyorsun,
aç kapa, aç kapa penceresini,
eviniz evimize göz kırpıyor olsun.

ağaçları görmüyor musun,
nasıl da kol-kola bu havada
bu dans bu havada
ya şu iki bacadan yükselen duman,
nasıl da sarmaş dolaş havada
hangisi dibinde üşüyen bilir,
dışarıda alev alan bu havada.

evinizin penceresini diyorum,
aç kapa,
aç kapa bütün gün herkes bilsin,
kimseler bilmez,
iki ev,
birbirine aşık,
iki ev.

Yazarın biyografisi

Adı:
Ahmet Aslan
Unvan:
Yazar
Doğum:
Urfa, 1969
1969 yılında Urfa'da dünyaya getirilmişim;doğumumla da annem ölmüş,bu yüzden gördüğüm her kadına,içimden sarılıp geçtim...

1975'de Hatay'ın Reyhanlı ilçesine pamuk işçiliği için göç etmiş ve orada yerleşmiş bir babanın tek oğluyum..ilkokulu aynı ilçede okudum ve otuz yaşıma dek inşaatlarda amele olarak çalıştım. 

(Ahmet Aslanla yapılan bir röportajdan alınmıştır)

Yazar istatistikleri

  • 4 okur beğendi.
  • 17 okur okudu.
  • 26 okur okuyacak.