Ahmet Demirci

Ahmet Demirci

Yazar
6.3/10
6 Kişi
·
34
Okunma
·
0
Beğeni
·
356
Gösterim
Adı:
Ahmet Demirci
Unvan:
Türk Yazar
Nihat Sami Banarlı;
Türkçe bir imparatorluk dilidir. Biz, büyük imparatorluklar kuran bir milletiz. Bu bakımdan, asırlarca birlikte yaşadığımız milletlerin dillerinden, çok tabii olarak bazı kelimeler aldık. Aynı şekilde birlikte yaşadığımız milletlerin dillerine de Türkçe'mizden kelimeler verdik. Her millet, bir imparatorluk diliyle konuşamaz.Çünkü her millet, bizim gibi büyük imparatorluklar kuramaz.
Sağlığında bir gazeteciye, ''Göğsümde bir şarapnel parçası var. Acı veriyor.'' demişti. Tarihimizin göğsündeki şarapneller ne olacak Fatma teyze, sen söyle?
Tarihin bu kopa kopa, atlaya atlaya gidişi devam ettikçe, yarının gençleri de bugünküleri okumayacaklar, okusalar da anlamayacaklardır. Devrimbazlar her çeyrek asırda bir Türkçenin büyük bir kısmını değiştirmiş olacaklardır. (Tabiî, ellerinden gelebilse…)
Tarihinin sürekliliğini kaybeden bir millet her şeyini kaybetmeye mahkûmdur. Hafızası parça parça kopmuş bir akıl hastası gibi, geçmişiyle, hatıralarıyla ve benliğini terkip eden bütün varlık unsurlarıyla ilgisi kesilmiştir. Yabancı tesir ve müdahalelere, yabancı vesayete hazır ve muhtaç bir hâlde, evvelâ bağımsızlığını, sonra da bütün millî şahsiyetini ve varlığını kaybeder. Her nesil bir evvelkini tercüman vasıtasıyla anlamak zorunda kalınca, dilin zaman içindeki vahdetini kaybeden milletlerin tarihteki meş’um sonları bizim de akıbetimiz olacaktır
339 syf.
·Puan vermedi
En az yirmi beş yıl önce okumuştum. Yazarını hatırlamıyorum ama ismi Padişah Anaları idi. Sanırım bu kitap olsa gerek. Padişah annelerinin farklı yönlerini ele alan pek hoşlanmadığım bir kitaptı. Kitapları yarım bırakmama gibi bir takıntım olmasaydı, kesin yarıda bırakırdım.

Yazarın biyografisi

Adı:
Ahmet Demirci
Unvan:
Türk Yazar

Yazar istatistikleri

  • 34 okur okudu.
  • 1 okur okuyor.
  • 9 okur okuyacak.
  • 2 okur yarım bıraktı.