Akış
Ara
Ne Okusam?
Giriş Yap
Kaydol

Talha

Talha
@zygomaticus
Bu metin İngilizce dilinden otomatik olarak çevirilmiştir. Orjinali Göster
vsco.co/omer-talha giyotine.blogspot.com
Talha

Talha

, bir kitabı okumaya başladı
Reklam
50 syf.
·
Puan vermedi
·
Beğendi
Lacivert Dergi - Sayı 111 (Nisan 2024)
Lacivert Dergi - Sayı 111 (Nisan 2024)Lacivert Dergi
10/10 · 6 okunma

Okur Takip Önerileri

Tümünü Gör
Müslümanlık, bir tür toplumsal terapi'ye indirgenmemeli... Bana kalsa ilahiyat eğitimini lisansüstü yapar, fizikten, iktisada, mühendislikten, yabancı dillere, dört yıllık üniversite eğitimini başarıyla tamamlamış olanlara açarken, diğer yandan din bilgisi derslerini liseden itibaren tüm okullara (öğrencilerin mezhep ve diğer farklılıklarını mutlaka gözeterek) zorunlu ders olarak koyar, İmam Hatipleri 'meslek' liseleri olmaktan çıkartırdım." derdi. Müslümanların yaşadıkları zamanın özelliklerinin farkına varmadıklarını söylerdi: "Yaşanan sürecin postmodern olduğu doğru ancak Müslümanların yaşanan sürecin bilinçli olarak tanımlayıp tanımlayamadıkları da başka bir mesele."
Sayfa 101 - Turkuvaz / Alev AlatlıKitabı okudu
Şair bir dostum vaktiyle bana şöyle demişti: "Şiirlerimi sabah yazdıysam akşam tekrar okurum. Açken yazdıysam karnımı doyurduğumda tekrar okurum. Hasta iken yazdığımda iyileştiğimde tekrar okurum. Üzgünken yazdıysam tekrar okumak için neşeli bir zamanımı beklerim. Kızgınken yazdıysam sakinleşince gözden geçiririm."
Sayfa 86 - TurkuvazKitabı okudu
Reklam
Planlı eskitme, bir ürünün eskime süresinin henüz piyasaya çıkmadan önce planlanıp o ürünün bünyesinde kurgulanmasına ilişkin bir işletme stratejisidir. Bu sayede ürün üreticinin belirlediği tarih sonrasında kullanılmayacak ve tüketici yeni bir ürün almaya hem ihtiyaç hem de arzu duyacaktır.
Sayfa 70 - TurkuvazKitabı okudu
Ben toplumun erkek egemen olmadığı kanaatindeyim. Devlet baba lafı çok geçer fakat bu bir kamuflajdır. Bizim anadolu erkeği hanımlara karşı zaaf halindedir. Zeki, biraz da cilveli bir hanım anadolu erkeğini parmağında oynatır. Hiç ikisi biri yok yani. Bizim erkeğimiz saftır.
Sayfa 92 - Turkuvaz / mustafa kutluKitabı okudu
yapay isa
Yapay zekâ, ruhani liderlerin alanına giren şekillerde insanlara rehberlik etme potansiyeline sahip! Mesela; son zamanlarda popüler olan ve yaygın bir şekilde kullanılan sohbet robotlarına bir de "Yapay İsa" eklendi. Evet, dini literatür konusunda oldukça geliştirilmiş bir sohbet robotu olan Yapay İsa, kendisine sorulan dini içerikli sorulara İncil edasıyla, "Sevgili çocuğum" diye başlayarak cevaplar veriyor. Bazı kullanıcıların işi abarttığını ve sevgilisiyle yaşadığı sorunlar dahil olmak üzere her türden problemi Yapay İsa'ya danıştıkları da vaki. Hatta MIT Medya Laboratuvarı tarafından yürütülen bir çalışmada, dışa dönüklerin, Yapay İsa benzeri sohbet robotlarını içe dönüklerden çok daha fazla tercih ettiği ve katılımcıların, empatik botla etkileşime girdiklerinde daha yüksek oranda olumlu ruh hali raporu bildirdikleri ifade ediliyor.
Sayfa 27 - TurkuvazKitabı okudu
Transhümanizm; nanoteknoloji, gen klonlama, yapay zekâ gibi ileri teknolojilerin insan üzerinde detaylı bir biçimde kullanılmasını destekleyen kültürel bir hareketliliktir. Bunlar insanların ileri teknoloji ile daha da geliştirilmesinin çağın bir gerekliliği olduğunu, hatta bir zorunluluk olduğunun kabul edilmesinin gerektiğini ileri sürerler. Transhümanizm fikri üç teknolojik ilerlemeyle bağlantılıdır. İlki, radikal nanoteknolojinin bir türüdür. İkincisi, yaşam süresinin uzatılması temelinde yaşlanma ve ölüme çare bulunmasıdır. Üçüncüsü ise bilgisayarın gücünün yapı değiştirmesiyle yapay zekâ ve ileri nanoteknoloji aracılığıyla üst insan seviyesine ulaşmaktır.
Sayfa 24 - TurkuvazKitabı okudu
"Ölüm artık bulunduğunu sandığımız yerde değildir. O artık biyolojik, psikolojik, metafizik ve hatta ölümcül bir şey de değildir. Ölüm, bu dünyanın sahip olduğu belleğin tamamen sterilize edilip, saydam bir tabut içinde dondurulmasıdır." J. Baudrillard
Sayfa 23 - TurkuvazKitabı okudu
Reklam
Yapay zekâ robotlar, insan beynine çip yerleştirilmesi, klonlama çalışmaları gibi pek çok girişim yasak elmaya duyduğumuz arzunun uzantıları. İnsanlık bu ölümsüzlük fikrine hizmet edecek her şeyi dünyanın sonunu getirmek pahasına kullanıyor. Aslında burada bir ironi saklı; ölümsüzlüğe kavuşma arzusunun dünyanın sonunu getirmeye başlaması..
Sayfa 23 - Turkuvaz / ismihan şimşekKitabı okudu
"Turing deneyi", aslında yapay zekânın tam anlamıyla neden bilinç yerine konulamayacağıyla alakalı. Çünkü yapay zekâ dediğimiz şey, düşünme fonksiyonlarının taklididir aslında; bu durumda "dolayımsal düşünme"dir. Descartes "Düşünüyorum öyleyse varım" der ve egoyu, özneyi doğrudan düşünme eylemine bağlar. Yapay zekâ üreticileri aslında farkında olmadan aynı şeyi yapıyorlar. Yapay zekâ düşünüyorsa orada bir ego olmalı fikrindeler. Ego varsa da bilinç vardır demek oluyor bu. İşte burada yanılıyorlar. Düşünüyor zannettikleri teknoloji aslında düşünmüyor ki! Bu, bildiğimiz anlamda bir düşünme değil, "machine learning"deki "learning" de öğrenme değil. Çünkü düşünen öğrenir, öğrenen de düşünür zaten. Bu tür kelimelerin aslında metaforik şekilde kullanılmaları gerekirken doğrudan kitabi alıyorlar. Chomsky, Searl gibi filozoflar bunların yanıldığını ısrarla söylüyor ama kimsenin umurunda değil tabii.
Sayfa 12 - Turkuvaz / oğuz haşlakoğluKitabı okudu
Babalar paltolardır, siyah, gri, lacivert Her pederin pederi kendi yüreğine dert
Hüsrev Hatemi
Hüsrev Hatemi
5,3bin öğeden 1 ile 15 arasındakiler gösteriliyor.