Ahmet Naç

Ahmet Naç

Yazar
9.0/10
255 Kişi
·
613
Okunma
·
87
Beğeni
·
2978
Gösterim
Adı:
Ahmet Naç
Unvan:
Türk Öğretmen, Yazar
Doğum:
Akhisar, Manisa
Ahmet Naç, 23 Nisan gecesi bir çocuk bayramında Manisa'nın Akhisar ilçesinin bir köyünde dünyaya geldi. En büyük şansının bir köyde doğup büyümek olduğunu söylüyor, hayatındaki en kaliteli zamanları ise ağaçların üstünde yalnız başına olduğu anlar olarak tanımlıyor.

Ortaokul ve lise yıllarında Hababam Sınıfı’ndaki Ahmet olarak anılmış; ne olmak istediğine bir türlü karar veremeyince, bütün meslekleri aynı anda yapabileceği tek iş olan öğretmen olmaya karar vermiş.

Şimdilerde öğrencileriyle birlikte yapımcı, senarist, yönetmen, ressam, sporcu, tiyatrocu, şair, müzisyen, komedyen, moderatör, koordinatör, dekorasyon ustası, tekniker, tasarımcı, boyacı ve rapçi olarak hayatına devam ediyor. Boş vakitlerinde ise gözlüğünü ve takım elbisesini çıkarıp, pelerinini takarak çocukların süper kahramanı oluyor.
“...Diyorlar ki, ‘Dünyayı mı değiştireceksin? Dünyayı değiştirmek çok zordur, bir ütopya bu.’ Ama dünya bu kadar aptalken hiç zor değil inan bana.”
Ahmet Naç
Sayfa 185
Kendi çocuğunu dünyanın en özel çocuğu sanan, paranoyak anne babalarla yeni nesil sizin eseriniz! Ne kadar gurur duysanız az!
Belki de seni anlatıyordur bu kitap. Karar senin. Adını bulamayacaksın hiçbir sayfada, üzgünüm.
“Diyelim ki iki çocuk şurada oynuyor.” Mustafa tam ortalarındaki sehpayı işaret etti.
“Çok küçükler... Bu sehpanın iki tarafındalar. Biri parmağını sehpaya vurdu. Canı yandı, yüzünü ekşitti. Hatta parmağını emdi, ovaladı.
Ağlamadı ama ve yüzü normale döndü. Oyununa kaldığı yerden devam etti, üstesinden geldi.
Diğer çocuk da parmağını sehpaya vurdu ve başladı ağlamaya. Deli gibi bağırıyor, yıkıyor ortalığı.
Ne zamana kadar?
Annesi gelip onun parmağını emene, teselli edene, sallayana, yalan söyleyip kandırana kadar. Pışpışlayana kadar...
Kendisi değil başkaları çözüyor problemini. Kötü durumdan kendi başına çıkmasına izin verilmiyor.
Sence bu iki çocuktan hangisi Türk?”
Ahmet Naç
Sayfa 124
Kimseyle konuşmak, görüşmek istemiyordu. Her zaman olmasını istediği şekilde...

Çocukluğundan bu güne dek olduğu gibi...

Akşam yemeği, beraber hazırladığın arkadaşınla yediğinden daha anlamlı değildi onun için. İzlediği bir filmdeki ince espriyi fark edince, yanındaki birisine açıklamasına gerek yoktu bunu.

Muhteşem bir manzara, birisiyle seyredilince ölümsüz olmazdı...

Sonbahar; sarı yaprakların döküldüğü yollarda, bir sevgiliyle el ele tutuşulduğunda daha güzel bir mevsim hiç olmadı...
Önemli olan çok okumak, çok şeyi öğrenmek değil... Ufkun genişlemeden bir adım ileriye gidemezsin!
240 syf.
·2 günde·Beğendi·10/10
Benim hayalimi sordukları zaman hep "Milli eğitim bakanı olmak" diye cevap veririm.Çünkü bu ülkede eğitim konusunda yıllardır yapılan yanlışlar beni çok üzüyor.Ama sonra Ahmet Naç diye biri çıkıyor,önce okulunu boyayan öğretmen diye görüyorum onu internette,Sonra tedex konuşmalarında.. Elinde bir fırçayla çıkıp Atatürk'ü anlatıyor ,Atatürk ismini ağzına almadan.. Ağzına sağlık derken bir de bakıyorum kitap çıkarmış.. Yine ismini anmadan Atatürk'ü,onun izinde bir öğretmen olarak neler yaptığını,neler yapılabileceğini roman olarak anlatıyor.Ve ben umutla doluyorum.hala böyle güzel insanlar var diye.. Elimde olsa bu kitabı tüm eğitimcilere okuturum..Sadece onlara değil elbette,tüm ebeveynlere.. Eğitim konusunda kendimi yetiştirdiğimi düşünürken bu kitabı okuyunca yaptığım yanlışları da görüyorum. Çocuklarımızı yetiştirirken elbette birçok hata yapacağız ama bu kitaptan sonra-umarım- torunlarımda hatalarımın daha az olacağını düşünüyorum.Eline,yüreğine sağlık gönlü güzel Ahmet Naç..
240 syf.
Bir sınıf öğretmeni olan Ahmet Naç'ın deneyimlerini aktardığı, basit kurguyla işlemeye çalıştığı bu romanda inanılmaz bağlantı kopuklukları var.

Bundan yıllar evvel üniversite 2.sınıftayken tanışmıştım Ahmet Naç'la bir Youtube videosuyla. Elindeki boya fırçasını "dikkat çekmek için kullanılan materyal"i oldukça hoş bulmuş, meselenin arka planını da öğrenmiştim; sınıfını kendi imkanlarıyla boyayıp tasarımlarıyla marangozluk zanaatı ve kimi sanatsal çalışmalarla bulutlar, rengarenk tüller; müzik, kitap köşesi ve şövaleleriyle dolu bir sınıf sunmuştu çocuklarına. Sınıfa girdikçe insanın içi açılıyordur eminim. Daha videoda dahi görünce kocaman bir tebessüm yerleşmişti yüzüme. Çocukların sevinçleri sınıftaki bulutlara binmiş, gökyüzüne uçmuştur. Sınıftan koca bir dünyaya işte böyle yayılmıştır bu haber de.

Elindeki boya fırçasıyla kendisini Mustafa karakterinde anlatan Ahmet Öğretmen, Mustafa Kemal'e gönderme yaparcasına bilhassa Peygamberimiz (s.a.v.)in de ismi olan Mustafa'yı seçmiş. Çok ince bir gönderme yapmaya çalışsa da dini bilgiler noktasında çok zayıf olan ve kibriyle göz yoran, kalp sıkıştıran bir yerden sonra kendimi sorgulamama, sözlerimi ince ayar terazide "vicdanımda" tartmaya vesile olmuş sözler etti. İnanılmaz irite eden bir dil kullanmış. Haber olan programını ve TedX konuşmasını afişe ettiği kendisini sürekli övüp durduğu bu kitaptan aldığım kimi öğütleri de kendi zihin süzgecimden geçirerek uygulamaya hemen başladım.

Çocukların eleştirel düşünmesine, kitap kritiği yapmasına; özgün resimler çizmesine, özgün yazılar yazmasına; kendilerini düzgün ve nazik biçimde ifade etmelerine; sorunlarını kendi başına çözmelerine çok dikkat eden bir sınıf öğretmeni olarak dersime çalıştım. Kitabı sınıf öğretmeninin birkaç günde edineceği kısa bilgi broşürü olarak kabul ediyorum.

Tefsir ve mealin aynı olduğunu zanneden, Fatiha suresinin aynı zamanda ayetlerden müteşekkil olduğunu bilmeyen; Elmalılı Hamdi Yazır hakkında eksik bilgiler veren biri dahi olsa da Atatürk'ü dövmelerle anan, Atatürk'ü anlatırken "O'nu" şeklinde yazmasıyla ilahlaştıran; inancını bilhassa İslam'ı pespaye bir biçimde anlatmasıyla da antipatimi kazanmıştır. Ayrıca "çok okumak önemli değil" diyen birinin yalnız sıradan bir okur olması gerekir; bir öğretmen asla az okumamalı; çok ve nitelikli okumalı. Hele ki bir öğretmen kitap yazıyorsa o kitap her manada şumüllü olmalıdır. Bu kadar yavan olması; roman olarak dahi kabul edilemeyecek düzeyde olması yenilir yutulur cinsten olmamalı kendisi için. Kibir, enaniyet ne çirkin şeymiş Ahmet Öğretmenim... İnsan, kendisine ayna olamıyor; "öyle miyim?" terazisine dökünce kal ve hali anlıyormuş.

Çok eksik, çok yavan az okumuş bir öğretmenin "hep okuyun" önerisini barındıran bir kitap. Ben bu kitapla birlikte onu gözümde yüceltmekten kurtuldum. Hüsn-ü zanlarımı yıkan gerçeklerle tanıştıran ve kendime inanmamı sağlayan bir yan buldum.

Ayrıca o küfürler neydi öyle? Ne terbiyesiz, ne insanlıktan uzak bir hareket. Atatürk çocuğuymuş! Yersen.
240 syf.
·Puan vermedi
Bir öğretmen adayı olarak öğrencilerini efendiler olarak gören, aradığım düşüncede bir kitap! Nasıl yapılabilir?'ime örnek niteliğindeydi. Olumsuz yanlarını eleştirmek gerekirse içeriğinin bu denli güzel olmasına rağmen edebiliğinin çekiciliği tartışılır.. Yazarın gerçek bir sınıf öğretmeni olması yani edebiyatçı olmaması bu tarz kusurlar gözardı edilebilir kılıyor ama kitaptaki imla hatalarını nasıl gözardı edeceğiz? O da yayınevinin günahı olsun.. Okunmasını kesinlikle tavsiye ediyorum. "İsteyerek" öğrenmenin önemini, bununla ilgili güzel bir bakış açısını görecek ve bazı örneklerle tekniği iyice kavrayacaksınız. Dinin eğitim açısından yorumlanmasına ise hayran kaldım. İnanç meselesi değil ahlak eğitimi meselesi diyor. Velhasıl kelam, bana diyecek tek söz kalıyor; bir sınıf öğretmeni adayı olarak mesleğe başlamadan önce bu kitapla tanıştığım için çok şanslı hissediyorum. Keyifli okumalar dilerim.
240 syf.
·10/10
TED konuşmalarını izlerken Ahmet öğretmenin videolarına rastlamıştım. İzlediğim o iki video hayatımın en iyi 40 dakikası olmuştu. Kitabı da okuyunca ister istemez herkes yaşadığı öğrencilik hayatını ve öğretmenlerini sorgulamaya başlıyor. Ahmet öğretmen kitabında küçük ama hayati dokunuşlarla günümüzün yerinde sayan eğitim sistemine nasıl ileri gidileceğini anlatmış bence. Kitapta bahsettiği ''balon'' örneği her şeyi açıklar nitelikte. Bu yaşlarda bu balonu sonuna kadar şişirmek gerekiyor. Dönüm noktası olan ''ergenlik'' geldiğinde balonun ağzını iple bağlamak durumunda kalıyoruz ve balonumuz bizim şişirmemiz ile eşdeğer şekilde havalanıp yükseliyor. En yükseğe çıkıyor. Ama bu yaşlarda bu balon şişirilmediyse dönüm noktası gelip çattığında ağzını bağlamak zorunda kalıyoruz ve balonumuz değil yükselmek havalanmıyor bile. Sonuç olarak sorumluluk duygusundan yoksun, iletişim kuramayan, derslere özellikle matematiğe yabancı nesiller altyapı olmadan ileriye gitmeye çabalıyor. Türkiye'nin en büyük öğretmeninin, Mustafa Kemal ATATÜRK'ün gölgesinde, onun izinde olan Ahmet öğretmen böylece hepimizin öğretmeni olmuş oldu. Böyle bir eser için ona ne kadar teşekkür etsek azdır. Hayatında hep başarılı olması dileğiyle...
192 syf.
·4 günde·Puan vermedi
İlk okuduğum kitabı Gölge'den sonra örnek aldığım bir isim oldu Ahmet Naç. Bu kitabında ise fazla sevginin çocuklarımıza, öğrencilerimize yarar değil aksine zarar vereceğini anlatmış. Çocuklarımızı severken farkında olmadan onların özgüvenlerini yitirmelerine neden oluyoruz. Onların yerine biz düşünüyoruz belki de. Fakat kendi hayatına yön verecek şekilde onlara rehber olabilirsek hayata karşı dimdik durabilen bireyler yetiştirebiliriz.Farklı bir bakış açısı geliştirmek istiyorsanız bu kitabı okumanızı tavsiye ederim.
240 syf.
·7 günde·9/10
Bana hediye gelen bir kitap ve iyi ki de hediye gelmiş. Bütün öğretmenler mutlak okumalı bence. Bakış açınızı değiştireceğiniz ve kendinizi zaman zaman sorgulayacağınız bir kitap. Tüm öğretmenler okusun derken aslında velilerinde okuması gerekir bana göre. Ön yargı vardı biraz ama şu anda önyargı ile yaklaştığım için üzüldüm. Eline emeğine yüreğine sağlık Ahmet Naç
240 syf.
·10 günde·Beğendi·10/10
Bir öğretmen adayı olarak mezun olmadan bu kitapla tanıştığım için kendimi çok şanslı hissediyorum...Ahmet Naç...Türkiye'nin onun gibi sayısız Aydın öğretmenlere ihtiyacı var...Onu ilk defa TEDx konuşmasında gözlerim dolu dolu dinlemiştim...Kitabını heyacanla okudum... Atatürk'ü bir kitaba Benzetiyor...Biz onun sadece dışını sevdik... düşüncelerinin derinliğini anlayamadık diyor...Haklida... Atatürk'un izinden gitmek umuduyla...
240 syf.
·Beğendi·10/10
Herkesin kesinlikle okumasını tavsiye ettiğim hatta okuması, anlaması ve Ahmet Naç'ın engin bilgilerinden yararlanması için herkese anlattığım kitabı.

Her yaştan herkesin okuması gereken bir kitap.

10 yaşında ki bir çocuğun Okul hayatını nasıl başarılı bir hale getireceğini anlaması için,
20 Yaşında ki bir bireyin nasıl Gölgenin gösterdiği yolda yararlı bir birey olacağını anlaması ve düşünce haznesini genişletmesi için,
30 Yaşında ki bir öğretmenin şu bozuk eğitim sistemine inat nasıl çocuklarımızı bilinçlendireceğine ilham olması için,
40 Yaşında ki bir Aile annesinin veya babasının çocuklarını yetiştirirken nelere dikkat etmesini görmesi için.

Kısacası nasıl öğreneceğimizi anlamak için, daha geniş pencerelerden düşünmek için ve daha bir çok şey için okunması gereken bir kitap.
240 syf.
Evvela kitabın yazarından başlamalıyım söze sanırım. Ahmet Naç; gerçek hayatında da sınıf öğretmenliği yapan, ezber bozan fikirleri olan, bu fikirleri uygulamaya da geçiren ve dolayısıyla fark yaratan bir öğretmen...

Ve Gölge; doğru bildiğim yanlışları keşfettiğim, özellikle çocuk gelişimi konusunda, çocuklarımızı nasıl yanlış yetiştirdiğimizi ortaya koyan, bununla birlikte eğitimin çocuğa ezberle değil, sorumluluk verilerek ve düşünmeye sevk edilerek verilebileceğini belirten, Atamızı ve yaptıklarını farklı bir bakış açısıyla da anlatan bir kitap.

Her bir cümlesi yüreğime dokunan, elimdem bırakamadan su gibi okuduğum, eğitim sistemiyle ilgili kaybetmek üzere olduğum umudu yeşerten bu roman hakkında daha çok şey yazabilirim ancak Gölge’nin daha çok kişiye ulaşmasını, merak edilerek daha çok okunmasını istiyorum.

Gölge’yi; Atatürk’çüyüm diyen herkesin, tüm eğitimcilerin, tüm çocuk gelişimcilerin, tüm anne ve babaların okuması gerektiğine inanıyorum.

“Karanlıktan korkma çocuk“

Keyifli okumalar...
240 syf.
·29 günde·Beğendi·10/10
Kitap tek kelime ile harika.. Her anne babanın, her öğretmenin okuyup kendince ders çıkarması gereken süper notlar, öneriler dolu.. Kendi tarafımdan baktığımda 7 yaşındaki oğlum için nereden başlasam diye bir dizi fikirle başbaşa buldum kendimi..
Atatürk'ün "beni görmek demek, mutlaka yüzümü görmek demek değildir. benim fikirlerimi, benim duygularımı anlıyorsanız ve hissediyorsanız, bu kafidir." sözünü anlayıp nasıl yaşattığının canlı örneği Ahmet Naç..
Mutlaka okunması gereken bir kitap..

Yazarın biyografisi

Adı:
Ahmet Naç
Unvan:
Türk Öğretmen, Yazar
Doğum:
Akhisar, Manisa
Ahmet Naç, 23 Nisan gecesi bir çocuk bayramında Manisa'nın Akhisar ilçesinin bir köyünde dünyaya geldi. En büyük şansının bir köyde doğup büyümek olduğunu söylüyor, hayatındaki en kaliteli zamanları ise ağaçların üstünde yalnız başına olduğu anlar olarak tanımlıyor.

Ortaokul ve lise yıllarında Hababam Sınıfı’ndaki Ahmet olarak anılmış; ne olmak istediğine bir türlü karar veremeyince, bütün meslekleri aynı anda yapabileceği tek iş olan öğretmen olmaya karar vermiş.

Şimdilerde öğrencileriyle birlikte yapımcı, senarist, yönetmen, ressam, sporcu, tiyatrocu, şair, müzisyen, komedyen, moderatör, koordinatör, dekorasyon ustası, tekniker, tasarımcı, boyacı ve rapçi olarak hayatına devam ediyor. Boş vakitlerinde ise gözlüğünü ve takım elbisesini çıkarıp, pelerinini takarak çocukların süper kahramanı oluyor.

Yazar istatistikleri

  • 87 okur beğendi.
  • 613 okur okudu.
  • 29 okur okuyor.
  • 313 okur okuyacak.
  • 7 okur yarım bıraktı.

Yazarın sıralamaları