Adı:
Gölge
Baskı tarihi:
Aralık 2016
Sayfa sayısı:
240
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786050938364
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Doğan Kitap
"Okulunu boyayan öğretmen, Gölge'yle geliyor.

Sen: Bu kitap neyi anlatır?

Ben: Onu anlatır. Uğrunda ölüme bile gideceğimiz bir adamın; seni tanımadan, senin için neler yaptığını… Belki de seni anlatıyordur bu kitap. Karar senin. Adını bulamayacaksın hiçbir sayfada, üzgünüm. Bilmediğin bir gerçeğe sen isim ver yeniden. Benim bu kitapla yaptığım gibi.

İşin kötü tarafı karşımda olsaydı ve 'Senin hakkında kitap yazacağım' deseydim çok kızardı. 'Sakın bunu yapma 'çocuk', beni gerçekten tanıdıysan yapman gerekeni bilirsin' derdi. Ben de yapmam gerekeni yaptım.

Bu kitap, onu henüz okumayacak olan çocuklar için yazıldı. Onların hayatındakilere; öğretmenlere, eğitmenlere, anne babalara… O bunu isterdi, bir yolunu bulmamı… Bir uçağın kanatları altındaki çocuklarımız için… Sadece kendi çocuklarımız için değil, tüm dünya çocukları için…

Bu kitabı bitirdiğinde ikimizi de tesadüf diye bir şeyin olmadığına inandırmayı sakın unutma. Bir tanesinin bile hayatına dokunabilirsen tamamdır. Böylelikle asıl hikâye son sayfadan sonra başlayacak. Sadece gülümse ve arkana bile bakma artık.

Çünkü hikâyenin sonunu o çocuklar yazacak.
Benim hayalimi sordukları zaman hep "Milli eğitim bakanı olmak" diye cevap veririm.Çünkü bu ülkede eğitim konusunda yıllardır yapılan yanlışlar beni çok üzüyor.Ama sonra Ahmet Naç diye biri çıkıyor,önce okulunu boyayan öğretmen diye görüyorum onu internette,Sonra tedex konuşmalarında.. Elinde bir fırçayla çıkıp Atatürk'ü anlatıyor ,Atatürk ismini ağzına almadan.. Ağzına sağlık derken bir de bakıyorum kitap çıkarmış.. Yine ismini anmadan Atatürk'ü,onun izinde bir öğretmen olarak neler yaptığını,neler yapılabileceğini roman olarak anlatıyor.Ve ben umutla doluyorum.hala böyle güzel insanlar var diye.. Elimde olsa bu kitabı tüm eğitimcilere okuturum..Sadece onlara değil elbette,tüm ebeveynlere.. Eğitim konusunda kendimi yetiştirdiğimi düşünürken bu kitabı okuyunca yaptığım yanlışları da görüyorum. Çocuklarımızı yetiştirirken elbette birçok hata yapacağız ama bu kitaptan sonra-umarım- torunlarımda hatalarımın daha az olacağını düşünüyorum.Eline,yüreğine sağlık gönlü güzel Ahmet Naç..
Bir öğretmen adayı olarak öğrencilerini efendiler olarak gören, aradığım düşüncede bir kitap! Nasıl yapılabilir?'ime örnek niteliğindeydi. Olumsuz yanlarını eleştirmek gerekirse içeriğinin bu denli güzel olmasına rağmen edebiliğinin çekiciliği tartışılır.. Yazarın gerçek bir sınıf öğretmeni olması yani edebiyatçı olmaması bu tarz kusurlar gözardı edilebilir kılıyor ama kitaptaki imla hatalarını nasıl gözardı edeceğiz? O da yayınevinin günahı olsun.. Okunmasını kesinlikle tavsiye ediyorum. "İsteyerek" öğrenmenin önemini, bununla ilgili güzel bir bakış açısını görecek ve bazı örneklerle tekniği iyice kavrayacaksınız. Dinin eğitim açısından yorumlanmasına ise hayran kaldım. İnanç meselesi değil ahlak eğitimi meselesi diyor. Velhasıl kelam, bana diyecek tek söz kalıyor; bir sınıf öğretmeni adayı olarak mesleğe başlamadan önce bu kitapla tanıştığım için çok şanslı hissediyorum. Keyifli okumalar dilerim.
TED konuşmalarını izlerken Ahmet öğretmenin videolarına rastlamıştım. İzlediğim o iki video hayatımın en iyi 40 dakikası olmuştu. Kitabı da okuyunca ister istemez herkes yaşadığı öğrencilik hayatını ve öğretmenlerini sorgulamaya başlıyor. Ahmet öğretmen kitabında küçük ama hayati dokunuşlarla günümüzün yerinde sayan eğitim sistemine nasıl ileri gidileceğini anlatmış bence. Kitapta bahsettiği ''balon'' örneği her şeyi açıklar nitelikte. Bu yaşlarda bu balonu sonuna kadar şişirmek gerekiyor. Dönüm noktası olan ''ergenlik'' geldiğinde balonun ağzını iple bağlamak durumunda kalıyoruz ve balonumuz bizim şişirmemiz ile eşdeğer şekilde havalanıp yükseliyor. En yükseğe çıkıyor. Ama bu yaşlarda bu balon şişirilmediyse dönüm noktası gelip çattığında ağzını bağlamak zorunda kalıyoruz ve balonumuz değil yükselmek havalanmıyor bile. Sonuç olarak sorumluluk duygusundan yoksun, iletişim kuramayan, derslere özellikle matematiğe yabancı nesiller altyapı olmadan ileriye gitmeye çabalıyor. Türkiye'nin en büyük öğretmeninin, Mustafa Kemal ATATÜRK'ün gölgesinde, onun izinde olan Ahmet öğretmen böylece hepimizin öğretmeni olmuş oldu. Böyle bir eser için ona ne kadar teşekkür etsek azdır. Hayatında hep başarılı olması dileğiyle...
Bana hediye gelen bir kitap ve iyi ki de hediye gelmiş. Bütün öğretmenler mutlak okumalı bence. Bakış açınızı değiştireceğiniz ve kendinizi zaman zaman sorgulayacağınız bir kitap. Tüm öğretmenler okusun derken aslında velilerinde okuması gerekir bana göre. Ön yargı vardı biraz ama şu anda önyargı ile yaklaştığım için üzüldüm. Eline emeğine yüreğine sağlık Ahmet Naç
Herkesin kesinlikle okumasını tavsiye ettiğim hatta okuması, anlaması ve Ahmet Naç'ın engin bilgilerinden yararlanması için herkese anlattığım kitabı.

Her yaştan herkesin okuması gereken bir kitap.

10 yaşında ki bir çocuğun Okul hayatını nasıl başarılı bir hale getireceğini anlaması için,
20 Yaşında ki bir bireyin nasıl Gölgenin gösterdiği yolda yararlı bir birey olacağını anlaması ve düşünce haznesini genişletmesi için,
30 Yaşında ki bir öğretmenin şu bozuk eğitim sistemine inat nasıl çocuklarımızı bilinçlendireceğine ilham olması için,
40 Yaşında ki bir Aile annesinin veya babasının çocuklarını yetiştirirken nelere dikkat etmesini görmesi için.

Kısacası nasıl öğreneceğimizi anlamak için, daha geniş pencerelerden düşünmek için ve daha bir çok şey için okunması gereken bir kitap.
Kitap tek kelime ile harika.. Her anne babanın, her öğretmenin okuyup kendince ders çıkarması gereken süper notlar, öneriler dolu.. Kendi tarafımdan baktığımda 7 yaşındaki oğlum için nereden başlasam diye bir dizi fikirle başbaşa buldum kendimi..
Atatürk'ün "beni görmek demek, mutlaka yüzümü görmek demek değildir. benim fikirlerimi, benim duygularımı anlıyorsanız ve hissediyorsanız, bu kafidir." sözünü anlayıp nasıl yaşattığının canlı örneği Ahmet Naç..
Mutlaka okunması gereken bir kitap..
Bir öğretmen adayı olarak mezun olmadan bu kitapla tanıştığım için kendimi çok şanslı hissediyorum...Ahmet Naç...Türkiye'nin onun gibi sayısız Aydın öğretmenlere ihtiyacı var...Onu ilk defa TEDx konuşmasında gözlerim dolu dolu dinlemiştim...Kitabını heyacanla okudum... Atatürk'ü bir kitaba Benzetiyor...Biz onun sadece dışını sevdik... düşüncelerinin derinliğini anlayamadık diyor...Haklida... Atatürk'un izinden gitmek umuduyla...
öğretmenlerin ülke için ne kadar değerli olduğunu,onların çocuklara birey olma ,ahlak, din,bilim gibi konularda nasıl yaklaşılması gerektiğini,yapılan yanlışları anlatır bu kitap.Aslında sadece ebeveyn olanların yada öğretmenlerin değil herkesin kendinen birşey bulabileceği ,yetişkin insanlarında eğitim konusunda çocukluğumuzdan kalan hataları anlamamızı sağlar. GÖLGE' yi ve Tek Kuyruğu anlatır bu kitap.
Uzun zamandır okumak istediğim bir kitaptı. Ben de bir sınıf öğretmeni olduğum için meslektaşım olan yazarın etkinlikleri sosyal medyada dikkatimi çekmişti, arkadaşlarımın da tavsiyesi ile sonunda okudum kitabı...

İçerik olarak; eğitim sisteminin dokunulmaz olarak düşünülen, anlayarak değil de ezberleyerek öğretilmeye çalışılan noktalarına çok güzel dokunulmuş. Uygulanan bazı yanlış yöntemler, kimi önyargılar eleştirilmiş. Genel olarak bakıldığında akıcı bir dil kullanılmış, özellikle son bölümler daha sürükleyici diyebilirim.

Öğrenciyi birey yerine koyma, din eğitimi ve Atatürk konusu başarıyla işlenmiş; günümüzdeki baskılar düşüldüğünde yazılması cesaret isteyen bir kitap diyebilirim belki de... Kitaptaki çoğu düşünceye katılmakla birlikte, bazı yöntemleri de eleştiriye açık bulduğumu söylemek isterim.

Tüm öğretmenlere ve çocuk sahibi ailelere okumalarını tavsiye ederim ancak umarım yayınevi yeni baskılarında kitapta çok sık karşılaştığım yazım hatalarını düzeltir...
Bir sinif öğretmeninin ağzından , öğretmenler ve ebeveynler için yazılmış biz nerede yanlış yaptık sorularına cevap verdiren doğru bildiğimiz yanlışları gösteren güzel bir eser.
Bir öğretmen adayı olarak bu kitapla fazla geç kalmadan tanıştığım için çok mutluyum. Sadece her anne babanın, öğretmenin okuması gereken bi kitap değil benim gözümde, şu yaşadığımız dönemde herkesin okuması ve unuttuğumuz gerçekleri hatırlaması gerektiğini düşünüyorum. Çocuk eğitimini çok yanlış anladığımızı gözler önüne sermiş Ahmet Naç. Bize muhtaç bireyler değil kendi sorumluluklarını yerine getirebilecek bireyler yetiştirebilmekti öğretmen olmak.
Tek kelime ile muhteşem bir kitap. Bir öğretmene, anne ve babaya çok şey katacak kitap. Çocuk yetiştirme de doğru bildiğimiz yanlışlar, bu kadar da değil en güzeli Atatürk ü gerçek anlamda anlatan, bize ezberletilen değil, onun aslında ne yapmak istediğini çok güzel anlatan, gerçekleri yüzünüze tokat gibi vuran kitap. Sadece öğretmenler ebeveynler değil, büyük küçük herkesin okuması gereken kitap. Ayrıca kitap ayracı çok iyi düşünülmüş :) umudumuz tek kuyruk. Okuyun okutturun yeni ufuklar açılsın.
“...Diyorlar ki, ‘Dünyayı mı değiştireceksin? Dünyayı değiştirmek çok zordur, bir ütopya bu.’ Ama dünya bu kadar aptalken hiç zor değil inan bana.”
Ahmet Naç
Sayfa 185
Kendi çocuğunu dünyanın en özel çocuğu sanan, paranoyak anne babalarla yeni nesil sizin eseriniz! Ne kadar gurur duysanız az!
Belki de seni anlatıyordur bu kitap. Karar senin. Adını bulamayacaksın hiçbir sayfada, üzgünüm.
Kimseyle konuşmak, görüşmek istemiyordu. Her zaman olmasını istediği şekilde...

Çocukluğundan bu güne dek olduğu gibi...

Akşam yemeği, beraber hazırladığın arkadaşınla yediğinden daha anlamlı değildi onun için. İzlediği bir filmdeki ince espriyi fark edince, yanındaki birisine açıklamasına gerek yoktu bunu.

Muhteşem bir manzara, birisiyle seyredilince ölümsüz olmazdı...

Sonbahar; sarı yaprakların döküldüğü yollarda, bir sevgiliyle el ele tutuşulduğunda daha güzel bir mevsim hiç olmadı...
Onemli olan cok okumak ,cok ögrenmek degil...Ufkun genislemeden bir adim ileriye gidemezsiniz!
“Diyelim ki iki çocuk şurada oynuyor.” Mustafa tam ortalarındaki sehpayı işaret etti.
“Çok küçükler... Bu sehpanın iki tarafındalar. Biri parmağını sehpaya vurdu. Canı yandı, yüzünü ekşitti. Hatta parmağını emdi, ovaladı.
Ağlamadı ama ve yüzü normale döndü. Oyununa kaldığı yerden devam etti, üstesinden geldi.
Diğer çocuk da parmağını sehpaya vurdu ve başladı ağlamaya. Deli gibi bağırıyor, yıkıyor ortalığı.
Ne zamana kadar?
Annesi gelip onun parmağını emene, teselli edene, sallayana, yalan söyleyip kandırana kadar. Pışpışlayana kadar...
Kendisi değil başkaları çözüyor problemini. Kötü durumdan kendi başına çıkmasına izin verilmiyor.
Sence bu iki çocuktan hangisi Türk?”
Ahmet Naç
Sayfa 124
...Geceleri gökyüzüne baktığında o muazzam boşluk faydalı bir korku yaratmalı sende. Kullanabilirsin böylece kendin adına bu korkuyu...

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Gölge
Baskı tarihi:
Aralık 2016
Sayfa sayısı:
240
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786050938364
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Doğan Kitap
"Okulunu boyayan öğretmen, Gölge'yle geliyor.

Sen: Bu kitap neyi anlatır?

Ben: Onu anlatır. Uğrunda ölüme bile gideceğimiz bir adamın; seni tanımadan, senin için neler yaptığını… Belki de seni anlatıyordur bu kitap. Karar senin. Adını bulamayacaksın hiçbir sayfada, üzgünüm. Bilmediğin bir gerçeğe sen isim ver yeniden. Benim bu kitapla yaptığım gibi.

İşin kötü tarafı karşımda olsaydı ve 'Senin hakkında kitap yazacağım' deseydim çok kızardı. 'Sakın bunu yapma 'çocuk', beni gerçekten tanıdıysan yapman gerekeni bilirsin' derdi. Ben de yapmam gerekeni yaptım.

Bu kitap, onu henüz okumayacak olan çocuklar için yazıldı. Onların hayatındakilere; öğretmenlere, eğitmenlere, anne babalara… O bunu isterdi, bir yolunu bulmamı… Bir uçağın kanatları altındaki çocuklarımız için… Sadece kendi çocuklarımız için değil, tüm dünya çocukları için…

Bu kitabı bitirdiğinde ikimizi de tesadüf diye bir şeyin olmadığına inandırmayı sakın unutma. Bir tanesinin bile hayatına dokunabilirsen tamamdır. Böylelikle asıl hikâye son sayfadan sonra başlayacak. Sadece gülümse ve arkana bile bakma artık.

Çünkü hikâyenin sonunu o çocuklar yazacak.

Kitabı okuyanlar 193 okur

  • Dünya Dışı
  • Deniz Temeller
  • Aybüke Şahin
  • Seniha Uçak
  • Barış Acar
  • Merve Nur Yaşar
  • Gözde
  • Nermin
  • Sukru Goktas
  • arzu

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%2.6
14-17 Yaş
%10.3
18-24 Yaş
%7.7
25-34 Yaş
%41
35-44 Yaş
%28.2
45-54 Yaş
%5.1
55-64 Yaş
%2.6
65+ Yaş
%2.6

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%74.7
Erkek
%25.3

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%50.5 (50)
9
%28.3 (28)
8
%10.1 (10)
7
%8.1 (8)
6
%1 (1)
5
%0
4
%0
3
%1 (1)
2
%0
1
%1 (1)

Kitabın sıralamaları