Gölge

9,1/10  (73 Oy) · 
115 okunma  · 
69 beğeni  · 
1.861 gösterim
"Okulunu boyayan öğretmen, Gölge'yle geliyor.

Sen: Bu kitap neyi anlatır?

Ben: Onu anlatır. Uğrunda ölüme bile gideceğimiz bir adamın; seni tanımadan, senin için neler yaptığını… Belki de seni anlatıyordur bu kitap. Karar senin. Adını bulamayacaksın hiçbir sayfada, üzgünüm. Bilmediğin bir gerçeğe sen isim ver yeniden. Benim bu kitapla yaptığım gibi.

İşin kötü tarafı karşımda olsaydı ve 'Senin hakkında kitap yazacağım' deseydim çok kızardı. 'Sakın bunu yapma 'çocuk', beni gerçekten tanıdıysan yapman gerekeni bilirsin' derdi. Ben de yapmam gerekeni yaptım.

Bu kitap, onu henüz okumayacak olan çocuklar için yazıldı. Onların hayatındakilere; öğretmenlere, eğitmenlere, anne babalara… O bunu isterdi, bir yolunu bulmamı… Bir uçağın kanatları altındaki çocuklarımız için… Sadece kendi çocuklarımız için değil, tüm dünya çocukları için…

Bu kitabı bitirdiğinde ikimizi de tesadüf diye bir şeyin olmadığına inandırmayı sakın unutma. Bir tanesinin bile hayatına dokunabilirsen tamamdır. Böylelikle asıl hikâye son sayfadan sonra başlayacak. Sadece gülümse ve arkana bile bakma artık.

Çünkü hikâyenin sonunu o çocuklar yazacak.
 • Baskı Tarihi:
  Aralık 2016
 • Sayfa Sayısı:
  240
 • ISBN:
  9786050938364
 • Yayınevi:
  Doğan Kitap
 • Kitabın Türü:
ÜMİT YILMAZ 
28 Ara 2016 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 10/10 puan

Benim hayalimi sordukları zaman hep "Milli eğitim bakanı olmak" diye cevap veririm.Çünkü bu ülkede eğitim konusunda yıllardır yapılan yanlışlar beni çok üzüyor.Ama sonra Ahmet Naç diye biri çıkıyor,önce okulunu boyayan öğretmen diye görüyorum onu internette,Sonra tedex konuşmalarında.. Elinde bir fırçayla çıkıp Atatürk'ü anlatıyor ,Atatürk ismini ağzına almadan.. Ağzına sağlık derken bir de bakıyorum kitap çıkarmış.. Yine ismini anmadan Atatürk'ü,onun izinde bir öğretmen olarak neler yaptığını,neler yapılabileceğini roman olarak anlatıyor.Ve ben umutla doluyorum.hala böyle güzel insanlar var diye.. Elimde olsa bu kitabı tüm eğitimcilere okuturum..Sadece onlara değil elbette,tüm ebeveynlere.. Eğitim konusunda kendimi yetiştirdiğimi düşünürken bu kitabı okuyunca yaptığım yanlışları da görüyorum. Çocuklarımızı yetiştirirken elbette birçok hata yapacağız ama bu kitaptan sonra-umarım- torunlarımda hatalarımın daha az olacağını düşünüyorum.Eline,yüreğine sağlık gönlü güzel Ahmet Naç..

Fevzi Bahadır YILMAZ 
 22 Tem 2017 · Kitabı okudu · 10/10 puan

TED konuşmalarını izlerken Ahmet öğretmenin videolarına rastlamıştım. İzlediğim o iki video hayatımın en iyi 40 dakikası olmuştu. Kitabı da okuyunca ister istemez herkes yaşadığı öğrencilik hayatını ve öğretmenlerini sorgulamaya başlıyor. Ahmet öğretmen kitabında küçük ama hayati dokunuşlarla günümüzün yerinde sayan eğitim sistemine nasıl ileri gidileceğini anlatmış bence. Kitapta bahsettiği ''balon'' örneği her şeyi açıklar nitelikte. Bu yaşlarda bu balonu sonuna kadar şişirmek gerekiyor. Dönüm noktası olan ''ergenlik'' geldiğinde balonun ağzını iple bağlamak durumunda kalıyoruz ve balonumuz bizim şişirmemiz ile eşdeğer şekilde havalanıp yükseliyor. En yükseğe çıkıyor. Ama bu yaşlarda bu balon şişirilmediyse dönüm noktası gelip çattığında ağzını bağlamak zorunda kalıyoruz ve balonumuz değil yükselmek havalanmıyor bile. Sonuç olarak sorumluluk duygusundan yoksun, iletişim kuramayan, derslere özellikle matematiğe yabancı nesiller altyapı olmadan ileriye gitmeye çabalıyor. Türkiye'nin en büyük öğretmeninin, Mustafa Kemal ATATÜRK'ün gölgesinde, onun izinde olan Ahmet öğretmen böylece hepimizin öğretmeni olmuş oldu. Böyle bir eser için ona ne kadar teşekkür etsek azdır. Hayatında hep başarılı olması dileğiyle...

Gölge benzeri kitaplar

Büşra Güven 
 19 May 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Bir öğretmen adayı olarak öğrencilerini efendiler olarak gören, aradığım düşüncede bir kitap! Nasıl yapılabilir?'ime örnek niteliğindeydi. Olumsuz yanlarını eleştirmek gerekirse içeriğinin bu denli güzel olmasına rağmen edebiliğinin çekiciliği tartışılır.. Yazarın gerçek bir sınıf öğretmeni olması yani edebiyatçı olmaması bu tarz kusurlar gözardı edilebilir kılıyor ama kitaptaki imla hatalarını nasıl gözardı edeceğiz? O da yayınevinin günahı olsun.. Okunmasını kesinlikle tavsiye ediyorum. "İsteyerek" öğrenmenin önemini, bununla ilgili güzel bir bakış açısını görecek ve bazı örneklerle tekniği iyice kavrayacaksınız. Dinin eğitim açısından yorumlanmasına ise hayran kaldım. İnanç meselesi değil ahlak eğitimi meselesi diyor. Velhasıl kelam, bana diyecek tek söz kalıyor; bir sınıf öğretmeni adayı olarak mesleğe başlamadan önce bu kitapla tanıştığım için çok şanslı hissediyorum. Keyifli okumalar dilerim.

Kadir Yiğit 
13 Oca 17:20 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Herkesin kesinlikle okumasını tavsiye ettiğim hatta okuması, anlaması ve Ahmet Naç'ın engin bilgilerinden yararlanması için herkese anlattığım kitabı.

Her yaştan herkesin okuması gereken bir kitap.

10 yaşında ki bir çocuğun Okul hayatını nasıl başarılı bir hale getireceğini anlaması için,
20 Yaşında ki bir bireyin nasıl Gölgenin gösterdiği yolda yararlı bir birey olacağını anlaması ve düşünce haznesini genişletmesi için,
30 Yaşında ki bir öğretmenin şu bozuk eğitim sistemine inat nasıl çocuklarımızı bilinçlendireceğine ilham olması için,
40 Yaşında ki bir Aile annesinin veya babasının çocuklarını yetiştirirken nelere dikkat etmesini görmesi için.

Kısacası nasıl öğreneceğimizi anlamak için, daha geniş pencerelerden düşünmek için ve daha bir çok şey için okunması gereken bir kitap.

Deryaca 
 10 Şub 2017 · Kitabı okudu · 29 günde · Beğendi · 10/10 puan

Kitap tek kelime ile harika.. Her anne babanın, her öğretmenin okuyup kendince ders çıkarması gereken süper notlar, öneriler dolu.. Kendi tarafımdan baktığımda 7 yaşındaki oğlum için nereden başlasam diye bir dizi fikirle başbaşa buldum kendimi..
Atatürk'ün "beni görmek demek, mutlaka yüzümü görmek demek değildir. benim fikirlerimi, benim duygularımı anlıyorsanız ve hissediyorsanız, bu kafidir." sözünü anlayıp nasıl yaşattığının canlı örneği Ahmet Naç..
Mutlaka okunması gereken bir kitap..

Pelin 
18 Tem 2017 · Kitabı okudu · 4 günde · 8/10 puan

Uzun zamandır okumak istediğim bir kitaptı. Ben de bir sınıf öğretmeni olduğum için meslektaşım olan yazarın etkinlikleri sosyal medyada dikkatimi çekmişti, arkadaşlarımın da tavsiyesi ile sonunda okudum kitabı...

İçerik olarak; eğitim sisteminin dokunulmaz olarak düşünülen, anlayarak değil de ezberleyerek öğretilmeye çalışılan noktalarına çok güzel dokunulmuş. Uygulanan bazı yanlış yöntemler, kimi önyargılar eleştirilmiş. Genel olarak bakıldığında akıcı bir dil kullanılmış, özellikle son bölümler daha sürükleyici diyebilirim.

Öğrenciyi birey yerine koyma, din eğitimi ve Atatürk konusu başarıyla işlenmiş; günümüzdeki baskılar düşüldüğünde yazılması cesaret isteyen bir kitap diyebilirim belki de... Kitaptaki çoğu düşünceye katılmakla birlikte, bazı yöntemleri de eleştiriye açık bulduğumu söylemek isterim.

Tüm öğretmenlere ve çocuk sahibi ailelere okumalarını tavsiye ederim ancak umarım yayınevi yeni baskılarında kitapta çok sık karşılaştığım yazım hatalarını düzeltir...

Ayşegül Alagöz 
15 Eki 2017 · Kitabı okudu · 10 günde · Beğendi · 10/10 puan

Bir öğretmen adayı olarak mezun olmadan bu kitapla tanıştığım için kendimi çok şanslı hissediyorum...Ahmet Naç...Türkiye'nin onun gibi sayısız Aydın öğretmenlere ihtiyacı var...Onu ilk defa TEDx konuşmasında gözlerim dolu dolu dinlemiştim...Kitabını heyacanla okudum... Atatürk'ü bir kitaba Benzetiyor...Biz onun sadece dışını sevdik... düşüncelerinin derinliğini anlayamadık diyor...Haklida... Atatürk'un izinden gitmek umuduyla...

onur Altunsoy 
10 Haz 2017 · Kitabı okudu · 3 günde · Beğendi · 10/10 puan

öğretmenlerin ülke için ne kadar değerli olduğunu,onların çocuklara birey olma ,ahlak, din,bilim gibi konularda nasıl yaklaşılması gerektiğini,yapılan yanlışları anlatır bu kitap.Aslında sadece ebeveyn olanların yada öğretmenlerin değil herkesin kendinen birşey bulabileceği ,yetişkin insanlarında eğitim konusunda çocukluğumuzdan kalan hataları anlamamızı sağlar. GÖLGE' yi ve Tek Kuyruğu anlatır bu kitap.

Fatma Yüksel BİNİCİ 
23 Mar 2017 · Kitabı okudu · 7 günde · Beğendi · 10/10 puan

Tek kelime ile muhteşem bir kitap. Bir öğretmene, anne ve babaya çok şey katacak kitap. Çocuk yetiştirme de doğru bildiğimiz yanlışlar, bu kadar da değil en güzeli Atatürk ü gerçek anlamda anlatan, bize ezberletilen değil, onun aslında ne yapmak istediğini çok güzel anlatan, gerçekleri yüzünüze tokat gibi vuran kitap. Sadece öğretmenler ebeveynler değil, büyük küçük herkesin okuması gereken kitap. Ayrıca kitap ayracı çok iyi düşünülmüş :) umudumuz tek kuyruk. Okuyun okutturun yeni ufuklar açılsın.

melikeYsr 
 29 Eyl 2017 · Kitabı okuyor · Beğendi · 10/10 puan

Eğitim hayatımızı şekillendirecek ve bize çok şey katabilecek bir kitap. Ahmet Naç 'ın bize katabileceği çok şey var yeterki zaman ayırın ve biraz sanal alemden uzaklaşıp gerçek hayata dönün...

4 /

Kitaptan 58 Alıntı

Matelda 
07 Oca 15:36 · Kitabı okudu

“...Diyorlar ki, ‘Dünyayı mı değiştireceksin? Dünyayı değiştirmek çok zordur, bir ütopya bu.’ Ama dünya bu kadar aptalken hiç zor değil inan bana.”

Gölge, Ahmet Naç (Sayfa 185)Gölge, Ahmet Naç (Sayfa 185)

Belki de seni anlatıyordur bu kitap. Karar senin. Adını bulamayacaksın hiçbir sayfada, üzgünüm.

Gölge, Ahmet NaçGölge, Ahmet Naç
zübeyde 
27 May 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Onemli olan cok okumak ,cok ögrenmek degil...Ufkun genislemeden bir adim ileriye gidemezsiniz!

Gölge, Ahmet Naç (Sayfa 69)Gölge, Ahmet Naç (Sayfa 69)
Matelda 
05 Oca 22:57 · Kitabı okudu

“Diyelim ki iki çocuk şurada oynuyor.” Mustafa tam ortalarındaki sehpayı işaret etti.
“Çok küçükler... Bu sehpanın iki tarafındalar. Biri parmağını sehpaya vurdu. Canı yandı, yüzünü ekşitti. Hatta parmağını emdi, ovaladı.
Ağlamadı ama ve yüzü normale döndü. Oyununa kaldığı yerden devam etti, üstesinden geldi.
Diğer çocuk da parmağını sehpaya vurdu ve başladı ağlamaya. Deli gibi bağırıyor, yıkıyor ortalığı.
Ne zamana kadar?
Annesi gelip onun parmağını emene, teselli edene, sallayana, yalan söyleyip kandırana kadar. Pışpışlayana kadar...
Kendisi değil başkaları çözüyor problemini. Kötü durumdan kendi başına çıkmasına izin verilmiyor.
Sence bu iki çocuktan hangisi Türk?”

Gölge, Ahmet Naç (Sayfa 124)Gölge, Ahmet Naç (Sayfa 124)
Matelda 
04 Oca 21:19 · Kitabı okudu

...Geceleri gökyüzüne baktığında o muazzam boşluk faydalı bir korku yaratmalı sende. Kullanabilirsin böylece kendin adına bu korkuyu...

Gölge, Ahmet Naç (Sayfa 52)Gölge, Ahmet Naç (Sayfa 52)
EMİNE BÖGE 
25 Ara 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Hz. Muhammed şunu demedi mi: 'Alimlerin uykusu, cahillerin ibadetinden hayırlıdır.'

Gölge, Ahmet Naç (Sayfa 214)Gölge, Ahmet Naç (Sayfa 214)
Matelda 
06 Oca 22:16 · Kitabı okudu

Şu an kalkıp bana hiçbir ön yargı ve düşünce olmadan sarılabilir misin? Tanımadığın bir kadına bir erkeğe? Aman bu erkek, tanımıyorum, yanlış anlaşılma olmasın, bu kokuyor, bu fakir, ne düşünür böyle yaparsam falan deriz... Sevgi dolu, ön yargısız gerçek bir sarılmayı engelleyecek bin tane şey sayarım sana... Çocuklarda o ön yargılar, duvarlar yok. Kim olursan ol aldırmazlar, sarıldığında sevgisini gösterirler.

Gölge, Ahmet Naç (Sayfa 170)Gölge, Ahmet Naç (Sayfa 170)
Büşra keleş 
09 Eyl 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

İnsanlara bakmak düşüncelere, sevinçlere,üzüntülere, hayallere, anılara, sırlara, isyanlara geçmişe ve geleceğe bakmaktı. Evlerin içinde,sokaklarda ne kadar çok insana bakarsa o kadar hayata bakmış olurdu.

Gölge, Ahmet Naç (Sayfa 45)Gölge, Ahmet Naç (Sayfa 45)
EMİNE BÖGE 
25 Ara 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Hangi meslekte olursak olalım işimize yarayacak, bizi bir adım öteye götürecek olan şey; izlediğimiz bir filmde, okuduğumuz alakasız bir kitapta, gözlem yaptığımız bir parkta... Hatta kim bilir, belki de sevdiğin insanın bakışlarında bile olabilir.

Gölge, Ahmet Naç (Sayfa 89)Gölge, Ahmet Naç (Sayfa 89)
Büşra keleş 
09 Eyl 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Bir çocuğa verebileceğiniz en büyük hediye, ona mutsuzluktan,ağlama durumundan tek başına çıkmayı öğrenmesine fırsat vermektir

Gölge, Ahmet Naç (Sayfa 160)Gölge, Ahmet Naç (Sayfa 160)