Ahmet Önal

Ahmet Önal

YazarEditör
8.5/10
34 Kişi
·
86
Okunma
·
1
Beğeni
·
563
Gösterim
Adı:
Ahmet Önal
Unvan:
Yazar
Yeniçeriler, Şehabeddin Paşa’yı öldürmek için evini bastılar, ancak paşayı elegeçiremediler. Paşanın evini yağmaladıktan sonra Edirne’ nin doğusunda bir tepeye çekildiler.Yıldırım Bayezid’in oğlu olduğu iddia edilen ve İstanbul’da bulunan şehzadenin yanına gidecekleri tehdidini savurdular. İsyan, yeniçerilerin maaşlarına yarım (buçuk) akçe zam yapılarak yatıştırılabildi. Ayaklanmanın asıl sebebi ise Çandarlı Halil Paşa’nın, II. Murad’ı tekrar tahta geçirmek istemesiydi. Nitekim isyan karşısında genç hükümdarın zor duruma düşmesi üzerine, II. Murad Manisa’dan Edirne’ye davet edildi ve gelişi genç padişaha bildirilmedi. II. Mehmed bir av partisine çıkarılarak oyalandı. II. Murad, Edirne’ye geldikten sonra yeniçerilerin onayını alıp, tahta çıktı. Oğlunu da Manisa’ya vali olarak gönderdi.
Osmanli sultanları birer evliya diye bize taktim etti resmi tarih.III. Mehmet 29 yaşında Saruhan Sancak Beyliği’nden gelip tahta çıkmış, 1603’te 38 yaşında ölmüştür. Saraya geldiği ilk günün gecesinde en büyüğü 13 yaşında olan 19 erkek kardeşini Nizam-ı Âlem ve Kanunname’yi Âl-i Osman adına boğdurtmuştur. Aslında
III. Murad’ın bu sevgili oğlu, çok iyi yetiştirilmiş ve tahta valilikten gelen
son şehzadedir
368 syf.
·7 günde·Beğendi·10/10
Osmanlı imparatorluğunun gerileme döneminin nedenlerini herkes tarafından az çok bilinir. Mâli bozukluklar, Batı kadar gelişememe üzerine kaybedilen savaşlar vs... İşin bir de iç yani var ki, yine bu mesuliyet Osmanlı devlet büyüklerine aittir. Osmanlı devletinde çıkan askerî isyanların her biri Osmanlı'nın kalbine darbe indirmiş zaten kötü olan durumu daha kötüye sokmuştur, her bir isyan askerî darbe niteliğinde vukuu bulmuş bir çok devlet büyüğü idam edilmiş, padişahlar tahttından indirilmiştir.
Öncelikle size yeniçeri ocağı hakkında biraz bilgi vermek istiyorum. Osmanlı Devleti'nin Balkanlar'a girmesiyle beraber tek bir yıl içerisinde birden fazla savaş olması merkezi ordusu zayıf olan devleti zor duruma sokuyordu eyalet askerlerinin her savaş öncesinde toplanması zaman aldığı için merkezi orduyu güçlendirmek zaruri bir ihtiyaç haline dönüşmüştü. Savaşlarda alınan esirler Anadolu'daki Türk ailelere verilerek İslamiyetin esasları ve Türkçeyi öğretilir ardından İstanbul'a gönderilir. 1. Murad devrinde başlayan bu devşirme sistemi ile kapıkulu ocağının temelleri atıldı. Ankara savaşı sonrasında esirlerin azalmasıyla birlikte Osmanlı imparatorluğu sınırları içerisindeki hristiyan çocukları da devşirme sistemine katılmıştır. Kapıkulu ocağının bir çok alt sınıfı vardır ki en bilinen ve önemli olan ocak Yeniçeri ocağı idi. Kapıkulu ocağı kanunlaşıp düzenli bir sisteme kavuşması Fatih Sultan Mehmet döneminde gerçekleşti. Kanuni döneminde sayıları 24 bin civarı olan asker sayısı 17. Yüzyılda 40 bin civarına çıkmıştı.
18 yüzyılda Avrupa'dan askeri uzmanlar getirtilerek reformlar yapılmak isteniyor ancak yeniçeri ocağı bu reformlara da karşı çıkmış ve engel olmuştur. Yeniçeriler savaşlara doğru düzgün katılmadıkları gibi Avrupai tarzda asker yetiştirilmesini de engellediler. Nizam-ı Cedid uygulamalarını engellediler.
2. Mahmudun da çağdaş asker yetiştirmesine karşı çıkınca 2. Mahmud, halkın ve ulemanın desteğini aldıktan sonra, 1826’da yeniçeri ocağını ortadan kanlı bir şekilde kaldırdı. Yerine Avrupalı uzmanların desteğiyle çağdaş bir ordu olan Asâkir-i Mansure-i Muhammediye kuruldu.

İsyanların temelinde devletin mâli yetersizliği sonucu merkez ordunun aç kalmaya kadar varan parasızlığı orduya isyandan başka çare bırakmamış, bu kötü şartlar üstüne imparatorluk içinde ki devlet büyüklerinin mevki ve makam arzusu için orduya karşılığını veremedikleri boş vaat, imtiyazlar ve çeşitli taht oyunları bu isyanların her birinin dehşet derece de kanlı bir biçimde bitmesiyle son buluyor.

İsyanlardan sadece devlet büyükleri etkilenmiyor. Bu isyanlardan asıl etkilenen tebaa İstanbul halkı olmuştur... Ocak devlet içindir anlayışı gitmiş, devlet Ocak içindir anlayış gelmişti. Fatih Sultan Mehmetten sonra padişah ve devlet adamlarının ordu üzerinde ki dirayetsizliği yüzünden nerdeyse 2. Mehmet'in saltanatından sonrası her padişah döneminde askeri bir isyan patlak vermiş devlet ocak içindir anlayışı bataklığa düşmüş olan imparatorluğun daha çok çırpınmasına neden oldu.

Kitap genel olarak yerli ve özellikle de dönemin tarihçileri tarafından ele alınan kaynaklardan birleştirilmiş olan alıntılar ile oluştururmuş meydana gelen isyanlarda ufak detaylara kadar sıkmayacak şekilde girmesi de ayrı bir güzellik. Osmanlı Devleti'nin askerî isyanları hakkında kaliteli bir kitap olmuş diyebilirim Yeniçeri ocağının kuruluşundan çalkantılı dönemlerine ve kapanışına kadar yaşanan süreci müthiş derecede güzel anlatılmış bir kitap olarak görüyorum gözümde herhangi eksiği ve kusuru yoktur. Bu çalkantılı dönemleri merak edenlere gönül rahatlığıyla tavsiye edebilirim. :)

Herkese keyifli okumalar! <3
301 syf.
·2 günde·Beğendi·6/10
Tarihe çok az ilgisi olan birinin bile iki günde okuyabileceği bir kitap var karşımızda.
Dili akıcı ve birbirinden bağımsız bölümler halinde oluşturulmuş. Bu durum okumauı daha keyifli hale getiriyor.
Erhan Afyoncu'nun tüm kitaplarını okumuş biri olarak şunu rahatlıkla söyleyebilirim. Okuyucunun ihtiyaçlarını, merak ettiklerini düşünerek o konularda kitaplar yayımlamaya özen gösteriyor. Böylece hem daha fazla okunmuş oluyor. Genel kitlenin Osmanlı'yı diziler dışında anlayabilmesine yardımcı oluyor. Afyoncu günümüzde popüler tarih denince ilk akla gelen isimlerden olması tesadüf değil bu nedenle.
Kitabın içeriğine gelecek olursak, içeriğini çoğunlukla 2. Murat döneminden başlayarak 2. Mahmut'a kadar genelde İstanbul merkezli süren yeniçeri, kapıkulu, sipahi isyanların yanı sıra 31 mart isyanına kadar toplam 47 isyana yer verilmiş. İsyanlar demişken sadece askerlerin çıkardıkları isyanlar yok. Kapalıçarşı esnafı hatta ulema bile isyan çıkarmış zamanında.
Devleti yöneten zümrenin isyanlardaki basiretsizliği, İstanbul'da süren günlerce talanlar, masum kıymetli devlet adamlarının hatta ulemanın bile katledilmesine tanık oldukça sinir olmamak için insan kendini zor tutuyor.
Liyakatsiz kişilerin rüşvetle işbaşına gelenler, , asker Rusya ile ölüm kalım savaşı verirken payitahtta makam mücadelesi veren kişiler, devleti güçsüz duruma düşürdüğü ortadayken, içinde bulunan durumdan kurtulmak için suçlu olsun ya da olmasın devlet adamlarını katlederek düzeleceğini düşünmek gibi hastalıklı düşünceler kısacası toplumun ve isyancıların bakış açısını tanıma fırsatı buluyoruz.
Herkese iyi okumalar dilerim.
Kara Kağan
Kara Kağan Osmanlı İmparatorluğu'nda Askeri İsyanlar ve Darbeler'i inceledi.
368 syf.
·Puan vermedi
Devlet kimdi, kim için vardı, daha kim için devam etmeliydi, devam etmesi için kimler gerekiyordu? Kendini devlet zannedenlerin çıkardıkları isyanları yaptıkları darbeleri bu kitapta fazlasıyla bulacaksınız en başından sonunda kadar hem de! Ayrıca bugüne fazlasıyla ışık tutuyor.
Güven
Güven Osmanlı İmparatorluğu'nda Askeri İsyanlar ve Darbeler'i inceledi.
368 syf.
·8 günde·Beğendi·10/10
Kitabı okudukça bir heycana kapılıyor bir an önce kitabı bitirmek istiyorsunuz. Oldukça akıcı ve sade bir uslup kullanmış. Osmanlı Devletida askerler ve devlet adamları arasındaki olaylar hakkında doyurucu bilgi sahibi olmaya yeterli bir kitap.
368 syf.
·10/10
Tuhaftir butun isyanlarin seriat elden gidiyor diye baslamasi. Halbu ki Osmanli seriatla yonetilmiyordu. Olmayan sey elden gidemezdi. Padisaha karsi olan isyanlar ise genellik para konusu olmasi daha bir enteransandir. Osmanliyi seriati savunanlar ve para derdinde olanlar bitirip tuketmistir.
Şiyar Kendirci
Şiyar Kendirci Osmanlı İmparatorluğu'nda Askeri İsyanlar ve Darbeler'i inceledi.
368 syf.
·16 günde·Puan vermedi
Kitap da geniş bilgi olmasına var ama kitap daha çok farklı kaynaklardan alıntılar alınıp basılmış gibi bir his geldi bana. Tarihi terimleri bilmyen biri muhakkak kitabın ikinci sayfasında bırakacaktır kitabı. Tarihi kaynaklarda alınmış alıntılar sonra basılmış kitap. Sonuç beğenmedim.
Pınar Demir Yiğit
Pınar Demir Yiğit Osmanlı İmparatorluğu'nda Askeri İsyanlar ve Darbeler'i inceledi.
368 syf.
·6 günde·Puan vermedi
Osmanlı tarihine farklı bir perspektiften bakmamı sağlayan bir kitap oldu. Çok fazla tarih kitabı okumamış biri olarak sıkılmadan okudum ve bilgilendim.
Mert Kurtaran
Mert Kurtaran Osmanlı İmparatorluğu'nda Askeri İsyanlar ve Darbeler'i inceledi.
368 syf.
·8 günde·Beğendi·9/10
Hem isyanları anlamamız açısından, hem de yeniçerilerle sipahiler arasındaki farkları görmemiz açısından tarihsel olarak kaynak niteliğinde bir kitaptı. Konuya ilgisi olanlara tavsiye ederim.

Yazarın biyografisi

Adı:
Ahmet Önal
Unvan:
Yazar

Yazar istatistikleri

  • 1 okur beğendi.
  • 86 okur okudu.
  • 2 okur okuyor.
  • 58 okur okuyacak.
  • 2 okur yarım bıraktı.