Yazar
Albert Ellis

Albert Ellis

Yazar
Editör
BEĞEN
TAKİP ET
7.6
34 Kişi
100
Okunma
22
Beğeni
3.417
Gösterim
Unvan
Akılcı Duygusal Davranışçı Terapinin kuramcısı Psikoterapist, Yazar
Doğum
Pittsburgh, Pensilvanya, ABD, 27 Eylül 1913
Ölüm
New York, ABD, 24 Temmuz 2007
Yaşamı
Dr. Albert Ellis Klinik Psikoloji alanında doktorasını Columbia Üniversitesi’nde yapmıştır ve New York’taki Rasyonel Emotif Terapi Enstitüsü’nün (Institute for Rational-Emotive Therapy) başkanıdır. Rasyonel emotif terapiyi (Rational Emotive Therapy - RET) bulmuştur ve bilişsel davranışçı terapinin (Cognitive-behavior therapy – CBT) atasıdır. Birkaç profesyonel cemiyet kendisini onurlandırmıştır: Amerikan Hümanist Derneği’nin (American Humanist Association) Yılın Hümanisti Ödülü’nü, Evlilik ve Aile Terapisi Psikologları Akademisi’nin (Academy of Psychologists in Marital and Family Therapy) Seçkin Psikolog Ödülü’nü ve Amerikan Seks Eğitimcileri, Danışmanları ve Terapistleri Birliği’nin (American Association of Sex Educators, Counselors and Therapists) Seçkin Pratisyen Ödülü’nü almıştır. Amerikan Psikoloji Birliği (The American Psychological Association) ona çok önemli Bilime Yaptığı Seçkin Profesyonel Katkılardan Dolayı Ödül vermiştir (ve Amerikan Danışma ve Gelişimi Derneği [American Association for Counseling and Development] ise yine çok önemli ödülleri olan Profesyonel Gelişme Ödülü’nü vermiştir). Psikoterapi, seks, aşk ve evlilik ilişkileriyle alakalı 70’in üzerinde kitap ve 700’ün üzerinde makale yayınlamıştır. Hâlâ aktif bir şekilde her hafta 70 hastayla birebir görüşmekte ve Enstitü’nün psikoterapi kliniğinde 5 grup terapi seansı düzenlemektedir; stajyerlere ve doktora sonrası eğitime devam edenlere (postdoctorial fellow) danışmanlık yapmakta ve ABD’de ve tüm dünyada konferanslara ve workshoplara katılmaktadır.
Fatih Danış
Akılcı Yaşam Kılavuzu'yu inceledi.
389 syf.
·
22 günde
·
6/10 puan
Evet, terapistimin önerdiği bir kitaplardan biriydi. Okudum ve yararlı olduğunu düşünüyorum. Ama okurken sıkıldığımı ve aynı cümleleri çok fazla tekrar ettiğini söylemeden edemeyeceğim. Sayfa sayısı biraz daha kısa olabilirdi. Bitirmem uzun sürdü. 2 hafta mola verdim -_- Kesinlikle yararlı bir kitap ama daha iyileri olduğunu düşünüyorum. Bakış açımı baya değiştirdi. İnsanın kendi kendini değiştirebileceğinin mümkün olduğunu biliyoruz zaten. Nasıl olduğunu göstermek için içinde çok fazla terapist-hasta konuşması örnekleri var ve en ilginç kısmı bunlardı kitapta. Ödev kısımlarının ise eksik olduğunu düşünüyorum. Kendine yardım hakkında fikri olmayan birisine pek tavsiye etmem. Yine de eğer bu tür kitapların düzenli bir okuyucusu ise okuyabilir.
Akılcı Yaşam Kılavuzu
OKUYACAKLARIMA EKLE
4
özgür yüce
Başarının Şifresi'ni inceledi.
337 syf.
·
Puan vermedi
Albert Ellıs ( Başarının şifresi ) Kitaptan yorumum
• Bu kitabın temel amacı: size doğal yapıcı eğilimlerinizin ne olduğunu ve zararlı eğilimlerinizi alt etmek için kendinizi bunları kullanmaya nasıl isteyeceğinizi tam olarak göstermek. • Hayat hemen. Herkes için mücadele demektir. Beşikten mezara kadar en sık gördüğümüz nedir? Binlerce acı, hastalık, üzüntü, rahatsızlık, asabiyet, sıkıntı, hayalkırıklığı, sorun, haksızlık, kavga, mali sorun, eleştiri, başarırızlık, ayrımcılık vs. • Gerçek başarı; başarısız olma korkusunu yenip doğru hamleleri uygulayarak mutluluğa ulaşabilmektir.
Başarının Şifresi
OKUYACAKLARIMA EKLE
26
Gaye Elif
Akılcı Yaşam Kılavuzu'yu inceledi.
389 syf.
·
17 günde
·
8/10 puan
Yazarı Albert Ellis olan ve Düşünsel Duygulanıncı Davranış Terapisi adı verilen bir terapi metodunun anlatıldığı eserdir. Kitabın danışanlara önerildiğini duyduğum için edindim ve öncesinde kendim okumak istedim. Kitabın içeriğinde şiddetle savunduğumuz olumsuz düşüncelerin nasıl çürütüldüğü, bu düşüncelerin daha alternatif cümleler ile değiştirilmeye çalışılması, kurulan iki cümlenin anlam olarak aynı olması ancak birinin diğerinden daha olumlu etki bırakmasını görmek ve “aaa evet aslında böyle de düşünülebilir, ifade edilebilirmiş “ dedirtmesi benim hoşuma gitti.Kitabın “olan duruma” daha olumlu bir bakış açısı takınmasını sevdim. Herkesin kendine muhakkak uyarlayabileceği, daha akılcı düşünmek için gayret gösterebileceği ve kendi yaşamına bir şeyler katabileceği bir kitap olduğunu düşünüyorum.. Keyifli okumalar..
Akılcı Yaşam Kılavuzu
OKUYACAKLARIMA EKLE
13