Aleksandar Prokopiev

Aleksandar Prokopiev

Yazar
5.5/10
10 Kişi
·
27
Okunma
·
1
Beğeni
·
297
Gösterim
Adı:
Aleksandar Prokopiev
Unvan:
Makedonyalı Yazar
Doğum:
Üsküp, Makedonya Cumhuriyeti, 24 Şubat 1953
İnsanlar, daha iyi bir hayat arayışı içinde anavatanlarını terk etmeye mecbur kalıyor. “Doğduğun yer değil, doyduğun yer vatanındır!” İnsanların her gün mecliste, gazetelerde, kafelerde,” ve hatta yatak odalarında tartıştıkları şey bu. Adına politika diyorlar ama hiçbir sorunu çözmediği gibi, gençler de bizden bir daha dönmemecesine kaçıyorlar.
Koca bir ayının pençesi üzerine indiğinde, bunun öfkeli ya da dostça bir vuruş olması fark etmez, sonunda bir yara alman kaçınılmazdır.
Spot ışıklarından üzerine yayılan suni aydınlıkta yalnızlığıyla yüz yüze gelecekti. (…) Ve her adımıyla bir toz bulutu kalkarken yerden, köyün yollarında kaybolmuş gibi ordan oraya amaçsızca dolaşacaktı.
“Iko, tüm bunların anlamı bu ülkede olan bitenin zamana ayak uyduramadığı ve zaman yolculuğunun bile mümkün olabileceği.”
Şehirdeki düşüncesizce israf ve zevk düşkünlüğüne kapılsalar bile, aslında tatminsizlik ve beyhude bir anlam arayışı içindeydiler.
138 syf.
Öykü kitaplarının, romanlara nazaran dezavantajları olduğu bir gerçek. Çünkü romanda var olan bir konu ve onun üzerine bina edilmiş bir kurgu bulunur. Bu durumda da okuyucu, ya konu seçimini, ya kurguyu, akışı ya da yazarın üslubunu falan beğenmeyip kendince değerlendirmede bulunur. Lakin bu değerlendirme şekli, her biri farklı şeyler anlatan ve birbirinden bağımsız konuları işleyen öykü kitaplarında durumu pek kurtarmıyor. Öykülerin ikisi beğeniliyor üçü beğenilmiyor, her öykü, okuyucuya aynı derecede etki edemiyor vs. ve bu da kitabın, genel olarak değerlendirildiğinde, kıymetini bir nebze aşağı çekiyor. Sanırım biraz daha titizlikle işlenmesi gereken bir tür bu öykücülük.
Kitabı nasıl buldum? Beğenip beğenmeme babında değil, çok bilindik olmayan bu kitaba nasıl denk geldim? Öncelikle ilgimi çeken, elbette ki "Yetişkinlere Peri Masalları" tanımı oldu. Ve bu, yetişkinler için olan peri masalları, çocukluğumuzdan aşina olduğumuz Pamuk Prenses, Parmak Çocuk gibi karakterlerin farklı bakış açısı ile yorumlanması olunca tabii kitabı almak şart oldu. Laf aramızda, ben de bu tip denemeler yapıyorum ve bu tip uyarlamalar ile farklı bakış açılarını öğrenmek ufkumu açıyor. Gelgelelim, pek de umduğumu bulamadım bu masal uyarlamalarında. Yine de, kitabın kapağında adı zikredilmediği halde daha güzel ve yazarın hayal gücünden etkili örnekler sunan öyküler vardı. Deminden beri, kapağında masal yazan kitaba öykü deyip duruyorum, çünkü kitap salt masallar üzerine kurulu değil ve öykülerle bezeli. Masalların dile getirilmesi, biraz da satış politikası sonucu olmuş olabilir. Yoksa ilgiyi üzerine nasıl çekecekti ki?
16 öykü-masal karışımından oluşan bu kitapta, son öyküyü de kendine ayırmış ve hayat hikayesinden bir kuple mırıldanmış yazar. Kitaba da adını veren "Homunkulus"un yanında, "Yılancık", "Tek Kanatlı Adam", "İnsanca, Pek İnsanca" ve "Papradishki" öyküleri, 16 öykü içerisinde beğendiklerimdendi.

Yazarın biyografisi

Adı:
Aleksandar Prokopiev
Unvan:
Makedonyalı Yazar
Doğum:
Üsküp, Makedonya Cumhuriyeti, 24 Şubat 1953

Yazar istatistikleri

  • 1 okur beğendi.
  • 27 okur okudu.
  • 3 okur okuyor.
  • 15 okur okuyacak.
  • 4 okur yarım bıraktı.