Ali Aydoğan

Ali Aydoğan

YazarÇevirmen
8.6/10
1.035 Kişi
·
900
Okunma
·
1
Beğeni
·
1.370
Gösterim
Adı:
Ali Aydoğan
Unvan:
Edebiyatçı, Gazeteci, Yazar
168 syf.
·4 günde·10/10
Tom Saywer'ın kitabını okuduğumda bazı şeyleri merak ettiğini gördüm. Cesur olduğunu açıkça gösteriyordu. Bazen kendisini ve arkadaşının başını derde sokuyordu. Bu kitapta merağın iyi olduğunu söylüyor. Ama çok merağın nelere yol açtığını gösteriyor. Bazen tehlikeli şeylerde yapıyordu. Huck ve Tom Sawyer çok iyi arkadaştı. Bazende yaramazlık yapmadan duramıyordu. Bundan dolayı Polly teyze onu hep cezalandırıyordu. Tom Sawyer kardeşi Sid'i hiç sevmiyordu. Teyzesi ona ağır cezalar veriyordu. mesela ona boyamayı bitirmezse ne arkadaşıyla görüşeceğini vene oyun oynayacağını söylerdi. Bu kitabı merağın iyi olduğu için ama fazla merakın zararlara yol açar.
229 syf.
·7 günde·8/10
Geçmişte yaşadığımız şeylerin bizi ne ölçüde etkilediğini, bizi kalıplara sokup hayatın bize sunduğu şimdiye kadar umursamadığımız çok basit şeylerin bile bizi ne denli yönlendirdiğini daha iyi kavrayabiliyoruz. Çevresel etkenlerin bizi ele geçirip yönettiği bu dünyada benliğimizi dışa aktarma konusunda ne kadar yetersiz olduğumuzu gösteriyor beyazdiş. Çevresel faktörlere bağlı kalsakta özgün düşüncenin dışa vurumuna devinim kazandırmak lazım ki özgürlüğümüz başkalarının elinde tutsalığa dönüşmesin.
48 syf.
·Beğendi·6/10
Çok güzel bir çocuk kitabı.
Bence çocuklara müstehcen ve sapıkça şeyler yazan, sözüm ona yazar müsveddeleri yerine bu tarz çocuklara sorumluluk, temizlik, düzenli olmak, özür dilemek, bağışlamak ve dostluk gibi toplumsal değerler kazandıran kitaplar okutmalıyız..

Keyifli Okumalar :)
128 syf.
·3 günde·10/10
TOM SAWYER

Belkide hiç bu kadar keyif almamiştım.

15 gün de çok kitaplar okudum. Şüpesiz en güzellerinden biri de bu (çocuk edebiyatı ) kitap oldu. - çocukluk anlarına götürdü.- Tabii ben bu kadar haylaz değildim :p

Tom Sawyer ve arkadaşı (Huckleberry Fun) mezarlıkta bir cinayete şahit olurlar. Katil ile kesişen noktası ise gömü aramalarıyla tekrar yeni bir macera başlar. Çocukluk o ya, kısa zamada zengin olma umudu var. Biri pasta limonata derdinde, diğeri ise "ah Tom" :)) ) Kırmızı bir kravatla yavru bir buldok köpeğini `nin -Tom da böyle
bir çocuktu -derdinde.

Okumanızı tavsiye ederim.
129 syf.
·Puan vermedi
Nasıl mükemmel bir kitap anlatamam. Tam bir başyapıt. Yine harika bir Jules Verne romanı ve yine beklentilerimi boşa çıkarmadı. Tam bir efsaneydi. Bilim-Kurgu türünün atası olabilecek derecede bir kitap. Kitabı ortalama üç yıl önce okudum ama bir türlü hafızamdan silinmiyor sanki kafatasının iç kısmına kazınmış gibi. O kaptanın dahiyane denizaltısını, büyük inciyi unutamaz ki bir insan. Bir kere kitabın mükemmel olduğu Jules Verne’in yazdığından belli. O adamın bir tane bile kötü kitabı yok ki zaten. İşte bu kitap her şeyin anahtarı bence. Hayal gücü, zeka ve sayamadığım daha birçok şey. Bu kitabı anlatmaya kelimeler yetmez ki. O yüzden daha da uzatmayacağım çünkü söyleyeceğim şeyler birbirini tekrarlayacak ve böyle olmasını istemiyorum. Umarım yararlı olmuştur...
128 syf.
·1 günde·Puan vermedi
Yineee bir kardeş tavsiyesiyle buradayım :) Hoşuna giden kitapları benimle paylaşmak istiyor canımın içi. Tabiki güzel bir kitaptı. Bu seri genel olarak güzel sanırım devamını da alabiliriz. Daha geniş olan hikayeleri akıcı bir şekilde kısaltıp çocukların önüne koyuyorlar. Çocuklar da sıkılmadan okuyor tabii. Yakınınızdaki küçüklere tavsiyemdiir :)
120 syf.
·3 günde·Beğendi·8/10
Jack London'un Beyaz Diş ve Vahşetin Çağrısı iki kardeş kitap gibi. Beyaz Diş`te senaryo bir kurt üzerinden dönerken, bu seferki kahramanımız bir köpek. Birinde vahşi bir hayvanın evcilleşmesi, diğerinde ise uysal, evcil bir hayvanın vahşileşmesi... İki kitabı da sıkılmadan okudum. Kitap okumanın en güzel yanı sanırım kitabın kahramanıyla kendimizi özdeşleştirmemiz. Hayatta kalma mücadelesi, doğanın şartları, zorbalık gibi konular Buck isimli köpek karakteri üzerinden dönüyor. Jack London'un hayatının izleri her iki kitaba da fazlasıyla yansımış.
Keyifli Okumalar.

Yazarın biyografisi

Adı:
Ali Aydoğan
Unvan:
Edebiyatçı, Gazeteci, Yazar

Yazar istatistikleri

  • 1 okur beğendi.
  • 900 okur okudu.
  • 7 okur okuyor.
  • 283 okur okuyacak.
  • 9 okur yarım bıraktı.

Yazarın sıralamaları