Alois Hotschnig

Alois Hotschnig

Yazar
5.4/10
20 Kişi
·
59
Okunma
·
1
Beğeni
·
202
Gösterim
Adı:
Alois Hotschnig
Unvan:
Yazar
Doğum:
3 Ekim 1959
Alois Hotschnig (3 Ekim 1959 doğumlu) hikayeleri "rahatsız edici rüyaların tuhaf, tüyler ürpertici ve müphem kalitesine" sahip olarak nitelendirilen Avusturyalı bir yazardır. 2008'de Erich Fried Ödülü'nü kazandı ve 2010'da Jan Michalski Edebiyat Ödülü için kısa listeye girdi.
İnsan kendinden kurtulamıyor, diye okudum, kendi dışına çıkamıyor, sonra da kendime ait olmayan bir sesle güldüğümü duydum. Çünkü çoktan kendi dışıma çıkmıştım.
80 syf.
·21 günde·5/10
Belki de ilk kez kısa bir inceleme yapacağım.
Belki Bu Defa, Belki Şimdi, bir öykü kitabı. İçinde bunaltıcı, rahatsız edici ve karamsar öyküler var. Tarzı biraz gotik denilebilir.
Okurken çok keyif aldığımı söyleyemeyeceğim. Hatta bitirmek için kendimi zorladım, sırf yarım bırakmamak için haz alamasam da okumaya devam ettim.
Öykülerin neredeyse hepsinde takıntılı ve garip alışkanlıkları olan insanlardan bahsediyordu. Çok bana pek bir şey ifade etmedi.
Ama her zaman söylediğim gibi; her kitap herkese göre değildir ve ben beğenmesem de bu öyküler tam da size hitap ediyor olabilir.
80 syf.
·12 günde·Beğendi·Puan vermedi
Belki Bu Defa, Belki Şimdi...
Alois Hotschnig şaşırtıcı bir yazar.Bir o kadar da huzursuz edici...Okuduğum her öyküde bir dışarıda kalmışlık, ait olamama, hiçbir şeye dahil olamama hissi uyandırdı bende.
Kitap kapak görselini de çok sevdim.İçeriden mi dışardan mı bakıyorsun dünyaya? Bilemedim.Yüz Yayınları'nı takip edin derim.Çok güzel işler yapıyorlar!️
80 syf.
·1/10
Okuyucular okuduklarindan ne anladı? Merak ediyorum doğrusu. Bana Okb hastası bir kadının kasvetli yaşamından bir kesit gibi geldi. Okb den muzdarip biri olarak bu konunun içinden kendimde çıkamadım. Kısacası ortada tavsiye edilecek bir kitap göremiyorum. Bir kutu kitap'dan gelmişti. Sevmedim.
80 syf.
·Beğendi·2/10
Bir Kutu Kitap ‘ın Kasım kutusundan çıkan bu kitaba heyecanla başladım. Daha önce hiç Avusturya edebiyatından okumamıştım haliyle yazarla da tanışma kitabım oldu. Çok büyük merakla başladığım bu kitapta ne yazık ki aradığımı bulamadım. Kitabın içine bir türlü giremedim ve hep dışlanmış hissettim. Sanki kitabın içindeki o büyülü dünyaya Mars’tan gelmiş bir uzaylı gibiydim. Kitabın teması kendine ve çevresine yabancılaşmış insanlar, dokuz kısa ama çok derin öyküden oluşuyor. Öykülerin hiçbirisinde dialog tekniği kullanılmamıştı ve bu benim sık sık öyküden kopmama sebep oldu. Hikayeler nerede başladı, nerede bitti, ben ne okudum hiç anlamadım diyebilirim. Kitap o kadar soyuttu ki bu bana Hasan Ali Topbaş’ın Ölü Zamanlar Gezgini kitabını hatırlattı. Okumanız için tavsiye edemeyeceğim bir kitap oldu. Bende mi sorun vardı diye bitirdikten sonra şöyle bir yorumlara baktım ancak okuduğum yorumlarda kimse hikayeleri anlamamış görünüyordu. Avusturya edebiyatının en önemli yazarlarından olduğunu düşününce Avusturya edebiyatı genel olarak soyut mu kalıyor? Diye sormadan edemedim doğrusu.
80 syf.
Biraz depresif ama farklı öykülerden oluşuyor . Akıcı bir üslübü var . Ancak okuduktan sonra biraz içim kararmadı diyemem . Birkaç öyküsü aklımda kaldı kahramanımız her gün aynı şeyleri yapan karı kocayı izliyordu . Sürükleyici ama sonu yok. Aslında sevdim her şeyin sonu olmak zorunda değil .
80 syf.
·2 günde·8/10
Garip, yer yer rahatsız edici fakat yine de orijinal ve akıcı. Avusturyalı yazarların genel özelliği sanırım, olaylardan çok karakterlerin kendileriyle dertleşmelerine, yüzleşmelerine, hayatlarına anlam yüklemeye çalışmalarıyla geçen sayfalar vardı yine.

Alışılan türde bir kitap olduğunu kesinlikle söylemiyorum ama şans verilebilir.
80 syf.
·13 günde·Beğendi·Puan vermedi
Tekinsiz ve ürkütücü bir öykü kitabı. Her öykü bireyin kendine yabancılaşması ile iç içe. Çok rahatsız edici ama gerçek ve mevcut insan tipleri var öyküde. Gizliden insanları izleyen bir adam, var olmayan bir amcayı bekleyen bir aile, oyuncakları kendi yaşamı sanan bir adam, kimlikli ama kimliksiz bir başkası. Her şeye rağmen ilginç ve güzeldi.
Okumanız dileğiyle

Yazarın biyografisi

Adı:
Alois Hotschnig
Unvan:
Yazar
Doğum:
3 Ekim 1959
Alois Hotschnig (3 Ekim 1959 doğumlu) hikayeleri "rahatsız edici rüyaların tuhaf, tüyler ürpertici ve müphem kalitesine" sahip olarak nitelendirilen Avusturyalı bir yazardır. 2008'de Erich Fried Ödülü'nü kazandı ve 2010'da Jan Michalski Edebiyat Ödülü için kısa listeye girdi.

Yazar istatistikleri

  • 1 okur beğendi.
  • 59 okur okudu.
  • 1 okur okuyor.
  • 28 okur okuyacak.
  • 3 okur yarım bıraktı.