Alp Dağ

Alp Dağ

ÇevirmenEditör
7.3/10
98 Kişi
·
237
Okunma
·
2
Beğeni
·
135
Gösterim
Yazara henüz alıntı eklenmedi.
256 syf.
·Puan vermedi
Hayatınızı Güzelleştirecek Sıradışı 202 Fikir #starkyorumluyor
Bu kitap, hayatımda okuduğum en iyi kişisel gelişim kitabı olabilir. Yani sosyal sorumluluk projesi olarak herkese okutulmalı. İyilikle daha mutlu insan olmanın yollarını öğretiyor. Aklımda kalanları sayarsam: Kan bağışı, organ bağışı(tereddütü olanlar için çok güzel açıklamalar barındıran bir yazıyla birlikte), kendine barışık olmak, bir platformda herkesten 1 lira toplayarak bir insanın hayatını değiştirmek, gönüllü çalışarak insanlar için ulaşılması imkansız olanakları verebilmek, hayvanı sevmek, insanı sevmek ve daha bir çoğu... Kitap o kadar güzel ki tüm bu fikirleri okurken aydınlandım, içim umutla doldu. İyi bir insan olursan iyi bir dünyada yaşarsın zaten. Ayrıca kitapta birçok bilinmeyen bilgiye de yer verilmiş. En şaşırdıklarımdan biri ABD’nin sokaklardaki sakız çöplerine harcadığı bütçesi. Aman Allah’ım lütfen dünyaya iyi davranır mıyız artık? Biliyor musunuz? Sadece iyi bir insan olabilmek için bile bu kitap okunur. Şiddetle tavsiyemdir!
232 syf.
·Beğendi·Puan vermedi
Sınava hazırlanırken veya ezber yaparken nasil kodlama yapilacagini nasil kolayca ezber yapilacagini gundelik hayatta aklimizda tutmamiz gerektigine dair fikir veren bir kişisel gelişim kitabi...
232 syf.
·Beğendi·9/10
Bugün ilk bakışta önyargılı yaklaştığım bir kitap ile geldim. Kitaba basit bir kitaptır, sadece bildiklerimi hatırlatacak düşüncesi ile başladım ama beni şaşırtan, verdiği bilgiler ile ufuk açan bir kitap oldu. İçerisinde bulunan teknikleri uygularken zevk aldım. Peki bu kitap neler anlatıyor kısaca izah edeyim;

Öncelikle yazarından bahsedelim. A. William Deckard, Philadelphia’da dünyaya gelmiştir, uzun yıllar reklamcılık sektöründe çalışmıştır. 2000‘li yıllardan itibaren kadim kültürlerdeki iletişim teknikleri üzerine araştırmalar yapmıştır. Anadolu kültüründen etkilenerek uzun yıllar Türkiye’de yaşamıştır.

Kitap 3 ana bölümden oluşmaktadır. Beyin, Zeka ve Hafıza bölümleri altında birçok konuya değinmiştir.

Beynin yapısını, nasıl çalıştığını, nelerin beyne zarar verebileceği, beyni sağlıklı tutmak için neler yapılabileceğini ve daha birçok unsuru gerekeceği kadar ve en anlaşılır tarzda bizlere aktarıyor.

Zekâ konusunda güzel bilgiler verdiği gibi zeki insanlar üzerinden aktarımlarda bulunuyor. Zeki insanlar ne yaparlar, zekâlarını nasıl korur ve geliştirirler.

Hafıza konusu ise asıl konumuz; bizlere hafıza üzerine tanımlamalar ve işleyişini, hafıza modellerini, iyi gelen hususları, zarar veren hususları aktarıyor. Hafıza modellerini, aşamalarını, nasıl geliştireceğimizi okuyoruz. İlk defa duyacağımız terimleri anlaşılır bir şekilde aktarıyor. Hafıza geliştirme tekniklerini ve bunları adım adım nasıl başarabileceğimizi uygulayarak görüyoruz. Beni en çok etkileyen ve uygulamaktan keyif aldığım kısım Hafıza Sarayı tekniği oldu. Zor diye nitelendirdiğimiz birçok tekniğin ne kadar basit olduğunu öğrendim. Herkese tavsiye ettiğim bir kitaptır, okuyacaklara küçük bir tüyo hiçbir sayfayı veya aralarda verilen hikayeleri öylesine okumayın...
muharrem
muharrem Hayatınızı Güzelleştirecek Sıradışı 202 Fikir'i inceledi.
256 syf.
Kitap toplumda görevlerimizden tutunda sağlımıza kadar tavsiyeler içerir. Aman aman heycanlandırıcı bir tarafı yoktur kişisel gelişim kitapları genelde böyledir. Unutulmuş toplumsal ahlaki davranışları yapmamamız gerekenler ve kendimize faydalı olacak bilgiler mevcuttur. Yalnız kitapta fazlasıyla yazım yanlışı ve anlatım bozukluklarına rastladım. Aksi takdirde genel anlamda tavsiye edebileceğim bir kitap.
296 syf.
·9 günde·Puan vermedi
Size tavsiyelerde bulunan bir kitap. Tur olarak kisisel gelisim. Yazar kitabin amacinin "kisideki degisimi kalbiyle yakalamasinin telkin yolunu göstermektir" demis. Yazar edebiyata merakini günlük tutarak gelistirmis. Hayatinizi degistirecek guzel sozler ve hikayelerle donatilmis bir kitap. Altini cizeceginiz, severek okuyacaginiz bir kitap. Dili sade ve anlasilir oldugu icin okurken zorlanmayacaginiz bir kitap. Kisa sure icinde de bitiyor zaten. Hayatina ufak degisiklikler yapmak isteyenlere tavsiye edilir. Her daim kendinizi iyi hissedin. Keyifli gunler
232 syf.
·3/10
Kitap çok keyifli, tatlı düşünceler içeriyor. Bazı incelediği bilgilerin temel olduğundan doğruluğunu anlaşılabiliyor. Geri kalan bilgilerin, sayfa sonunda gördüğüm kaynakça kısmında ki alıntılar için şunları söylemek isterim; Bilimsel bir bilginin, internet sitelerinden alınmasının ne denli doğruluğu olabilir. Başta belirttiğim gibi tatlı güzel bir kıvamda okunabilecek bir kitap ama bilimselliği konusu sizleri yanıltabilir.
232 syf.
Sevimli bir kitap. Herkesin anlayabileceği dilde yazılmış, temel bir eser olmuş. Okuması keyifli ve size kattığı şeyler var. Hafıza konusuna kafayı taktıysanız bu kitaptan başlayabilir, sizi zorlamadan konuya ısındırmasını sağlayabilirsiniz. kitabın ilk yarısı beyin ve hafıza ile ilgili temel bilgileri veriyor, sonraki yarısı ise ufak tefek alıştırmalardan bahsediyor. Dikkatimi çeken ve hoşlanmadığım tek şey yazarın, kitabın arkasında verdiği kaynakçayı okuduğumda gördüğüm şey. Yani yazarın kitabın yazım sürecinde faydalandığı kaynakların, bilimsel makalelerden ziyade, internet siteleri olması. Bu da bilimsel gerçekçiliğini gözümde birazcık yitirmesine sebep oldu... Ben severek okudum, bu konuyla ilgili başlanacak eser budur zannımca...
232 syf.
Günlük hayatta hepimizin karşısına çıkan kavramların akılda tutulması için bir çok öğrenme metotları, bu kitapta taktiksel olarak gösteriliyor. Bunun yanında beynimizin gelişmesine yardımcı olacak yiyecekler sunulmaktadır. Güzel bir uykunun da hafızaya güç verdiği savunulmaktadır. Buna ilaveten de Sigaranın beynin en büyük düşmanı olduğu belirtilmiştir.
Sadık Kocak
Sadık Kocak Hayatınızı Güzelleştirecek Sıradışı 202 Fikir'i inceledi.
256 syf.
·Beğendi·6/10
Aslında kitap kötü değil ama çok fazla kişisel gelişim kitabı okuduysanız belli bir süre sonra –genelde- eğlence aramak için okuyorsunuz. Tabi okuduklarınız da güzelse önceki aklınızda kalanlarla arasında bir fark görmeye çalışıyorsunuz. Örneğin kitabının ‘SIRADIŞI’ olması ve ilk konusunun ‘İYİLİK YAPMAK’ üzerine olması bence çok düşündürücü bir etken.
Yazarın, yazılarında aralara koyduğu hikayeleri de göz önüne almak gerek tabi. Hem ibretlik hem de insanın içine işliyor.
Tabi gözünüz fark arıyor demiştim ya, yazar öyle sanıyorum ki Türk kökenli. Abi sen ‘Erişte’ tarifini nasıl veriyorsun ya? Bak yemiş, yapmış, tarif de veriyor. Helal olsun. Ağzım açık kaldı okurken, ciddiyim.
Bunun yanında Ziya Gökalp, Evliya Çelebi, Nazım Hikmet, Mevlana, Necip Fazıl, Fakir Baykurt gibi Türk dönemlerinde yeri olan insanları eklemeyi de unutmamış. Bunlar da benim için kitabın artıları.
Buna rağmen okumazsanız da çok bir şey kaybetmeyeceğiniz ama okursanız da samimi olduğunu hissedeceğiniz bir eser. O yüzden lafı da çok uzatmadan cümleten keyifli okumalar diliyorum.
Bu arada akşama nişanı var kuzenimin, pasta yemek istemeyenler gelsin. :)))))))))
Şaka bir yana kendinize iyi bakın, mutlu hafta sonları diliyorum..
288 syf.
·Beğendi·10/10
#KitapYorumu
#WilliamDeckards
#BeyinGucunuEtkinKullan
Kitap beyin gücünü etkin kullanma ile ilgili olunca yoruma ilk olarak beynimizin nasıl calistigi ile ilgili bilgi vermekle başlamak istedim.
On beyin sağ ve sol olmak üzere iki yarım küreye sahiptir.Bir konu hakkında karar verme analiz ,verilen kararları uygulama bu iki yarım küreye aittir.On beyni sağlıklı çalışmayan bir insanı oğrenmesinden başarılı olmasindan bahsedemeyiz .
Beyin kabuğu , frontal (alın) , temporal (şakak) parietal ( yan ) , occipital (artkafa ) loblarindan oluşmaktadır . Hepsinin ayrı görevleri bulunmaktadır .
Hipokampus , yeni bilgileri alır ve depolar .
Amigdala , beynimizdeki korku ve haz duygularını oluşturur .
Nitekim bizi hayallerle benzeyen yücelten olduğumuzdan daha değerli hissetmemizi sağlayan beynimizdir. Bir kişi her gün ne ile uğraşıyor ise gerçek profili ve kimliği odur.Beynimizin içersinde belirli bir görev dagilimi bulunmaktadır.Bilgi yönünden donanımlı bulduğum bu kitabı sizlere de tavsiye ederim .
Mutlu akşamlar

Yazarın biyografisi

Yazar istatistikleri

  • 2 okur beğendi.
  • 237 okur okudu.
  • 24 okur okuyor.
  • 95 okur okuyacak.
  • 3 okur yarım bıraktı.