Giriş Yap

Andre Comte-Sponville

Yazar
8.5
122 Kişi
Tam adı
André Comte-Sponville
Unvan
Filozof
Doğum
Paris, 12 Mart 1952
Yaşamı
12 Mart 1952 Paris doğumlu, Fransız eğitimci ve filozof. Ateizm ve Materyalizm'i savunur. Felsefe derecesi alarak École Normale Superieure'ü bitirdi. Halen Sorbonne Üniversitesinde profesör olarak ders vermektedir. Büyük Erdemler Risalesi adlı kitabı Türkçeye çevrilmiştir. Diğer eserleri: Traité du désespoir et de la béatitude (1984-1988), Une éducation philosophique (1989), L'amour la solitude (1992), Valeur et Vérité (Etudes cyniques, 1994), Impromptus (1996),L'être temps (1999), Présentation de la philosophie (2000), Le bonheur désespérément (2000), A-t-on encore besoin d'une religion? (2003), L'esprit de l'athéisme (2006), Le capitalism est-il moral? Sur quelques ridicules et tyrannies de notre temps (2004) [Kapitalizm Ahlaki midir? Zamanımızın Kimi Gülünçlükleri ve Zorbalıkları Üzerine, çev. Dilek Yankaya, İletişim Yayınları, 2012], Le Sexe ni la mort: Trois essais sur l'amour et la sexualité(2012) [Cinsellik, Aşk ve Ölüm, çev. Canan Özatalay, İletişim Yayınları, 2013].

İncelemeler

Tümünü Gör
335 syf.
·
Puan vermedi
Ufuk açıcı felsefi bir yolculuğa çıkmak istiyor yanınıza da Platon, Aristo, Schopenhauer gibi ünlü düşünürleri almak istiyorsanız kitaba bir şans vermenizi tavsiye ederim. Gerçi bu filozofları teğet geçen bir felsefe yoktur herhalde. “Sevgi bir ödev midir? Bir erdem mi?”, “Aşık olduğumuz için mi arzularız? Yoksa yoksun olduğumuz için mi arzu duyarız?”, “Erotizm yalnızca insana mı özgü?” “Aşk bir yoksunluktu. İnsan yoksun olduğunu arzular. Aşık olduğum kişiyi elde ettiğim an yoksun değilimdir. Artık yoksun olmadığıma göre arzu da duymuyorumdur. Çünkü arzu bir yoksunluk halidir.” Kendi sözlerimle ve -farklı bir yöne çekmedi isem- bu Platon’a ve Platon’un şölenine ait bir düşüncedir. Kitap Platon’u ve onun aşk kuramını detaylıca irdelediği ve alıntılarda zenginleştirdiği gibi diğer düşünürlerinde -Simone Weil, Leibniz, Descartes, Pascal, Montaigne- aşk kuramlarına yer vermiş ve tartışmıştır. Felsefeyi ve felsefe üzerinde önemli insanların aşk, seks, erdem, Tanrı sevgisi gibi konularda ki görüşlerini merak ediyor veya öğrenmek istiyorsanız sakin bir zihin ile okumaya başlayabilirsiniz. Özellikle yapılan alıntılar ve fransızca kelimeler beni heyecanlandırdı ve kitabı okurken akışta kalmamı sağladı. Arka planda da Chopin’in çalan bir prelüdü var ise keyifli ve dingin bir zaman geçireceğinizden şüphe duymayacağım. Kitabın “ekler” bölümünde yer alan “Tanrı sevgisi nedir? Tanrı dünyayı neden yarattı” gibi teolojik konular da dikkat çekici. Yazarımız Tanrı sevgisi, ilahi aşk gibi konulara diğer bölümlerde yer vermişte olsa titizlikle ekler kısmında bolca değinmiş -özellikle Simone Weil’e ait olan kısımlar hoşuma gitti de diyebilirim.
Reklam
135 syf.
·
3 günde
·
10/10 puan
Merhaba; En güzel tarihi serisinin en iyi kitaplarından biri daha bitti.. Mutluluk sanırım sadece sahip olmak istediğimiz ama üzerine pek de düşünmediğimiz bir duygu. Çünkü üzerine yeterince düşününce, nelerin bizi mutlu ettiğini fark edip, onların peşinden gidince ( pes etmeden) , belli ki mutluluk da kaçınılmaz olacaktır. Bu kitabı okurken yine serinin diğer kitaplarında olduğu gibi alanında uzman kişilere sorulan sorular sayesinde mutluluk masaya yatırılmış. İlk günden bu güne kadar devam eden süreçte insanlar mutluluğu nasıl yaşamış , nerelerde aramış, nasıl tanımlamış bunları okuyorsunuz. Ve farklı filozofların bakış açıları sayesinde felsefi açıdan da bu duyguyu sorguluyor sunuz okurken. Her bölümünü keyifle okudum. Herkese keyifli okumalar dilerim. YouTube kanalıma beklerim; youtube.com/c/EL%C4%B0FBEGENM%C...
·
135 syf.
·
4 günde
·
Puan vermedi
Antik Yunan Felsefesinden başlayarak, sadece Hristiyanlık üzerinden anlatması bir eksiklik olsa da; konuyu dini çerçevede de değerlendirdikten sonra Fransız Devriminin mutluluk kavramına etkisinden bahseden, biraz da günümüzdeki anlayışa değinilen kitapta, özellikle belli felsefe akımları ve filozofların bakış açılarının karşılaştırmalı olarak konunun anlatımında kullanılması muhteşem bir sonuç çıkarmış.
Reklam
2
4
50 öğeden 1 ile 10 arasındakiler gösteriliyor.
©2022 · 1000Kitap Web Uygulaması · 2.26.42