Ari Çokona

Ari ÇokonaRum Masalları yazarı
Yazar
Çevirmen
8.7/10
9 Kişi
24
Okunma
42
Beğeni
4.637
Gösterim

Ari Çokona Kimdir?

Ari Çokona (1957): İstanbul’un Fener semtinde doğdu. İTÜ’den Kimya Yüksek Mühendisi olarak mezun olduktan sonra bir süre boya sanayinde çalıştı. Halen özel bir lisede kimya öğretmenidir. Antik ve çağdaş Yunancadan Türkçeye edebiyat, tarih ve felsefe çevirileri yapmaktadır. Ayrıca İstanbul ve Anadolu Rumlarının tarih ve edebiyatına ilişkin çalışmalar yürütmekte, kitaplar yazmaktadır. Türkiye ve Yunanistan’ın çeşitli edebiyat dergilerinde makale, şiir ve öyküleri yayımlanmıştır.
Unvan:
Türk Çevirmen, Yazar
Doğum:
istanbul, Türkiye, 1957

Okurlar

42 okur beğendi.
24 okur okudu.
2 okur okuyor.
24 okur okuyacak.

Ari Çokona Sözleri ve Alıntıları

Tümünü gör
"Çevremdeki herkes kayboluyordu.Yanıma geliyor,sonra da hayaletlerini bırakarak sönüyor,kayboluyorlardı." Dünya güzeldi,güzel, büyük ve acılıydı.Dağ başındaki"Yaşamın güzelliğiyle çözülmez bağlarla kenetlenmiş ölüm,her yerde kol geziyordu.Her şey güzellik ve ölümden ibaretti." " Mermer mezar taşlarının arasından ıslak toprağa bata çıka ilerlerken ,yaşamımda ilk kez ölülerin kederli cazibesine kapıldığımı hissediyordum. mağrur yalnızlıklarında beyaz mezar taşları güzeldi.Çiçekler ,ağaçlar ,dünyanın renkleri güzeldi. Georgios Theotokis " ( Servili bahçe ) öyküsü Büyükada da geçen çocukluk.
Her insanın önüne sadece bir kereligine çıkan,kaybettikten sonrada yaşamı boyunca bir gölge gibi peşinden koşturan daha güçlü bir ses yankılanıyordu. EOLYA TOPRAĞI ( İLİAS VENEZİS)
Sayfa 154Kitabı okudu

Ari Çokona İletileri

Tümünü gör
Koparılması mümkün olmayan tek bağ anne ile evlat arasındaki bağdır.
Ari Çokona
Ari Çokona

Ari Çokona Yorum ve İncelemeleri

Tümünü gör
144 syf.
7/10 puan verdi
Masal
Masal okumayı sevenler için güzel bir kitap ama anlatımlar çok kopuk. Yani binbir gece masallarını okuduysanız eğer ondaki kopukluktan da daha üst seviyede bi kopukluk. Elbette farklı masallar farklı anlatılacak ama en azından içeride bir kategorize edilmeliydi böyle anlatılacaksa.
Rum Masalları
Rum MasallarıAri Çokona · Can Çocuk Yayınları · 20117 okunma