Antigone (Thebai Üçlemesi #3)

·
Okunma
·
Beğeni
·
2.278
Gösterim
Adı:
Antigone
Alt başlık:
Thebai Üçlemesi #3
Baskı tarihi:
Temmuz 2014
Sayfa sayısı:
96
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786053321934
Çeviri:
Ari Çokona
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
İş Bankası Kültür Yayınları
Sophokles (MÖ 495-406): Yunan tragedyasının en önemli yazarları arasında adı ilkönce hatırlanan Sophokles, konuları işleyişi ve oyundaki karakterleri canlandırılmakta ustalığıyla ayrı bir yere sahiptir. Tiyatro tekniğini geliştirmiş, diyaloglara, dekor ve kostüme önem vermiştir. Tragedyalarında dönemin yazarlarında rastlanmayan derli toplu bir içyapı görülür. Eserlerinde yazgı sorununu her zaman ön planda tutar. Katıldığı yarışmalarda yirmiden fazla ödül almıştır. Yüz yirmi üç tragedya yazan Sophokles'in eserlerinden sadece Aias, Antigone, Kral Oidipus, Elektra, Trakhis Kadınları, Philoktetes, Oidipus Kolonos'ta günümüze ulaşabilmiştir. Sophokles'in tüm eserleri Hasan Âli Yücel Klasikler Dizisi'nde yayımlanacaktır.
(Tanıtım Bülteninden)
96 syf.
·1 günde·Beğendi·10/10
SPOILER OLUYOR SANIRIM AMA TAT KAÇIRMAZ, GÖNÜL RAHATLIĞIYLA OKU...

Tragedya, Labdakos ailesinin efsanesini konu eder. Oidipus'tan sonra oğulları dönüşümlü olarak tahta geçerek ülkeyi yönetme kararı alırlar. Fakat Eteokles sırasını bırakıp tahtı kardeşi Polyneikes'e devretmeyince, Polyneikes Argos Kralı'nın kızıyla evlenip Thebai şehrine(Oidipus'un şehri) saldırır ve sonunda iki kardeş düelloda birbirlerini öldürürler. Dayıları Kreon da, Eteokles yurdunu savunurken öldü deyip onu kahraman, Polyneikes'i vatan haini ilan eder. Hainin cesedini kırlara atın kurda kuşa yem olsun zındık der. Hatta mezara konmasını, yas tutulmasını bile yasaklar.

Antigone da(Oidipus'un kızı aynı zamanda kardeşi) abisine yapılan bu saygısızlığı yediremez. Çünkü Antik Yunan'da ölülerin kutsal olduğuna inanılır, ruhları huzur bulsun diye görkemli cenaze merasimleri düzenlerlermiş. Hatta gideceği yerde ihtiyacı olur diye mezara kişisel eşyalarını ve yiyecek koyarlarmış. Hatta kız kardeşinden yardım ister ama o, kız başımıza adamların işine mi karışacağız, kız kısmı böyle şeyler yapmaz deyip yardım etmek istemez.

Neyse... Antigone yasa masa vız gelir Kreon da kimmiş deyip gidip nöbetçilere gözükmeden cesedin üzerine toprak saçarak sembolik bir cenaze töreni yapar, nöbetçiler bir temsilci seçip Kreon'a yollarlar, Kreon emrimi çiğnemeye kim cesaret edebilir diye çıldırır, nöbetçi görmedik dese de gayet kendinden emin rüşvet alıyorsun sen diye adamcağıza iftiralar atar. Artık nasıl bir kibirse işte.. Nöbetçi döner, cesedin üstündeki toprağı temizler, Antigone tekrar toprak saçmaya başlar ve yakalanır.

Kreon, kralım ben sen nasıl emrime karşı gelirsin, diye Antigone'u ölüme mahkum eder. Tabi bu arada bir önceki kitapta kendisini taht fesatlığıyla suçlayan Oidipus'un karşısında ne halde olduğunu unutup, Oidipus'un kibirlenip kendisini küçümsemesi gibi bütün kibrini nöbetçiye kusar ilk.

Antigone da eeeyyyyy Kreon sen mi büyüksün Zeus mu diye sorar. Zeus tanrımızdır onun böyle bir yasası yoktur. Adaletin simgesi Dike adıyla konuşuyorum "Bir ölümlünün emirleri, tanrıların hatasız, değişmez yasalarından önemli olamaz. Bir ölümlünün emrinden korktum diye suç işleyemem tanrıların nezdinde." diye kendini savunur. Ama tabi kralsın yha!, ayrıcalıklısın yhaa! istediğini yaparsın, der.

Bunlar atışadursun sahneye Kreon'un oğlu aynı zamanda Antigone'un nişanlısı olan Haimon girer. De bakalım yiğidim sen ne düşünüyorsun diye sorarlar. Bıbıcımm ne derse doğrudur deyip bi de kızın gözüyle baksanız iyi olur aslında bıbacığm der.

Krallık ve kibir paket program olarak alındığından mıdır nedir "Dünkü çocuktan sağduyu dersi mi alacağım bu yaşta?" diye çıkışır. Delikanlı yediremez bu lafları, görürsün sen deyip vurur kapıyı çıkar, evi terk eder.

Kreon yine pişman değil, bilge iyilik timsali adamın içine cin kaçmış belki de, kararından caymaz kızı canlı canlı çukura gömer. Sonra yine gelsin felaketler,afetler... Şehrin yaşlıları gelir gider; Kreon bey bu cesedi gömdürmedin, tanrıların sunakları hep leş doldu sunaklarımızı kabul etmiyorlar. Sen Tanrı mısın kendine gel git kızı çıkar derler. Başta nasıl konuşuyorsunuz siz kralım ben saksı değilim! atarları yapsa da kahinin biri Tanrılar evine ateşler salsın diye lanet savurunca, ona hak verir ve kazma kürek alıp Polyneikes'i gömer, sonra da kızı canlı canlı hapsettiği tepeye koşar. Bir de ne görsün kız kendini asmış, oğlu da sevgilisine sarılmış ağlıyor. Çocuğun acısı büyük tabi sağlıklı düşünemeyip kılıcını çıkarıp karnına saplayıp öldürür kendisini. Haberi alan karısı da kendisini öldürünce alın size trajedi gibi trajedi. Kibrinin bedelini ailesiyle öder.

İlk kitaba göre didaktik yönü ve derinliği epey fazlaydı, ayrıca sonundaki çeviri notları okumaya apayrı bir tat katmış. (Örneğin Antigone'da bir kelime oyunu yapmış Sophokles.. Babasının eşiti anlamına gelen bir kelimeymiş.) Çaktın mı köfteyi? İyi öyleyse bekleme ben spoilerla dolu bu upuzun incelemeyi oturup boşa yazmadım, sen merak et de oku diye yazdım. =)) Çok güzel öğütler var ve taa M.Ö'den on numara hayat dersleri vermiş bize. Kısa ve öz...
96 syf.
Bu tragedyayı okurken insan, kendi zamanıyla kıyaslıyor elbette. Zaten bir edebiyat eserinden daha doğrusu şaheserinden daha başka ne bekler ki insan? Bekler ki; öyle yada böyle kendi zamanına ve kendine hitap edebilsin eser. Eder de şaheserliği oranında.. İster komedya olsun ister tragedya, hikayesi olan olaylardan hareketle olguları aktarsın biz insanları kendimizi tanımaya yarayacak…

Alıntılarımda da görülebileceği üzere; günümüz deyimlerinin, yönetimsel veya sosyal vb pek çok sorunun birebir veya ham hallerini görebiliyor insan yüzyıllar (hattâ Binyıl) öncesinde.

Diyebilirim ki biz günümüzde yani gerçek hayatta daha büyük trajediler yaşıyoruz. Zira bu eserde kral, "itiraf ediyorum." Deyip kabul ediyor yanlışlığını sonunda da olsa. Günümüzdeysebırak bir kralı sıradan bir insan bile pek kabul etmiyor yanlışını. .

Biz okurlara da insan olarak ders almak düşüyor tarihten ve tarihi eserlerden. .. İyi ve etkin okumalar. .
96 syf.
·Puan vermedi
Guzel bir kitap sadece tiyatral olmasi sikinti ama o da antik yunan klasigi boyle olmak zorunda. Kitap tavsiye edilebilcek bir kitap size bir seyler katar
96 syf.
·5 günde·Beğendi·10/10
Yeryüzündeki en talihsiz adam Oidipus'un krallıktan kaçması ardından ölümüyle başlar herşey.Kızı Antigone babası ölene kadar hep yanında kalmıştır.Felaketler Oidipus ölüncede bitmez iki kardeş taht kavgasına girişir ve birbirlerini öldürürler.Antigone'un çilesi bitmemiştir.Kreon yeni kral olarak kabul edilir, akılsız ve zalimdir.Antigone ,bu yiğit kadın yeni kralın oğluyla nişanlıdır.Kreon, Antigon'un birbirini öldüren erkek kardeşlerinden birini töreye göre gereken saygıyla Hadesin himayesine gönderir.Diğer kardeşeyse sinirlidir ve ölüsünü bir leş gibi ortada bırakır,dokunanıda öldüreceğini herkese duyurur.Halk bu durumdan rahatsızdır ama kimse krala karşı çıkamaz, bir kişi hariç.Antigone buna razı gelmez, artık yaşayan tek kardeşi olan ablasından yardım ister ama ablasıda krala karşı gelmekten çekinir.
Aynı acıları çeken iki kardeşin tepkileri çok farklıdır.Acı kimisini korkaklaştırır kimisinide kahramanlaştırır.Antigone,çileli kadın şu dünya yüzeyine gelmiş geçmiş en acılı kadın.Kardeşine son görevini yapar ve sadakatini gösterir.
Sadakat zalimlerce sık sık para ile karıştırılır.
Antigonun sadakat için yaptığını Kreon ruhunu paraya satmayla karıştırır.Anlayacaktır hatasını ama çok geçtir artık, zalimliğinin ve akılsızlığının cezasını çekecektir.

Anlatacak çok şey var daha ama burada kesiyorum.Bu kısacık kitapta anlatacak bu kadar çok şey olmasıda kitabın büyüklüğünü gösteriyor.
96 syf.
·Beğendi·10/10
Tanrının buyruğunu kral buyruğunun, yani modern tabirle doğal hukuku pozitif hukukun üstüne koyan Antigone'un -amcası olan- krala karşı gelişini ve akıbetini anlatan harika bir eser. Kitabın en beğendiğim repliği şu idi:
-Şimdi söyle bana, bu davranışı suç sayan buyruğumdan haberdar değil miydin?
+Haberim vardı doğal ki, işitmeyen kaldı mı?
-Demek karşı geldin bana, yasamı çiğnedin?
+Evet öyle. Çünkü Zeus böyle bir yasa koymamış, ne de Adalet denen tanrıça böyle bir şey buyurmuş insanlara. Senin buyruğunun da bir ölümlüye, Tanrıların başlangıçsız sonrasız yasalarına karşı gelme gücü vereceğine inanmıyorum.
96 syf.
·6/10
İnanır mısınız tam yedi kere bunu okumak zorunda kaldım. Tragedyalara karşı bir ön yargı beslemiyorum ama kısa süre içinde yedi defa okuyunca insan nefret edebiliyor. Tiyatrovari bir şey için defalarca okuduğum bir metin kısaca. Mesajları güzel ve net. O devirde dahi işlenen sorunların bugünkülerle paralel olması korkutucu, bir yandan da "İnsan, her devirde insan." klişesine boğan cinsten.

Kısacık bir şey zaten. Tragedya sevenlere öneririm, geri kalanlar ise...
96 syf.
·2 günde·Beğendi·8/10
Oidipusun ölümünden sonra iki oğlunun taht için savaşıp birbirini öldürmesi üzerine kızı Antigone kurda kuşa yem edilmesi için gömülmesi yasaklanan abisi Polyneikes'in ölüsünü kralın emrine rağmen gömmek için mücadele eder.
*
Sophokles, kral Kereon'un bu mücadelede kibir ve söylediği büyük laflar karşısında egosunu alt edemeyip verdiği yanlış kararlar yüzünden ailesinin yok oluşunu ve başına gelen felaketleri kaleme alır.
*
Serinin son ve üçüncü kitabı. Kısa fakat öz anlatımlarla çıkarılacak bir çok ders okunmayı bekliyor.
96 syf.
·2 günde·Beğendi·Puan vermedi
Antik yunan, tragedya, allahım nereden düştüm ben bu belaya?? İlyada beni çok sıkmıştı, konuya çok uzağım. Antigone neyse ki ince hemen okur bitiririm, sıkılmaya fırsat bulamam demiştim. ama sıkılmadım :D bir kitap gerçeğe ne kadar uzaksa bana da o kadar uzak olur genelde ama o kadar dramatikti ki ben biraz feminizme de bağladığım için sevdim, kaos filan. spoiler: hepsi ölüyor finalde. okurken baya vikingsleri hatırladım bu arada. kör kahinler tanrılar filan çok benzettim..
96 syf.
·2 günde·9/10
-Üçlemenin üçüncü kitabı-
Oidipus kendini kör edip ülkesinden ayrılınca yerine geçen oğulları ülkeyi dönüşümlü olarak birer yıl yönetmek üzere anlaşırlar. Ancak Eteokles sırası geldiğinde tahtı kardeşi Polyneikes'e devretmeyi reddeder. Ülkeden sürülen Polyneikes , tahtı ele geçirebilmek için Argos Kralı'nın kızı ile evlenir. Kayınbabası Adrastos'u Thebai'ye saldırmaya ikna eder.
İki kardeş kentin yedinci kapısının önünde yaptıkları düelloda birbirlerini öldürürler ve tahta dayıları Kreon geçer.
Kreon ,yurdunu savunmak için ölen Eteokles'in cenazesini kaharamanlara layık bir törenle kaldırır. Diğer kardeş Polyneikes'i de vatana ihanetten mahkum ederek , cesedinin vahşi hayvanlar tarafından parçalanmak üzere kırlara atılmasını emreder.
Antigone , ağabeyi Polyneikes'e yapılan bu haksızlığı kabullenmez ve devletin başı olan Kreonun emrini tanımaz
Antigone'nin öyküsü buradan başlıyor kurgusu güzel bir kitap , sürükleyici ,rahatlıkla okunabilir...
96 syf.
·1 günde
Thebai üçlemesinin son kitabıymış, sonradan öğrendim. Sıralaması şu şekilde:
1)Kral Oidipus
2)Oidipus Kolonosta
3)Antigone

Sürükleyici bir tiyatro metni. Fazlalıklardan arınmış kısa ve öz bir hikayesi var. Olaylar hızlı gelişiyor, kesinlikle sıkıcı değil. Önceki kitaplarında anlatılan hikayeyi bildiğim için kopukluk yaşamadım ama bilmeyenlerim ilk kitabından başlamasını tavsiye ederim tabi ki. İyi okumalar..
96 syf.
Bağlayıcılık terimine gönderme yüksek bir değere atıf yaparak kanunu içten onamama antigone'u kreaonun yasaları bağlamıyordu.
Manevi değerleri daha ağır basıyordu.
5 ocak - yılın beşinci kitabı.
Klasiklerin muazzam tadını almaya devam.
96 syf.
·Beğendi·7/10
Her ne kadar Antigone, Kral Oidipus, Oidipus Kolonos'ta sıralaması ile yazılsa da Kral Oidipus, Oidipus Kolonos'ta, Antigone sıralaması ile okununca hikaye tadı veren 3 oyun...

Taht kavgası sonucu ölen iki kardeşten biri olan Eteokles için görkemli bir cenaze töreni düzenlenirken, diğer kardeş Polynekies'in Kral Kreon'un emri nedeniyle gömülmesine bile izin verilmemesini haksız bulan kız kardeş Antigone kardeşini gömmeye çalışırken Kreon "Dur ! Bir haini gömemezsin." diyerek engel olur. Antigone ise ucunda ölüm bile olsa kardeşini gömmeye kararlıdır...
Antigone'de Kreon ile olan bu mücadele anlatılır.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Antigone
Alt başlık:
Thebai Üçlemesi #3
Baskı tarihi:
Temmuz 2014
Sayfa sayısı:
96
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786053321934
Çeviri:
Ari Çokona
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
İş Bankası Kültür Yayınları
Sophokles (MÖ 495-406): Yunan tragedyasının en önemli yazarları arasında adı ilkönce hatırlanan Sophokles, konuları işleyişi ve oyundaki karakterleri canlandırılmakta ustalığıyla ayrı bir yere sahiptir. Tiyatro tekniğini geliştirmiş, diyaloglara, dekor ve kostüme önem vermiştir. Tragedyalarında dönemin yazarlarında rastlanmayan derli toplu bir içyapı görülür. Eserlerinde yazgı sorununu her zaman ön planda tutar. Katıldığı yarışmalarda yirmiden fazla ödül almıştır. Yüz yirmi üç tragedya yazan Sophokles'in eserlerinden sadece Aias, Antigone, Kral Oidipus, Elektra, Trakhis Kadınları, Philoktetes, Oidipus Kolonos'ta günümüze ulaşabilmiştir. Sophokles'in tüm eserleri Hasan Âli Yücel Klasikler Dizisi'nde yayımlanacaktır.
(Tanıtım Bülteninden)

Kitabı okuyanlar 328 okur

  • alpay erdoğmuş
  • Tugce genoglu
  • A.S.
  • Seçil Baysal
  • nostus
  • berfin özmen
  • Hande Y.
  • E.Deniz Piriştina
  • Onurcan Bektaş
  • Fatma İlhan

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%1.5
14-17 Yaş
%1.5
18-24 Yaş
%29.4
25-34 Yaş
%39.7
35-44 Yaş
%16.2
45-54 Yaş
%5.9
55-64 Yaş
%1.5
65+ Yaş
%4.4

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%60.6
Erkek
%39.4

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%44.2 (42)
9
%23.2 (22)
8
%17.9 (17)
7
%11.6 (11)
6
%2.1 (2)
5
%1.1 (1)
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0