Antigone

8,7/10  (10 Oy) · 
35 okunma  · 
14 beğeni  · 
629 gösterim
Sophokles (MÖ 495-406): Yunan tragedyasının en önemli yazarları arasında adı ilkönce hatırlanan Sophokles, konuları işleyişi ve oyundaki karakterleri canlandırılmakta ustalığıyla ayrı bir yere sahiptir. Tiyatro tekniğini geliştirmiş, diyaloglara, dekor ve kostüme önem vermiştir. Tragedyalarında dönemin yazarlarında rastlanmayan derli toplu bir içyapı görülür. Eserlerinde yazgı sorununu her zaman ön planda tutar. Katıldığı yarışmalarda yirmiden fazla ödül almıştır. Yüz yirmi üç tragedya yazan Sophokles'in eserlerinden sadece Aias, Antigone, Kral Oidipus, Elektra, Trakhis Kadınları, Philoktetes, Oidipus Kolonos'ta günümüze ulaşabilmiştir. Sophokles'in tüm eserleri Hasan Âli Yücel Klasikler Dizisi'nde yayımlanacaktır.
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Temmuz 2014
 • Sayfa Sayısı:
  96
 • ISBN:
  9786053321934
 • Çeviri:
  Ari Çokona
 • Yayınevi:
  İş Bankası Kültür Yayınları
 • Kitabın Türü:
Duygu 
 23 Kas 2016 · Kitabı okudu · 1 günde · 10/10 puan

Otoritesini kaybetmemek adına yasalar koyan ve bunu geleneklerle süsleyen Thebai kralı.Buna karşın Antigone'nin her türlü belirlenimciliğe ve güç gösterisine olan bireyci baş kaldırısı.İyi ve kötü insanlar öldüğünde eşit şartlarda bulunmazlar mı? Tek derdi kardeşinin gömülmesi olan kızın otorite karşısındaki hazin sonu her cümlesi anlam ve derinlik dolu bir eser.

Serhat Erdoğan 
13 Eki 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 7/10 puan

Her ne kadar Antigone, Kral Oidipus, Oidipus Kolonos'ta sıralaması ile yazılsa da Kral Oidipus, Oidipus Kolonos'ta, Antigone sıralaması ile okununca hikaye tadı veren 3 oyun...

Taht kavgası sonucu ölen iki kardeşten biri olan Eteokles için görkemli bir cenaze töreni düzenlenirken, diğer kardeş Polynekies'in Kral Kreon'un emri nedeniyle gömülmesine bile izin verilmemesini haksız bulan kız kardeş Antigone kardeşini gömmeye çalışırken Kreon "Dur ! Bir haini gömemezsin." diyerek engel olur. Antigone ise ucunda ölüm bile olsa kardeşini gömmeye kararlıdır...
Antigone'de Kreon ile olan bu mücadele anlatılır.

Kitaptan 4 Alıntı

Cansu Koçak 
30 Kas 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

"Kalbin, yürek donduran şeylere karşı sıcak! "

Antigone, Sophokles (Sayfa 4 - Kültür)Antigone, Sophokles (Sayfa 4 - Kültür)
Duygu 
23 Kas 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · 10/10 puan

"Nefret etmek için değil,sevmek için yaratıldım."

Antigone, Sophokles (Sayfa 21 - Türkiye İş Bankası)Antigone, Sophokles (Sayfa 21 - Türkiye İş Bankası)
Sude Yabancı 
02 Kas 2016 · Kitabı okudu · 7/10 puan

Kötü emellerini güzel sözlerle allayıp pullayarak çıkar peşinde koşanlar , dünyanın en kurnaz insanı olsalar bile utanç içinde yok olurlar.

Antigone, Sophokles (Sayfa 41)Antigone, Sophokles (Sayfa 41)