Antigone (Thebai Üçlemesi #3)

·
Okunma
·
Beğeni
·
11,4bin
Gösterim
Adı:
Antigone
Alt başlık:
Thebai Üçlemesi #3
Baskı tarihi:
11 Ocak 2019
Sayfa sayısı:
96
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786053321934
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları
Sophokles (MÖ 495-406): Yunan tragedyasının en önemli yazarları arasında adı ilkönce hatırlanan Sophokles, konuları işleyişi ve oyundaki karakterleri canlandırılmakta ustalığıyla ayrı bir yere sahiptir. Tiyatro tekniğini geliştirmiş, diyaloglara, dekor ve kostüme önem vermiştir. Tragedyalarında dönemin yazarlarında rastlanmayan derli toplu bir içyapı görülür. Eserlerinde yazgı sorununu her zaman ön planda tutar. Katıldığı yarışmalarda yirmiden fazla ödül almıştır. Yüz yirmi üç tragedya yazan Sophokles'in eserlerinden sadece Aias, Antigone, Kral Oidipus, Elektra, Trakhis Kadınları, Philoktetes, Oidipus Kolonos'ta günümüze ulaşabilmiştir. Sophokles'in tüm eserleri Hasan Âli Yücel Klasikler Dizisi'nde yayımlanacaktır.
165 syf.
·1 günde·Beğendi·Puan vermedi
Kadına atfedilen yetkiler ile erkeğin hegemonyasının savaşı. Kadından beklenen ve kadından beklenmeyen tutum ile davranışları iki ayrı kadın karakteri üzerinden aktarır. Güce karşı savaş veren ve sonunda ölümle bitse de zaferi kazanan kadın figürü üzerinden birçok değişkeni irdeliyorsunuz.
73 syf.
·1 günde·Beğendi·10/10 puan
Antigone, Oidipus'ın kızı ve bahtsız Antigone...
Üçlemenin son kitabını çok etkileyici ve çarpıcı buldum. Oidipus dünyadan göçüp gittiğinde iki oğlu arasında büyük bir savaş patlıyor. Biri Thebai tahtında diğeri de Argos'a damat olmuş. İki kardeşin birbirinin katili olması ve savaşta ağır kayıplar verilmesi işlenmiş olup birine düzgün cenaze yapılması diğerinin de leş olarak bırakılması Antigone'yi derinden yaralar. Açıkta kalan abisini gömmek ve ölüye saygı göstermek isterken zalim dayısı tarafından kötü bir cezaya mahkum edilir.

Thebai kralı Kreon'un oğlu Haimon ile nişanlıdır Antigone. Kreon dayısıdır ama hiç merhameti yoktur ona karşı. Kız kardeşi İsmene'de pek destek olamamıştır Antigone'ye. Antigone yalnız ve ölüme doğru gidiyor.

Oidipus soyunun laneti hiç bitmeyecek gibi geliyor okurken. Olayların dramatik havası ve heyecan yine peşinizde. Son kitap olması özelliğiyle yavaş okumak istedim ama akıp gitti. Mitolojiyi seven herkese tavsiye edebileceğim sürükleyici bir kitaptı diğer ikisi gibi.

Üçleme hakkında da bir öneri postu ve yazı gelecek. Hoşça kalın.
112 syf.
·Puan vermedi
Emon: Tu tim dixwazî biaxivî û gava diaxivî jî guh nadî tu tiştî!
Ev hevok ji devê Emon'ê bi rûmet, kurê Kreonê zilimkar derdikeve.
Xwezî hemî kur li hember bavên zordest ewqasî wêrek bûna.
Hemû dîktatorên dinyayê, zilimkarên dinyayê tim dixwazin biaxivin û dema diaxivin jî guh nadin tu kesî, tu tiştî!
2400 sal berê Sofoklîsê Yewnanî bi vê leyistika xwe li hember zorbaziyê, li hember dîktatoriyê derketiye. Ev şanoya qedîm du hezar û çarsed sal berê li hember zilm û zordariya dîktatoran derketiye lê digel ku 2400 sal derbasbûye em li welatekî wisa ne ku hîn jî em bi tirs û bêdeng rexneyên xwe dibêjin hin ji me jixwe ji tirsa qet nabêjin. 2400 sal e em bi paş ve diçin, hîn jî kesên faşîst û bêaqil, bêedeb, derewker, zilimkar, bêşerm û dizek bi hêsanî dikarin li ser serê me dîktatoriyê bikin, dikarin nehêlin ku şanoyên ne li gor dilê wan bên leyistin, dikarin heq û hiqûqê bi hêsanî binpê bikin, dikarin nanê sêwiyan bixwin, dikarin zimanê gelan qedexe bikin, dikarin kesên ku li xweşa wan neçin bi hêsanî têxin girtîgehan...
2400 sal berê welatekî bifikirin rexne û hûner di nav hev de dijîn û ev tişt wî welatî, wî gelî bi pêş dixe. Dîsa welatekî bifikirin ku her tişt hema her tişt derew e. Ji dîrokê bigrin heta biratiyê, ji ekonomiyê bigrin heta dîn her tişt di ritika derewan de genî bûye.
Ez werim ser vê pirtûka xweşik û bi qîmet
Dema min ev pirtûk xwend bivê nevê min lehengên Sofoklîs û hin kesên ku mixabin em di heman salê de dijîn berawirdkir.
Keçeke ku dixwaze cendekê birayê xwe binax bike(Antîgonî), xwişka wê yî biçûk(Îsmînî), qralekî zilimkar(Kreon), zilamekî bi aqil û feraset û bi rûmet (lawê Kreon, Emon) û hwd.
Helbet mijar mijareke ne ewqasî sosret û ecêb e. Binaxkirina birayekî ye ji aliyê xwişkeke wefadar û bi rûmet ve. Lê naverok û fikrên navê, hestên navê kiriye ku ev pirtûk 2400 sal ji piya bimîne.
Dîktatorekî ku dengê tu kesî nabe xwe, di bin ezeziyekê de dipelişe heta ku hem kurê xwe hem jî jina xwe wenda dike.
Aqûbeta hemî zordest û zilimkara yek e, tev di gûyê xwe de difetisin û wê bifetisin heta bi heta.

Tahirxan Giravî
Dixwazim perafeke taybet ji bo wergêrê vê kitêbê binivîsim. Kesên ku dibêjin Kurdiya me qels e, ne ewqasî baş e, em nikarin bixwînin ji bo van kesan weke durr û zêr e ev pirtûk lewra ji serî heta binî gelekî xweş tê fehmkirin. Zimanekî fesîh, hêsan û pir xweş e. Heta jê hatiye bi Kurdiyeke vekirî nivîsandiye mala wî hezar carî ava. Bixwînin teqez vê kitêbê bistînin û bixwînin. Gelekî gelekî xweş û gelekî herikbar e. Careke din dixwazim bibêjim mala we ava Weşanxaneya Avesta û Tahirxan Giravî.
96 syf.
·1 günde·9/10 puan
YouTube kitap kanalımda Antigone kitabını anlattım ve Yunan mitolojisine başlangıç kitapları önerdim: https://youtu.be/pjLJWRBNSAw

Gerçekten yazılmış bir kadere göre mi yaşıyoruz yoksa kaderimizi kendimiz mi belirliyoruz?

Dünyada bugüne kadar pek çok kader tanımı yapılmış. Mesela Yunan mitolojisinde Moira'lar var. Klotho, Lakhesis ve Atropos adlı 3 kader tanrıçası insanın kader ipliğini örmeye başlar, zamanı geldikçe o iplik bükülür ve iplik kesilince de insan ölür. Hatta Yunanlarda kaderi Zeus bile değiştiremez, baş Tanrı bile kadere boyun eğer.

Bunu Zincire Vurulmuş Prometheus kitabında da görebiliriz:
"KORO
Olacağı yöneten kim?
PROMETHEUS
Üç Moira’lar ve unutmak bilmez Erinys’ler.
KORO
Zeus onlar kadar güçlü değil mi?
PROMETHEUS
O da olacağın elinden kurtulamaz" (s. 22) Zincire Vurulmuş Prometheus

Yunanlar dışında eski Germen ve İskandinav dinlerinde kurban edilen hayvanların kanlarının akış yönüne göre geleceği okuma; karganın, kartalın veya diğer kuşların uçuşundan geleceği tahmin edebilme gibi insanın kaderini ve onu bekleyen geleceğini öğrenmek istemiş eski insanlar.

Peki, İslam'da kaderin durumu nasıl? Yunanlardan farklı olarak Allah, kaderi de elinde tutandır. Izdırari kader, insanın kendisinin belirleyemeyeceği özellikleri olan saç, ses, cinsiyet, coğrafya ve bunun gibi şeyler olurken, ihtiyari kader insanın tamamen kendi çabasıyla kendi kaderini belirlemesi üzerinedir.

Bunları niye anlattım ya da bunların Sophokles, Oidipus efsanesi ve Antigone ile nasıl bir alakası var kısmına gelelim şimdi. Bugünlerde kader konusuna biraz kafa yoruyorum. Çeşitli kaynaklardan hangi milletlerin nasıl bir kader anlayışına olduğuna dair araştırma yapmaya çalışıyorum. İnsanın önüne çıkan bir yoldan gidince diğer yoldaki bütün ihtimaller çöpe mi gidiyor, yoksa biz de bize en uygun kaderi ararken Minotor gibi bir labirentte kısılı mı kalmışız, bunu anlamaya çalışıyorum.

Antigone, Oidipus'in kızı mesela. Ama zaten Oidipus Kompleksi de tam bundan dolayı doğmuş. Oidipus, Laios ile İokaste'nin oğlu iken İokaste'nin düşünü yorumlayan Teiresias, Oidipus'un babasını öldüreceğini söylemiş. E bunun üzerine Oidipus evde kalabilmiş mi? Tabii ki küçük yavrucak Oidipus'u dağa yollamışlar sonra, aynı Zeus'un küçüklüğü gibi bir dağda büyümek zorunda bırakılmış. Yolda karşılaştığı babasını nefsi müdafaa yapabilmek için öldürmek zorunda kalmış. Sonra Thebai'ye varabilmesi için Sphinks adlı canavarın sorduğu soruları bilmesi gerekirmiş, soruları bilmiş ve gitmiş sanki şehirde hiç kadın kalmamış gibi tamamen bilmeden annesi İokaste ile evlendirilmiş. Yani aynı Zeus ile Hera'nın kardeş ve eş olması gibi, Oidipus ve Iokaste de anne-çocuk ve eştir. Böyle bir ilişkiden doğan çocuklar da kadere el mahkum olarak doğmak zorunda kalmıştır.

İşin ilginci de bu zaten... Antigone, kendi kaderinin bu şekilde olacağını nasıl belirleyebilirdi ki? Çünkü Oidipus daha o doğmadan istemeden de olsa kendi annesi ile evlenmişti. Peki, Oidipus, kendi kaderinin bu şekilde olacağını nasıl belirleyebilirdi ki? Oidipus'un babası Laios, Pelops'un oğlu Khrysippos'a karşı cinsel arzu duymuş ve bu yüzden Laios'un sülalesi lanetlenmiş. Yani sırf Laios'un işlediği bir suçtan dolayı aile lanetleniyor ve bunun suçunu çocuklar da çekiyor. Peki, kader neden kişi seçiyor?

Kaderin neden kişi seçtiği konusuna şu anlık bir cevap veremesem de Antigone'un bu kitapta Kreon ile olan muhabbetleri bugüne kadar okuduğum en etkileyici şeyler arasındaydı diyebilirim. Çünkü Antigone, devlet iktidarının aldığı kararlara boyun eğmeden karşı çıkabilen insan ile Prometheus arasında kalmış bir karakter. Ama aynı zamanda devletin, Tanrı kararlarına uymadığını da açıkça belirtebilen bir cesareti var. Her zaman kararlarının arkasında ve hiç yılmadan, direniyor, dayanıyor aynı Vergilius'un dinsever Aeneas'ı gibi. Antigone bence modern zamanda da devletinin kararlarını benimsemeyip bir Tanrı'ya inanan insanın karşılığıdır. 1984'ün Winston'ı gibi etrafında özgürlük olmayan distopik dünyayı savunmaz. Guy Montag gibi kitapları yakmayı hiç istememektedir. Cesur Yeni Dünya'daki Vahşi gibi sonradan vahşileştirilmiş ve devletinin getirdiği şartlandırma mekanizmalarına inanması beklenmiştir. Ama o devlete değil, Tanrı'ya güvenmeyi seçmiştir.

Biz de kendi kaderimizi kendi çabamız ve emeğimizle belirleyebilenlerden oluruz umarım. İşçi kazalarına fıtrat deyip geçmemeyi, başarısızlıklarımıza kader deyip de bahaneler sunmamayı, kadere mahkum olmamayı öğreniriz umarım. Zira unutmayalım ki;

"Yönetimi ele geçirmiş nice iktidar sahibi kişi
ya da partiler vardır ki, karşılarına dikilip direnen tek tük düşünce sahiplerini susturup yok edebileceklerini sanırlar, oysa sonuç umduklarının tersine çıkar: İktidar sahipleri devrilir gider, düşünce sahipleri yener ve kalır." (s. 14) Zincire Vurulmuş Prometheus

İşte bu kadar basit. Var ol Antigone.
165 syf.
Temkinli bir akıl, mesut olmanın birinci şartıdır.

Geçmişte okulda adını duyduğum kitapları okumak başka bir güzel oluyor. Bu kitabı da meşhur bilmeden babasını öldürüp ve yine bilmeden annesiyle evlenip iki çocuk sahibi olan Oidipus un hikayesiyle öğrenmiştim.:) Ana fikirler tanrının koyduğu kurallara bağlılık, halkın fikrine önem vermek ve son pişmanlık fayda vermez.
Kitabı beklediğim gibi gayet beğendim ve mümkün olursa tiyatroda oyununu da izlemek istiyorum.
96 syf.
·2 günde·Beğendi·9/10 puan
Sophokles tarafından yazılmış bir üçleme olan Yunan tregedyasının en önemli eseridir. M.Ö. 441 yılında yazılmış ve bizzat Sophokles tarafından sahnelenmiştir. Oyun ülkemizde de defalarca kez tek perdelik tiyatro oyunu ve operet olarak sergilenmiştir.

Kral Oidipus (thebai kralı laios ile kraliçe iokaste nin kulağına şu kehanet ilişir: yeni doğan oğulları büyüyünce babasını öldürecek, annesiyle evlenecek ve ondan çocukları olacak.) babası olduğunu bilmediği düşmanını öldürerek thebai kraliçesi olan annesi ile annesi olduğunu bilmeksizin evlenir. Bu evlilikten iki kız iki erkek dört çocukları olur. Oidipus annesiyle evlendiğini anlayınca annesi kendini asarak ölür ve Oidipus kendini kör eder. Krallık oğullar arasında dönüşümlü olarak yönetilecektir ancak tahttaki kardeş sırasını devretmek istemeyince iki kardeş arasında savaş başlar. Kardeşler birbirini öldürür ve ülkenin kralı olarak dayıları Kreon tahta geçer. Her şey ölen iki genç için kız kardeşi Antigone tarafından cenaze töreni yapılmak istemesiyle başlar.

Antigone karakteri kitapta düzene ve hiyerarşiye karşı başkaldıran işk insanı canlandıran kişi olmakla birlikte aynı zamanda ölülerin gömülmesi tarzı adet ve gelenekleri de sıkı sıkıya savunur.
96 syf.
·Puan vermedi
Çok uzun zamandır okumak istediğim bir kitaptı Hasan Ali Yücel klasiklerinin mitoloji kitaplarını gerçekten severek okuyorum ne kadar hızla unutsamda. Bu kitapta Oidipus'un talihsizliğinin devamını çocuklarının da yaşadığını okuyoruz. Oidipus'un oğulları birbirini toprak için öldürdükten sonra güya dost görünümlü kral kardeşlerden birini kahraman birini ise vatan haini ilan ederek gömülmesine dahi izin vermez. Bunun üzerine Antigone buna dayanamayıp kardeşini gömer ve yakalanır ceza olarak da bir mağaraya kapatılır. Kral inat ve taş kalpliliği simgelerken,Antigone sevgiyi ve bağları simgeledi benim için. Ancak kitabın sonu her zamanki gibi güzel bitmedi hataların doğurduğu cezaları ve pişmanlığı okuduk ne yazık ki. Mitoloji severler varsa okumanızı öneririm
96 syf.
·1 günde·Puan vermedi
Oidipus serisinin üçüncü kitabı.
Kral Oidipus ve Oidipus Kolonos'ta ile başlayan serüven Antigone ile tamamlandı.
Tuhafıma giden tek şey uygulama da 3.kitabın 2.kitaptan epeyce fazla okunmuş olması. Tahminimce Antigone'nin Oidipus serisinden olduğunu bilmeden okumuş çoğu kişi.
Bu sebeple bu incelemeyi yazma gereği duydum. Alırken dikkat edin :)
45 syf.
·Beğendi·9/10 puan
Antigone - Sophokles
Ölen kardeşinin gömülmesi, Kralın emri gereği yasaklanan bir kadının tragedyası…
Antigone, Kralın yasasına karşı gelir ve kardeşini gömerken yakalanır.
Antigone’ye göre insan onuru ve erdem her şeyin üzerindedir. Kral’ın (kendi dayısıdır) bu yasasına ölümü göze alarak karşı gelir.
Yaklaşık iki bin beş yüz yıl önce Sophokles’in yazdığı bu tragedya birçok kere, çeşitli yerlerde sahnelenmiştir.
Hem tiyatroda, hem de gerçek yaşamda…
Kesinlikle okumalısınız.
96 syf.
·10/10 puan
Okunması gereken 10 tiyatro eseri desek, o listeye girecek türden. Muazzam bir oyun. BU eser M. Ö yazılmış olmasına rağmen güncelliğini koruyor, hepte koruyacak gibi. Zira insan hep aynı insan.
96 syf.
·Beğendi·10/10 puan
Thebai üçlemesinin sonuç kitabı olan Antigone; "bir insan kaderinden kaçabilir mi?" ve "ne kadar yanlış olsa da bilinen törelere bağlı kalmak doğru mudur?" İdeolojilerine yanıt verir. Antigone, ağabeyinin naaşının kaldırılması yasak olmasına rağmen kaldırır -ki yeraltı tanrısı Hades ile eşi kaldırılmasını doğru görmüştür- ve Thebai kralı Kreon tarafından cezalandırılır. Kreon, Antigone'nin ağabeyinin naaşının kaldırılmaması emrini vermesinin ne kadar yanlış olduğunu bilmiyordur. Başına gelecek felaketleri haber veren kâhine bile başta inanmamış daha sonra ise inanmış ancak çok geçtir. Tanrılar -Hades ile eşi- onu eşi ve oğlu ile cezalandırmıştır. Oğlu; babasının bu yaptığını duyup intihara kalkışmış, Antigone nam-ı diğer Kreon'un gelini de nişanlısının yanında intihar etmiştir. Kreon'un eşi oğlunun ölüm haberini alıp intihar edince de Kreon yaptıklarından pişman olmuştur.
"Para kentleri tutsak eder, yuvalar yıkar,
dürüst insanları baştan çıkararak
utanca boğar, insanları kurnazlığa
yönlendirerek, her hareketlerinde
saygısız olmayı öğretir."
Sophokles
Sayfa 12 - İŞ BANKASI KÜLTÜR YAYINLARI
Bir insan bilge de olsa utanmamalı
yeni şeyler öğrenmekten, diretmemeli.
Dere kenarındaki ağaçlardan, dallarını
eğenler kurtulur taşkınlarda, oysa
köklerinden sökülüp gider kaskatı direnenler.
Yelkenleri sonuna kadar gererek rüzgarı
karşılayan denizci, alabora olup ters dönen
teknesiyle sürdürür yolculuğunu.
Sophokles
Sayfa 28 - 710/715
İnsan, kendine insan olmayı öğretti.
Her derdine çare buldu,
yarınlar artık onu gafil avlayamaz.
Ama onulmaz illetlere deva
bulduğu halde bir tek Hades'ten
sakınmanın bulamadı yolunu.
Sophokles
Sayfa 14 - İŞ BANKASI KÜLTÜR YAYINLARI
Şunu bilmelisin ki herkesten kolay pes eder
katı insanlar. Alevlere haddinden
uzun süre tutulan kızgın demir
çoğu zaman çatlayıp parçalanır.
Küçücük bir dizgin, azgın küheylanı
susta durdurur ve mağrur davranmaz
başkasının kölesi olanlar.
Sophokles
Sayfa 19 - 475
“Ezelden beri bunu bilir, bunu söylerim:
Bir ülkeyi yönetirken en doğru kararları veremeyen, bir kenara çekilerek korkusundan ağzını açamayan bir kral kötüdür ve dostunu vatanından üstün tutanın gözümde yoktur hiçbir değeri.”
KREON:
Canımı sıktığının farkında değil misin?

NÖBETÇİ:
Kalbin mi, yoksa kulakların mı sıkıntıda?

KREON:
Sana mı kalmış düzene sokmak sıkıntılarımı?

NÖBETÇİ:
Meçhul suçlu kalbini, ben de kulaklarını yaralıyoruz.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Antigone
Alt başlık:
Thebai Üçlemesi #3
Baskı tarihi:
11 Ocak 2019
Sayfa sayısı:
96
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786053321934
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları
Sophokles (MÖ 495-406): Yunan tragedyasının en önemli yazarları arasında adı ilkönce hatırlanan Sophokles, konuları işleyişi ve oyundaki karakterleri canlandırılmakta ustalığıyla ayrı bir yere sahiptir. Tiyatro tekniğini geliştirmiş, diyaloglara, dekor ve kostüme önem vermiştir. Tragedyalarında dönemin yazarlarında rastlanmayan derli toplu bir içyapı görülür. Eserlerinde yazgı sorununu her zaman ön planda tutar. Katıldığı yarışmalarda yirmiden fazla ödül almıştır. Yüz yirmi üç tragedya yazan Sophokles'in eserlerinden sadece Aias, Antigone, Kral Oidipus, Elektra, Trakhis Kadınları, Philoktetes, Oidipus Kolonos'ta günümüze ulaşabilmiştir. Sophokles'in tüm eserleri Hasan Âli Yücel Klasikler Dizisi'nde yayımlanacaktır.

Kitabı okuyanlar 2.161 okur

  • Büşra Doğan
  • Mehmet Furkan Fırat
  • pergamon
  • Şule Binay
  • İbrahim Vurgun
  • sevde gül
  • Rabia Ş. Yılmaz
  • Davut Şahin
  • ELİFE HÜLYA
  • Hacer BEDER

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-12 Yaş
%1.5
13-17 Yaş
%1.5
18-24 Yaş
%29.4
25-34 Yaş
%39.7
35-44 Yaş
%16.2
45-54 Yaş
%5.9
55-64 Yaş
%1.5
65+ Yaş
%4.4

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%60.6
Erkek
%39.4

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%28 (165)
9
%22.9 (135)
8
%21.9 (129)
7
%8.5 (50)
6
%1.4 (8)
5
%1.7 (10)
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0.2 (1)