Aslı Anar

Aslı Anar

Çevirmen
8.8/10
390 Kişi
·
911
Okunma
·
1
Beğeni
·
228
Gösterim
Adı:
Aslı Anar
Unvan:
Çevirmen
Doğum:
Bursa, 1979
Aslı Anar 1979 yılında Bursa’da doğdu. Orta öğrenimini Bursa Anadolu Lisesi’nde tamamladıktan sonra Galatasaray Üniversitesi Endüstri Mühendisliği Bölümü’nden mezun oldu. İyi derecede İngilizce ve Fransızcanın yanı sıra orta seviyede İspanyolca ve Almanca konuşuyor. Mühendislik kariyerine Bursa ve New York’tan sonra Paris’te devam ederken bir yandan da İngilizce ve Fransızcadan çeviri yapıyor.
Yazara henüz alıntı eklenmedi.
272 syf.
Therese Raquin, Emile Zola'nın henüz 26 yaşında yazdığı, yazıldığı dönemde oldukça ses getirmiş bir roman; o kadar ses getirmiş ki, 2. baskıya önsöz yazmış Zola. Bir de sonsöz var tabii, kitabın anlaşılmasını kolaylaştırıyor.

Az bilinen kitaplardan ve birçok klasik kitabın aksine, kolay okunan, akıcı ve içinde az karakter barındıran bir kitap.
İçinde aşk barındırmayan, kısmen fedakarlıkla gerçekleşen bir evlilikle başladığını varsayabileceğimiz hikaye, sonrasında yaşananlarla şaşırtıyor. Saşırmaktan kastım aslında olaylar değil; -çünkü neler yaşanacağını tahmin etmek zor değil- duyguların işlenişi. İnsan psikolojisi, suç ve suçlu psikolojisi, aşk uğruna girilen çıkmazlar, karakterlerin bunalımlarının anlatılışını çok beğendim.

Kitapta çıkarılacak ders: Başkalarının mutsuzluğu üzerine bir mutluluk inşa edemezsin!


İlk sayfadan içine çeken bir klasik kitap arıyorsanız okumanızı öneririm, ben çok severek okudum.
272 syf.
·1 günde·Puan vermedi
Insanlarin, bedensel engeli olan insanlara karşı duyar sahibi olmasi icin okullarda bile okutulmasi zorunlu olmali. O derece guzel anlatilmis o hali yasayan insanin ic dunyasi. Akıcı, 2 gün de bitirdigim yalın dile sahip guzel bir kitapti.
272 syf.
·1 günde·Beğendi·10/10
İçinizi sevgiyle kaplayan, sıcacık bir kitap, gerçek bir yaşam öyküsü...

Doğuştan beyin felci ile dünyaya gelen ve doktorların yanlış tercihi sonucu akıl hastası sanılan, ruhu bedeninin içine hapsolmuş koca kalpli Petey.

Petey’in başından geçenler anlatılıyor sırasıyla, dostları, insanlarla nasıl iletişim kurduğu, zamanla dostlarından ayrı kalması ve yeni dostlar edinmesi.

Kitapta özellikle Petey’in ne olursa olsun hayattan zevk aldığı, yaşamaktan mutlu olduğu vurgulanıyor. Belki bu konuda bizlerin de öğrenmesi gereken şeyler vardır.

Yaşlı insanlara, engellilere, hastalara karşı empati duygunuzu geliştirecek, her yaştan insanın mutlaka okuması gereken bir kitap. Petey Ben Mikaelsen
288 syf.
·7/10
Therese Raquin ve Emile Zola
Her incelemenin klasik cümlesi olan Emile Zola natüralizm öncüsüdür gibi şeyler yazmayacağım. Bu romanın beğendiğim ve beğenmediğim yönlerinden bahsetmek istiyorum. Kitap konu itibariyle bir yeşilçam filmi tadında. İlk sayfalardan itibaren olay örgüsünün nasıl işleneceğini tahmin etmek hiç zor değil. Beğendiğim kısım ise yazarın roman karakterlerinin duygu, düşünce, hırs ve ihtiraslarını bu denli detaylı bir şekilde okuyucuya aktarabilmesidir.

Konu olarak epeyce vasat kalmış olsa da bir takım insani duyguların anlatım şekli kitabı okutturmayı başarıyor. Benim hatam ise yazarın Germinal kitabından hemen sonra bu kitabı okumak oldu. O mükemmel eserin üstüne bu kitap haliyle basit kaldı diyebilirim.
116 syf.
·2 günde·Puan vermedi
Kitabın asıl ismi Marge Brute; yani Türkçe çevirisiyle Brüt Kâr.
Bu 116 sayfalık kitap, bir şirketi Dante'nin Cennet - Cehennem ve Araf'ının düzleminde inceliyor ve aslında 2 saat süren bir yönetim kurulu toplantısında, toplantıdaki çalışanların zihinlerini okura sunuyor. Okur bir zihin okuyucusu olarak toplantı masasının etrafını dolduran tüm bu karakterlere eşin uzaklıkta ve tarafsız bir bakış açısıyla yaklaşıyor. Hal böyleyken, şirket politikaları, iş dünyasının acı ve iki yüzlü yanları incelenirken bir yandan da çalışanların her birinin en mahrem düşüncelerine kadar okunabiliyor.
Kitabın her bölümü, araya virgüller koyularak tek bir cümle olarak dizayn edilmiş. Bu durum okurun hem lehine hem de aleyhine; sanki bir film izlermiş gibi sürekli akan bir düşünceler zincirini okurken bu sürükleyicilik bir yandan da maalesef okuru yorabiliyor. Ve arada hiç mola olmaması dikkatinizi sürekli cümlelerin üzerinde yoğunlaştırmanızı gerektiriyor.
Kitap boyunca kendisini cehennem, araf ve cennette gören bu 11 karakterin; birbirleri hakkındaki düşünceleri, kinleri, nefretleri, hazmedemedikleri ve hayallerini okuyorsunuz. Modern zaman insanının başarılı şekilde eleştirildiği bu kitapta, kendinizden bir şeyler bulmanız oldukça mümkün.
Farklı bir okuma deneyimi arayan herkese tavsiye edebileceğim bir kitap.
Sevgilerimle.
272 syf.
·10 günde·Beğendi·Puan vermedi
Arkadaşlık ve dostluk birazcıkta macera her insana layıktır Petey ve Petey gibilerede ..Dış görünüşün iç güzelliğine yenildiği müthiş bir dostluk hikayesi.. sonunda ağlamayacağnızın garantisi asla yok ..okumak için geç kalmamanızı öneririm
272 syf.
·3 günde·Beğendi·10/10
Bedene hapsolmuş bir ruhun insanı derinden etkileyen hikayesi...Öğretmenlerin öğrencilerine tavsiye edeceği en güzel kitaplardan biri bence. Beyin felciyle doğup doktorların yanlış teşhisleri sonucu zihinsel engelli kabul edilen Petey iki yaşındayken ailesi tarafından akıl hastanesine gönderilerek terk edilir. Sonrası kocaman bir hayatın hikayesi .Okumanızı öneriyorum.Okuyup unuttuğunuz kitaplardan olmayacak.
272 syf.
·Beğendi·10/10
Gözyaşlarınızı tutamayacağınız harika bir kitap Petey. Petey, kesinlikle çok özleyeceğim bir karakter olacak. Bence bir insanın bu kitaptan öğrencek çok şeyi var, okurken sevginin, dostluğun, ailenin ne kadar önemli ve değerli bir şey olduğunu daha iyi anlıyorsun. Her zaman elinde olanlar için şükretmen gerektiğini ve başına ne gelirse gelsin yaşama sevincini kaybetmemen gerektiğini Petey çok iyi bir şekilde öğretiyor. Hikayenin gerçek bir yaşam öyküsü olduğunu bilmekse çok ayrı bir duygu çünkü kitapta o kadar alıştığın ve dersler çıkardığın bir insanın gerçek hayatta var olmuş birisi olması kitabı çok daha özel bir duruma getiriyor. Bence mutlaka okuyun ve Petey'i sizde tanıyın.
408 syf.
·5 günde·Beğendi·9/10
Kızım için kitap fuarında Beyaz Balina tezgahında, Sadako tadında bir kitap ararken tavsiye ettiler. Kızım çok etkilendiğini söyleyince meraklanıp okumaya başladım. Sakin sakin okurken nasıl da etkilendiğimi fark edemedim. Ama ne zaman ki aklımın gün içinde sürekli kitaba kaydığını fark ettim; son 150 sayfayı bir gecede bitirdim. Kitap sizde acı-mutluluk, çaresizlik-umut gelgitlerini sürekli yaşatıyor. Hikayesi, kurgusu, çevirisi, sonu ve hatta daha da sonu ile gerçekten etkileyici bir kitap.
Engelli olmak, hatta her bireyin engelli adayı olması benim hassas konularımdan, belki de bu sebeple çok etkilendim. Ama bazı kitapların mutlaka okunması gerekli diye düşünüyorum. Bunu bazen bir anne, bazen bir öğretmen, bazen de sıkı bir okur olarak yaparım. Bu defa hepsini birden kullanarak mutlaka okuyun diyorum.
272 syf.
·Puan vermedi
Gözünüzü açıyorsunuz ve kendinizi bir bedenin içine hapsolmuş buluyorsunuz. Hem de hiçbir organınızı kullanamayacak bir halde. Herşeyin farkındasınız fakat insanlar sizin aklınız olmadığını zannediyor. Bu sebeple ömrünüzün çoğu bir akıl hastanesinde geçiyor.
Sadece aklınız olmasına rağmen yüreğinizde sevgi ve umut hiç eksik olmuyor. Durumunuzu kabullenip herkesi seviyorsunuz... Koşulsuz herkesi seviyorsunuz. Belki de yapabildiğiniz tek şey sevmek.
Bu sevginizle başka yüreklere dokunuyorsunuz.
Zamanla sevginiz manyetik bir alan oluşturuyor ve size bakmaya, yanınıza yaklaşmaya çekinen insanları size çekiyor. Buna sevginin gücü de denebilir aslında. .
Hiçkimse bedenini kendi seçerek dünyaya gelmiyor. Var olmamızı sağlayan beden bazı durumlarda insana hapishane olabiliyor. Zamanımızda bedenlerin kutsanması ayrı bir durum tabi.
Konumuza dönersek. İşte Petey böyle bir yaşantısı olan bir insanın hikayesi.
Beyin felciyle dünyaya gelmiş, zihinsel engeli olmamasına rağmen yanlış teşhis sonucu akıl hastanesine gönderilip ömrünün çoğunu orada yaşayan birinin hayat hikayesi.
O şartlarda konuşamamasına rağmen edindiği dostlar, olanı kabullenip mutlu olmanın nüanslarını bulması, hepimizin sağlıklı hayatlarımızda peşinde olduğumuz istekler.
Kitap edebiyat anlamında çok doyurucu olmayabilir. Ancak ders verme, örnek alma, kendinin farkında olma anlamında okunması yararlı bir kitap olduğunu düşünüyorum. Yazarın Petey'in hayatına yaptığı dokunuşlar ( kitabı okuyunca anlayacaksınız) ve kurgusu çok iyi. Unutmayalım ki hepimiz bir Petey olarak dünyaya gelebilirdik.
Hepimizin Petey'in kafesine benzeyen ondan çok çok küçük de olsa kendi kafeslerimiz olabilir. Ancak hepimiz Petey'in hayata bakışını kendimize örnek almalıyız.

Yazarın biyografisi

Adı:
Aslı Anar
Unvan:
Çevirmen
Doğum:
Bursa, 1979
Aslı Anar 1979 yılında Bursa’da doğdu. Orta öğrenimini Bursa Anadolu Lisesi’nde tamamladıktan sonra Galatasaray Üniversitesi Endüstri Mühendisliği Bölümü’nden mezun oldu. İyi derecede İngilizce ve Fransızcanın yanı sıra orta seviyede İspanyolca ve Almanca konuşuyor. Mühendislik kariyerine Bursa ve New York’tan sonra Paris’te devam ederken bir yandan da İngilizce ve Fransızcadan çeviri yapıyor.

Yazar istatistikleri

  • 1 okur beğendi.
  • 911 okur okudu.
  • 48 okur okuyor.
  • 430 okur okuyacak.
  • 12 okur yarım bıraktı.