·
Okunma
·
Beğeni
·
2.342
Gösterim
Adı:
Koşmak İstiyorum
Baskı tarihi:
2016
Sayfa sayısı:
408
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786051880341
Kitabın türü:
Çeviri:
Aslı Anar
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Beyaz Balina Yayınları
Tek bacağını kaybeden genç bir sporcunun mücadelesini ve azmini anlatan ödüllü bir kitap!

16 yaşındaki Jessica bir atlet. Koşmayı seviyor. Koşmak onun için bir varoluş biçimi. Ama bir gün okul servisine çarpan kamyon, Jessica'nın tüm hayatını değiştiriyor. Bu kazada bir arkadaşları hayatını kaybederken, Jessica da tek bacağını yitiriyor. Jessica artık koşamayacak. Doktoru takma bir bacakla yürüyebileceğini söylese de Jessica için tüm bunları kabul etmek çok zor; hayata yeniden nasıl başlayacak? Bir daha asla koşamayacağı gerçeğini nasıl kabullenecek? Bu 'ucube' haliyle ondan hoşlanan biri olacak mı? Jessica başta, kazada ölen takım arkadaşının yerinde olmak isterken, okulda daha önceleri herkes gibi görmezden geldiği serebral palsili Rosa'yla tanışıyor ve onun da yardımıyla hayata bakışı değişiyor. Çünkü Jessica'nın koçunun dediği gibi, 'Hayat başımıza gelenler değil, başımıza gelenlerden sonra bizim yaptıklarımızdır.' Sizce Jessica tekrar koşmayı başarabilecek mi?
(Tanıtım Bülteninden)
408 syf.
·Beğendi·10/10 puan
Kitabı ilk okumaya başladığımda keşke hiç almasaydım dedim. Bir süre sıktı. Hatta yarım bırakmayı bile düşündüm. Ama sonrasında iyi ki almışım dedirtti bu kitap bana. Kitap, hırs dolu ama bazen de hüzünlü, koşu aşkıyla dolu bir kitap. Bu kitap bana birçok şey hatırlattı. Çünkü Jessica'nın koçunun dediği gibi, ''Hayat başımıza gelenler değil, başımıza gelenlerden sonra bizim yaptıklarımızdır.''
408 syf.
·5 günde·Beğendi·9/10 puan
Kızım için kitap fuarında Beyaz Balina tezgahında, Sadako tadında bir kitap ararken tavsiye ettiler. Kızım çok etkilendiğini söyleyince meraklanıp okumaya başladım. Sakin sakin okurken nasıl da etkilendiğimi fark edemedim. Ama ne zaman ki aklımın gün içinde sürekli kitaba kaydığını fark ettim; son 150 sayfayı bir gecede bitirdim. Kitap sizde acı-mutluluk, çaresizlik-umut gelgitlerini sürekli yaşatıyor. Hikayesi, kurgusu, çevirisi, sonu ve hatta daha da sonu ile gerçekten etkileyici bir kitap.
Engelli olmak, hatta her bireyin engelli adayı olması benim hassas konularımdan, belki de bu sebeple çok etkilendim. Ama bazı kitapların mutlaka okunması gerekli diye düşünüyorum. Bunu bazen bir anne, bazen bir öğretmen, bazen de sıkı bir okur olarak yaparım. Bu defa hepsini birden kullanarak mutlaka okuyun diyorum.
408 syf.
"Ama umut o kadar kırılgan bir şeydi ki.Dokunmaya gelmiyordu...

Ya da belki hayat umudumuzun kırıldığını, kaybettiğimizi düşündüğümüz o yerden yeniden başlıyordur. Kimbilir!


Farkındalık yaratan kitapları okumayı severim. Yine öyle bir okuma düşüncesi içerisinde bakınırken denk geldiğim bir kitap oldu #koşmakistiyorum. Akıcı bir anlatımı var. Gençlik romanı gibi görünse de içerdiği konu itibariyle her yaştan bireyin okuyabileceği türde.

Tam bir mücadele hikayesi. Hayat zor bir yolculuk ve bu zor yolculukta başımıza gelenlere karşı verdiğimiz mücadele kadar varız. İşte bu kitap öyle bir mücade örneğini yansıtıyor. Başımıza ne gelirse gelsin yeni başlangıçları beklemek gerekiyor. Evet süreç zor olabilir ama yaşam devam ediyorsa bir çıkar yol elbet bulunabiliyor. Tabi bunun içinde biraz cesaret, biraz umut, biraz sevgi gerekiyor. Kitapla birlikte sosyal çevrenin farkındalığının insanların hayatına nasıl etki edebileceğini de görebiliyoruz. Bu nedenle hem gençlere hem eğitimcilere yarar sağlayacak bir kitap. Ben bu tür kitapların okullarda okutulmasından yanayım. Hatta mümkünse yetişkinler de okumalı ki bazı 'zihniyetler' değişime uğrasın.

   Konumuz ana hatlarıyla şöyle, atlet olan Jessica en zor koşuların üstesinden gelebilen iyi bir sporcudur. Bir gün okul otobüsünün yaptığı kaza sonucu bir bacağını yitirir. Başta çok fazla zorlansa da aile ve arkadaşlarının desteğiyle hem okula hem de çok sevdiği spora geri dönecektir. Tabi anlattıklarım yüzeysel kalıyor. Paragraflardaki duygu yoğunluğu sizi etkisi altına alıyor. Özellikle Serebral Palsi hastası, matematik dehası Rosa'yla olan bölümler çok etkili. Jessica'nın kendi iyileşme süreci içerisinde onun için nasıl bir fedakârlığa adım attığına tanık olacaksanız.

  Kitabın 302. Sayfasında "İnsanlar durumumu değil beni görebilsin isterdim." yazıyordu. Emin olun özel insanların bütününün düşündüğü sözcükler bunlar. Hepimizin bunu görebildiği günler yakın olur umarım.
408 syf.
·3 günde·Puan vermedi
Başta çocuk kitabı gibi dursada aslında her yaştan okuyucuya hitap eden bir kitap.Hayatın devamlı bir mücadele olduğunu, düşsek bile bu mücadeleden vazgeçmemeniz gerektiğini anlatıyor. Başımıza gelen , başta kötü gibi görünen bazı durumlar aslında bizler için çok daha iyi başlangıçlara gebe olabiliyor. Burada önemli olan yeni başlangıçlar için cesaret ve azmin olması. Arkadaşlık,dostluk,sevgi,önemsemek ve önemsenmek gibi çok değerli duyguları barındırıyor. Farkındalık oluşturacağını düşündüğüm bir kitap.
408 syf.
·Beğendi·8/10 puan
Okuması kolay akıcı bir kitap. Engelli adayı olduğumuzu hatırlatan değerli bir kitap.engellilere bakış açımızı sorgulatan ,akılda kalıcı güzel bir eser. Mücadele etmenin, değerli hissetme ve hissettirmenin bir insanlık görevi olduğunu ve sevgi ile aşılabilecek bir engel olduğunu sezdiren motive edici güzel bir kitap
408 syf.
·Beğendi·10/10 puan
1 solukta okuyup bitirdiğim bir kitap yani hemen alın net. Bir kızın ayağını kaybetmesiyle alakalı bir kitap. Ayağını kaybedince annesi ve babasının borçları kızın protez masrafları. Ve o kız bir koşucu
408 syf.
·2 günde·Beğendi·10/10 puan
İlham verici bir kitap, sınav kaygısı taşıyan pes etmek üzere olan herkese tavsiye ediyorum. Bu kitap sizi yapamayacağınız hiçbir şey olmadığına inandıracak. ‘’Yeni çıkış çizgilerinizi keşfedin’’
408 syf.
Bu kitap akıcı bir gençlik romanı. Güzel mesajlar veriyor ve ben mesaj veren kitapları seviyorum.Peki bu kitabın mesajı nedir ? Çoğu zaman kaybedince farkederiz -kaybettiğimiz her neyse - onun kıymetini. İşte tam da bu anda herşey bitti derken aslında yeni başlıyordur. Bundan sonra vereceğiniz tepkiler asıl gidişatı belirleyecek. Ya durup depresyon safhasında yıllarca kalmak ya da zor da olsa kabullenip harekete geçmek. Tabi sevgi ve sosyal desteğin tartışmasız iyilestirici gücü ile. Sonra bir bakmışsın geçmişte ( kendini iyi hissettiğin ve avantajlı olduğun günlerde bile ) yapmayı hayal edemediğin şeyler yapmışsın. Psikolojide biz buna; olaylardan psikolojik olarak olgunlaşarak çıkmak diyoruz. Diğer bir deyişle erkenden büyümüşsün! Bu tür kitapları özellikle paylaşmak istiyorum çünkü psikolojik sağlamlığın gerekli adımlarından biri yeterli sosyal becerilerdir. Sosyal becerilerin ilk basamağı ise; çevren ve çevrendeki insanlar hakkında daha fazla farkında olmak. Bu yüzden özellikle gençlere ve öğretmenlere tavsiye ediyorum.
408 syf.
·Beğendi·8/10 puan
Son derece duygulu bir kitap okurken bir yandan yaşanılanlara üzülürken bir yandan da başarılarına seviniyorsunuz bence mutlaka okunması gereken kitaplar arasında en sonda beni çok etkilemişti ama orayı söylemeyeyim ki heyecanı kaçmasın:)
408 syf.
·15 günde·10/10 puan
Jessica koşu sporuyla ilgilenen, en zor koşuların üstesinden gelebilmiş bir atlettir. Bir gün okul otobüsünün geçirdiği kaza sonucu maalesef bir bacağını yitirir. Başta bu onu zorlasa da arkadaşlarının desteğiyle hem okula hem de çok sevdiği spora geri döner..Kitap yerli yerindeydi,birkaç paragraf beni duygudan duyguya attı.Arkadaşı için fedakârlık yapan bireyler tanıyacaksınız, o bireylerin de sevmeyi ve sevilmeye hakkının olduğunu öğreneceksiniz.Özellikle de Serebral Palsi hastası, matematik dehası Rosa'yı, Jessica'nın onun için nasıl bir fedakârlığa adım attığına tanıklık edeceksiniz..Toplumsal baskı yüzünden eve kapanışın değil,rahatsız edici bakışlardan,yöneltilen saçma sorular ve benzerlerinden sıyrılarak engelleri aşan bir hikâye..
408 syf.
·9/10 puan
Koşmak İstiyorum'u okurken çok ağladım fakat ne kadar ağladıysam o kadar da gülmüşümdür emin olun. Kısacası Jessica adlı koşucu olan kızımızın bacağını kaybettikten sonra yaşadıklarını anlatıyor kitap. İçinde ne ararsanız var. Aşk,aile, arkadaşlar. Kısacası her şey var. Çok etkilenmiştim ve çok sevmiştim bu kitabı da. Kesinlikle bir farkındalık yaratmayı başarmış yazar. Bir şans verin, ve okuyun. Benden size tavsiye. Mutlu sonla biten bir kitap daha ve çok iç ısıtan bir havası vardı. 3-4 içerisinde bitirdim galiba. Bazen sıkılıyor gibi hissedebilirsiniz fakat okumaya devam edin. Her geçen sayfada aksiyon artıyor. Biraz karamsar bir havası da vardı ve beni sıkan yerler kızın olayı atlatmadan önceki ruh haliydi galiba. Merak etmeyin Jessica kızımız çok güçlü,her şeyin üstesinden geliyor.
408 syf.
·1 günde·10/10 puan
Bu kitaba ilk başlarken çok beklentim yoktu 400 sayfa sıkılırım diye düşünmüştüm ama hiç öyle olmadı iyiki okudum diyorum gerçekten kitap çok güzel,çok akıcı ve en önemlisi de bu kitap sahip olduklarımızdan şükretmemiz gerektiğini,hayatın ne olursa olsun güzel olduğunu ve vücudumuzun sol bacağımızın kısacası bize ait olan herşeyin kıymetini bilmemiz gerektiğini çok güzel bir şekilde anlatıyor..Okumayan çok şey kaybeder derim,bence hemen okumalısınız.
Sekiz ay önce hiç bir şey yapamıyordum.
Bu yarış, yapamayacağım hiç bir şey olmadığına inandırmıştı beni.
Bu benim yeni çıkış çizgimdi.
Benim suçum olmadığını biliyordum. Yanlis bişey yapmadığımı biliyordum. Mantıksız olduğunu biliyordum. Ama yine de utanıyordum.
Kendim olmaktan utanıyordum.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Koşmak İstiyorum
Baskı tarihi:
2016
Sayfa sayısı:
408
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786051880341
Kitabın türü:
Çeviri:
Aslı Anar
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Beyaz Balina Yayınları
Tek bacağını kaybeden genç bir sporcunun mücadelesini ve azmini anlatan ödüllü bir kitap!

16 yaşındaki Jessica bir atlet. Koşmayı seviyor. Koşmak onun için bir varoluş biçimi. Ama bir gün okul servisine çarpan kamyon, Jessica'nın tüm hayatını değiştiriyor. Bu kazada bir arkadaşları hayatını kaybederken, Jessica da tek bacağını yitiriyor. Jessica artık koşamayacak. Doktoru takma bir bacakla yürüyebileceğini söylese de Jessica için tüm bunları kabul etmek çok zor; hayata yeniden nasıl başlayacak? Bir daha asla koşamayacağı gerçeğini nasıl kabullenecek? Bu 'ucube' haliyle ondan hoşlanan biri olacak mı? Jessica başta, kazada ölen takım arkadaşının yerinde olmak isterken, okulda daha önceleri herkes gibi görmezden geldiği serebral palsili Rosa'yla tanışıyor ve onun da yardımıyla hayata bakışı değişiyor. Çünkü Jessica'nın koçunun dediği gibi, 'Hayat başımıza gelenler değil, başımıza gelenlerden sonra bizim yaptıklarımızdır.' Sizce Jessica tekrar koşmayı başarabilecek mi?
(Tanıtım Bülteninden)

Kitabı okuyanlar 227 okur

 • alone
 • Burak Çatal
 • Gülmisal Kılınç
 • Fatma Güdük
 • irem gümüş
 • Yağmur Başkaya
 • Mydreamsandmybooks
 • Hanife Tek
 • Derin Deniz
 • Uçanbalık

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%51 (49)
9
%15.6 (15)
8
%19.8 (19)
7
%6.3 (6)
6
%2.1 (2)
5
%3.1 (3)
4
%2.1 (2)
3
%0
2
%0
1
%0