Atilla Büyükgebiz

Atilla Büyükgebiz

Yazar
8.3/10
3 Kişi
·
13
Okunma
·
0
Beğeni
·
32
Gösterim
Adı:
Atilla Büyükgebiz
Unvan:
Yazar
İnsan sağlığını tehdit eden ‘endokrin’ (hormon) bozucular (ksenohormon) dışandan alınan ve alındığı organizmada endokrin fonksiyonlarını bozarak sağlığı tehdit eden maddelerdir. Bunların bir kısmı gıda katkı maddeleri ve antioksidanlar, bir kısmı tarımda kullanılan pestisitler (böcek ilaçları), diğer bir kısmı da plastik sanayi ve temizleme sıvılarında kullanılan endüstriyel kimyasallar ve srvılardır. Doğal olarak sebze ve meyvelerde bulanan fitoöstrojenler (doğal östrojenler) aslında insanlar için yararlıdır. Doğal östrojenler (fitoösttojenler) tabiatta en çok soyada, sonra sırasıyla meyan kökü, karanfil, şerbetçiom, kekik, farekulağı ve mine çiçeği gibi bitkilerde bulunurlar.
İnsanlar, özellikle çocuklar 'için en tehlikeli olan endokrin bozucular yani hormon etkisi yapan maddeler, 'sentetik’ kimyasallardır. Etkileri kişisel farklılıklar gösterir; özellikle değişik gelişim fazlarında etkiler artar, bazıları hayat boyu özellikle yağ dokusunda birikirler. Sentetik kimyasallar teratojenik (bebekte anomalilere sebep olma), üreme fonksiyon bozulduğu, toksik etkiler yapabildiği gibi aynı zamanda ‘onkojenik’ etki de gösterirler. Üretim fazında kurallara riayetetme, kullanıcıların bilinçli olması bu riskleri azaltır.
Bilimde bir kural vardır, ne yazık ki sık sık görsel ve yazılı basında yer alan bazı meslektaşlar bu kuralı göz ardı ediyorlar. Hayvan deneyleri yol göstericidir ancak bazı maddelerin insanlarda zararlı olduğunu göstermek için insan deneyleriyle de ispatlanmış olması gerekir. Yoksa yalnız hayvan deneylerinde elde edilen sonuç yüzde 100 kanıt olarak kullanılamaz. İşte bu nedenle halkımızm kafası çok karışıyor. Bir iki hayvan deneyi sonucu, kesinmiş gibi nakledilince işler arapsaçına dönüyor.
... Bu durumdan özellikle plastik kaplarda kullanılan ‘bisfenol A’ maddesinin sorumlu olduğunu belirtti. Bu madde özellikle yumuşak plastilderde bulunuyor, plastik kap ısıtılınca etkisi daha da artıyor. Uzakdoğu’da üretilen ve dünyanın her yerine ihraç edilen kontrolsüz, yumuşak oyuncaklar da çocuklar için tehlike arz ediyor. Çocuklar, oyun oynarken bu oyuncakları ağızlarına aldıklarında, bu madde ile karşılaşmış oluyorlar. Avrupa Birliği, ABD ve gelişmiş ülkelerde bisphenol A’nın plastiklerde ve biberonlarda kullanımı yasaklanmış vaziyette.
Özellikle Karadeniz Bölgesi’nde bu oran çok arttı. Kan kanseri gibi bazı kanser türleri daha fazla görülmeye başlandı, radyoaktif iyot çalışmalarıyla ünlü, radyumu keşfeden Madam Küri’nin de kan kanserinden öldüğünü unutmayalım. Şu anda bir yakın tehlike Ermenistan sınırında bulunuyor, oradaki eski teknoloji ile yapılmış Metsamor Nükleer Santrali, Ermenistan’ın elektrik ihtiyacı için gerekli olduğundan iptal edilemiyor. Ancak olası bir patlamada, komşu Doğu Anadolu Bölgesi illerinin tehlike altında olduğunu bilmemiz gerekiyor.
Yazara henüz inceleme eklenmedi.

Yazarın biyografisi

Adı:
Atilla Büyükgebiz
Unvan:
Yazar

Yazar istatistikleri

  • 13 okur okudu.
  • 7 okur okuyacak.