Aylin Yengin

Aylin Yengin

YazarÇevirmen
8.3/10
329 Kişi
·
824
Okunma
·
1
Beğeni
·
346
Gösterim
Adı:
Aylin Yengin
Unvan:
Yazar, Çevirmen
Yazara henüz alıntı eklenmedi.
343 syf.
·5 günde·10/10
Aylin Yengin'in Türkçeye çevirdiği roman, fabl türünde yazılan, inanca dair bir macerayı konu alıyor. Kitabın kahramanı Pi Patel, Hindistan'ın Pondicherry kentindeki hayvanat bahçesini idare eden bir ailenin 16 yaşındaki oğlu olarak öne çıkıyor. Doğru inancı yakalamak uğruna tüm dinleri incelemeye ve cemaatlerinin mensubu olmaya çalışan Pi, bu durumu ailesi ve dini liderler fark edene kadar sürdürüyor.
Yann Martel'e göre 'Pi'nin Öyküsü', okurun Tanrı'ya inanmasını sağlıyor; veya neden inanmadığını sorgulayabilmesine yol açıyor.
Filmin masalsı anlatımı, muhteşem görüntüleri, Bengal kaplanıyla okyanusun ortasında bir filikada hayat mücadelesi veren Pi‘nin hikayesindeki görsellikler çok etkileyiciydi.

Kitabı okurken ilk anlatılanlar bana biraz uzun gibi gelmişti, fazla detaya indirgeniyor diye sıkıcı bulmuştum ama ilk filmini izleyip sonra kitabı okuyan biri olarak kitapta detay görüp sonradan önemli bulduğum bu unsurların, filmde atlanildigini farkettim. Kitapta gerçekdışı ve alegorik anlatımının yanı sıra, kimi zaman duygusal öğelerden tamamen arındırılmış betimlemelere rastlıyoruz.
Özellikle Pi’nin kaplandan kopma anı beni çok etkiledi.
Ne bir ses nede bir nefes vardı o vedada..
241 syf.
Uzak bir diyarda, dertsiz, tasasız bir halk yaşardı, dış dünyanın sorunlarından çok uzakta kalan bu insanlar, zamanlarını aileleri ve arkadaşları ile çoğunlukla hobilerini yaparak geçirirlerdi...diye başlıyor kitap.

Başlangıcından da anlaşılacağı üzere bir masal gibi başlayıp, gerçekdışı bir olay örgüsünün içinde sürüp giden, ama günümüzün de en önemli sorunu olan ; değişik dinlerden insanların birbirlerine göstermeleri gereken hoşgörü`yü de çok güzel bir şekilde işlenildiği bir roman.
Farklı tarzı ile şans vermeye kesinlikle değer.

Keyifli okumalar...
124 syf.
·1 günde·8/10
Bana Dorian Grey'in Portresini anımsatan bir kitap oldu. Kitabın sorduğu temel soru: İnsan varlığının kötü yanını özgür bırakabilir mi; bırakırsa neler olur?

Aslında kitabın kapağı içeriğiyle ilgili ipucu veriyor. Bu yüzden kitabın başlarında olayı çözebilirsiniz. Yine de keyifli bir okuma deneyimi oldu. Öneri için Psinef hocama teşekkür ederim.

Şerbetli tatlı yerken aldığınız mutluluğa benzer bir keyifli okuma dilerim.
208 syf.
·Beğendi·10/10
▪"Felsefe kitabı kategorisinde bir kitapmış, ya sıkıcıysa?" diyerek aldığım ve bir hayli yanıldığım bir kitap. Hem eğlenceli hem de sürükleyici, benim çok sevdiğim kitaplardan biri oldu.

▪Yaşamında mutluluğu tam olarak bulamamış ve bu yüzden bir arayış ile yola çıkmış genç bir psikiyatrın sürükleyici ve eğitici hikayesi. Bizlere mutlu olmamız için aslında çok da zor adımların olmadığını ve mutluluğun adımlarını tek tek bularak bilge kişiden aldığı öğütlerle anlatan bir Hector.

▪Çok severek bir solukta okuduğum bir kitap oldu. Elbette kitaptan o önemli mutluluk derslerini ben de not aldım ve düşündüm de ne haklı bizim Hector, aslında hiç de zor değilmiş ya mutlu olmak! Eminim ki sizler de severek okursunuz.
Keyifli okumalar!
288 syf.
Kalabalık ailesinden kaçıp kendini bulmaya çalışan Rebecca,yahudi düşmanlığı ve savaşın yıkıcılığını,mücadelesini,aşkını konu alıyor.Yazarın dili biraz ağır olsada severek okumak ve kendini o anın içinde yaşamak işte bu çok daha başka.
216 syf.
ünlü yönetmen emir kusturica'nın öykü kitabıdır.

kitap bağımsız 6 öyküden ve 214 sayfadan oluşmaktadır.

kitaba adını veren öykü ne yazık ki kültürel uzaklık sebebiyle pek keyif vermiyor. anlatılanlar bizim sistemimize uymayıp benzemediği için bizi içine alamıyor. sonraki öyküler de aynı ritimde devam ediyor ne yazık ki. öykü dediğimiz şeyi bu sebeple çeviriden okumayı sevmiyorum. öykü biz olmalı, bizden olmalı diye düşünüyorum. sanırım bundan böyle çeviri öykü satın almayacağım.

peki sorun sadece çeviride mi? yani kültürel zeminde mi? hayır. öykülerin hepsi kötü öyküler. gerçek hayatta yaşanması güç görünen şeyler. başarısız... demek ki kusturica film çekmeye devam etsin. bıraksın yazı yazmayı.
343 syf.
·8 günde·Puan vermedi
Kitabı ilk okumaya başladığımda beni çok etkilememişti. Daha sonra yeni bir hayat için çıktıkları yolculukta geminin alabora olmasıyla bütün kitabın seyrinin değiştiğini düşünüyorum. 1 yıla yakın bir zaman vahşi bir kaplanla aynı filikada kalıp onu evcillestirmeye çalışması ve başarılı olması çok ilginç.
Kitab beni oldukça şaşırttı ve etkiledi. Kesinlikle herkesin okuması gereken bir kitap olduğunu düşünüyorum.

Yazarın biyografisi

Adı:
Aylin Yengin
Unvan:
Yazar, Çevirmen

Yazar istatistikleri

  • 1 okur beğendi.
  • 824 okur okudu.
  • 29 okur okuyor.
  • 594 okur okuyacak.
  • 16 okur yarım bıraktı.