Berna Sirman

Berna Sirman

ÇevirmenEditör
8.9/10
3.059 Kişi
·
8,8bin
Okunma
·
4
Beğeni
·
1.365
Gösterim
Yazara henüz alıntı eklenmedi.
336 syf.
Bu kitabı okuduktan sonra iyi ki mucize filmini izlemişim diye geçirdim içimden. Çünkü o filmi izlemeseydim, bu kitap ilgimi çekmeyebilirdi ve ben küçük August'un derdine, sevincine, yani kısacası olağanüstülüklerle dolu hayatına ortak olamayabilirdim.
Ve, bir yüz hiç bu kadar güzel görünmemişti bana. Yazar her ne kadar August'un iğrenç yüzünü iğrenç bir şekilde betimlese de, August'un o şekilsiz yüzünün nasıl işlediğini öğrendim yüreğimde. Belki birilerine göre güzel değildi ama bana göre oldukça güzel bir yüzü vardı. Hem, güzellik neye göreydi ki? Kimse güzelliğin ölçütünü veremez ve bunu bu kitapta daha iyi kavradım. Şiddetle tavsiye ederim. Mutlaka okunması gereken bir kitap.

Mucize filmi incelemesi ve alıntıları için:
https://histasyon.com/...emesi-ve-alintilari/
336 syf.
''Bu arada adım August. Size nasıl göründüğümü anlatmayacağım. Aklınıza ne geliyorsa muhtemelen ondan daha kötü görünüyorumdur.'' diye kendisini anlatmaya çalışan, hayal gücümü zorlayan August'u nasıl anlatacağımı bir türlü toparlayamıyorum.
Genetik ve görülme olasılığı çok çok düşük bir rahatsızlığı olan August yüzünde fiziksel bir bozuklukla doğan, sıra dışı görüntüsüne rağmen son derece duygusal ve akıllı bir çocuk. On yaşına gelene yirminin üzerinde ameliyat geçirmiş. Ancak yüzünün düzelmesinin ihtimali yok ve Auggie böyle yaşamak zorunda. Annesinin yardımı ile beşinci sınıfa kadar eğitimini evde tamamladıktan sonra anne ve babası artık okula gitmesine karar verince ortaokula gidişiyle asıl hikaye burada başlıyor gibi bir şey.
İnsanoğlu olarak biz, saat, gün, ay, yıl diye zamanı isimlendirip, iyi geçen yıllarımız için '' Lale Devri'' , kötü geçen yıllarımıza ise '' Zalim Yıllar'' diyerek vicdanımızı rahatlatma veya ödüllendirme çabasından başkaca hiç bir şey yapmayıp, güzelliklerle dolu olanları severek yad ederken hüzün ve acıları ağır basanlarını da sevmeyerek adını, şeklini seyrini kendimizin belirlediği bir kavrama zaman deyip ne kadar suç varsa üzerine yükleyip kurtuluyoruz. Nerede bir ezilen var nerede zulüm yapabildiğimiz sadece acımak oluyor. Empati ne demek farkında olmadan anlamadan dinlemeden sadece acımak.Aldığımızın her nefesin mucize olduğunu hissetmeden, değişemiyor gelişemiyor ve birleşemiyoruz. Ne kadar çok şey bildiğimize değil , nasıl yaşadığımıza bakacaklar öbür tarafta .Hayattaki en büyük zenginliğimiz kendimiz. Eğer her sabah uyanıp yataktan kalkabiliyor ve kendi işlerimizi kendimiz yapabiliyorsak başka zenginliğe ihtiyacımız yok ki Elimizin ayağımızın tuttuğu , sevgi ,umut dolu ,sağlıklı ve acı haberler duymayacağımız bir hayat ise en büyük mucizemiz.
Auggie' nin küçük yaşında bu kadar güçlü olmasını hayranlıkla okudum..
Umarım ve dilerim ki bize sunulan zaman dilimini iyi kullanır, ne olursa olsun herkesin birer insan ve kimsenin kimseden gerçekten üstün olmadığına inanarak yaşarız.
Keyifli okumalar...
336 syf.
·6 günde
"2016" da okuduğum son kitap... MUCİZE... O kadar etkilendim ve beğendim ki. Bir yazar nasıl bu kadar akıcı ve harika yazabilir ki. Ayrıca her yaşa hitap eden bir kitap. Kitapta çeşitli karakterler var. Ve en çok kendimi yakın gördüğüm karakter Summer ve Jack'ti. Özellikle Summer'da resmen kendimi gördüm. Kabadayı ve kötü kalpli karakterlere kızdım. Kitabı yaşayanlar ile yaşadım. Sanırım bu kitabı anlatacağım fazla bir kelime yok. Siz siz olun okumaktan asla vazgeçmeyin. Bu kitabı da kesinlikle okumalısınız. :)
336 syf.
·9 günde·Puan vermedi
Bir çocuk kitabı nasıl yüreğe bu kadar derinden dokunur MUCİZE bana bunu çok güzel gösterdi.Çok iyi geldi aslında hepimizin nasıl yetiştirilmesi gerektiğini ama nasıl yetiştirilemediğimizi,küçükken bile insanları belirli kalıplara sığdırmaya çalıştığımızı,görünüşüne bakarak hemen iyi ya da kötü diyerek damgaladığımızı,yüreğimizin çocukken bile nasıl kirlenebileceğini bana kanıtlamış oldu.Mucizeye çok önyargıyla yaklaşmıştım ''Aaa herkes okuyor zamanımızın DEĞİŞİK Kitaplarından biridir..'' gibi bi düşünce yüzünden okumamakta çok direttim..Ama o düşüncem bile bir önyargıydı.Hepimiz önyargılıyız hepimiz..Kitap bitince kendi kendime ne kadar gururlusun burnun havada ama sen kimsin kim??? gibi sorular sormaya başladım.Aslında nasıl yetiştirilirsek hep öyle kalacağımızı gösterdi sevgi ve saygı ile büyütülürsek insana,doğaya,hayvanlara,evrene de öyle yaklaşacağımızı,ama küçükken bile bazen kafamıza işlemeye çalıştıkları küçükte olsa kötü düşüncelerimizin bizle birlikte büyüyeceğini anladım.Bana bunu çok güzel kanıtladı MUCİZE...Yüzünün değil YÜREĞİ Güzel insanların bu dünyayı kurtaracağını bir kez daha anladım.Hiç birimiz harika değiliz ama en azından Yüreğimizi iyileştirerek o yolda ilerleyebiliriz.....
336 syf.
·Beğendi·10/10 puan
Mucize'yi bir öğretmenimin tavsiyesi üzerine okumuştum. O sıralar kitap okumanın zevkini, güzelliğini yeni keşfetmiştim. Eğer o zamanlarda kötü kitap demeyeyim de (kötü kitap yoktur elbette) bana hitap etmeyen bir kitap okusaydım belki de kitap okumaktan soğuyacaktım. Hatta belki de hoşuma gitmediği için kitap okumaktan vazgeçecektim. Ama bu kitap beni daha da heveslendirdi. Ve böyle güzel kitapların olduğunu gördükçe ve bunları okudukça kitaplara olan sevgim gitgide artmakta. En sevdiğim ve iyi ki okumuşum dediğim kitaplardan biri olduğunu söyleyebilirim. O yüzden bu kitabın yeri bende çok başka. Ele alınan konuya gelirsek konusu çok güzel bir şekilde dile getirilmiş. Hani bazı kitaplara gereksiz fazla uzatılmış deriz ya bu kitap da uzun fakat uzunluğunu göz önünde bile bulundurmazsınız o derece güzel ve açık bir üslubu var. Bazen olayların arka yüzünde bambaşka durumların olabileceğini, kişilerin gözünden kısımlara ayrılmış bir biçimde anlatıyor. Farklı kişilerin ağzından ve onların kişiliğine bürünerek anlatmasını başarılı buldum. Bu sayede hem empati kurabilmeyi hem de aslında olayların daha farklı olabileceğini görebiliyoruz.

Kitabımızın ana karakteri August adında yüzünde fiziksel bir bozuklukla dünyaya gelmiş sıradışı görüntüsüne rağmen son derece zeki bir çocuktur. Çeşitli ameliyatlar geçirmiş ve annesinin yardımıyla beşinci sınıfa kadar eğitimini evde sürdürmüştür. Fakat anne ve babası artık okulda eğitim görmesinin daha iyi olacağına dair karar veriyorlar. Ne yazık ki August başlarda pek istemese de okula başlıyor. Okula başlamasıyla beraber asıl olay burada başlıyor. Devamında bu fiziksel görünüşünden dolayı arkadaşlarına ve çevresine karşı verdiği mücadeleyi anlatıyor. O mücadeleyi inanın ben veremezdim. Aslında sadece ben değil çoğumuz veremezdik. Ama August çoğumuzun veremeyeceği bir mücadeleyi üstesinden fazlasıyla gelerek veriyor. Devamını daha detaylı öğrenmek için sizlerin okumasından yanayım, ama yine de siz bilirsiniz.

Kitabı diğer kitaplarla eş değer tutamıyorum. Tabi ki kitaplar bir tutulmaz. Ama hani şu kitapla şu kitap benim için aynı şeyi ifade ediyor dersiniz ya fakat ben bu kitap için bunu diyemiyorum. Mucize benim için hep bir adım önde...

Şiddetle tavsiye ederim. Her yaştan insanın sevebileceği gayet okunmaya değer bir kitap.
336 syf.
·5 günde·Beğendi·10/10 puan
Mucize için 'iyi ki okudum' diyebiliyorum. Çünkü okurken Auggie'den çok şey öğrendim. Auggie kitabın ana karakteri. Yüzünde 27 tane ameliyat var,dış görüntüsü farklı ve dışarıya çıkmak istemiyor.Çünkü insanlarin ona bakarken ki yüzlerindeki ifade Auggie'yi oldukça rahatsız ediyor. Bir gün ailesi onu okula gitmesinin vakti geldiğini söylediğinde tabi ki istemiyor. Ama yine de okula gidiyor ve 5. sınıf onun için,kitap için,biz okurlar için bir Mucize oluyor. Mucize derken ameliyat izlerinin geçmesi değil. Belki ameliyat izleri geçmiyor ama Auggie'nin hayata bakışı değişiyor en mühimi de dışarı çıkmama korkusu gidiyor. Çünkü 5.sinif ona gerçekten iyi geliyor!Ben Auggie'yi cok sevdim. İleride onun gibi bir öğrencim olursa nasıl davranmam gerektiği konusunda Mucize bana çok şey öğretti.
Eğer Auggie'nin simasını merak ediyorsanız kasımda çıkacak olan filmin fragmanına bakabilirsiniz. Linki https://youtu.be/Ob7fPOzbmzE
İncelememi okuduğunuz için teşekkür ediyorum. Umarım ki Mucizeyi okumanıza vesile olurum. Keyifli okumalar dilerim.
320 syf.
·6 günde
Mucizeler...
Bazen en olmadık zamanlarda gerçekleşenler, ya da yaşadığımız karmaşadan dolayı fark edemediklerimiz...
Bugün, bu incelemenin yönetmeni benim, ve senden kendi hikâyenin senaristliğini yapmanı istiyorum.
Emin ol, hikâyesi olmayanın hayatı olmaz. Yarım kalanlar vardır, mutlu sonla bitenler, karmaşa içerisinde yolunu bulmaya çalışanlar, ya da bitip bitmediğini hiçbir zaman öğrenemediğimiz hikâyeler. Hepsi mucizevi bir şekilde hayat verilmiş kalplerin hikâyesidir.
Hiç uzun süre gökyüzünü izledin mi? Sonsuz maviliğin içerisinde kaybolup giderken gözlerimiz, akan kan dolaşırken hızlıca damarlarımızda, çarpar kalbimiz...
Ama gökyüzü bile parçalanır bazen.
Objektif bakalım biraz. Gökyüzü, sadece gündüz gördüklerimizden ibaret değildir.
Sen, sadece bir yıldızın etrafında dönen minik bir gezegensin. Koca evrende, milyarlarca yıldız, milyonlarca gezegen, ve hikayelerini bilmediğimiz nice hayatlar var belki.
Şehir ışıklarından göremediğimiz binlerce yıldız...
Biz daha onları fark edemeden kayan meteorlar.
Hikâyeler, yepyeni hayatlara can verir. Kimi zaman bir şiir, kimi zaman ünlü bir şarkının notası olursun.
Bu senin hikâyen olsun, ve sen başkalarının hikâyelerine ilham kaynağı...
Çünkü hikâyelerin hayatların etrafında şekillendiği gibi, hayatlar da hikâyelerin etrafında şekillenir.
Bu mucize senin olsun...

Yazarın biyografisi

Yazar istatistikleri

  • 4 okur beğendi.
  • 8,8bin okur okudu.
  • 162 okur okuyor.
  • 3.574 okur okuyacak.
  • 118 okur yarım bıraktı.