Adı:
Mucize
Baskı tarihi:
Mayıs 2016
Sayfa sayısı:
336
Format:
Ciltli
ISBN:
9786053437451
Kitabın türü:
Orijinal adı:
Wonder
Çeviri:
Berna Sirman
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Pegasus Yayınları
Baskılar:
Mucize
Mucize
Kaderinde Sıradışı Olmak Varsa Sıradan Kalamazsın…
Merhaba, adım August. Size nasıl göründüğümü anlatmayacağım.
Aklınıza ne geliyorsa muhtemelen ondan daha kötü görünüyorumdur.
August (Auggie) Pullman yüzünde fiziksel bir bozuklukla doğduğu için, normal bir okula gidemiyordu… şimdiye kadar. Yakında Beecher Ortaokulu’nda beşinci sınıfa başlayacak ve ömrünüzde bir kere bile “yeni çocuk” olduysanız, bunun ne kadar zorlu olduğunu tahmin edebilirsiniz. Dondurma yemek ve Xbox’ında oyun oynamak gibi sıradan şeyleri seven Auggie aslında sadece sıradışı yüzü olan, sıradan bir çocuk. Peki, yeni sınıf arka¬daşlarını, görünüşünün ardında kendisinin de onlar gibi olduğuna ikna edebilecek mi?
“Mucize aslında… tam bir mucize. Kendinize bir iyilik yapın ve bu kitabı okuyun; hayatınızı iyileştirecek.”
Nicholas Sparks, New York Times çoksatan yazarı

# 1 New York Times çoksatanı
USA Today Çoksatan İlk Yüz Listesi
Indie çoksatanı
Publishers Weekly çoksatanı
TIME, Tüm Zamanların En İyi 100 Gençlik Kitabı
Parents, Yılın En İyi 10 Kitabı
Shelf Awareness, En İyi 10 Kitap
New York Times Book Review, Dikkate Değer Kitap
Entertainment Weekly, 10 Harika Çocuk Kitabı Seçkisi
Publishers Weekly, Yılın En İyi Kitabı
School Library Journal, Yılın En İyi Kitabı
Kirkus Reviews, Yılın En İyi Kitabı
Booklist, Editörün Seçimi
School Library Journal, 2012’nin En İyi Çocuk Kitapları Listesi
Publishers Weekly, 2012’nin En İyi Çocuk Kitapları Listesi
Kirkus Reviews, 2012’nin En İyi Çocuk Kitapları Listesi
Booklist, 2012’nin En İyi Çocuk Kitapları Listesi
New York Halk Kütüphanesi, Okuyup Paylaşma Seçkisi
E.B. White Read Aloud Ödülü
Christopher Ödülü

“Cesaret ve gerçeklerle dolu Mucize, etrafımızı saran güzellikleri fark etmeyi anlatıyor. Auggie Pullman’a âşık olmamak imkânsız.”
Rebecca Stead, Newbery ödüllü yazar
“İlk kitaplar nadiren bu kadar etkileyicidir; okurların gözünü ve yüreğini açma gücüne sahip, nadide bir hikâye.”
Publishers Weekly
“Mucize, kocaman yürekli bir kitap… hepimizin nasıl kırılgan, kusurlu ve mükemmel güzellikte varlıklar olduğumuzu gösteriyor.”
Julia Alvarez
“Unutulmaz bir nezaket, cesaret ve mucizenin hikâyesi.”
Kirkus Reviews
“Mucize, sevgi, hüzün ve insan yaşamının değeri hakkında çok güzel bir hikâye. Okuduktan sonra daha iyi bir insan olmayı istememek mümkün değil.”
Patricia Reilly Giff, Newbery ödüllü yazar
336 syf.
·1 günde·10/10
Bu kitabı okuduktan sonra iyi ki mucize filmini izlemişim diye geçirdim içimden. Çünkü o filmi izlemeseydim, bu kitap ilgimi çekmeyebilirdi ve ben küçük August'un derdine, sevincine, yani kısacası olağanüstülüklerle dolu hayatına ortak olamayabilirdim.
Ve, bir yüz hiç bu kadar güzel görünmemişti bana. Yazar her ne kadar August'un iğrenç yüzünü iğrenç bir şekilde betimlese de, August'un o şekilsiz yüzünün nasıl işlediğini öğrendim yüreğimde. Belki birilerine göre güzel değildi ama bana göre oldukça güzel bir yüzü vardı. Hem, güzellik neye göreydi ki? Kimse güzelliğin ölçütünü veremez ve bunu bu kitapta daha iyi kavradım. Şiddetle tavsiye ederim. Mutlaka okunması gereken bir kitap.
336 syf.
''Bu arada adım August. Size nasıl göründüğümü anlatmayacağım. Aklınıza ne geliyorsa muhtemelen ondan daha kötü görünüyorumdur.'' diye kendisini anlatmaya çalışan, hayal gücümü zorlayan August'u nasıl anlatacağımı bir türlü toparlayamıyorum.
Genetik ve görülme olasılığı çok çok düşük bir rahatsızlığı olan August yüzünde fiziksel bir bozuklukla doğan, sıra dışı görüntüsüne rağmen son derece duygusal ve akıllı bir çocuk. On yaşına gelene yirminin üzerinde ameliyat geçirmiş. Ancak yüzünün düzelmesinin ihtimali yok ve Auggie böyle yaşamak zorunda. Annesinin yardımı ile beşinci sınıfa kadar eğitimini evde tamamladıktan sonra anne ve babası artık okula gitmesine karar verince ortaokula gidişiyle asıl hikaye burada başlıyor gibi bir şey.
İnsanoğlu olarak biz, saat, gün, ay, yıl diye zamanı isimlendirip, iyi geçen yıllarımız için '' Lale Devri'' , kötü geçen yıllarımıza ise '' Zalim Yıllar'' diyerek vicdanımızı rahatlatma veya ödüllendirme çabasından başkaca hiç bir şey yapmayıp, güzelliklerle dolu olanları severek yad ederken hüzün ve acıları ağır basanlarını da sevmeyerek adını, şeklini seyrini kendimizin belirlediği bir kavrama zaman deyip ne kadar suç varsa üzerine yükleyip kurtuluyoruz. Nerede bir ezilen var nerede zulüm yapabildiğimiz sadece acımak oluyor. Empati ne demek farkında olmadan anlamadan dinlemeden sadece acımak.Aldığımızın her nefesin mucize olduğunu hissetmeden, değişemiyor gelişemiyor ve birleşemiyoruz. Ne kadar çok şey bildiğimize değil , nasıl yaşadığımıza bakacaklar öbür tarafta .Hayattaki en büyük zenginliğimiz kendimiz. Eğer her sabah uyanıp yataktan kalkabiliyor ve kendi işlerimizi kendimiz yapabiliyorsak başka zenginliğe ihtiyacımız yok ki Elimizin ayağımızın tuttuğu , sevgi ,umut dolu ,sağlıklı ve acı haberler duymayacağımız bir hayat ise en büyük mucizemiz.
Auggie' nin küçük yaşında bu kadar güçlü olmasını hayranlıkla okudum..
Umarım ve dilerim ki bize sunulan zaman dilimini iyi kullanır, ne olursa olsun herkesin birer insan ve kimsenin kimseden gerçekten üstün olmadığına inanarak yaşarız.
Keyifli okumalar...
336 syf.
"2016" da okuduğum son kitap... MUCİZE... O kadar etkilendim ve beğendim ki. Bir yazar nasıl bu kadar akıcı ve harika yazabilir ki. Ayrıca her yaşa hitap eden bir kitap. Kitapta çeşitli karakterler var. Ve en çok kendimi yakın gördüğüm karakter Summer ve Jack'ti. Özellikle Summer'da resmen kendimi gördüm. Kabadayı ve kötü kalpli karakterlere kızdım. Kitabı yaşayanlar ile yaşadım. Sanırım bu kitabı anlatacağım fazla bir kelime yok. Siz siz olun okumaktan asla vazgeçmeyin. Bu kitabı da kesinlikle okumalısınız. :)
336 syf.
·Beğendi·10/10
Mucize'yi bir öğretmenimin tavsiyesi üzerine okumuştum. O sıralar kitap okumanın zevkini, güzelliğini yeni keşfetmiştim. Eğer o zamanlarda kötü kitap demeyeyim de (kötü kitap yoktur elbette) bana hitap etmeyen bir kitap okusaydım belki de kitap okumaktan soğuyacaktım. Hatta belki de hoşuma gitmediği için kitap okumaktan vazgeçecektim. Ama bu kitap beni daha da heveslendirdi. Ve böyle güzel kitapların olduğunu gördükçe ve bunları okudukça kitaplara olan sevgim gitgide artmakta. En sevdiğim ve iyi ki okumuşum dediğim kitaplardan biri olduğunu söyleyebilirim. O yüzden bu kitabın yeri bende çok başka. Ele alınan konuya gelirsek konusu çok güzel bir şekilde dile getirilmiş. Hani bazı kitaplara gereksiz fazla uzatılmış deriz ya bu kitap da uzun fakat uzunluğunu göz önünde bile bulundurmazsınız o derece güzel ve açık bir üslubu var. Bazen olayların arka yüzünde bambaşka durumların olabileceğini, kişilerin gözünden kısımlara ayrılmış bir biçimde anlatıyor. Farklı kişilerin ağzından ve onların kişiliğine bürünerek anlatmasını başarılı buldum. Bu sayede hem empati kurabilmeyi hem de aslında olayların daha farklı olabileceğini görebiliyoruz.

Kitabımızın ana karakteri August adında yüzünde fiziksel bir bozuklukla dünyaya gelmiş sıradışı görüntüsüne rağmen son derece zeki bir çocuktur. Çeşitli ameliyatlar geçirmiş ve annesinin yardımıyla beşinci sınıfa kadar eğitimini evde sürdürmüştür. Fakat anne ve babası artık okulda eğitim görmesinin daha iyi olacağına dair karar veriyorlar. Ne yazık ki August başlarda pek istemese de okula başlıyor. Okula başlamasıyla beraber asıl olay burada başlıyor. Devamında bu fiziksel görünüşünden dolayı arkadaşlarına ve çevresine karşı verdiği mücadeleyi anlatıyor. O mücadeleyi inanın ben veremezdim. Aslında sadece ben değil çoğumuz veremezdik. Ama August çoğumuzun veremeyeceği bir mücadeleyi üstesinden fazlasıyla gelerek veriyor. Devamını daha detaylı öğrenmek için sizlerin okumasından yanayım, ama yine de siz bilirsiniz.

Kitabı diğer kitaplarla eş değer tutamıyorum. Tabi ki kitaplar bir tutulmaz. Ama hani şu kitapla şu kitap benim için aynı şeyi ifade ediyor dersiniz ya fakat ben bu kitap için bunu diyemiyorum. Mucize benim için hep bir adım önde...

Şiddetle tavsiye ederim. Her yaştan insanın sevebileceği gayet okunmaya değer bir kitap.
336 syf.
·9 günde·Puan vermedi
Bir çocuk kitabı nasıl yüreğe bu kadar derinden dokunur MUCİZE bana bunu çok güzel gösterdi.Çok iyi geldi aslında hepimizin nasıl yetiştirilmesi gerektiğini ama nasıl yetiştirilemediğimizi,küçükken bile insanları belirli kalıplara sığdırmaya çalıştığımızı,görünüşüne bakarak hemen iyi ya da kötü diyerek damgaladığımızı,yüreğimizin çocukken bile nasıl kirlenebileceğini bana kanıtlamış oldu.Mucizeye çok önyargıyla yaklaşmıştım ''Aaa herkes okuyor zamanımızın DEĞİŞİK Kitaplarından biridir..'' gibi bi düşünce yüzünden okumamakta çok direttim..Ama o düşüncem bile bir önyargıydı.Hepimiz önyargılıyız hepimiz..Kitap bitince kendi kendime ne kadar gururlusun burnun havada ama sen kimsin kim??? gibi sorular sormaya başladım.Aslında nasıl yetiştirilirsek hep öyle kalacağımızı gösterdi sevgi ve saygı ile büyütülürsek insana,doğaya,hayvanlara,evrene de öyle yaklaşacağımızı,ama küçükken bile bazen kafamıza işlemeye çalıştıkları küçükte olsa kötü düşüncelerimizin bizle birlikte büyüyeceğini anladım.Bana bunu çok güzel kanıtladı MUCİZE...Yüzünün değil YÜREĞİ Güzel insanların bu dünyayı kurtaracağını bir kez daha anladım.Hiç birimiz harika değiliz ama en azından Yüreğimizi iyileştirerek o yolda ilerleyebiliriz.....
336 syf.
·5 günde·Beğendi·10/10
Mucize için 'iyi ki okudum' diyebiliyorum. Çünkü okurken Auggie'den çok şey öğrendim. Auggie kitabın ana karakteri. Yüzünde 27 tane ameliyat var,dış görüntüsü farklı ve dışarıya çıkmak istemiyor.Çünkü insanlarin ona bakarken ki yüzlerindeki ifade Auggie'yi oldukça rahatsız ediyor. Bir gün ailesi onu okula gitmesinin vakti geldiğini söylediğinde tabi ki istemiyor. Ama yine de okula gidiyor ve 5. sınıf onun için,kitap için,biz okurlar için bir Mucize oluyor. Mucize derken ameliyat izlerinin geçmesi değil. Belki ameliyat izleri geçmiyor ama Auggie'nin hayata bakışı değişiyor en mühimi de dışarı çıkmama korkusu gidiyor. Çünkü 5.sinif ona gerçekten iyi geliyor!Ben Auggie'yi cok sevdim. İleride onun gibi bir öğrencim olursa nasıl davranmam gerektiği konusunda Mucize bana çok şey öğretti.
Eğer Auggie'nin simasını merak ediyorsanız kasımda çıkacak olan filmin fragmanına bakabilirsiniz. Linki https://youtu.be/Ob7fPOzbmzE
İncelememi okuduğunuz için teşekkür ediyorum. Umarım ki Mucizeyi okumanıza vesile olurum. Keyifli okumalar dilerim.
336 syf.
·1 günde·Beğendi·10/10
Yine harika bir kitaba denk geldim bugün. Trende öylesine başladığım kitap saatler içinde bitti -8 saat sürdü- ve gerçekten çok güzeldi. Öncelikle yazarı çok sevdim. İlk kitabı olmasına rağmen anlatımı çok güzeldi. Yazarın kalemi o kadar akıcı ve hikaye o kadar sıcak ki August bir anda kendi kardeşim, arkadaşım oldu. Kitap da her bölüm başka bir kişinin ağzından anlatılıyor diyebiliriz sadece August 4 bölüm anlatiyor. Konusundan bahsedecek olursak August Pullman doğuştan 4 milyonda bir yaşanan bir sağlık problemiyle doğuyor. Doğuştan yüzü kendi tabiriyle "aklınıza ne geliyorsa muhtemelen ondan daha kötü" görünüyor. Bebekliğinden itibaren 24 kez ameliyat geçiriyor ve sağlık sorunları nedeniyle evde eğitim görüyor ta ki 5.sınıfa geçene kadar. 5.sınıfa başlayacağı sene annesi artık normal bir okulda eğitim görmesini istiyor ve başlarda istemeyerek de olsa okula başlıyor. Kitap da zaten bu kısımdan sonra heyecanlanıyoruz ve August'un ve çevresinin 1 sene boyunca başından geçenleri okuyoruz. Dost olmayı, ailenin önemini ve nazik insanlar olmayı o kadar güzel gösteriyor ki yazar. Kitaptan çıkarılabilecek bir çok ders mevcut. Açıkçası ben her yaştan insanın sevebileceği iç ısıtan bir kitap olduğunu düşünüyorum ve kesinlikle herkese tavsiye ederim.
336 syf.
·4 günde·Beğendi·8/10
Agust genetik bir rahatsızlıktan dolayı yüzünün etrafindaki insanlarinki gibi olmadığı bir mucize çocuk. . Gerçekten harika bir kitaptı hikaye fazlaca içine aliyor okuyanı. Kitaptaki diğer çocuklara sinir oldum. Tabiki onlarda bir çocuk ama yinede dış görünüşü yüzünden bir insana neredeyse " tiksinç " derecede bakılmasi hiç hoş bir davranış biçimi değil. Agustun o direnci beni çok etkiledi belki de çoğu insanın yapamayacağı kadar cesurdu. Karakteri kardeşim gibi gördüm ve sevdım. Kesinlikle herkesin okuması gereken ders verici bir hikaye.
336 syf.
·4 günde
Kendi yüzünü "Aklınıza ne geliyorsa, muhtemelen ondan daha kötü görünüyorumdur." diyerek betimleyen o minik August' a bir öğretmen olarak, kitap boyunca sımsıkı sarılmak istedim. August' u ve özellikle ailesini çok sevdim. Sanırım onun hayattaki en büyük şansı da böyle sevimli, neşeli, diğer insanların bile gıpta ile baktığı bir aileye sahip olmaktı. Bence bir çocuğun hem gelişmesini hem de mutluluğunu belirleyecek ilk koşul, kaderini etkileyecek olan iyi bir coğrafyaya; ikinci koşul da geleceğini etkileyecek olan iyi bir aileye düşmesidir. Ardından gelecek olan kendi çabasıdır. Tıpkı August' un kendisi için birçok çaba göstermesi gibi...

Yazarın ilk kitabı olmasına rağmen bu kadar sürükleyici, keyifli ve farklı anlatım tarzıyla yazması gerçekten hoşuma gitti. Sizi en etkileyebilecek yerleri, özellikle basit ve kısa cümleler kullanarak anlatmış.

Olayları her bölümde farklı karakterlerin ağzından ve onların kişiliğine, psikolojisine bürünerek anlatmasını başarılı buldum. Bu sayede hem empati kurabiliyorsunuz, hem de aslında olayların o şekilde olmadığını görebiliyorsunuz. Madalyonun diğer yüzünde olayların farklı olduğunun, insanları eleştirirken aslında bilmediğimiz başka durumların ve sebeplerin de olabileceğinin idrakına varabiliyorsunuz.

Peki kitapta gerçekleşen mucize, kitaba adını verecek kadar büyük müydü? Bu, belki tartışılabilir. Bu, belki bizim beklediğimiz kadar büyük bir mucize olmayabilir. Ama August' un gözüyle dünyayı görebilirsek eğer, bu ciddi anlamda inanılmaz bir mucizeydi! Aslına bakarsanız; August' un kendisi en büyük mucizeydi!...
336 syf.
·2 günde·Beğendi·10/10
"Sen gerçek bir mucizesin, Auggie. Bir mucize."

Evet Auggie mucizesin inan bana senin yerinde ben olsam bu hayatla ve yaşadığın bu kadar sorunla kimseyle savaşamazdım küçüğüm.Senin o küçücük kalbin altın değerinde...Hele papatya aranızdan gittiğindeki o güçlü duruşun...Ben senin gibi olamazdım küçüğüm.Sen hayata sunulan bir mucizesin ve ben mucizelere seninle yeniden inandım.Ne kadar boş sebepten şeylere üzülüyormuşum kendime kızdım defalarca, aynaya koşup elimde olan mucizelere sevindim küçüğüm.Sen inanılmaz bir mucizesin...Cesaretine hayran kaldım.Ve küçük bir itirafta bulunayım gözyaşlarıma engel olamadım senin o güçsüz duruşlarında....Neyse ki sende benim gibi yürekli bir aileye sahipsin de çabuk toparladın kendini...Senin kendinle ve hayatla barışık olman hepimize birer parça bir şeyler öğretti küçüğüm...
336 syf.
·4 günde·Puan vermedi
Çok beğendiğim kitaplardan bir tanesi bu kitaplar benim ilgimi çekiyor açıkçası. Herkesin okumasını isterim bu kitapta çıkarılacak ders bir çocuğu bir insanın yüzüne bakarak değerlendirmemesi gerektiğini anlatıyor bence bu kitabı eline alan kişi okusun
336 syf.
·10 günde·Beğendi·8/10
Engel'in ne olursa olsun, tutunmalısın hayata. Senin için kalabalık ortamlara girmek ne kadar zor olsa da, çevrendeki bilinçsiz insanların empatiden uzak bakışlarının arasında yoluna devam etmek seni yorsa da, kendini içten içe kendinden daha sağlıklı insanlara kıyaslıyor olsan da etrafa gözlerini kapatıp kulaklarını tıkıp devam etmelisin yoluna. Yılmadan, inancını kaybetmeden, korkmadan, sahip olduğun herşey için yine de Allah'a şükrederek başarmalısın istediğin şeyi.. Bu kitap da,azmin zaferinin öyküsü. Şu insanlarımız bilinçlensin artık, yanlarından bi Engelli insan geçerken bakışlarını ona çevirip pür dikkat izlemeyi kessinler artık, bu kabalıklarına son versinler.
Hayata yeni bir kural koyalım mı?... Şöyle olsun: Daima gerektiğinden biraz daha nazik olmaya çalış.
R. J. Palacio
Sayfa 318 - Pegasus Yayınları
Haklı olmak ile nazik olmak arasında seçim yapmanız gerektiğinde nazik olmayı seçin.
R. J. Palacio
Sayfa 57 - Pegasus Yayınları
Sonra içimden gelerek gülümsedim.
Nedenini bilmiyorum.
Bazen ağlayacakmış gibi hissettiğimde bunu neredeyse-gülecekmiş hissine çevirebiliyorum...

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Mucize
Baskı tarihi:
Mayıs 2016
Sayfa sayısı:
336
Format:
Ciltli
ISBN:
9786053437451
Kitabın türü:
Orijinal adı:
Wonder
Çeviri:
Berna Sirman
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Pegasus Yayınları
Baskılar:
Mucize
Mucize
Kaderinde Sıradışı Olmak Varsa Sıradan Kalamazsın…
Merhaba, adım August. Size nasıl göründüğümü anlatmayacağım.
Aklınıza ne geliyorsa muhtemelen ondan daha kötü görünüyorumdur.
August (Auggie) Pullman yüzünde fiziksel bir bozuklukla doğduğu için, normal bir okula gidemiyordu… şimdiye kadar. Yakında Beecher Ortaokulu’nda beşinci sınıfa başlayacak ve ömrünüzde bir kere bile “yeni çocuk” olduysanız, bunun ne kadar zorlu olduğunu tahmin edebilirsiniz. Dondurma yemek ve Xbox’ında oyun oynamak gibi sıradan şeyleri seven Auggie aslında sadece sıradışı yüzü olan, sıradan bir çocuk. Peki, yeni sınıf arka¬daşlarını, görünüşünün ardında kendisinin de onlar gibi olduğuna ikna edebilecek mi?
“Mucize aslında… tam bir mucize. Kendinize bir iyilik yapın ve bu kitabı okuyun; hayatınızı iyileştirecek.”
Nicholas Sparks, New York Times çoksatan yazarı

# 1 New York Times çoksatanı
USA Today Çoksatan İlk Yüz Listesi
Indie çoksatanı
Publishers Weekly çoksatanı
TIME, Tüm Zamanların En İyi 100 Gençlik Kitabı
Parents, Yılın En İyi 10 Kitabı
Shelf Awareness, En İyi 10 Kitap
New York Times Book Review, Dikkate Değer Kitap
Entertainment Weekly, 10 Harika Çocuk Kitabı Seçkisi
Publishers Weekly, Yılın En İyi Kitabı
School Library Journal, Yılın En İyi Kitabı
Kirkus Reviews, Yılın En İyi Kitabı
Booklist, Editörün Seçimi
School Library Journal, 2012’nin En İyi Çocuk Kitapları Listesi
Publishers Weekly, 2012’nin En İyi Çocuk Kitapları Listesi
Kirkus Reviews, 2012’nin En İyi Çocuk Kitapları Listesi
Booklist, 2012’nin En İyi Çocuk Kitapları Listesi
New York Halk Kütüphanesi, Okuyup Paylaşma Seçkisi
E.B. White Read Aloud Ödülü
Christopher Ödülü

“Cesaret ve gerçeklerle dolu Mucize, etrafımızı saran güzellikleri fark etmeyi anlatıyor. Auggie Pullman’a âşık olmamak imkânsız.”
Rebecca Stead, Newbery ödüllü yazar
“İlk kitaplar nadiren bu kadar etkileyicidir; okurların gözünü ve yüreğini açma gücüne sahip, nadide bir hikâye.”
Publishers Weekly
“Mucize, kocaman yürekli bir kitap… hepimizin nasıl kırılgan, kusurlu ve mükemmel güzellikte varlıklar olduğumuzu gösteriyor.”
Julia Alvarez
“Unutulmaz bir nezaket, cesaret ve mucizenin hikâyesi.”
Kirkus Reviews
“Mucize, sevgi, hüzün ve insan yaşamının değeri hakkında çok güzel bir hikâye. Okuduktan sonra daha iyi bir insan olmayı istememek mümkün değil.”
Patricia Reilly Giff, Newbery ödüllü yazar

Kitabı okuyanlar 3.156 okur

  • Yusuf Çelik
  • hiç kimse
  • Fatma Talia Kurt
  • Tubabzdmr
  • Sedef
  • İpek gür
  • Nursima
  • Berna Ala
  • Sosi
  • Eylülll

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%9.9
14-17 Yaş
%41.4
18-24 Yaş
%19
25-34 Yaş
%15.5
35-44 Yaş
%11.3
45-54 Yaş
%1.6
55-64 Yaş
%0.2
65+ Yaş
%1

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%90.3
Erkek
%9.5

Kitap istatistikleri (Bütün baskılar)

Bu baskının istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%50.4 (669)
9
%20.2 (268)
8
%15.3 (203)
7
%7 (93)
6
%3.7 (49)
5
%2 (27)
4
%0.6 (8)
3
%0.2 (3)
2
%0.2 (2)
1
%0.2 (3)

Kitabın sıralamaları