Adı:
Mucize ve Ben
Baskı tarihi:
Kasım 2017
Sayfa sayısı:
320
Format:
Ciltli
ISBN:
9786052993194
Kitabın türü:
Orijinal adı:
Auggie & Me: Three Wonder Stories
Çeviri:
Berna Sirman
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Pegasus Yayınevi
Herkesin anlatacak bir hikâyesi vardır…

Mucize ve Ben üç farklı bakış açısıyla Auggie’nin dünyasına yepyeni bir pencere açarak okuldan önceki hayatı ile beşinci sınıfta yaşadıklarının bilinmeyen yönlerine ışık tutuyor. Okurlar bu kez zorba Julian, Auggie’nin en eski dostu Christopher ve okuldaki yeni arkadaşı Charlotte’ın gözünden tek ortak noktaları olan Auggie’yi görecek. Bu üç mucizevi hikâye, sıradışı yüze sahip sıradan çocuktan ayrılmak istemeyenler için hazine niteliğinde.


Madalyonun Öbür Yüzü
Mucize’nin sayfalarında tanıştıkları andan itibaren ona bulaşıcı hastalık taşıyormuş gibi davranan Julian ile Auggie’nin arkadaş olmayacakları ortadaydı. Ancak Julian’ın hikâyesine hiç değinilmedi, okurlar o ve düşünceleri hakkında yalnızca tahmin yürüttü. Şu ana dek. Julian’ın hikâyesi yaşananların öbür yüzünü anlatıyor. Julian, Auggie’ye neden bu kadar kaba davranıyor? Ve yaptıklarını telafi etme fırsatını bulabilecek mi?

“Çarpıcı yazar Palacio olağanüstü kalemiyle ‘nezaketi seç’ mesajını veriyor. Madalyonun Öbür Yüzü’nün her satırı Mucize’ye ait gibi; mükemmel bir ek.”
Booklist

“Julian’ın hikâyesi yalnızca kurbana değil, zorbaya karşı da merhamet duymamızı sağlayan sürprizlerle dolu. Çocuklar Julian’ın davranışlarının ardındaki gerekçeleri keşfettikçe kendilerini başkasının yerine koymaya dair oldukça önemli bir ders alacaklar.”
School Library Journal

Plüton
Taşındıkları güne kadar Christopher, Auggie’nin en iyi arkadaşıydı; tüm ameliyat ve hayal kırıklıklarında, iyi ve kötü gününde yanındaydı. Yıldız Savaşları maratonu yaptıkları ya da birlikte Plüton’a gittikleri zamanlardaki gibi. Çocukluk anıları ile Christopher’ın kötü bir gününün anlatıldığı şimdiki zaman arasında geçişlerle aktarılan Plüton, ayrı düşen iki çocuğun, dostlukların çaba göstermeye değdiğini keşfetmelerinin hikâyesi.

“Palacio hayranları arkadaşlık ve zorbalık gibi sosyal konularla ilgili güçlü bir mesaj taşıyan bu yeni hikâyeye bayılacak.”
Tara Hixon


Hayat Dansı
Büyük bir Broadway yıldızı olmayı hedefleyen, çalışkan, Venn şeması düşkünü ve pek “popüler” olmayan Charlotte, belli etmek istemese de arkadaşlarıyla ilişkilerinde özgüven eksikliği yaşar. Okuldaki büyük dans gösterisine seçildiğindeyse başkaları tarafından kabullenilme isteğinin ve önyargılarının gerçek bedeliyle yüzleşecektir. Peki Charlotte zamanı geldiğinde arkadaşlarının arkasında durabilecek mi?

“Okurları sıradan, yetenekli ve güzel olsalar dahi insanların dış görünüşün ötesini görme ve sosyal gruplar arasındaki duvarları
yıkmak için cesaret gösterebilme gibi konularda teşvik ediyor.”
School Library Journal
320 syf.
Mucizeler...
Bazen en olmadık zamanlarda gerçekleşenler, ya da yaşadığımız karmaşadan dolayı fark edemediklerimiz...
Bugün, bu incelemenin yönetmeni benim, ve senden kendi hikâyenin senaristliğini yapmanı istiyorum.
Emin ol, hikâyesi olmayanın hayatı olmaz. Yarım kalanlar vardır, mutlu sonla bitenler, karmaşa içerisinde yolunu bulmaya çalışanlar, ya da bitip bitmediğini hiçbir zaman öğrenemediğimiz hikâyeler. Hepsi mucizevi bir şekilde hayat verilmiş kalplerin hikâyesidir.
Hiç uzun süre gökyüzünü izledin mi? Sonsuz maviliğin içerisinde kaybolup giderken gözlerimiz, akan kan dolaşırken hızlıca damarlarımızda, çarpar kalbimiz...
Ama gökyüzü bile parçalanır bazen.
Objektif bakalım biraz. Gökyüzü, sadece gündüz gördüklerimizden ibaret değildir.
Sen, sadece bir yıldızın etrafında dönen minik bir gezegensin. Koca evrende, milyarlarca yıldız, milyonlarca gezegen, ve hikayelerini bilmediğimiz nice hayatlar var belki.
Şehir ışıklarından göremediğimiz binlerce yıldız...
Biz daha onları fark edemeden kayan meteorlar.
Hikâyeler, yepyeni hayatlara can verir. Kimi zaman bir şiir, kimi zaman ünlü bir şarkının notası olursun.
Bu senin hikâyen olsun, ve sen başkalarının hikâyelerine ilham kaynağı...
Çünkü hikâyelerin hayatların etrafında şekillendiği gibi, hayatlar da hikâyelerin etrafında şekillenir.
Bu mucize senin olsun...
320 syf.
·9/10
Aslında mucize ve ben kitabı mucize kitabını anlatıyor ama yinede birinci kitabı okuyup bu kitabı okursanız olayları daha iyi anlarsınız bu kitapta 3 kişi ağzından August karşi bakişlarını ona birden saygi duymalarını anlatıyor
320 syf.
·Beğendi·10/10
Mucize ve Ben kitabı Mucize kitabının içerisinde geçen şeylerin daha açıklayıcı bir dille anlatılmış versiyonu gibi yani Mesela Mucize kitabındaki ana karakterimize yapılan kötülükleri yapan çocukların anlattığı bir kitap Aslında birbirlerini devam kitabı gibi değiller ama bence Önce mucizeyi sonra ise Mucize ve Beni arka arkaya okursanız daha iyi olur
320 syf.
·Beğendi·10/10
Yine tam Palacio'ya layık bir kitaptı. Özellikle Charlotte 'a bayıldım. Harika bir kitaptı Mucize'yi okuyan herkes kesinlikle okumalı.Auggie'yi diğer çocukların (3çocuğun) gözünden okumak çok hoşuma gitti.
320 syf.
·Beğendi·Puan vermedi
Çok güzel bir kitap. Yüzü diğer insanlar gibi olmayan (bu hastalığı hatırlayamadım) bir çocuğun hikayesini, yaşadıklarını ve görüntüsünü üç arkadaşının gözünden anlatıyor. Okumanızı tavsiye ederim.
320 syf.
·Puan vermedi
Mucize kitabını okuyup bitirdikten sonra, devamını da okumam gerektiğini düşünerek aldım. Bu kitapta da August’un yakını olan 3 kişinin gözünden kendileri ve August’la olan ilişkileri anlatıyor. Tabi ki aslında her şeyin göründüğü gibi olmadığını , yargılamadan önce Empati yapmayı hatırlatan nitelikte bir kitap
320 syf.
·7/10
Birinci kitabı okumadan bunu okumayın ilk uyarım bu . Bu kitap mucizenin devamı değil yan kitabı gibi . Mucize' de aynı olaya farklı kişilerin bakisacilari görüyoruz . Bu kitapta da farklı 3 kişinin . Kitabın ilk bölümü çok güzeldi çünkü kotu karakterin gözünden de olayları görmek gerekir her zaman . Ancak 2 ve 3. Bölümleri biraz zorlama buldum .
320 syf.
·10 günde·Beğendi·7/10
Aggie ile arkadaşlarının önyargıyla ve zorluklarla başlayan daha sonra ise nezakete ve arkadaşlığa bırakan ilişkilerini okumak çok heyecan vericiydi. Kitapta en sevdiğim Julian’ın bölümüydü. Okurken ağladım, Onu da anlamaya çalıştım. Ancak kitapta en gereksiz bulduğum kısım ise Chorlatte’ın bölümüydü. Olmasa da olurdu.
320 syf.
·1 günde·Beğendi·10/10
Öncelikle kitabın Mucize'nin devam kitabı olmadığını (en azından hikayeye göre) söylemeliyim fakat bu kitaptan aldığınız tadı inanın azaltmıyor. Mucize kitabında herkesin olumsuz düşüncelere sahip olduğu Julian'ın hislerini anlıyoruz. Julian kesinlikle acımasız bir çocuk değil ve yanlışlarını anlıyor. Daha önceden ana karakterimizin çok yakın arkadaşı olan Christopher'ın hikayesi ile onun hissettiklerini de anlıyoruz. Charlotte ise Auggie'ye karşı kaba olmayan ama ona yakın olmaktan da çekinen, içten içe insanların düşüncelerini çok önemseyen ve bu yüzden duygusal değişimler yaşayan birisi. Sözün özü yazarın bu kitabı da sizin beklentinizi karşılıyor bence. Kitabın dili akıcı, ayrıca önceki kitap gibi bu da sürükleyici niteliğe sahip.
320 syf.
·4 günde·10/10
NEDENSE İLK KİTAPTAN DAHA FAZLA SEVDİM..........................................................................................................................................................................................................................................................
320 syf.
·2 günde·Beğendi·9/10
Öncelikle kitap "Mucize" kitabının devamı değildir ancak o kitabı okumadan bunu okumanızı tavsiye etmem. Kitabın akışını daha iyi anlamanız açısından... Farklı bakış açıları ile baktığımızda nasıl farklı görüldüğünü ve neler hissedildiğini daha iyi anlıyoruz. Bunu tek taraftan bakınca anlamak pek mümkün değil. En kötü karakter gibi görünen Julian'ın bile hikayesini okuduğunuzda haksız yönleri olsa da haklı yönlerinin de varlığını görüyoruz. Kitaplar birbirini tamamlar nitelikte. Filminin de izlenmesini tavsiye ederim.
320 syf.
·Beğendi·9/10
Dikkat Spoi!
Selammmmmm...Öncelikle şunu belirtmek istiyorum ki mucizenin devamı olan bu kitap gerçekten ha-ri-ka.Olaylar hiç beklemediğimiz bir şekilde sonuçlanıyor ve bu kitaba daha da heyecan katıyor.Hem duygulu hem coşkulu bir kitap.Özellikle Mucize kitabında herkesin nefret ettiği Julian hakkında bilmediğimiz ve hiç beklemediğimiz olaylarla bu kitapta karşılaşıyoruz.Bu yönüyle aynen mucize gibi size bir şeyler katacak bir kitap.Mucize&Ben'de her şeyin göründüğü gibi olmadığı hiçbir şeye ön yargı ile yaklaşmamamız gerektiği açıkça anlatılıyor ve bu da çok güzel bir şey.Bu tür kitaplar okuduktan sonra insanların hayatlarında daha dikkatli ve daha iyimser davranacağına inanıyorum ve umarım da öyle olur.Tekrar söylemem gerekirse Mucize&Ben kitabını Mucizede olduğu gibi kesinlikle tavsiye ediyorum.Kesinlikle okumalısınız.Buraya kadar okuduysanız teşekkür ederimm.Kitapla kalın,hoşça kalın...
Küçük bir çocuk olmanın en çok özlediğim yönlerinden biri izlediğiniz tüm filmlerin mutlu sonu olmasıydı.
...
Ama büyüdükçe bazı hikâyelerin mutlu sonu olmadığını görmeye başlıyorsunuz.
R. J. Palacio
Sayfa 246 - Pegasus Yayınları
Birbirimize arkadaşça davranıyorduk.
Ama hiçbir zaman gerçekten arkadaş olmamıştık.
R. J. Palacio
Sayfa 237 - Pegasus Yayınları
"Gözyaşı diyarı ne kadar da akıl sır ermez bir yer."
-Antoine de Saint-Exupéry, Küçük Prens
R. J. Palacio
Sayfa 110 - Pegasus Yayınları
Onlara, "İyi arkadaşlıklar çaba göstermemize değer," demiştim.
Annemin, bunu söyleyenin kendisi olduğunu hatırladığını bile sanmıyorum.
R. J. Palacio
Sayfa 167 - Pegasus Yayınları
Ağlamak da çoğu çocukta kendiliğinden gelişir; nefes alma ve yutkunma gibi.
R. J. Palacio
Sayfa 113 - Pegasus Yayınları

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Mucize ve Ben
Baskı tarihi:
Kasım 2017
Sayfa sayısı:
320
Format:
Ciltli
ISBN:
9786052993194
Kitabın türü:
Orijinal adı:
Auggie & Me: Three Wonder Stories
Çeviri:
Berna Sirman
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Pegasus Yayınevi
Herkesin anlatacak bir hikâyesi vardır…

Mucize ve Ben üç farklı bakış açısıyla Auggie’nin dünyasına yepyeni bir pencere açarak okuldan önceki hayatı ile beşinci sınıfta yaşadıklarının bilinmeyen yönlerine ışık tutuyor. Okurlar bu kez zorba Julian, Auggie’nin en eski dostu Christopher ve okuldaki yeni arkadaşı Charlotte’ın gözünden tek ortak noktaları olan Auggie’yi görecek. Bu üç mucizevi hikâye, sıradışı yüze sahip sıradan çocuktan ayrılmak istemeyenler için hazine niteliğinde.


Madalyonun Öbür Yüzü
Mucize’nin sayfalarında tanıştıkları andan itibaren ona bulaşıcı hastalık taşıyormuş gibi davranan Julian ile Auggie’nin arkadaş olmayacakları ortadaydı. Ancak Julian’ın hikâyesine hiç değinilmedi, okurlar o ve düşünceleri hakkında yalnızca tahmin yürüttü. Şu ana dek. Julian’ın hikâyesi yaşananların öbür yüzünü anlatıyor. Julian, Auggie’ye neden bu kadar kaba davranıyor? Ve yaptıklarını telafi etme fırsatını bulabilecek mi?

“Çarpıcı yazar Palacio olağanüstü kalemiyle ‘nezaketi seç’ mesajını veriyor. Madalyonun Öbür Yüzü’nün her satırı Mucize’ye ait gibi; mükemmel bir ek.”
Booklist

“Julian’ın hikâyesi yalnızca kurbana değil, zorbaya karşı da merhamet duymamızı sağlayan sürprizlerle dolu. Çocuklar Julian’ın davranışlarının ardındaki gerekçeleri keşfettikçe kendilerini başkasının yerine koymaya dair oldukça önemli bir ders alacaklar.”
School Library Journal

Plüton
Taşındıkları güne kadar Christopher, Auggie’nin en iyi arkadaşıydı; tüm ameliyat ve hayal kırıklıklarında, iyi ve kötü gününde yanındaydı. Yıldız Savaşları maratonu yaptıkları ya da birlikte Plüton’a gittikleri zamanlardaki gibi. Çocukluk anıları ile Christopher’ın kötü bir gününün anlatıldığı şimdiki zaman arasında geçişlerle aktarılan Plüton, ayrı düşen iki çocuğun, dostlukların çaba göstermeye değdiğini keşfetmelerinin hikâyesi.

“Palacio hayranları arkadaşlık ve zorbalık gibi sosyal konularla ilgili güçlü bir mesaj taşıyan bu yeni hikâyeye bayılacak.”
Tara Hixon


Hayat Dansı
Büyük bir Broadway yıldızı olmayı hedefleyen, çalışkan, Venn şeması düşkünü ve pek “popüler” olmayan Charlotte, belli etmek istemese de arkadaşlarıyla ilişkilerinde özgüven eksikliği yaşar. Okuldaki büyük dans gösterisine seçildiğindeyse başkaları tarafından kabullenilme isteğinin ve önyargılarının gerçek bedeliyle yüzleşecektir. Peki Charlotte zamanı geldiğinde arkadaşlarının arkasında durabilecek mi?

“Okurları sıradan, yetenekli ve güzel olsalar dahi insanların dış görünüşün ötesini görme ve sosyal gruplar arasındaki duvarları
yıkmak için cesaret gösterebilme gibi konularda teşvik ediyor.”
School Library Journal

Kitabı okuyanlar 107 okur

  • Berkay Çomoğlu
  • Canveotesi
  • Elif Sena Özbek
  • Su Diler
  • booksofbet
  • Sevgi Kandemir
  • Thourtaeu
  • Naz doğan
  • Elif Mustafa Mehmet
  • seda

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%37.7 (20)
9
%34 (18)
8
%7.5 (4)
7
%9.4 (5)
6
%0
5
%1.9 (1)
4
%3.8 (2)
3
%1.9 (1)
2
%1.9 (1)
1
%1.9 (1)