Bülent Ulus

Bülent Ulus

Yazar
Editör
BEĞEN
TAKİP ET
koseli-arti
coklupaylas
ucnokta_yatay-1
yildiz
8.0
8 Kişi
okuyor-dolu
21
Okunma
v3_begen_dolu
0
Beğeni
goz
163
Gösterim
Kitaplarını Satın Al
bilgi
Sponsorlu
Unvan
Türk Yazar
Doğum
Tunceli, 1974
Yaşamı
Balıkesir Üniversitesi’nde Turizm-Otelcilik eğitimi aldı. İstanbul Üniversitesi’nde Felsefe okudu. Öğretmenlik, yayıncılık, editörlük yaptı. Tiroj’da yazı işleri müdürlüğü görevinde bulundu, dosyalar hazırladı, röportajlar yaptı. Kawaye Min-Benim Kawam kitabını yayıma hazırladı. Halen bir yayınevinde çalışıyor.
264 syf.
·
9/10 puan
Üniversiteler ne kadar iyi ise!
Sol bakışlı olarak yazılmış, özellikle de üniversite eylemlerine değinilmiş. Çünkü bu kitap üniversite öğrencilerinin beğenmedikleri yozlaşmış yönetimine isyanını anlatıyor. Despotluğun ve yönetici zihniyetin bugünden farkı olmayan bir dönemdeki öğrencilerin bu dönemden bıkmışlığını kitap, arada dramatize ederek arada realize ederek bizlere sunuyor ve okurken okuru hiç sıkmıyor. Esasen her türden kitap okuyan biriyim bu nedenle alakalı olmadığım konuları da okurum. Bu kitap ise alakalı olmadıklarımdandı ve hiç sıkmadı. Mutlaka her Türk gencinin göz gezdirmesi gereken bir kitap. Unutmayın bu kitap 27 Mayıs darbesini anlatmıyor. 27 Nisan üniversite olayları ve 555k'yı anlatıyor. İyi okumalar
kamera
alinti_ekle-2
Okuyacaklarıma Ekle
264 syf.
Tarih hep mi tekrar ediyor?
Bizim ülkemizde demokrasi anlamını en çabuk yitiren kelimelerden sanırım. Bu kitap; demokrasiyi tek parti döneminin tek düzeliğinden kurtarıp çok sesliliğin özgürlüğüne ve gelişimine ulaştırmayı hedeflerken demokrat olmak isteyip koltuğun sıcaklığıyla içinden geldiği halkı unutup makyavelist olan demokrat partiyi anlatıyor. Kitabın başlığı 27 Mayıs darbesine gidilen süreçte tabiri caizse son kurşunu sıkan öğrenci olaylarının toplanma parolası olan 555K. Türk siyasi tarihinde de yer edinen bu parola 5. Ayın 5’inde saat 5’te Kızılay’da toplanılacağını öğrenciler arasında kulaktan kulağa fısıldamak için kullanılmış. Kitap yerinde araştırmalarla, dönemin şahitlerinden anekdotlarla olayları açık bir şekilde anlatıyor. Objektif bir şekilde anlatılan dönemde ne yazık ki tek parti döneminde yapılan yanlışlar da, o yanlışları düzeltmek için devralınan yetkilerin başka yanlışlar için kullanılmaya başlanması da görülüyor. Demokrasinin temelinde insan olmalı. İnsan haklarını yok sayan, erki kutsayan, adaleti kendi çarklarında işleten her yönetim sistemi ve kadrosu kendi kendini sindirir, yok eder. Salt insan olduğumuz için eşit yaşamalı, düşmanlıktan sıyrılmalı hülasa insan kalmalıyız.
kamera
alinti_ekle-2
Okuyacaklarıma Ekle
50 öğeden 1 ile 10 arasındakiler gösteriliyor.
;