Çağdaş Özkan

Çağdaş Özkan

Çevirmen
8.8/10
926 Kişi
·
2.888
Okunma
·
0
Beğeni
·
194
Gösterim
Adı:
Çağdaş Özkan
Yazara henüz alıntı eklenmedi.
480 syf.
·7 günde·Beğendi·8/10
Kurban, okuduğum üçüncü S. J. Bolton kitabı. Yazar ile Kan Hasadı kitabıyla tanışmış ve o kitabı çok beğenmiştim, ardından Zehir isimli kitabını da okudum. Üçüncü olarak ise Kurban'ı okumaya karar verdim. Normalde kitapları yayınlanma tarihlerine göre okuma konusunda bir takıntım olsa da sanırım bu kez tersten bir sıralama izlemişim. Çünkü Kurban yazarın yayınlanan ilk kitabı. İlk kitaplar yazarın o alanda hangi noktaya geleceği konusunda ipuçlarıyla doludur bana göre. Eğer yazarı ilk kez okuyacak olsaydım ve bu kitabın yazarlık hayatının ilk kitabı olduğunu biliyor olsaydım S. J. Bolton'un bu alana başarılı bir adım attığını söylerdim. Bu kitabının ardından yayınlanmış diğer kitaplarından iki tanesini okuduğum içinse o kitaplar arasında beğeni açısından 1) Kan Hasadı 2) Kurban 3) Zehir şeklinde bir sıralama yapabilirim.

Yazarın okuduğum diğer kitaplarında olduğu gibi bu kitabı da kırsal bir bölgede geçiyor, İskoçya'da bulunan bir takımada olan Shetland'da bulunan Yell, Unst gibi adalar mekan olarak seçilmiş. Kırsal bölgelerde geçen polisiye-gerilim kitapları her zaman bana daha güzel gelmiştir. Bu açıdan Kurban'ı sevdiğimi söyleyebilirim.  Konu ise şu şekilde: Tora Hamilton ve kocası İngiltere'den Shetland'a taşınıyorlar. Kadın doğum uzmanı olan Tora ölen atını, taşındıkları evin bahçesine gömmek için toprağı kazmaya başlıyor. Toprağın altında kömürleşmiş bir kadın cesedi bulan Tora yetkililere haber veriyor. Yapılan incelemeler sonucunda cesede dair en dikkat çekici şeylerden biri, kadının sırtında bulunan ve eski bir efsaneye atıfta bulunan üç adet rün yani şekil. Shetland efsanelerini akla getiren bu rünlerin bulunan ceset ile bağlantısını bulmak için çalışan Tora ve polis ekiplerini ise sır dolu olaylar bekliyor.

Kitap oldukça güzel başladı diyebilirim, sayfa sayısı fazla olmasına rağmen oldukça rahat okunan bir kitap Kurban, tabii bunda sürükleyeciliğin payı büyük. Ayrıca kitabın gerçekten hayli yüksek bir temposu var, aksiyon birçok sayfada çok yüksek. Kurban kesinlikle sonunu merak ettiren bir kitap. Bu tür kitaplarda sonun nasıl olduğu çok önemlidir. Yani o kadar merakın, olayın, sürükleyiciliğin üstüne sonucun gerçekten iyi bir şekilde bağlanması gerekir. S. J. Bolton bana göre bu kitabında bunu başarmış. Ayrıca yukarda adı geçen Shetland efsaneleri gerçekten de var olan efsaneler. Kitabı bitirdikten sonra haklarında birkaç şey okudum gerçekten ürpertici şeyler var diyebilirim. Kitapta adalardaki kasabalar gibi az nüfuslu ve dış dünyaya toplumsal açıdan kapalı olan yerlerde, oraya dışardan gelen insanlara karşı oluşturulan bakış açısı da güzel aktarılmış diye düşünüyorum. Köy, kasaba gibi yerlerde insanlar gerçekten de sonradan o bölgeye gelen insanlara karşı düşmanca tavırlar sergileyebiliyorlar. Kurban genel olarak beğendiğim bir kitap oldu, bu türde kitapları zaten çok seviyorum ve Bolton kitapları da bana göre bu alanın iyilerinden. Okurken gerçekten keyif alıyorum. Ayrıca yazarın bu kitabı için İskoçya kültürü, adalarda geçen efsanelerle ilgili derinlemesine araştırmalar yaptığı aşikar. Şu ana kadar yazarın dilimize çevrilen dört kitabından üçünü okudum. Okumadığım kitabı ise Temmuz 2017'de yayınlanan Beşinci Senfoni. Tabii o kitabı da ilk fırsatta okumayı planlıyorum. S. J. Bolton'un beni hayal kırıklığına uğratmayacağımdan şüphem yok. Özellikle bu türdeki kitapları seviyorsanız ve Bolton ile henüz tanışmadıysanız gönül rahatlığıyla tavsiye ederim.
480 syf.
İskandinav ülkelerine karşı ilgiden midir bilemedim ama adeta kitabın içerisinde yaşadım denizi, kokusu, herşeyiyle... Polisiye tarzında bir roman olarak dikkatimi çekti okuduğumda çarpıcı bir cinayet, acaip bir rituel ve korkunç bir cinayet sebebine tanık oldum.
352 syf.
·Beğendi·10/10
Will,Artık Orman Muhafızları Birliğinin oynadığı rolü ve birlik üyelerinin Krallığın elli baronuna kattığı değerin farkındaydı..Will, Dost canlısı bir insandı,çoğu zaman etrafındakilerle arkadaşlık kurmaya özenirdi.Ancak bu ORMAN MUHAFIZLARININ TARZI DEĞİLDİ..
480 syf.
·8 günde·Beğendi·7/10
Kitap çok sürükleyiciydi. Garip bir konusu vardı ve tahmin ettiğim gibi bitmedi. Sonunu okuduğum da hala aklımda oturmayan birkaç şey vardı ama onlar küçücüktü. Genel olarak beğendim. Güzeldi.
Furkan
Furkan Gölgelerin Efendisi 13 - Kızıl Tilki Klanı'ı inceledi.
376 syf.
·Beğendi·10/10
Yıllar sonra Türkiye'ye geleceğini duyduğumda seriyi baştan okumaya başladım ve hala o sıcaklığı koruyor. Karakterlerle özdeşleşmeyi hala başarıyor 13 yaşında başladığım seriye 24 yaşımda ilk günkü sıcaklıkla devam ettim.
352 syf.
·2 günde·Beğendi·8/10
Dikkat spoiler içerir.
Will, Seacliff Baronluğunun resmi Orman Muhafızı olmuştur ve buradaki laubali durumu düzeltmeye çalışmaktadır. Bu arada eski dostu haberci Alyss baronluğa gelir ve gizli bir göreve gitmesi gerektiğini söyler. Ancak haydut Jack Buttle bunu duyar ve Will onu etkisiz hale getirip savaş çıkmasını engellediği Skandiya'lılara köle olarak hediye eder. Görevi İskati'lerin sınırındaki Norgate baronluğundadır. Lord Syron büyücü Malkallan tarafından zehirlenmiş ve köyde garip olaylar olduğu söylenmektedir. Will'in görevi de tehlikeleri engellemek ve gerçeği ortaya çıkarmaktır. Syron'un yerine bakan oğlu Orman sevilmekte ama Orman'ın kuzeni Keren askerler tarafından sevilmektedir. Büyücüyü en sonunda bulan Will, adının Malcolm olduğunu ve masum olduğunu ortaya çıkarır. Baronlukta olayları planlayan beklenmedik bir isimdir ve Alyss bu kişinin elinde esir kalmıştır. Ayrıca eski dost Buttle da Norgate'e gelmiştir? Acaba Will, Alyss'i kurtarıp baronluğa huzur getirebilecek midir? Halt tarafından Will ve Alyss'e yardımcı olsun diye gönderilen şövalye Horace çok mu geç kalmıştır? Keyifle okunan bir roman.
480 syf.
·9 günde·Beğendi·8/10
Polisiye tarzı kitapları seven biri olarak bu kitabı fena bulmadım. Yazarın Zehir kitabını almıştım. Fakat ilk kitabının kurban olduğunu görünce e-kitap olarak indirip okudum. Kitabın temposu gayet iyi, akıcı. Türünün iyi örneklerinden.
528 syf.
·Beğendi·9/10
Kitap mükemmel Horace kral tarafından nihon-ja imparotorluğuna bir görev için gitmişti ancak imparotara karşı isyan çıkınca Horace orada kalıp yardım etme kararı aldı sonradan will halt Skandiyalilar katıldı en sonda Horace ve Evelyn in aşkına şahit oluyoruz öneriyorum okuyun Yanlizca bu kitabı değil tüm seriyi okumanızı isterim
352 syf.
·1 günde·Beğendi·8/10
Ben bu seriyi bitirdim aslında ama tekrar başlamak istedim çünkü çok güzel bir seriydi hâlâ bazen düşünüyorum bu kitabı işte böyle olmasa şöyle olabilirdi gibi ama keşke bu seri bitmeseydi tekrar başladım ve mutluyum herkese öneririm Harry Potter tadında bir kitap
340 syf.
·1 günde·Beğendi·10/10
Dikkat spoiler içerir.
Bahar gelmiştir ve Evanlyn ile Will'in Skandiya'dan kaçması gerekmektedir. Ancak Evanlyn kaçırılır. Gücünü henüz toplayamayan Will onu kurtarmaya çalışırken ölmek üzeredir ama Halt ve Horace tam zamanında yetişerek hayatını kurtarır. Kızı kaçıran bir Temuçi birliğidir. Temuçiler çok güçlü step savaşçılarıdır ve niyetleri de Skandiya'yı ele geçirip gemilerini aldıktan sonra Araluen'e saldırmaktır. Yolda Erak ile karşılaşan Halt durumu anlatır ve zoraki olarak müttefik olmaları gerektiğini söyler. Bu arada Evanlyn'in gerçek kimliği ortaya çıkar ve Yüce Kont Ragnak'ı intikam yeminini ertelemesi için ikna etmek çok güç olur. Will'in yetiştireceği yüz köle okçu, Horace'ın savaşçılık yetenekleri ve Halt'ın taktik dehası, acaba cesur Ragnak ve Erak'ın Skandiya ordusunun kendisinin dört katı Temuçi ordusunu püskürtmesini sağlayabilecek midir? Evanlyn, Horace, Halt ve Will sağ salim topraklarına dönebilecek midir? Sürgün sonrası Halt'ın vaziyeti ne olacaktır? Bir solukta okunan bir roman. Mutlaka okunması gerekenlerden.

Yazarın biyografisi

Adı:
Çağdaş Özkan

Yazar istatistikleri

  • 2.888 okur okudu.
  • 40 okur okuyor.
  • 808 okur okuyacak.
  • 24 okur yarım bıraktı.