Carys Davies

Carys Davies

Yazar
8.1/10
18 Kişi
·
26
Okunma
·
3
Beğeni
·
45
Gösterim
Adı:
Carys Davies
Doğum:
Galler
Galler’de dünyaya geldi, Britanya dışında bir süre New York ve Chicago’da yaşadı. İlk öykü kitabı Some New Ambush’un ardından 2015 yılında yayınladığı Kuytu, aralarında Frank O’Connor Uluslararası Öykü Ödülü ve Jerwood Kurmaca Keşif Ödülü’nün de olduğu çok sayıda edebiyat ödülüne layık görüldü. Antolojilerde ve dergilerde yayınlanan öyküleri ayrıca BBC Radyo 4’te de seslendirildi. Kurmaca dışı yazılara da imza atan Davies’in son olarak 2018 yılında West adlı romanı yayınlandı.
Hiçbir zaman özel biri olduğumu iddia etmediğimi kendime hatırlatmaya çalışsam da, aylar geçtikçe ve insanlar artan bir sevgiyle beni bağırlarına bastıkça, maskemin düşeceği veyahut foyamın ortaya çıkacağı o berbat ana doğru yavaş ama emin adımlarla ilerlediğimi; onur kırıcı çöküşüme her geçen gün biraz daha yaklaştığımı hissetmekten kendimi alamıyordum.
Carys Davies
Sayfa 54 - Yüz Kitap
136 syf.
·9/10
Kaliteli bir öykü kitabı. İçerisinde özellikle birkaç tanesi var ki muazzam. Öykü severler kaçırmasın derim. Birkaç öyküyü beğenmedim. Ama yazarla alakalı, sonuçta o bir Avrupalı:) Bu arada çevirmeni olan Yasemin Akbaş, muazzam bir iş çıkartmış. Bir tebrik de ona gelsin. Değişik öyküler okumak isteyenlere, kaliteli edebiyat severlere...
136 syf.
·3 günde·Beğendi·10/10
Carys Davies, on yedi öykü anlatıyor Kuytu’da. İlk hikayeden son hikayeye dek ise tahmin edilemez sonlar ile örüyor cümleleri. Tek sayfalık öykü de dahil buna..
.
Frank O’Connor öykü ödülünü de kazanan bu eser,huzursuzluk yaratan ama onlarla yaşamaya alıştığınız fay hatları ile dolu. Karakterlerin gizli tutkuları, yaşanmış ve yaşanacak olanların beraberinde getirdiği iniş çıkışlar..Nasıl başlayıp bitirdiğinizi anlamıyorsunuz. Ters köşeler, büyük acılar ve bir o kadar da büyük umutlar görüyorsunuz.
.
Eserin orijinal ismi öykülerin birinin de ismi olan The Redemption of Galen Pike, ancak çevirmen Yasemin Akbaş kitabın ruhuna başka bir adı uygun bulmuş,Kuytu..Ki çok da iyi bir tercih olduğunu düşünüyorum. Her bir karakterin açıktan değil kuytularında kalan kırıntılarını okuduğumuz düşünülürse..
.
Ve Burak Akbay’ın bu kapak tasarımı da dağınık çizgilerle oluşturulmuş bir kesiğe odaklanıyor, dokunulduğunda acıyacak biliyorsunuz ama dokunulması için de dualar mırıldanıyorsunuz. Tıpkı kitabın içinde okunmayı bekleyen karakterler gibi.
%59 (80/136)
·1/10
Yazar, çok güzel ters köşe yapıyor bazı öykülerinde. Kısa ve öz yazmaya çalışmış. Betimleme minimum, süslü sözler yok.

Öyküdeki karakterleri tanıyamadan olaylar oluyor ve bitiyor. Ters köşelerin, sosyal medyada milletin birbirine laf sokmasını okumam kadar etkisi oldu bende. Tanımıyorum ki karakterleri doğru düzgün, banane.

Yavan, saman gibi bir metinler bütünüydü benim için. Hiç zevk almadım okurken, uzadı da uzadı.

Normalde yanımda davul çalınsa kitaba odaklanabilen ben, bu kitapda sinek vızıldasa dikkatim dağıldı. Neden? Çünkü akıcı değildi, içine de bir gram çekmedi beni.

Ne umutlarla almıştım kitabı, Goodreads'deki yorumları ve beğenileri görünce. Kitap zevkiniz bana yakınsa almanızı asla önermem.

Başka hayal kırıklıklarında görüşmek üzere hoşça kalın!
136 syf.
·2 günde·Beğendi·9/10
Çok iyi hikayeler var bu kitapta.. Her öyküde bir giz bulunuyor öyleki tek bir cümleyi bile kaçırsanız çözemiyorsunuz.. Müthiş bir keyifle okudum ben..tadı damağımda kaldı, desem yeridir Kuytu
136 syf.
·9 günde·Beğendi·Puan vermedi
Carys Davies'in Kuytu'sunu o kadar çok beğendim ki ilk öyküyü okur okumaz arkadaşlarıma yolladım, okusunlar diye.
Yalın anlatımı ile okuyucuyu içine çeken öyküler, sakin sakin akarken bir anda keskin bir sıçrayışla yön değiştiriyor.Okuyucuya da bir şok yaşatarak, silkeliyor.
Hikâyelerin konularının özgünlüğü de göze çarpıyor.Carys Davies Kuytu ile Frank O’Connor Öykü Ödülü’nü kazanmış.
Öykü severlerin kaçırmaması gereken bir kitap diye düşünüyorum.
136 syf.
·3 günde·7/10
Bir öykü kitabı Kuytu. Birçok öykü barındırıyor içinde. İyi öyküler olduğu kadar yerine oturmayan, havada kalan öyküler de var. Genellikle karakterlerin gizli kalmış, mahrem yanları üzerinden yürüyen anlatı bir gerilim yaratıyor ve beklenmedik bir sonla bitiyor. Ama bazı öyküler öyle belirsiz ve anlaşılmaz bitiyor ki manasız geliyor. Yine de farklı tarzda, zaman zaman absürt öykü sevenler okuyabilir.
136 syf.
·10/10
Britanyalı bir yazarın kaleminden çıkan, "Frank O'Connor Uluslararası Öykü Ödülü" ve "Jerwood Kurmaca Keşif Ödülü" başta olmak üzere çok sayıda edebi ödüle layık görülen on yedi adet sarsıcı hikaye... Hayatın görülmeyen köşelerinde kalan, yaşanması ya da yaşanmış olduğu muhtemel olan öyküler akıcı, sade, samimi bir dille aktarılıyor okuyuculara. Bir düşünceyi aktarmak için sayfalar dolusu kelimelere ihtiyaç olmadığını görmüş oldum bu kitapla. Çünkü yazar, yarım sayfalık kısa bir hikayede de aynı etkileyiciliği üzerimde sürdürdü. Çeviri doyurucu. Eserin orjinal ismi kitap içinde geçen bir hikayenin adını taşıyan "The Redemption of Galen Pike". Ancak çevirmen bu ismi "Kuytu" olarak belirlemek istemiş. Haksız da sayılmaz. Taşranın ulaşılamaz bölgelerinde sıradan bir hayat yaşadığı düşünülen insanların kuytularına inebilen başarılı bir kalem için uygun bir isim. Ve çevirmenlik, yazarlığın başka bir kolu olduğundan motamot çeviriler edebiyatın içine sığmaz. İşin özü gönül rahatlığıyla tavsiye edebileceğim akıcı, etkileyici bir öykü kitabıydı. Kitap, sizi sürpriz sonlarla karşılıyor olacak. Okuyun, okutun.
136 syf.
·2 günde·5/10
İki yazarı da okumuş biri olarak merak ediyorum: Carys Davies'i Çehov'la kıyaslama yürekliliğini gösterme, cahilliğinin kaçıncı boyutu peki?
Bunu inanın Çehov'un bilinirliğine sığınarak sormuyorum. Şu elimdeki kitap, Çehov'un sade, diri kaleminin yanından geçmeyecek nitelikte, bok bir kitap.
Frank O' Connor Öykü Ödülü de almış.
Belki de bende sorun vardır. (Cıks sanmam)
*
#neokudum
#okumasamdaolurdu
#ölmedenöldürülesikitaplar
#kuytu
#carysdavies

Yazarın biyografisi

Adı:
Carys Davies
Doğum:
Galler
Galler’de dünyaya geldi, Britanya dışında bir süre New York ve Chicago’da yaşadı. İlk öykü kitabı Some New Ambush’un ardından 2015 yılında yayınladığı Kuytu, aralarında Frank O’Connor Uluslararası Öykü Ödülü ve Jerwood Kurmaca Keşif Ödülü’nün de olduğu çok sayıda edebiyat ödülüne layık görüldü. Antolojilerde ve dergilerde yayınlanan öyküleri ayrıca BBC Radyo 4’te de seslendirildi. Kurmaca dışı yazılara da imza atan Davies’in son olarak 2018 yılında West adlı romanı yayınlandı.

Yazar istatistikleri

  • 3 okur beğendi.
  • 26 okur okudu.
  • 18 okur okuyacak.
  • 1 okur yarım bıraktı.