Çiğdem Köfüncü

Çiğdem Köfüncü

Çevirmen
8.8/10
884 Kişi
·
1.124
Okunma
·
0
Beğeni
·
304
Gösterim
Adı:
Çiğdem Köfüncü
Unvan:
Çevirmen
Yazara henüz alıntı eklenmedi.
408 syf.
·42 günde·Beğendi·10/10 puan
Merhaba :)
Her şey bir ailenin yetiştirme yurdundan erkek çocuk sahiplenmek istemesi ile başlıyor. Ama bir sürpriz olup erkek çocuk yerine kız çocuk sahipleniyorlar. Kitabın devamında ise o kızın yaşadığı maceralar anlatılıyor.
Yazar romanda sade bir dil ve bolca betimleme kullanmış.. Ama öyle uzun ve boğucu betimlemeleri yok.
Ben kitabı sevdim ama bazı bölümleri insanı sıkıyor.
Kitap konu olarak beklentimin epey üstünde çıktı .İnsana yaşamın güzel olduğunu bir kez daha hatırlatıyor. Mutluluk verici bir kitap.. Keyifli okumalar dilerim.:)
32 syf.
·1 günde·10/10 puan
Kitap maskeli, gizemli üç temizlikçinin takdire şâyân işlerini anlatıyor. İnsanlara kendi işlerini kendilerinin görebileceği mesajını veren, hatta bunu soylular ve erkekler üzerinden yapan bir kitap. Benim son derece hoşuma gitti. Eminim sizler de beğenirsiniz (çocuk kitapları okumaktan zevk alıyorsanız).

Okuyacak olanlara keyifli okumalar dilerim. :)
32 syf.
·1 günde·Puan vermedi
Kitap sadık ve akıllı bir köpeğin maceralarını anlatıyor. Hayvanların hunharca ve adice zulüm gördüğü bugünlerde kesinlikle bilinçli insanların, çocuklarına hayvan sevgisi aşılaması gerekiyor. Öğretmenlere de bu konuda çok büyük bir iş düşüyor. Herşey küçüklükten başlar. Zulmü de merhameti de çocuklukta öğrenir çoğu insan. Bu tarz, hayvanları sevdiren, onlara merhametle bakmayı aşılayan kitapları çocuklara kesinlikle okumalı, onları küçük yaşlarda bilinçlendirmeliyiz. Kitap, bu konuda hassas olan tüm bireylere tavsiye edilir.

Okuyacak olanlara keyifli okumalar dilerim. :)
432 syf.
·3 günde·Puan vermedi
Bir yazarı, ilk kitabından itibaren okuyup takip ediyorsanız, cebinizde kendiliğinden oluşan bir yol haritanız oluyor. Her yeni kitabıyla birlikte, devrilip evrilmesini, ilerleme mi kaydetmiş, yerinde mi saymış olduğunu, tür ya da üslubundaki farklılıkları tek tek gözlemliyorsunuz. “Jennifer McMahon” benim için tam da böyle bir yazar. Türkçe basılmış ilk kitabının , ilk baskısından itibaren okuyorum. Elbette konuya hakimim
Jennifer McMahon “Sakın Arkana Bakma” ilk iki kitabı gerilim türünden çıkan yazar, sonraki tüm eserlerini “gerilim/fantastik” şeklinde verdi. Fantastik de seviyor olmama rağmen, bunun beni pek de memnun ettiğini söyleyemem. Ayağı yere basan, sonunda acaba ile kalmadığım “netlik” tercihi ayrı bir mesele. Tür ve beklenti doğru belirlendiğinde, eserlerde sorun yok. Soru şu “siz ne okumak istiyorsunuz?”. Gerilim? Gerilim/fantastik? Yanıta göre, benim açımdan her kitap okunur..
McMahon gerilimini çocuklar üzerinden kuran bir yazar, okuduğum her kitabı için bu değişmezi. Akıl hastası çocuklara danışmanlık verdiği bir sürecin etkisi de olabilir diye düşündüğüm tercihi, okuru, bilhassa kaleminin ya da türün acemisiyse, gafil avlayabilir. Yine çift zaman, çift perspektif olarak kaleme alındığından, geçmiş/şimdi geçmiş:şimdi akışı, beraberinde çift ana karakter de yaratıyor. Gerçek ve hayalin girift dokusu, okuru son noktaya kadar “ne, neden, ne oldu, hangisi gerçek” gibi ardışık sorularla tetikte tutuyor. Saygılarımla
Sevgim üzerinize olsun
256 syf.
·1 günde·Beğendi·9/10 puan
Dün alıp bugün bitirdiğim şirin mi şirin kitap.
Ejderha ve çikolata seven bir insan olarak görür görmez bunu okumalıyım dedim.

Kitap yemek büyücüsünün verdiği çikolata yüzünden insana dönüşen bir ejderhanın başına gelenleri anlatıyor.
Küçük ejderha kız çikolata sevdasıyla çikolata satan bir yerde çalışmaya başlıyor. Taa kiiiii ejderha ailesi onu almaya gelinceye kadar.

Kitabı gören bazı arkadaşlarım çocuk kitabı mı okuyacaksın demişti.Okudum. Hatta yıllar sonra tekrar okumak isteyeceğim bir kitap.

Mükemmel derecede edebi bir eser mi? Değil. Ama okurken yüzünüzde küçük gülümsemeler oluşturabilecek eğlenceli bir kitap.

Not: EJDERHALAR GERÇEK!
408 syf.
·8 günde·10/10 puan
Marilla ve Matthew kardeşler çiftlik işlerinde onlara yardımcı olmaları için yetimhaneden bir erkek çocuğu evlat edinecekti ancak bir yanlış anlaşılma üzerine Anne Shirley’i evlatlık alırlar. İlk başta Anne’yi geri götürmeye karar verseler de annenin hayal dünyasından ve konuşmalarından etkilenip bu kararlarından vaz geçerler. Anne’nin öyle geniş bir hayal dünyası var ki onunla birlikte aynı şeyleri hayal etmemeniz mümkün değil, normal şartlarda bu kadar hayal gücüne katlanamazdım ancak yaşından ötürü bu durumun mümkün olabileceğini ve bunun ne kadar eğlenceli bir şey olabileceğini düşünerek okudum kitabı. Çok akıcı bir kitap, uzun Zamandır klasiklere ağırlık verdiğim için bu kitap bana çok iyi geldi, eğer kısa bir mola ihtiyacınız varsa mutlaka tavsiye ederim, gerçekten çok eğlenceli.
408 syf.
·Beğendi·8/10 puan
Sınır tanımayan hayal dünyasına sahip, yaşam enerjisi dolu Anne Shirley’nin anlatıldığı serinin ilk kitabıyla karşınızdayım.
Matthew ve Marilla Cuthbert beraber yaşayan kardeşler aslında. Green Gables’ta yardıma ihtiyaçları olduğu için bir oğlan çocuğu evlat edinmeyi düşünüyorlar. Ama bir hata sayesinde zorlu bir hayat sürmüş, kızıl saçlarını hiçbir zaman sevmemiş Anne Shirley, Cuthbert kardeşlerin hayatlarına dahil oluyor.
Evlatlık alınması ve kızıl saçları nedeniyle alay konusu edilmesi ilk başlarda Anne’i zorlasa da zeka ve hayal kokan cümleleriyle zamanla herkesi etkilemeyi başarıyor. Yaptığı hatalardan ders çıkararak biz okurlara büyüdüğünü kanıtlıyor ve yol gösteriyor.
Green Gables’a geldiği ilk andan itibaren doğanın güzelliğiyle büyülenen Anne, kitap boyunca maceradan maceraya atılıyor. Okula ilk başladığı anda, Diana ile en yakın arkadaş olma sözü verdiğinde, Gilbert’e karşı masum hisler beslediğinde hep yanında oluyoruz.
Yeşilin Kızı Anne’i okurken ruhen dinlendim diyebilirim. Yalın ve akıcı diliyle konudan sıkılmadım; üstelik Anne ile mutlu oldum, yeri geldiğinde de üzüldüm. Yer yer bazı betimlemeler gereksiz uzatılarak ağır bir romantizm dili kullanılsa da genel olarak bu romanı sevdim.
Önce dizisini izlemiş, daha sonra kitabını okumuş biri olarak farklılıklar olduğunu da belirtmeliyim. Ama bu farklılıklar beni yormadı, aksine yeni perspektifler kazandırdı.
Anne ile tanışmanızı öneririm, eminim benim gibi siz de onu çok seveceksiniz. Okumanızı tavsiye ederim.
408 syf.
·3 günde·Beğendi·8/10 puan
Herkese yeni bir günden merhabalar. Sonunda bir kitap bitirebilmemin ardından, Yeşilin Kızı Anne postu ile geldim. Daha çok yeni bitirdim. Az önce bitti ilk kitap. Ayrıntılar hâlâ aklımdayken, taze taze incelemek istiyorum kitabı. O zaman hemeen yorumumuza geçelim.

İlk olarak her zamanki gibi kapak tasarımından başlamak istiyorum. Dış kapak tek kelime ile muhteşem. Gerek rengi gerek Anne çizimi olsun çok beğendim. Özellikle dış kapağın parlak ve yanarlı dönerli olması çok hoşuma gitti. İç kapak da dış kapak ile uyumlu olarak yeşil, üstündeki yazılar ise kırmızıydı. İç kapağı da beğendim. Yorumuma geçersem, Yeşilin Kızı Anne benim kitabı çıkmadan önce de bildiğim bir Netflix dizisiydi. Ama sonra öğrendim ki aslında kitabı varmış ve oradan diziye uyarlanmış. Ee tabi bunu duyan ben Ephesus Yayınlarından çıkar çıkmaz ilk baskıda hemen aldım. Aylar oldu daha iki gün önce elime alıp okuma fırsatım oldu ve keşke daha önce okusaymışım dedim. Okuduğum onca kasvetli kitaplardan sonra Anne resmen bana huzur verdi. Okurken çok eğlendim. Anne'nin yaşadıkları, hayatı ve hayal gücü beni büyüledi. Kitabı baştan sona ağzım açık okudum. Hatta bağzı yerlerde Anne'ye çok özendim. Beni etkiledi gerçekten. Geçmişi hüzün dolu olsada gülümsemeyi asla unutmayan çok tatlı bor çocuk. Üstelik Yeşilin Kızı Anne kitabının şöyle bir artısı da var. Bu kitabı yediden yetmişe herkes okuyabilir. Herkesin içini sıcacık yapacağını düşünüyorum. Okurken sizi aynı zamanda hem eğlendiren hem şaşırtan, ara arada üzen bir kitap. Kesinlikle okumanızı tavsiye ediyorum ve ikinci kitabı okumayı iple çekiyorum... Herkese keyifli okumalar.
408 syf.
·1 günde·Beğendi·10/10 puan
Bu aralar hem konusuyla hemde Ephesus Yayınları nın yaptığı basımla çok konuşulan bir kitaptı. Sonunda bende okuyabildim. Ve bitirir bitirmez de kitaptaki AnnE'nin yarattığı hayal dünyasından çıkmadan yorumunu da paylaşmak istedim.
"Yeşilin kızı AnnE " L.M. Montgomery tarafından yazılmış ve 8 kitaplık bir serinin ilk kitabı . Aynı zamanda Netflix'de "Anne with an E" e konu olmuş bir kitap.
Kitabın konusuna gelirsek Marilla ve Mathew kardeşlerin çiftlikleri Green Gables 'ta işlere yardım etmesi amacıyla bir erkek çocuk evlat edinmek isterler. Ama bir karışıklık sonucu hayalgücü ile herkesi büyüleyen, olaylara olan farklı bakış açısı ile hayret ettirten ama bir o kadar da çok konuşan AnnE shirley gelir. Geldiği gibi Kızıl saçlarıyla, sevimliliğiyle, kıvrak zekasıyla kasabaya tam anlamıyla damga vurur. Başlangıçta geri götürülecek olan AnnE "nin yaşadığı hayalkırıklığını gören kardeşler vazgeçer ve AnnE'nin macerası başlar.
Tam bir hayalperest olan ben AnnE'yi okurken hiç yabancılık çekmedim. Son olarak kitabı umarım herkes okur ve o muhteşem hayalgücünden herkes bir nebze olsada faydalanır.
.
.
.
#alıntı
"İşte bir umut daha söndü. Benim hayatım umutlarla dolu bir mezarlık." Bu cümleyi bir zamanlar bir kitapta okumuştum ve ne zaman hayal kırıklığına uğrasam kendimi rahatlatmak için tekrar ederim.
Bayan lynde diyor ki; "Beklenti içinde olmayanlar kutsanmıştır." Hayal kırıklığı yaşamayacaklar. Bence hiçbir şey beklememek hayal kırıklığı yaşamaktan daha kötü...
Ama bugün havanın yağmurlu olmadığına sevindim çünkü neşeli olmak ve acılara dayanmak güneşli bir günde daha kolay.
288 syf.
·2 günde·Beğendi·7/10 puan
Ejderhalar ve Çikolata ne alaka desem de okudukça Silke ve hayal dünyasına,annesinden edindiği hikayelere ve kendinin kurguladığı hikayeler gerçekten kitabı güzelleştiriyor.
Anlatacağı hikaye ve konuya hakimiyeti kelimeleri iyi kullanması koskoca kraliyet ailesinin bile dikkatini çekmiş...
Macera saraya girdikten sonra başlıyor...Gerçekten Silke büyümüşte küçülmüş bir kız....Okurken sıkılmadan okuyacağınız merakla bitirmeyi isteyeceğiniz çikolata tadında bir kitap...
Not;Çikolata kriziniz tutabilir muhakkkak yanınızda bulundurun ;)

Yazarın biyografisi

Adı:
Çiğdem Köfüncü
Unvan:
Çevirmen

Yazar istatistikleri

  • 1.124 okur okudu.
  • 29 okur okuyor.
  • 415 okur okuyacak.
  • 9 okur yarım bıraktı.