Dag Solstad

Dag SolstadMahcubiyet ve Haysiyet yazarı
Yazar
7.5/10
870 Kişi
3.360
Okunma
128
Beğeni
7,7bin
Gösterim

Dag Solstad Kimdir?

Edebiyat dünyasına 1965’te yayımladığı öykü kitabıyla girdi. O zamandan bu yana ülkesi Norveç’in ve Kuzey Avrupa’nın en önemli yazarlarından olan Solstad pek çok roman, öykü kitabı, oyun ve deneme kitabı yayımladı; ayrıca 1982-1998 yılları arasında Jon Michelet’le birlikte dünya futbol şampiyonaları üzerine beş kitap kaleme aldı. Solstad, ülkesinin en prestijli edebiyat ödüllerinden Norveçli Eleştirmenler Ödülü’nü üç kere kazanmanın yanı sıra, Kuzey Avrupa Edebiyat Ödülü’nün de sahibi olmuştur.
Unvan:
Norveçli Yazar
Doğum:
Sandefjord, Norveç, 16 Temmuz 1941

Okurlar

128 okur beğendi.
3.360 okur okudu.
90 okur okuyor.
1.506 okur okuyacak.
100 okur yarım bıraktı.

Dag Solstad Sözleri ve Alıntıları

Tümünü gör
Bu alıntı beni kalbimden vurdu
Asla bütünlenemeyecek yarım bir insan olduğunun bilincindeydi.
Sayfa 60 - Yapı Kredi YayınlarıKitabı okudu
Günümüz İnsanı Hakkında
Değerli ve nitelikli bir yaşamın önkoşulu olarak tarih boyunca varlığını sürdüren bu sarsıntıyla aramızda yalnızca yüz yıllık bir dönem var, fakat biz artık bu şekilde etkilenemiyoruz. Aslında çok yakınımızda ama artık dışlanmış. Geçmiş bitmiş. İnsanlığın doğasında mevcut en özgün, en önemli, en olası özelliklerin birinden dışlanmış durumda mıyız? Eğer öyleyse yeni bir insan tipi oluşmakta diyebiliriz.
"hiçbir şey umrunda değildi. Yaşamını gözlemleyerek harcıyor bu sırada zaman ve onunla birlikte gençlik akıp gidiyor , singer kıskanılası gençlik anılarını yakalamak , bu anların tadını çıkartmak için kılını bile kıpırdatmıyordu . Kişiliksiz bir sorgulayıcı benliksiz bir yaşam reddiyecisi , tümüyle olumsuz bir ruh olarak her şeyi neredeyse kendisini silerek gözlemliyordu . Bunun verebileceği rahatlatıcı bir özgürlük ya da bağımsızlık duygusunu hiç umursamadan kendisini akıntıya bırakmıştı. Yaşamın uzun yolunda kişiliksiz, eylemsiz bir gezgindi; ömrünün baharında yıllar boyunca kambur , gözleri yere çivili yürümüştü."
Sayfa 21
Ama gerçek hayat bu muydu? Bjørn Hansen kendine bunu soruyor, soluk alabildiği, düşünceleriyle baş başa kalabildiği yere, kitapların dünyasına kaçıp saklanıyordu sık sik. Turid Lammers kimdi? Genç kadın Bjørn Hansen'in sorular sorduğunu, gece geç saatlere kadar kitap okuduğunu görüyor, onun kitap dünyasını paylaşmak istiyordu, ancak Bjørn Hansen'in buna pek de istekli olmadığını fark etmişti. Turid Lammers de kırk yaşına yaklaşmaktaydı, ancak deyim yerindeyse bir erkeği parmağında oynatmakta hálá hünerliydi.
Bir insanın elinden hayatı boyunca kendisini kandırdığı şeyi aldığınız anda mutluluğunu da bitirirsiniz.
Sayfa 9 - Yapı Kredi Yayınları, 14.Baskı,TÜRKİYEKitabı okudu

Dag Solstad İletileri

Tümünü gör
"Bu dünyada tahammül etmemiz gereken ne çok şey var."
Dag Solstad
Dag Solstad
Öyle bir durumdayız ki entelektüel meseleler üzerine kafa yoran, okuyan insan tipi artık oyun dışı bırakılmıştır…
Dag Solstad
Dag Solstad

Dag Solstad Yorum ve İncelemeleri

Tümünü gör
232 syf.
8/10 puan verdi
·
Beğendi
·
5 günde okudu
Larvik'te göreve başlayan çiçeği burnunda öğretmen Knut Pedersen kasabaya ilk geldiğinde küçük hayalleri olan bir öğretmendir. Kısa süre sonra kütüphanede görev yapan Lise Tanner'e âşık olur ve evlenirler. Romanın bundan sonrası bir dönüm noktasıdır. Sene 1968'dir ve dünyayı etkileyen değişim rüzgârı Larvik Lisesini de etkisi altına almıştır. Pedersen 2A sınıfına derse girdiğinde komünist partisi üyesi gençlerin etkisi altında kalacak zamanla da partiye üye olacaktır. Kuru bir partizanlık, adanmışlık ve vazgeciş.Siyasi bir inanç uğruna feda edilen yıllar. 1968-1980 arası Norveç'i de etkisi altına alan komünizm hareketini çok iyi bir irdeleyiş ve çok iyi bir üslupla okuyoruz. Yazarın okurla ara ara diyaloğa girmesi romana samimiyet katmış . Siyasi bir uyanışın bireysel bir açıdan ele alınması çok iyi işlenmiş. Pedersen'in katıldığı siyasi hareketlilik sonucu nelerden vazgeçtiği, ne elde ettiği ve sonuçta komünist Parti'nin hangi noktaya geldiği bireysel bir bakış açısıyla çok doğal işlenmiş. Norveç gibi güçlü bir ülkenin bile içindeki geçirdiği siyasi değişimleri okumak oldukça ilgi çekici aynı zamanda umut verici. Okunmalı mı, mutlaka okunmalı. Norveç edebiyatından bir seçki olması bile okumaya değer. Keyifli okumalar...
112 syf.
·
Puan vermedi
Meslektaşım kardeşimdir. Elli beş yaşında olduğu için ve benim meslek büyüğüm olduğu için ve üstüne üstlük edebiyat profesörü olduğu için Profesör Andersen benim için önemli bir adamdır. Keşke o Noel gecesini yalnız geçirmeseydi. Belki ben yanında olsam karşı evdeki o cinayeti sabah haberlerde duyacaktık. Ama Andersen cinayeti gördü ve bu kendi kendini sorgulaması için büyük bir kapı açtı önünde. Siz siz olun Andersen'inizi Noel gecesi yalnız bırakmayın.
Profesör Andersen'in Gecesi
Profesör Andersen'in GecesiDag Solstad · Yapı Kredi Yayınları · 2021357 okunma
207 syf.
6/10 puan verdi
·
6 günde okudu
İnceleme
Otuzundan sonra kütüphaneci olmak isteyen bay T. Singer'in kütüphanecilik mesleğinin ve evlilik hayatının serüven denemeyecek kadar sakin ve kendi halinde anlatıldığı kitap. Yazarın anlatım tarzından dolayı başlarda kitaba odaklanmak zor.
Dag Solstad
Dag Solstad
'ın diğer kitaplarını okur muyum, sanmam. Okunmazsa bir şey kaybedilmez.
T. Singer
T. SingerDag Solstad · Jaguar Kitap · 2021301 okunma