Daniel Kehlmann

Daniel Kehlmann

Yazar
7.1/10
38 Kişi
·
89
Okunma
·
5
Beğeni
·
948
Gösterim
Adı:
Daniel Kehlmann
Unvan:
Alman Yazar
Doğum:
Münih, Almanya, 13 Ocak 1975
Felsefe ve edebiyat bilimi öğrenimi gördükten sonra, Kant’ın “yüce” kavramı üze­rine dokto­ra yaptı. Yazıları ve denemeleri Der Spiegel, The Guardian, Frankfurter Allgemeine Zeitung gibi pek çok dergi ve gazetede yayımlandı. Öykü, roman, deneme ve eleştiri alan­larında ürün veren Kehlmann’ın yapıtları bugüne kadar pek çok ödüle değer görüldü. Yazar, 2001’den bu yana Al­man­ya’­daki çeşitli üniversitelerde konuk öğretim üyesi olarak ders veriyor. Mainz Bilimler ve Edebiyat Akademisi üyesi olan Kehlmann, Viyana ve Berlin’de yaşıyor.
Kim yazıyor bu saçmalıkları, diye düşündüm, insan böyle şeyler kaleme alınca nasıl yaşar, kendi kendisiyle nasıl geçinir?
Daniel Kehlmann
Sayfa 55 - Can Yayınları
Bir şekilde ona ulaşabilirim, ta ki beni duyana kadar, ta ki okuyana kadar, ta ki görene kadar, ta ki anlayana kadar.
Daniel Kehlmann
Sayfa 68 - Can Yayınları
Pencereye gitti, gökyüzü yükseklerde ve karanlıktı, yıldızlar görünmüyordu, rüzgâr saçlarını karıştırdı. Ve birdenbire dışarı çıkma isteği duydu. Dışarıya ve ötelere, dümdüz adımlarla...
Yukarıda adını bilmediğim kuşlar; kuşların adlarını bilemeyişime hep üzülmüşümdür. Kendilerini nasıl da rüzgara taşıtıyorlar, öyle zahmetsizce yapıyorlar ki bunu, sanki normal olan uçmak, sanki yerde kalmak zor iş.
Bunlar sadece resimler, diyorum kendime tekrar tekrar, sadece hayaller, hiçbir şeye dokunamaz ve hiçbir şeye kalkışamazlar, ne sana karşı ne de çocuğa karşı.
Daniel Kehlmann
Sayfa 50 - Can Yayınları
"Yukarıda adlarını bilmediğim kuşlar;kuşların adlarını bilemeyişime her zaman üzülmüşümdür.Kendilerini nasıl da rüzgara taşıtıyorlar,öyle zahmetsizce yapıyorlar ki bunu ,sanki normal olan uçmak,sanki yerde kalmak zor iş."
100 syf.
·3 günde·Puan vermedi
Bazı kitapları okuduktan sonra kesin hükümler veremiyorum ve kendimi sorguluyorum acaba bende mi bir sıkıntı var , ben mi anlayamadım diye.
Bu kitapta onlardan, ilk başta güzel başladı ama sonrasında karakterin psikolojisini bir yerlerde kaçırdığımı düşünüyorum. Zor bir kitaptı. Belki ikinci bir kez okunursa daha iyi sindirilebilir.
Metafizik gotik roman türünde okuduğum ilk eser. Gerçekten çok değişik ve başarılı olduğunu düşünüyorum. Kitabı bitirir bitirmez tekrar okudum, üstüste iki kez okunacak kadar kuvvetli üslubu olan bir kitap. Ayrıca betimlemeler çok duru ve kitabı adeta film haline getiriyor. Bir solukta okunacak heyecanlı tadı damağımda kalan bir uzun öykü.
100 syf.
·4 günde·7/10
Genel anlamda beğendiğim ancak okuması biraz dikkat isteyen bir kitap. Detaylar daha çok satır aralarında ve bazı şeyler net değil; yorumu okuyucuya bırakılan ucu açık birtakım psikolojik olaylar örgüsü var.

Beklentim daha farklı olsa da kitap akıyor ve bir şekilde kendini okutuyor. Bunun nedeni de yazarın okuyucuda merak duygusu uyandıracak bazı nesne ve diyaloglara yer vermesi. Kesinlikle okuyun diyemeyeceğim ancak yeni yazarlar ve yeni kitaplar arayanlara tavsiye edebileceğim bir eser.
Kehlmann F’de aynı sorunun peşindedir: Tanrı ölmüş, sanat simsarların, para spekülatörlerin eline terk edilmiş, anlam gösteriye, üretme arzusu tüketim çılgınlığına feda edilmişken, insan ne yapacaktır?
Din, para ve sanatın insanın dünya üzerinde kendini konumlandırmasının üç aracı olduğunu düşünen Kehlmann, üç varoluş katmanını da karakterlerinin ayağının altından çekerek, bir sorgulama alanı yaratıyor.
Kısa cümleler ile yoğunlaştırılan anlatım, şaşırtıcı bir konu ve kurgu oyunları ile özetlenebilir Daniel Kehlmann’ın alamet-i farikası. Genç yaşına rağmen on kitaplık bir külliyata ulaşan genç Avusturyalı-Alman yazarın tüm yazarlık kariyerinin, farklı anlatım biçimlerini araştırmakla geçtiğini ve her romanında ilginç bir çıkış noktası bulduğunu düşünürsek bu özetin işe yarayacağına ikna olabiliriz.
Kehlmann’ın, geçtiğimiz sene dilimize kazandırılan son kitabı F, yaptığımız genellemeyi doğrulayan tarzda bir eser. Roman, Arthur Friedland ve üç oğlunun (ikiz kardeşler Eric ve Iwan, anne ayrı kardeş Martin) bir hipnoz seansına katılmalarıyla yaşamlarının değişimi üzerine odaklanır. Hipnoz sonrasında baba ailesini terk ederek başka kıtaya kaçar ve yazarlık kariyerine yoğunlaşır. Arkasında ise hayat karşısında ne yapacağını bilemeyen üç çocuk bırakır.
72 syf.
·6/10
Kitabın ana karakteri, gerçeklikle öznel algısını ayırt etmekte zorlanan bir senarist.Bu durum onun,başkalarının duymadığı sesleri duymasına,görmediği yüzleri görmesine,takip ediliyormuş gibi bir hisse kapılmasına ve zaman zaman kendi varlığını da mekan bağlamında varlık-yokluk olarak sorgulamasına neden oluyor.Aynı zaman da bu durumu kanıksamış,rahat bir tavrı da var.
Arka kapakta "küçük bir kurgu;aşk ve evlilik,kimlik buhranları ve psikozlar üzerinden kolayca kabusa evrilen derin bir öykü" yazısını okumuş olmasaydım benim için daha heyecanlı,keyifli bir kitap olabilirdi.Çünkü evliliklerinde oluşan sıkıntıyı,hatta öyküdeki ana mekanı gerçeklikle mi yoksa bir halisünasyonla mı değerlendirmeliyim arasında bıraktı bu önyazı beni.
Herşeye rağmen beklentimin üzerindeydi.Yazarın dili akıcı,kalabalık tasvirleri yok ve kurgu bakımından heyecan verici,ürpertici bir yanı var.
254 syf.
·190 günde·7/10
Coğrafyaya ve Matematiğe ilgisi olanların beğeneceği bir kitap.

Her ne kadar kitaba kendimi tam olarak veremesem de-bu benimle ilgili bir sorun- yazarın bahsettiği Alexander von Humboldt ve Carl Frederich Gauss'un hayatlarını okur ister istemez merak ediyor. Ayırca romanın kimi bölümlerinde kısa da olsa Alman Aydınlanma Çağı'nın diğer önemli filozof (Schiller) ve sanatçılarına da (Goethe, vs) değinilmiş.
Özellikle bir Coğrafyacının bu kitabı okuyup yorumlamasını isterim. Biz de biraz daha aydınlanmış oluruz.

Herkese iyi okumalar.
254 syf.
·22 günde·10/10
Daniel Kehlmann’ın Dünyanın Ölçümü adlı romanı, iki bilim adamının güldüren, hüzünlendiren ve düşündüren serüvenlerini anlatıyor. Kehlmann, Aydınlanma Çağı’nın iki harika çocuğuna hayatın merceğinden bakıyor. Alman dili edebiyatında Süskind’in Koku’sundan bu yana en çok okunan roman olan Dünyanın Ölçümü, aklın macerasının öyküsü.

Ayrıca azericeye çevirdiğim ve hala yayımlanmayan bir yapıt.
72 syf.
·1 günde·7/10
Gündüzleri pek okuyamıyorum, geceleri baykuş gibi dolanırken okuduğum satırların ya beni dünyayla yüzleştirmesini yada dünyadan uzaklaştırmasını beklerim genel olarak, bu kitap ikincisini yaptı diyebilirim.
Senarist bir baba, anne ve küçük bir kızdan oluşan bir aile, inin cinin fink attığı bir dağ evinde tatile giderler. Senarist ve eşinin geçim sorunları da vardır bu tatil vesileyle o da düzelsin istenir, fakat eve gittiklerinden itibaren tuhaflıklar alır başını gider.
Bu aslında klişe hikaye, üstüne üstlük ilk sayfalardaki karmaşaya rağmen( adam senarist ya, bir yandan senaryoyu yazıyor, bir yandan hikaye devam ediyor bu kısmı çorba olmuş biraz) gayet başarılı işlenmiş diyebilirim, sonu taa kuantum fiziğine kadar gidiyor, ki bu tarzda bildiğim bir tek süperpoze kitabı vardı, türünün tek örneği sanıyordum bu da ikinci oldu.
Kitap okudukça tekinsizlesiyor ve merak duygusu sonuna kadar okumaya itiyor sizi, finalinde ise o neydi ya öyle diye kalıyorsunuz, özetle ben sevdim, kafa dağıtmak, biraz gerilmek isteyenlere öneririm, kırdıgım puanları da bir iki mantık hatasından kırdım, onun dışında sorunu yok
160 syf.
·Puan vermedi
İnzivaya çekilmiş ünlü bir ressamın biyografisini yazarak voliyi vurmayı planlayan açıkgöz gazeteci türlü entrikayla yaşlı adama yanaşmayı başarır ama işler planladığı gibi yürümez, ava giden avlanır, ressamdan daha doğrusu çıktıkları yolculuktan hayatının dersini alır. Güzel bir yolculuk romanı (hem içsel hem dışsal) #danielkehlmann #benvekaminski

Yazarın biyografisi

Adı:
Daniel Kehlmann
Unvan:
Alman Yazar
Doğum:
Münih, Almanya, 13 Ocak 1975
Felsefe ve edebiyat bilimi öğrenimi gördükten sonra, Kant’ın “yüce” kavramı üze­rine dokto­ra yaptı. Yazıları ve denemeleri Der Spiegel, The Guardian, Frankfurter Allgemeine Zeitung gibi pek çok dergi ve gazetede yayımlandı. Öykü, roman, deneme ve eleştiri alan­larında ürün veren Kehlmann’ın yapıtları bugüne kadar pek çok ödüle değer görüldü. Yazar, 2001’den bu yana Al­man­ya’­daki çeşitli üniversitelerde konuk öğretim üyesi olarak ders veriyor. Mainz Bilimler ve Edebiyat Akademisi üyesi olan Kehlmann, Viyana ve Berlin’de yaşıyor.

Yazar istatistikleri

  • 5 okur beğendi.
  • 89 okur okudu.
  • 4 okur okuyor.
  • 70 okur okuyacak.
  • 4 okur yarım bıraktı.