Dave Goldberg

Dave Goldberg

Yazar
8.3/10
8 Kişi
·
11
Okunma
·
2
Beğeni
·
438
Gösterim
Adı:
Dave Goldberg
Unvan:
Yazar
Doğum:
Minneapolis, Minnesota, ABD, 2 Ekim 1967
Ölüm:
Nuevo Vallarta, Meksika, 1 Mayıs 2015
ABD'li iş adamı. Yahoo! 'da yönetmenlik ve SurveyMonkey 'nin ise 2009 yılına kadar CEO 'luğunu yaptı.

Goldberg Minneapolis, Minnesota'da Yahudi bir ailenin çocuğu olarak doğdu. Harvard Üniversitesi'nden 1989'da mezun oldu ve Facebook'ta sorumlu olan Sheryl Sandberg ile evlenmiş iki çocuk sahibiydi.

Goldberg 1 Mayıs 2015'te geçirdiği tramva sonucu 47 yaşında Meksika'da öldü.
Kıyametin burnumuzun dibinde olmadığını öğrenmek iyi de, insanlığın bir son kullanma tarihi olması da iç karartıcı doğrusu.
polchinski paradoksu: bir tane solucan deligi dusunun bir ucu sonra agziyken diger ucu da gecmise goturen agzi olsun. bir bilardo topunu istekayla sonra agzina attiginizi hayal edin. firlatilan bu top yorungesi nedeniyle gecmisine carpar ve ve solucan deligine girmeden geri donmus olur .
yani olay hic yasanmamis olur
MY BRAIN EROR..
Neredeyse her türlü sistemde (insanlık tarihi de istisna değildir) başlangıç noktasındaki küçük bir fark son durumda muazzam farklar yaratabilir.
Işığın hızı, sonsuz değilse eğer, acayip hızlıydı.
Işık sonsuz hızlı hareket etmez. Bu sonucu etkileyici bulmadınız mı?Felsefi bir bombardıman için sıkı durun; ışık sonlu bir hızla hareket ettiği için hep geçmişe bakıyor, geçmişi görüyoruz. Otuz santim önünüzdeki bu kitabı okurken, kitabın milyarda bir saniye önceki halini görüyorsunuz. Güneşin ışığının dünyaya ulaşması sekiz dakika alır. Yani beş dakika önce güneşimiz sönüp gitmiş olabilir ve biz bundan habersiz kalmış olabiliriz. Galaksimizdeki yıldızların ışıkları bize ulaşana kadar yüzlerce, hatta binlerce yıl yolculuk yapar, bu yüzden gökyüzünde gördüğümüz yıldızların bir kısmının çoktan yok olmuş olması gerçekten mümkündür.
Dünya yaklaşık 100.000 km / saat hızla Güneş'in etrafında hareket ediyor. Güneş, Samanyolu devleti etrafında yaklaşık 800.000 km / saat hızla ilerliyor. Samanyolu ile ilgili olarak, 1,5 milyon km / saat'in üzerinde bir hızla hareket eder.
Ama dediğimiz gibi, hiç kimse evrenin merkezinde yer aldığını iddia edemez. Kendinizi bir balonun üzerinde yaşayan bir karıncanın yerine koyun. Balon şiştikçe bütün diğer karıncaların sizden giderek uzaklaştığını görürsünüz.
Dave Goldberg
Sayfa 184 - Şişme Teorisi
Robert Frost un "gidilmeyen yol" şiirindeki su görüşü doğru buluyor musunuz
sararmış bir ormanda iki yol var ayrılan
ne yazık tek bir yolcu oldugumdan gidemezdim ikisine birden...
Einstein doğanın gerçekten rastgele olduğu düşüncesinden hiç hoşlanmıyordu. Bu fikri elinin tersiyle itercesine ''Tanrı evrenle zar atmaz'' dediği muhtemelen kulağınıza çalınmıştır. Einstein'ın tavrı makul bir bilimsel muhafazakarlık örneği olarak görülebilir. Bu tavrın kökeni, sülüklerle tedavi yapılan, esire inanılan, cadılardan çok korkulan eski karanlık günlere uzanır. Einstein evreni yeterince ayrıntılı bildiğimizde, onun nasıl evrileceğini de tam ve kesin olarak öngörebileceğimize inanıyordu.
312 syf.
·42 günde·Beğendi·8/10
ya bu izafiyet teorisini bir türlü algılayamıyorum.
Mesela biri gezegenler arası ışık hızında hareket eden bir trene bindiğinde 1 yıl geçirdiğini düşünüyor ve Dünya'ya geldiğinde 26 yıl geçtiğini görüyor dolayısıyla akranlarına oranla 25 yıl daha genç yaşta olmuş oluyor fakat vücudu da daha genç görünüyor oysa geçen süre aynıydı evet bir zaman farkı var ama hücrelerimizin işlevselliğini sürdürmesi için gereken kota dünyadakine benzer dolmadı mi neden daha genç bir türlü anlayamıyorum.Yanlış düşünüyorum kanıtlanmış bir şey ama...
312 syf.
·14 günde·Beğendi·9/10
Schrodinger'in kedisi ölü mü değil mi? veya Einstein "Tanrı evrenle zar atmaz" derken ne demek istemiştir? : bu konuları merak ediyorsanız bu kitap bunlarla birlikte daha birçok meseleyi basit, başarılı ve esprili bir dille anlatıyor. Ayrıca kuantum mekaniğinden yola çıkarak gerçekten özgür irade var mı gibi fizikle, felsefeyi birleştiren sorulardan da hoşlanıyorsanız kitabı seveceğinizi düşünüyorum. "Evrenin büyük resmini afacan çocuklar gibi tahta perdedeki deliklerden gözleyebildiğimiz kadarıyla biliyoruz ve gördüğümüz parçaları birbiriyle birleştirmek için elimizden geleni yapıyoruz" diyerek kitabın yazarı da bildiklerimizin bilmediklerimizin yanında denizde bir damla olduğunu ifade ediyor. Aslında bilmemek ve merak etmek işin en heyecanlı kısmı zaten bu kitapta merakınızı gidermiyor, evrene merakınızı başarılı bir şekilde derinleştiriyor.
312 syf.
·Puan vermedi
Ben evreni çok merak ediyorum, bir türlü anlayamadım diyenlerdenseniz bu kitabı alın ve evinizin en muazzam köşesine koyun diyorum.(tabii okuduktan sonra ve ara ara açıp bir daha okuyun) :) Bu kadar sadece ve kolay bir dille, esprili ve muazzam eğlenceli yazılmış başka bir evren anlama kitabına kolay kolay denk geleceğinizi düşünmüyorum. :) Kara delik nedir diye başlayan ve gelecek diye biten 9 bölümlük bir kılavuz. Bir zaman makinesi yapmak istiyorum diyenlerdenseniz yine doğru yerdesiniz ama gidip büyük babanızı öldürmeyin öğüdü ile gününüzü bile neşelendirebilir. Kuantum mekaniği, Elektromanyetizma, Vakum enerji, Genel Görelilik , Mach ilkesi, Çoklu Evren ve en sevdiğim Sicim Kuramı olabildiğince en eğlenceli ve anlaşılır bir dille anlatılmış durumda. Kesinlikle favorilerinize eklenecek bir kitaba bakıyorsunuz. :)
312 syf.
·1 günde·Beğendi·9/10
fiziğe, uzaya, zamanda yolculuğa meraklıysanız ilgiyle okuyacağınız bir kitap. İçinde esprili cümleler, karikatürler filan da var, derslerde okuduğunuz fizik kitapları gibi değil.
312 syf.
·Beğendi·10/10
Bu kitabı liseye ilk başladığımda alıp okumuştum. Fiziğin anlaşılması en zor konularını gerçekten anlaşılıt hale getirmiş. Tabii ki de zaman zaman anlaşılması zor yerler de denk geliyor. Karikatürler çok iyi.
312 syf.
·8/10
Eğlenceli bir kitap yazar temel evren bilimini anlatmaya çalışmış sıkılmadan okudum hayal etmesi zor fiziksel olaylari sadece ben mi böyle düşünüyorum dediniz şeyleri aslında kitap da doğru olduğunu görünce insan mutlu oluyor ara ara espirili bir dil kullanması zor olan fiziksel yasaları kolay anlaşılır hale getirmis .....

Yazarın biyografisi

Adı:
Dave Goldberg
Unvan:
Yazar
Doğum:
Minneapolis, Minnesota, ABD, 2 Ekim 1967
Ölüm:
Nuevo Vallarta, Meksika, 1 Mayıs 2015
ABD'li iş adamı. Yahoo! 'da yönetmenlik ve SurveyMonkey 'nin ise 2009 yılına kadar CEO 'luğunu yaptı.

Goldberg Minneapolis, Minnesota'da Yahudi bir ailenin çocuğu olarak doğdu. Harvard Üniversitesi'nden 1989'da mezun oldu ve Facebook'ta sorumlu olan Sheryl Sandberg ile evlenmiş iki çocuk sahibiydi.

Goldberg 1 Mayıs 2015'te geçirdiği tramva sonucu 47 yaşında Meksika'da öldü.

Yazar istatistikleri

  • 2 okur beğendi.
  • 11 okur okudu.
  • 30 okur okuyacak.