Deniz Vural

Deniz Vural

YazarÇevirmen
8.7/10
78 Kişi
·
67
Okunma
·
0
Beğeni
·
218
Gösterim
Adı:
Deniz Vural
Unvan:
Çevirmen, Yazar
Yazara henüz alıntı eklenmedi.
Daha önceden çizgi roman okuyamayan biriysen eğer bu kitapla başla okumaya. Eğer okuyan biriysen ve bunu okumamışsan henüz hemen okumalısın! Çünkü bizim sualtı kaynakçımız sizlere sağlam bir bilinçaltına dalış ve orada geziş sunuyor. Kaynakçı su da daha derinlere daldıkça biz de onun bilinç altının ve geçmişinin daha derinlerine iniyoruz. İndikçe de o kendini tanıyor ve kendiyle yüzleşiyor biz de onu tanıyor ve anlıyoruz.
240 syf.
·1 günde·Beğendi·10/10
Jack bir sualtı kaynakçısı, 33 yaşında, evli ve yakında baba olacak. Babaliğın getirdiği bir gerginlik var, ayrıca çocukluğunda yaşadığı bir travma yaklaşan cadılar bayramı ile tekrar Jack i etkisi altına alıyor. (23 yıl önce cadılar bayramında babası suya dalmış ve bir daha çıkmamış) Jack doğumdan önceki son işini yapmak üzere denize dalıyor fakat tam çalışırken kumların arasında bir saat görüyor ve bu O'na babasını hatırlatıyor. Eve dönen Jack'in aklı saattedir, babasının hayali tüm hayatını etkisi altına alır. Eşi ve doğacak çocuğunu unutmuş gibidir. Geçmişten kurtulmanın, bugüne ulaşabilmenin tek yolu, Jack için tekrar suların altına dalmaktır.

Çizgi roman arayışına girdiğimde karşıma hep Jeff Lemire ismi çıktı. Okuduğum ilk çizgi roman olunca referans alacağım başka bir kitap yok. Çizimler siyah beyaz ve hikayemiz yürek burkan cinsten. Kitabın sonunda Jeff Lemire'nin hazırladığı taslaklar, tuttuğu notlar bulunuyor. Çizimler nasıl başlamış, nereye gelmiş bunu görmek mümkün. Jeff Lemire tekrar tekrar okuyacağım bir isim oldu, çok sevdimm.
240 syf.
·6/10
okuduğum ilk çizgi roman ve onun için çok eleştirisel yorum yapamasam da sonunun ve gidişatının bu kadar tahmin edilebilir olması beni kitaptan biraz kopardı. bunun dışında çizimler falan mükemmeldi zaten.
304 syf.
·1 günde·Beğendi·Puan vermedi
İlk kitaptaki olayların üzerinden 12 yıl geçmiş. Paul, prenses İrulan ile evliliği sonucu imparator, kızkardeşi Alia da başrahibe olmuştur. Artık gezegen idari ve ruhani yolla iki kardeşin hükmündedir.

Paul Çöl İlkbaharım-Sihaya diye hitap ettiği ilk aşkı ve ilk çocuğunun annesi Chani ' ye verdiği sözü tutmuş, prensesle evliliği formaliteden başka bir şeye dönüşmemiştir. Onun herşeyiyle gerçek eşi Chani' dir. Haliyle prenses İrulan bu durum nedeniyle kin besliyor ama aldığı bene gesserit eğitimi sayesinde kendisini zor da olsa kontrol ediyordur. Oysa tek istediği bir varistir.

İmparator Paul ' ü tanrı- insan olarak tapar derecede sevenlerin, mutlak ve tek gücü nedeniyle onu yok etmek isteyenler de vardır.

Paul 'ün icraatlarından rahatsız olanların başında Bene Gesserit rahibeleri, Lonca ve Prenses İrulan ve başka güç odağı olmayı arzu eden, Tleilax' lar gibi gruplar vardır. Bu gruplar birleşerek Paul' ü ortadan kaldırarak, evrenin güç odaklarını kendi lehlerine çevirmeyi deneyeceklerdir.

Paul gördüğü geleceğin gerçekleşmemesi için elinden geleni yapmaktadır. Çeşitli şeyleri farklı yaparak kader şaşırtılabilir mi ? Kaderini yaşarken, hayatla sevdiği arasında seçim yapmadan, en azından bir çıkış şansı bulabilecek midir?

Bu kitapta istedikleri her insanın görümünü alabilen Sima Dansçıları ile tanışıyoruz. Ayrıca artık bir Gule olan Duncan Idaho da tekrar hikayeye katılıyor.

Bu kitabın sonunda gerçekten şaşırdım bir nokta var. Hiç beklemediğim bir final. Ancak okursanız ne demek istediğimi anlarsınız :)
776 syf.
·369 günde·10/10
Bir insanın elinden çıkmış en harika eserdir Dune. Takıntım, saplantım, hayranlığımın sınırı yok sanırım. Dune okuyanlar ve okumayanlar olarak sınıflandırıyorum insanları artık..

Sarmal çevirisini tavsiye ediyorum okumak isteyenlere. Ayrıca okurken sık sık kitabın son sayfalarında yer alan "İmparatorluğun Terminolojisi"ne bakmanız elzemdir.

-İnsan aklına benzeyen makine yapmayacaksın-
240 syf.
Küçük bir balıkçı kasabasında sualtı kaynakçılığıyla uğraşan, eşi doğum yapmak üzere olan Jack’in hikayesi bu. Küçük yaşta bir gece babasını dalışta kaybetmiş ve bununla yüzleşip durumu aşamamış Jack’in bir sualtı dalışından sonra yaşadığı zihinsel dönüşüm ve başta babasının anısı/hayaletiyle ve varoluşuyla giriştiği hüzünlü mücadele, sürükleniş. Farklı bir babalar ve oğulları öyküsü. Duygusunu çok güzel aktaran enfes çizimler. Güzel bir öykü ve edebiyat lezzetini sonuna kadar içinde barındıran bir eser.

Grafik roman okumak, bu alana el atmak için her has edebiyat okuruna tavsiye dilecek bir başlangıç.

Jeff Lemire'in Essex County Üçlemesini de okuma listeme aldım.

‘’Benim adım Jack Joseph, 33 yaşındayım. Denizde babamın kaybolduğu yaştayım.
Benim adım Jack Joseph, 33 yaşındayım. Babamın asla bulamayacağı şeyleri aramaya gittiği yaştayım.’’

"Çizgi roman sadece tayt giyen süper kahramanlardan, pelerinli savaşçılardan, fantastik canlılardan ve kovboylardan ibaret değildir..."
776 syf.
·6/10
Öncelikle bu kitap nasıl bilim kurgu olarak geçiyor anlamıyorum. İki üç tane uzay aracı ve egzantrik silah ismi geçiyor diye distopik romanı,bilim kurgu romanı diye yutturmuşlar. Kötü Çocuk tarzında saçma sapan ergen kitabı olmadıkça yahut kişisel gelişim hurafesi olmadıkça herhangi bir kitabın zaman kaybı olmadığı kanaatindeyim. Fakat bu kitabı da listeye eklesem mi diye düşünüyorum.Belki de dönemine göre iyi olan bu kitapta bu kadar iyi puan verilecek ve beğenilecek bir şey göremedim arkadaş. Okuduğuma pişman değilim lakin sinirliyim yahu. Ne bileyim bir şeyler bekledim bu kitaptan ama hiçbir şey bulamadım. Okuduk işte bitti gitti,zorlaya zorlaya 23 günde falan okudum. Belki siz beğenirsiniz ama ben pek beğenemedim.
315 syf.
·Puan vermedi
IMF, Dünya Bankası vb kuruluşların yanlış uygulama ve tutmaları anlatmakta. Oktay Sinanoğlu Nobeli hakederek aldı siyaseten verilmedi diyor. Hollywood filmi gibi geldi bana suçluda kahramanda kendileri
304 syf.
·1 günde·Beğendi·9/10
Serinin 2. kitabı da bitti.İlk kitap gibi mükemmel olmasa da yine de güzeldi. Kitapta sevmediğim 2 şey var birincisi Gurney Halleck'in kitapta yer almaması ikincisi ise kitabın çok kısa olması. 3. kitap yeterince uzunmuş bir de Gurney olursa tadından yenmez artık.

Yazarın biyografisi

Adı:
Deniz Vural
Unvan:
Çevirmen, Yazar

Yazar istatistikleri

  • 67 okur okudu.
  • 2 okur okuyor.
  • 64 okur okuyacak.