Devrim Denizci Çavuş

Devrim Denizci Çavuş

Çevirmen
7.9/10
36 Kişi
·
149
Okunma
·
0
Beğeni
·
20
Gösterim
Adı:
Devrim Denizci Çavuş
Doğum:
Ankara, 1978
Devrim Denizci Çavuş 1978 Ankara doğumlu. İlkokulu İnebolu’da okudu. Kastamonu Anadolu Lisesi ve İstanbul Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı bölümünü bitirdi. Andrew O’Hagan, Brian O’Doherty, Emiliy Perkins, Neval el-Saadavi, Antoni Jach, Frances Hodgson Burnett gibi yazarların kitaplarını ve çok sayıda çocuk kitabını Türkçeye çevirdi. Halen İngilizce öğretmenliği yapmaktadır.
Yazara henüz alıntı eklenmedi.
160 syf.
·1 günde·5/10
Bu kadar kısa bir kitabı bu kadar zor okuyacağımı hiç düşünmezdim. Malum Yapı Kredi Yayınlarının kitap basım şeklinin de bunda çok etkisi var. Küçük yazılar, bölümlere ayrılmamış, uzun paragrafların oluşturduğu bir roman. Gerçekten çok sıkıldım. Konu olarak ölen eşinin kitabının 40. basımı için Edna'dan yazması istenen önsöz için geçmişi ile gelgitler yaşayan bir kadının hikayesi. Sanırım kitabı bitirebilmemin en büyük faktörü arka kapak yazısı oldu. İçime afakanlar bastıkça çevirip çevirip okudum. Arka kapak yazısı kitap için çok şey vaad etse de ben aradığımı bulamadım.
172 syf.
·8/10
Değeri bilinmeyen kitapları tanıtmayı önceliğime aldım : ''İKİDEN BÜYÜK HER ÇİFT SAYI İKİ ASAL SAYININ TOPLAMINA EŞİTTİR '' önermesini ispatlamaya çalışan ve bu takıntısından dolayı yaşamında psikolojik sancılar çeken bir MATEMATİKÇİNİN bu etkili,farklı ve başarılı kitabı öncelikle MATEMATİK ile uğraşanlar olmak üzere tüm SAYISALCILARA gönül rahatlığı ile öneririm.
432 syf.
·Beğendi·9/10
Anna Funder’in Her Şeyimle Ben isimli kitabı, büyük oranda İkinci Dünya Savaşı öncesinde Almanya’dan kaçan muhaliflerin Londra’daki hayatını, Dora Fabian ekseninde iki kişinin ağzından anlatıyor. Bu kitap kısmen belgesel, kısmen biyografi, kısmen roman olarak ele alınabilir. Anlatı, Adolf Hitler’in şansölye ilan edilmesi ile başlıyor. Hitler, Weimar Cumhuriyeti’nde iktidara doğru yürürken vuku bulan Reichstag yangını Almanya için bir kırılma oluyor ve aslında Hitler’in savaşı başlıyor. Hitler önce Almanya içinden temizliğe girişiyor ve kendisine karşı olduğunu bildiklerini yurt dışına çıkmaya zorluyor. Yani, anlıyoruz ki Hitler daha henüz gücünden emin değilken o kadar da zâlim değilmiş, insaflı davranıyor. 1932’den 1935’e doğru giderken, Hitler gücünü arttırdıkça zulmünün de dozunu arttırıyor. Hitler’in gücünü pekiştirmek için yaptığı en önemli şey, hukuku kendi isteği yönünde yeniden şekillendirmek oluyor ve sonrasını biliyoruz zaten. Gücünün doruğuna geldiğinde artık hukuk gibi bir incir yaprağına ihtiyacı kalmıyor.

Söz konusu eserde, yazarın anlatımındaki bütünsellik keyifli bir okumaya kapı açıyor, Yazar, Dora Fabian’ı, İngiltere’de geçirdiği yılları heyecan dozunu düşürmeden anlatmayı başarıyor. Meraklı okuru başka okumalara çekmesi ve muhalifliğin aktivist olabilmenin yalnızca erdemlerine sahip olunduğunda anlam ifade ettiğini, yoksa bunun koltuktan devrimcilik olduğunu açıkca söylemesi, ihanet ve aldatmacanın tam da burnumuzun dibinde olduğunu dolaylı anlatıma gerek duymaksızın işaret edebilmesi yüzünden de değerli bir eser.
172 syf.
·5 günde·Beğendi·10/10
6 yıl önce okuduğum bu kitabı çok beğenmiştim. Herkese de öneriyorum ancak baskısı yok, bulabilen olursa muhakkak alıp okusun. matematikten hoşlanan biriyseniz eğer bayılacaksınız.
160 syf.
·Beğendi·Puan vermedi
Kitapta Edna karakterinin iç dünyasını okuyoruz. Edna, depresif ve yalnız bir karakter. Düşünceleri düzenli bir akışla akmıyor, fakat okudukça size daha anlaşılabilir geliyor.
Kitabı okurken gerçekten birinin zihnini okuyormuşum gibi hissi veriyor, benim için güzel bir histi
kitaptan beklentiniz akıcı olayların, düzenli bir zaman çizgisinde anlatılmasıysa Cam kitabı size uygun olmayabilir. A
Alıntıları paylaşacağım / keyifli okumalar diliyorum
318 syf.
·10/10
Küçükten büyüğe herkes okumalı. Dostluğun, iyi düşüncenin, sevmenin, sevilmenin önemini güzelliğini anlatan sıcacık bir kitap. Çocuklarınıza kardeşlerinize mutlaka okutun.
160 syf.
·Puan vermedi
Bir dostumun hediyesi olan bu kitabı okumak benim için pek de güzel bir tecrübe olmadı.
Yapmacık bir anlatımı var. Bundan dolayı bana çok fazla gerçeklikten uzak geldi ve bu da kitaptan lezzet almamı zorlaştırdı. Olay örgüsü çok basit ki edebi bir dil oluşturulmaya çalışılmasının bir sonucu olarak böyle bir yol seçilmiş olabilir. Derin bir yazı dili oluşturmaya çalışılırken oldukça sığ bir anlatım meydana gelmiş. Yani uzun lafın kısası, ben bu kitabı beğenmedim. Tavsiye etmiyorum. Zamanınızı çok daha iyi eserlerle değerlendirebilirsiniz.
462 syf.
#okudumbitti
#kitaptanıtım

Kuzey Suları / Amagansett
Mark Mills
İNKILAP KİTABEVİ
Sayfa Sayısı: 462

Long Island’ın rüzgara açık sahillerine kondurulmuş küçük bir kasaba olan Amagansett’te insanlar, atalarının nesiller boyunca uyduğu çağrıya kulak vererek, Atlantik’in tehlikeli sularında balıkçılık yapmışlardır.
Beyaz göçmenlerin üç asır önce Montaukett Yerlileri’ni topraklarından kovaladığından beri pek bir şey değişmemiştir. Fakat, II.Dünya Savaşı’ndan yeni dönen, ikinci göbekten Bask göçmen Labarde ve yakın arkadaşı Rollo Kemp’in ağlarına, New York sosyetesinden güzel bir kızın ölüsü takılınca bu denge altüst olur. Kasabaya New York’tan yeni taşınan Şerif Yardımcısı Hollis, gerçeğin Amagansett’in sakinlerinin geçmişlerinde ve aile sırlarında yattığından şüphelenmektedir. Bu arada muammalarla dolu Labarde de kendi soruşturmasını yürütür.

Polisiye roman okurken yaşam biçimleri kaybolan bir halkı, Avrupa'da savaşla başlayan tükenişleri ve macera arayan zenginlerin akıl almaz istilasını okurken hüzünleneceksiniz. Her şeyin iyi ya da kötü mutlaka ödenmesi gereken bir bedeli var. Bedel ödenirken siz nerede olacaksınız?

https://www.facebook.com/...51282/?ref=bookmarks
https://zebramo.com/users/323273809
https://tr.letgo.com/...cf-ae68-907bd57c8ca5

#kitapokumak #bookstagram #kitap #kitaplar #kitapsevgisi #kitapaşkı #bookworm
#kitapkardeşliği #kitaplayasamak #kitaptutkusu #kitaplarheryerde #kitapsatiskurdu #kitapkurdu #kitapkurduyumben #kitapokuyanlar #kitapönerileri #kitapvekahve #eskikitapkokusu #okuyorum #okuyoruz #kitapokuyorum #kitapsepeti #neokudum #okudumbitti #kitaplaryolda #indirimlikitapsatis #okumadanasla #neokumalı #kitaptavsiyesi #instakitapkurdu

Yazarın biyografisi

Adı:
Devrim Denizci Çavuş
Doğum:
Ankara, 1978
Devrim Denizci Çavuş 1978 Ankara doğumlu. İlkokulu İnebolu’da okudu. Kastamonu Anadolu Lisesi ve İstanbul Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı bölümünü bitirdi. Andrew O’Hagan, Brian O’Doherty, Emiliy Perkins, Neval el-Saadavi, Antoni Jach, Frances Hodgson Burnett gibi yazarların kitaplarını ve çok sayıda çocuk kitabını Türkçeye çevirdi. Halen İngilizce öğretmenliği yapmaktadır.

Yazar istatistikleri

  • 149 okur okudu.
  • 3 okur okuyor.
  • 89 okur okuyacak.