Didem Madak

Didem Madak

Yazar
BEĞEN
TAKİP ET
koseli-arti
coklupaylas
ucnokta_yatay-1
yildiz
8.6
8,6bin Kişi
okuyor-dolu
32,6bin
Okunma
v3_begen_dolu
6,3bin
Beğeni
goz
233bin
Gösterim
Kitaplarını Satın Al
bilgi
Sponsorlu
Unvan
Türk Şair
Doğum
İzmir, Türkiye, 8 Nisan 1970
Ölüm
İstanbul, Türkiye, 23 Temmuz 2011
Yaşamı
Didem Madak 1970'te İzmir'de doğdu. İlk, orta ve lise eğitimini İzmir'de tamamladı. Dokuz Eylül Üniversitesi Hukuk Fakültesi'ni bitirdi. Ruhunu ütüsüz ve buruşuk gezdirmeyi sevdiğinden hiçbir zaman yeterince "düzgün insan" olamadı. Şiirleri Ludingirra, Öküz ve Sombahar'da yayımlandı. 2011 yılında kolon kanserinden öldü.
76 syf.
·
7 günde
·
Beğendi
·
8/10 puan
"Olanlar oldu Tanrım Bütün bu olanların ağırlığından beni kolla!"
kamera
Ah'lar Ağacı
kamera
Didem Madak
'ın okuduğum ikinci kitabı, şairin kalemiyle
kamera
Grapon Kâğıtları
kitabı ile tanışıp sevmiştim zaten ama bu kitabını daha çok sevdim. "Ah dedim sonra Ah!" Didem Madak yüreğinden kopan bir Ah'la, şiirlerinin her dizesiyle okurun yüreğine dokunuyor. Peki ne anlam taşıyor bu Ah'lar? AH: (Ünlem) 1.Kullanıldığı yere ve kullanılırken sesin aldığı tona göre sevgi, beğenme, hoşlanma, özlem, şaşma, pişmanlık, acı gibi duyguları dile getirir. 2.Vücudun herhangi bir yerinde ağrı, acı duyumsandığında söylenir. Ah ünlemi
kamera
Didem Madak
'ın şiirlerinde, bazen sevgi, bazen özlem, bazen pişmanlık ama en çok da acı anlamını yüklenmiş sırtına. Şairin çocuk yaşta kaybettiği annesine olan özlemi, annesinin eksikliği ile hiç büyümeyen bir kız çocuğunun acısı, aşklarının pişmanlığı var ahlarında.Genç yaşta kansere yakalanan ve ölümünü bekleyen şairin bazı dizeleri yürek sızlatıyor. "Bak, ömrüm eriyor işte Çocukluk fotoğrafımdaki kardan adam gibi yanı başımda."43 Kadından şair olmaz kadının kendisi şiirdir diyenlere, kadının da şair olabileceğini gösteren çocuk kalpli kadın iyi ki yazmış. Kitabı okumanızı tavsiye ederim. Sözü fazla uzatmadan çok sevdiğim bazı dizeleri de ekleyerek bitireyim: "Dalgınlığınıza gelmek istiyorum Ve kaybolmak o dalgınlıkta." "Tehlikeli sayılmam artık. Kalbimi kalın bir kitabın arasında kuruttum." "İnsan unutandır ve insan unutulmaya mahkum olandır." "Anlatmak isterdin kendini durmadan Bir bardağa bile olsa. Ne diyecektin, ne söyleyecektin Şairlerin şahı olsan, Bir AH'dan başka."
kamera
Ah'lar Ağacı
yildiz
8.8/10 · 15,7bin okunma
alinti_ekle-2
Okuyacaklarıma Ekle
72 syf.
·
1 günde
·
9/10 puan
Grapon Kâğıtları - Didem MADAK
"Keşke gölgesine razı bir fesleğen olsaydım." (s. 44) O kadar çok duydum ki bu dizeyi... Hiç hangi kitabın neresinde geçiyor diye bakmamışım bugüne dek... Ama ister istemez "keşke" diyor insan. Keşke gölgesine razı bir fesleğen olsaydım. Kitaba başlar başlamaz içim burkuldu. Onlar ne acıklı dizelerdi öyle... "Artık bütün üzgün oluşlarımın adı: ANNE!" (s. 19) "Bilir misin maviş anne? Ben çekildiğim her fotoğrafta Defolu bir kelebek gibi çıkarım." (s. 20) Sonra dönüp küçük bir araştırma yaptım. Annesini kaybetmiş bir şair. Ancak bu kadar hazin anlatılabilirdi bir ölümün acısı. Ve sanırım farkında olmadan anne ve babasını kaybeden okurları üzdüm o dizeleri paylaşarak. Acılarını hatırlattığım arkadaşlardan af diliyorum. O kadar içten paylaşmış ki duygularını okurken bir parça kopuyor içinizden. Adeta, yaşadım ben bunları diye haykırıyor. Eserin kapağında da bu durum vurgulanmış. "Bu kitapta yer alan şahıs ve mekânların gerçekle alâkaları tamdır. Kahramanları hep yanlış ata oynayanlardır. Kediler, kadınlar, muhabbet kuşları, gözyaşları... hepsi sahiden vardır ve bir dönem yaşamışlardır. Şiirden hazzetmeyenler, ''Grapon Kâğıtları''nı yılbaşı ve diğer ehemmiyetli günlerde evi süslemek için kullanabilirler ya da bir ruh çağırma seansında, inatçı ruhlara seslenen uyduruk şarkılar olarak mırıldanabilirler." Kısacık bir kitap dolu dolu duygular barındırıyor içinde. Boğaz düğümleniyor her sayfada. "Hep bir mucizenin alt katında yaşıyorsun." "Sonra gittin. Çocuk oldum bir daha, ağladım. Kaç şiir, kaç kere sular altında kaldı." "Ne bir şarkısın, ne de dillerde nağme adın Artık bazı şarkılar kadar yaralısın." "Sana patates kızartırdım. Patatesler pazartesi kadar kırmızı oluncaya kadar. Ölüm bizi ayırıncaya kadar." Tavsiye etmek de kolay değil bu eseri. Yüreğiniz dayanacaksa okuyun diyerek incelememe son vermek istiyorum. Ah be kadın! Daha yazsan kim bilir ne şaheserler çıkacaktı ortaya...
kamera
Grapon Kâğıtları
yildiz
8.6/10 · 10,3bin okunma
alinti_ekle-2
Okuyacaklarıma Ekle
72 syf.
·
3 günde
·
Beğendi
·
8/10 puan
"Ne tuhaf acıyla hiç konuşamamak." "Bu kitapta yer alan şahıs ve mekânların gerçekle alakaları tamdır. Kahramanları hep yanlış ata oynayanlardır. Kediler, kadınlar, muhabbet kuşları, gözyaşları...hepsi sahiden vardır ve bir dönem yaşamışlardır. Şiirden hazzetmeyenler, Grapon Kağıtları'nı yılbaşı ve diğer ehemmiyetli günlerde evi süslemek için kullanabilirler ya da bir ruh çağırma seansında, inatçı ruhlara seslenen uyduruk şarkılar olarak mırıldanabilirler." diyor Didem Madak kitabın arka kapağında. Okura bir kez daha içini döküyor. Bir kez daha yaşadıklarını öğrenmemizi istiyor. Ben de bu yüzden biraz araştırdım ve zorluklarla, acılarla geçen bir hayatının olduğunu öğrendim. Bu da en az şiirleri kadar üzdü beni. Didem Madak ile bu eseriyle tanıştım. Şiirlerinde yaşadığı zorlukların, acıların izleri var. Küçük yaştayken annesini kaybetmiş ve sonrasında da yaşadıkları yine sıkıntılar olmuş. Belki de bu yüzden kendisi de annesi gibi genç yaşta dünyaya veda etmiş. Geriye de anne özlemi, hüzün, gözyaşı taşıyan bu dizeler kalmış. Şair hüznünü samimi bir dille, yer yer eşyaları kullanarak anlatmış. Bazen yeşil bir fanila, bazen çiçekli bir perde ile... Annesini kaybetmenin acısını aktardığı şu dizelerde sanki hep o yaştaymış gibi, hiç büyümemiş gibi hissettirdi: "Artık bütün üzgün oluşlarımın adı: Anne!" "Dünyaya bile bir dünya anne lazım." "Kalbim neden ben? Sırf sevinesin diye seni bir kere bile Elinden tutup parka götürmedim." Eserin oluşturduğu hüzün ayrı, hayatının oluşturduğu hüzün ayrı etkiledi beni. Okumanızı tavsiye ederim. Çok sevdiğim bazı alıntıları ekleyerek bitireyim: "Keşke gölgesine razı bir fesleğen olaydım." "Hayatımın üstünde imkansız kuşlar uçuyor." "İnanın kendimin Yokluğunda çok kitap okudum."
kamera
Grapon Kâğıtları
yildiz
8.6/10 · 10,3bin okunma
alinti_ekle-2
Okuyacaklarıma Ekle
50 öğeden 1 ile 10 arasındakiler gösteriliyor.
;