E. Lockhart

E. Lockhart

Yazar
BEĞEN
TAKİP ET
koseli-arti
coklupaylas
ucnokta_yatay-1
yildiz
7.7
512 Kişi
okuyor-dolu
1.013
Okunma
v3_begen_dolu
13
Beğeni
goz
1.291
Gösterim
Kitaplarını Satın Al
bilgi
Sponsorlu
Tam adı
Emily Jenkins
Unvan
Amerikalı Yazar
Doğum
New York, ABD, 13 Eylül 1967
248 syf.
·
2 günde
·
8/10 puan
Yalancılar Yorumum;
Öncelikle kitap gerçekten çok zekice kaleme alınmış. Yazım dilini her ne kadar çok sevemesem de kitap akıcıydı. Kitapta geçmişte kaza geçiren bir kızımızın geçmiş ile yüzleşmesi ve hatırlamaya çalışmasını okuyoruz. Kitaba başlamadan önce okuyanlar tarafından: “Sonu çok şaşırtıcı sonuna inanamadım.” gibi şeyler duysam da en fazla ne olabilir ki diye düşünüyordum. Fakat gerçekten sonu beni adeta şoka uğrattı. Zekice kaleme alınmış bu psikolojik gerilimi unutamayacaksınız. Yalancıları unutamayacaksınız. Ve unutmayın ki; biri size kitabın sonunu soracak olursa sadece yalan söyleyin…
kamera
Yalancılar
kamera
E. Lockhart
ucnokta_yatay-1
yildiz
7.7/10 · 967 okunma
alinti_ekle-2
Okuyacaklarıma Ekle
248 syf.
·
Beğendi
·
8/10 puan
Her incelemeye kitabı nasıl aldığımın hikayesini yazmadan başlayamadığımı fark ettim. Bu incelemede kendimi durduruyorum bu yüzden. Bir şekilde aldım kitabı dhdjfhs. Ve birkaç arkadaşım (aycan, ipek ve esin) kitabı çok beğendiği için özellikle (ipek çok heyecanlıydı) ben de 2020’nin ilk kitabı yapmaya karar verdim. Kitap bir gizemi anlatıyor. Kitabın en başından size bir şey, kötü bir şey olduğu söyleniyor ama başkarakterimiz Cady bunu hatırlayamıyor. Bir ip yumağı düşünün. Normalde kitaplarda o ip dağılmış halde olur ve yazar tüm kitap boyunca o ipi toplamaya çalışır ve en sonunda da bize yumağı, gerçeği verir. Ancak burada tam tersi söz konusuydu. Bize tam manasıyla olmasa da gerçeği vermişti ve kitap boyunca bize o gerçeğin nasıl oluştuğunu, meydana geldiğini anlattı. Yani elimizde yumağı aldı ve onu ortalığa saçtı. En sonunda da ipin içindeki gerçek açığa çıktı. Ben kitaba epey beklentiyle başlamıştım. Yani kitapta Yalancılar denilen bir arkadaş grubu vardı ve ben de bu yüzden içimizi ısıtacak bir dostluk, aile ilişkisi, diyaloglar falan beklemiştim ama kitapta öyle bir şey yok. Zaten yazar bize böyle bir vaat de vermiyor, kitapta bize vermek istediği şey de sıcaklık değil zaten, aksine soğukluk. Dolayısıyla bunu bir eksi olarak yazmıyorum, sadece böyle bir beklentiyle başlamamanızı tavsiye ediyorum yoksa üzülürsünüz. Yazacağım her şey spoi niteliğinde olacağı için çok fazla bahsedemiyorum ama gerçekten çok akıcı bir kitaptı. Gerçek yavaş yavaş açığa çıktığı için elinizden bırakamıyorsunuz ve tempo da hiç düşmüyor. Ayrıca kitabın sonunda yaşadığınız o şok… muhteşemdi. Böyle akıcı ve sürükleyici kitaplar okumayı gerçekten çok özlemişim. İki günde bitti kitap, zaten kısa bir kitaptı. Benim tek eksi puanım Yalancılar’ın nereden geldiğini yazarın anlatmamış olması. Yani bu arkadaş grubuna neden Yalancılar deniyor? (??) Kırdığım bir puanın yarısını bu ayrıntı oluşturuyor. Diğer yarısı da, yine spoi olacağı için yazamıyorum ama siz kitabı okurken kitabın sonunu asla tahmin edemiyorsunuz. Çünkü yazar tahmin etme yolunuzu tıkamış bir şekilde. Ve ben bu tıkama şeklini sevmiyorum, beni deli ediyor. Tamam kitabın sonunda şoke olmak güzel ama biraz haksızlık yapıldığını düşünüyorum okuyucuya, biraz hile gibi geliyor. Kitabın sonundan sonra bazı küçük ipucularının kitabın içine serpiştirildiğini fark ediyorsunuz ama yine de yeterli değil. Çünkü bu ufacık şeyler o tıkanıklıkta görülemez bile. Ama yine de uzatmaya gerek yok, iyi bir kitaptı. Eğer biraz Pretty Little Liars tarzında, akıcı, temposu düşmeyen ve sizi rs’den çıkarabilecek ayrıca sizi iyice kitap okumaya itecek bir kitap arıyorsanız doğru yerdesiniz! Ve son olarak şu alıntıyla bitiriyorum yorumu çünkü tüm kitabın özeti gibi. Belkiler. Keşkeler. Bizim için çok fazla şey istemiştim; sıkışmaların ve önyargıların olmadığı bir yaşam. Sevip sevilmekte özgür bir yaşam. Dipnot: kısa inceleme yazdım.. ben.. evet, beeen!!
kamera
Yalancılar
kamera
E. Lockhart
ucnokta_yatay-1
yildiz
7.7/10 · 967 okunma
alinti_ekle-2
Okuyacaklarıma Ekle
248 syf.
·
26 günde
·
Beğendi
Nasıl bir kitap? Yazarın hikaye anlatışı muhteşem olmasada hikayenin sonu gerçekten inanılmaz . Eğer okumakta tereddüt eden varsa kesinlikle okusun, kalbi derinden etkileyen ve kendini hiç unutturmayacak bir sona sahip. Şimdiye kadar iki kitap sonu beni ağlattı , biri kürk mantolu madonna idi diğeride yalancılar oldu.
kamera
Yalancılar
kamera
E. Lockhart
ucnokta_yatay-1
yildiz
7.7/10 · 967 okunma
alinti_ekle-2
Okuyacaklarıma Ekle
50 öğeden 1 ile 10 arasındakiler gösteriliyor.
;