Giriş Yap

Edwin Fuller Torrey

Yazar
8.6
92 Kişi
Unvan
Amerikalı Psikiyatrist
Doğum
Utica, New York, ABD, 6 Eylül 1937

İncelemeler

Tümünü Gör
316 syf.
·
39 günde
·
Beğendi
·
10/10 puan
Beynin Evrimi ve Tanrıların Ortaya Çıkışı Bu kitaba ilk İlyas Özkan’ın kitapla aynı isimli YouTube videosunda rastladım. (youtube.com/playlist?list=PLUIZ... ) Beş bölümden oluşan yayından çok fazla bilgi aldım, pekiştirmek için kitabın siparişini verdim. Yayındaki anlatıcı kitaba bağlı kalmayıp bir çok kaynaktan da örnekler verdi. İlyas Özkan’ın etimoloji (veya kökenbilim kelimelerin kökeni, hangi dile ait olduklarını inceleyen bilim dalı) ve teoloji (tanrı bilim “tanrı” kavramı ve din olgusunu sistematik olarak ele alan disiplin) hakkında derin katkıları daha değerli kıldı anlatılanları. Ben bu kitabı okumadan önce Jean-Baptiste de Panafıeu’nun “Homo sapiens: İnsanın evrimi” kitabını okumuştum. Muhteşem bilgilerin yer aldığı bu kitap insanın evrim sürecini akıcı bir üslupla, akademik olmayan bir dille anlatıyor. İnsan evrimine paralel beynin evrimini okumam birbirini tamamladı ve destekledi. Sadece insan beyninin “Tanrı yaratma” sürecini değil, değişen ve gelişen evrimimizi ve günümüz dünya düzeninin nasıl geliştiğini de öğreniyorsunuz. İlk sayfadan son sayfaya bilgi şöleni olan kitap dinlerin nasıl ortaya çıktığını, dinin kökenlerini merak edenlere tam bir kaynak metin. Benim gibi insanın evrimine meraklıysanız, tanrı ve ölüm fikri üzerini uzun süre düşündüyseniz iyi bir ilk adım olacaktır. Yayını ilk izlediğimde hem bu kitabı hem de Pulitzer ödüllü yazar Ernest Becker’in “Ölümü İnkar” kitabını almıştım birbirine zemin hazırlayan kitapları ardarda okumayı seviyorum. Alışveriş listeme aldığım birkaç kitap daha var. Tanrı Beyni (Beyin neden inanç Üretir?) İnancın Sonu (İnanç ve mantığın kafa kafaya çarpışması) Dini Hayatın İlkel Biçimleri - Emil Durkheim İnanç İçgüdüsü (Din nasıl ortaya çıktı ve neden hala var olmaya devam ediyor?) İki bölümlük belgesel Richard Dawkins’in “Aklın Düşmanları’da” izlemek için kitabın bitmesini beklediğim bir ekstra kaynak. Benim gibi işi temelden öğrenmek isteyenler için harika bir yolculuk. Ve küçük bir not almışım “Beynin Evrimi’nden sonra Joseph Conrad’tan Karanlığın Yüreği’ni oku” diye… Neden aldığımı detaylı yazmamışım ama sıradaki kitabım o olacak. Son olarak yıllardır kitaplığımda olan fakat anlayarak okumak için beklettiğim ve bu sürede altyapısını hazırladığım kitap olan Dante’nin İlahi Komedya’sına şu an sahip olduğum bilgiler beni bir adım daha yaklaştırdı. Not: Kitabı okumadan önce Richard Dawkins’in üç bölümden oluşan Charles Darwin’in Dehası-Evrim belgeselinin izlemelesini tavsiye ederim.
Reklam
316 syf.
·
18 günde
·
Puan vermedi
"Dünyada tanrıları yaratan ilk şey korkudur." Kitabın adından da anlaşıldığı gibi beynin evrimi, kolay okunabilir ve anlaşılabilir düzeyde aktarılmış. Homininlerin beyin evrim süreçleri anlatıldıktan sonra yerleşik hayata geçiş süreçleriyle başlayan korkuları ve ardından doğan tanrı inancı gereksinimi büyük bir tutarlılık gösteriyor. Mezopotamya topraklarında yer alan Göbeklitepe ve Nevali Çori gibi 'tapınaklar' hakkında yapılan araştırmaları görmek de yaşadığımız coğrafyada ne büyük miraslara ev sahipliği yaptığımızı bir kez daha gözler önüne seriyor. Homo Habilis, Homo Erectus, Homo Neandertal ve nihayetinde Homo Sapiens'in sahnede olduğu muhteşem bir tarih yolculuğu...
1 yorumun tümünü gör
316 syf.
·
18 günde
·
Puan vermedi
Ölüm bana ne anlatır?
Beynin evrimi ve Tanrıların Ortaya Çıkışı Evrim deyince aklımıza ilk gelen isim elbette Darwin amcadır. Mevcut çalışmalara göre, "insandaki akıl yürütme gücünde" görülen beş ana gelişme anlatılmıştır. Hominin beyinleri büyüdükçe ve çeşitli beyin alanları arasında daha güçlü bağlantılar giderek geliştikçe zekaya, kendimiz hakkında düşünme yetisine, başkalarının ne düşündüğünü düşünme becerisine, ve daha sonra kendimizin kendimiz hakkında düşündükleri ile ilgili düşünme özelliğimiz olan içebakışçı beceriye kavuştuk. Maymundan insana kadar olan sıralama şu şekilde açıklanır: Homo habilis, Homo erectus, Homo neanderthalensis, Homo sapiens ve Homo sapiens sapiens. Beynin evriminden sonra tanrı ve din konusunu şu şekilde açıklarlar. İnsanlar ölüm ile karşılaşınca bunu sorgulamaya başladılar. Ölüm eyleminin insan üzerindeki biyolojik etkisi insanı ölümden sonraki hayata inanmaya zorladı. Bunun akabinde tanrılar ve dinler ortaya çıktı diye açıklıyor kitap. Ölüm, varlığımızın tam özünde insan olmanın ve kendini bilmenin ne demek olduğunu belirleyen temel bir özelliktir. Buradan itibaren kitaptan kısa kısa alıntılar aktarıcam. - nüfus büyüklüğü ile tanrı türleri arasında sıkı bir ilişki vardır. -bazı dini yapıların abartılı, büyük olması insan bedenini hakimiyeti altına alan bir güç oluşturmasındandır. -Martin Luther " öbür dünya inancınız yoksa tanrınız beş para etmez." demiş. -Nicolas Wade "tanrıların etkili bir cemaat için her zaman gerekli olmadıklarını idda eder" .. Ve kitapta iki güzel soru var sizinle paylaşıyorum. 1) Toplum yanlısı davranışların teşvik edilmesine duyulan ihtiyaçtan dolayı mı ortaya çıkmıştır? Yoksa 2) Homo Sapiens'in ölüm ve öbür dünya anlayışına bir yanıt olarak mı ortaya çıkmıştır? Son not: "İnsan, içinde yaşadığı küçük gezegene nasıl ihtiyaç duyuyorsa, sınırsız ve sonsuz olana da öyle ihtiyaç duyar." Risalei Nurdan şaka şaka inanmayacaksınız ama Fyodor Dostoyevski demiş.
Reklam
2
4
50 öğeden 1 ile 10 arasındakiler gösteriliyor.
©2022 · 1000Kitap Web Uygulaması · 2.26.42