Edwin Fuller Torrey

Edwin Fuller Torrey

Yazar
4.5/10
2 Kişi
·
5
Okunma
·
0
Beğeni
·
224
Gösterim
Adı:
Edwin Fuller Torrey
Unvan:
Amerikalı Psikiyatrist
Doğum:
Utica, New York, ABD, 6 Eylül 1937
Antipsikiyatri akımından bir psikiyatrist tarafından 1974 yazılmış bir kitap. Psikiyatriyi tıbba yamanmaya çalışan bir tıbbi model olarak görüyor. Hastalıkları insan sorunu olarak görüyor, tedavinin yerine eğitim modelleri bulunmasını öneriyor.
Antipsikiyatri felsefi olarak savunulabilir ama bilimsel olarak savunulamaz. Son yıllarda yapılan nörobiyolojik ve genetik çalışmalar psikiyatrik hastalıkların kökeni hakkında bilgiler veriyor. 1970’lerde 10 tane ilaç yoktu. Şimdi 100 kadar var.
Kitapta bir çalışmadan bahsediliyor. Şizofreni taklidi yapan yalancı hastalar Amerika’da hastanelere gönderilmiş. Psikiyatristler hepsine tanı koyup tedavi başlamış, hatta hastaneye yatırmış. Bu çalışmayla psikiyatri bilimini değersizleştiriyor.
Bugün bir hastaneye gidip yalancı belirtiler söyleyerek ülser tedavisi alabilirsiniz. Eklem ağrılarından bahsedip tahlillerde çıkmayan bir romatizma tanısı konabilir. Hatta size öğretseler , cerrahı kandırıp apandisit ameliyatı bile olabilirsiniz. Bu tıbbın doğasında vardır ve psikiyatriye özgü değildir.
Tanrıdan emirler geldiği için insanların kafasına çivi çakarak öldüren bir hastadan “yaşam sorunu” olarak bahsedilebilir mi? Bu hastayı hangi eğitim modeli ile tedavi edebiliriz?

Yazarın biyografisi

Adı:
Edwin Fuller Torrey
Unvan:
Amerikalı Psikiyatrist
Doğum:
Utica, New York, ABD, 6 Eylül 1937

Yazar istatistikleri

  • 5 okur okudu.
  • 2 okur okuyor.
  • 15 okur okuyacak.
  • 1 okur yarım bıraktı.