Emre Erdoğan

Emre Erdoğan

YazarÇevirmenEditör
7.4/10
39 Kişi
·
6
Okunma
·
0
Beğeni
·
109
Gösterim
Yazara henüz alıntı eklenmedi.
306 syf.
·5 günde·Beğendi·8/10
Kitabımın bitmesine daha 60 sayfa var yaklaşık ama ben sabredemedim. Şimdiden bir şeyler yazmak istiyorum.
Ah, Bihruz Bey.. Ah, Periveş Hanım..
Aslında eserin girişinde komik bir roman olduğundan bahsediliyor ama ben Bihruz Bey'in nasıl bir aşka düştüğünü gördükçe hüzünleniyorum.
Periveş Hanım aslında gayet bir şekilde reddediyor Bihruz Bey'i fakat o aşk öylesine büyük ki bu reddedişi göremiyor. Aşkı için şiirler, mektuplar yazıyor. Kendini harap ediyor ama aşkı için değeceğine inanıyor.
Umuyorum ki romanın sonunda Bihruz Bey mutlu olur. Bu da bize güzel şeyler olabileceğinin ispatı olur.

Üslup açısından çok zengin bir kitap. Büyülendim diyebilirim. Ayrıca kelime hazineniz öylesine zenginleşiyor ki...
Şu an için kitap harika ilerliyor. Hemen bitmesin diye son sayfalarını da yarına bıraktım
Muhahhak okumalısınız, muhakkak
191 syf.
·13 günde·Beğendi·9/10
İlk edebi roman olduğu için merak ettiğim ve böylelikle okumaya karar verdiğim bir kitap. Ali Bey adlı baş karakterin yaşadığı ilk aşk ve bunun sonucunda kendinde meydana gelen değişiklikler anlatılmaktadır.
Karakterli, dürüst ve namuslu bir adam olan Ali Bey, Mahpeyker adında bir kadına aşık olduktan sonra onun gibi karaktersiz, yalan söyleyen biri haline gelir. Daha sonra bu durumun farkına varan Ali Bey, annesinin oğlu için tuttuğu Dilaşub adındaki cariyeyle aşk yaşamaya başlıyor. Dilaşub, iyi niyeti yüzüne yansımış bir genç kız. Ancak Mahpeyker türlü entrikalar yapıyor. Bunları geniş bir şekilde anlatmak isterdim ama spoiler vermek istemiyorum.
Ben edebi değeri yüksek kitaplar okumayı seviyorum. Herkesin kütüphanesinde de ilk edebi romanımızın bulunması gerektiğini düşünüyorum
191 syf.
·2 günde·7/10
Bir insanoğlu olarak yaptığımız bir hatanın nelere sebep olabileceğini gözler önüne seren bir yapıt. Türk klasiklerinin temel taşı sayabileceğimiz Namık Kemal'in bu eseri, birçok ders verir nitelikte. Düşünmeden hareket etmenin zararlarının yanında, hata yapmakta ısrar etmenin ne gibi sonuçlara neden olacağını da göstermektedir. Ben okurken büyük bir keyif aldım, çok akıcıydı sıkılmadan bitirdim. Hala okumadıysanız kesinlikle okumanızı tavsiye ediyorum.
274 syf.
·7 günde·7/10
Kitabı yorumlamaya başlamadan önce minik bir dost tavsiyesinde bulunmak istiyorum, okuduğunuz kitaptan tad almak istiyorsanız -özellikle Cumhuriyet Dönemi öncesi kitapları okurken- yayınevini iyi seçmelisiniz, zira benim kitabı okuduğum yayının özellikle Fransızca çevirileri çok kötüydü ve bu okuyuşumu oldukça olumsuz etkiledi.

Kitaba gelince; Araba Sevdası, edebiyatımızdaki ilk realist roman olduğu için romantizm akımından izler taşıyor yani yazar arada kendini kitabın içine katarak olaya dahil olmuş, bunu pek estetik bulmadım.

Kitabın adı ve içeriği arasında da aslında çok büyük bir ilişki yok, zira kitap bir kadına duyulan sevdanın bir adamı nasıl yıprattığını, değiştirdiğini; adamın kafasının içinde yaşadığı saf aşkın onu yaşamında nerelere sürüklediğini konu ediniyor.

Kitabın içeriğini, anlatımını ve betimlemelerini gerçekten beğendim, ancak yazarın sürekli Fransızca tabirler kullanması hoşuma gitmedi.

Araba Sevdası, yazıldığı zamana göre inceleyecek olursak gerçekten başarılı bir şekilde kaleme alınmış ve herkesin okuması gereken bir eser. Keyifli okumalar dilerim.
191 syf.
·7/10
Edebiyatımızda ilklerimizden biri olan bu kitaba başlarken bi önyargım vardı. Beni sıkar, kelimeleri anlamam diye korkuyordum ancak hiç tahmin ettiğim gibi olmadı. İlk edebi romanımızı kitaplığınızdan eksik etmeyin...
169 syf.
·32 günde·Beğendi·5/10
O iki kalp birbirine bağlansa sadece sımsıkı bağlansa bu onları bir ömür boyu mutlu etmeye yeter.
Onların da tek istedikleri buydu,kalplerinin birbirine bir daha asla kırılmayacak dusuncesi ile bağlanması...
Bu onları birleştirmeye yetiyor artıyordu bile.

Yazarın biyografisi

Yazar istatistikleri

  • 6 okur okudu.
  • 2 okur okuyacak.